575
سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۷
1
رییس قوه قضاییه دستور همیاری با محکومان مهریه را صادر کرد

رسیدگی خارج از نوبت

یکی از آسیب‌هایی که در جامعه ما به وجود آمده و موجب دردسرهای مختلفی شده افزایش ناتوانی مردان در پرداخت مهریه است که باعث بالارفتن آمار زندانیان این نوع بدهی شده است. به طوری که آقای سیداسدالله جولایی، رییس ستاد دیه کشور با اعلام آمار سه هزار و ۵۵۰ نفری زندانیان مهریه در کشور گفته که در برخی استان‌ها مانند استان کرمان محبوسان ناشی از تعهدات مهریه در صدر زندانیان غیرعمد قرار گرفته‌اند. مهریه را کی داده و کی گرفته مثالی است که در این زمانه مصداق ندارد، اتفاقاً همه می‌گیرند و همه هم باید بدهند، البته اینکه این حق زن است اما باید در نظر داشت که با رفتن مردها به زندان، فرصت اشتغال و تسویه بدهی از دست می رود و همین موضوع به طولانی‌تر شدن دوران حبس و افزایش تعداد زندانیان منجر خواهد شد.

یک‌ماه بعد از توافق تهران صورت گرفت

مذاکرات نفتی مسکو

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در سفری غیر منتظره و از پیش اعلام‌نشده، روز دوشنبه وارد مسکو شد و بلافاصله پس از ورود به مسکو، با الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه پشت درهای بسته دیدار و گفت‌وگو کرد.

مشکل محیط‌زیست کشور از کجا آب می‌خورد؟

حواسمان به قاچاق خاک نیست

با تبانی و خیانت عوامل نفوذی

مرزبانان میرجاوه ربوده شدند

بامداد سه شنبه، تعدادی نیروی بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه به‌دست اعضای گروهک تروریستی جنوب شرق کشور در اثر خیانت و تبانی عوامل نفوذی ربوده شدند.

آمریکا به دنبال سودجویی از جنایت عربستان

معامله با خون

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا با هدف نجات بن‌سلمان از ورطه‌ای که در پی کشته شدن خاشقجی گرفتار شده، وزیر خارجه خود را به ریاض فرستاده است تا در یک معامله سودآور یک‌‌طرفه و احتمالا سه‌طرفه (واشنگتن، ریاض، آنکارا) به محمد بن‌سلمان کمک کند.

«صبح‌نو» از جریان ادبی ریشه‌دار در سه دهه اخیر شیراز گزارش می‌دهد

پیشگامی «فرهنگ» با شب شعر عاشورایی

امروز سی‌وسومین دوره شب شعر عاشورایی شیراز رسماً آغاز می‌شود. قدیمی ترین جریان شعر آیینی در کشور که به صورت خصوصی پایه‌گذاری شده و اداره می‌شود. امسال محور سی‌وسومین دوره «فرزندان حضرت امام حسن؟ع؟ در عاشورا» و همه شاعران بر طبق این موضوع که از سال قبل انتخاب و در فراخوان شهریور ماه هم اعلام شده شعرخوانی خواهند کرد. البته هر ساله قبل از شعرخوانی عمومی یک جلسه شعرخوانی دانشگاهی هم با حضور شاعران شناخته شده در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود که این برنامه شب گذشته با حضور نفیسه سادات موسوی، حبیبی کسبی، احمد بابایی و فاطمه افشاریان برگزار شد. هر ساله شاعران و نویسندگان و حتی اهالی سینما در این برنامه شرکت می کنند که نمونه آن حضور ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی، سیدمهدی شجاعی، علی موسوی گرمارودی و ... است.

گزارش «صبح‌نو» درباره ممنوعیت استفاده از 18‌خوراکی در مدارس را بخوانید

عطر نان و پنیر در مدارس می‌پیچد

هر کسی حتی اگر یک روز هم در مدرسه درس خوانده باشد به خوبی می‌داند که وقتی از شدت گرسنگی، تخته کلاس، یک میز غذای خوشمزه می‌شود و چشم‌ها هر جسمی را به شکل غذاهای رنگارنگ و خوراکی‌های خوش رنگ و لعاب می‌بینند، بوفه مدارس یگانه ناجی میدان خواهد بود. فرقی هم ندارد که بوفه مدرسه نان خالی بفروشد یا ساندویچ‌های چرب و نوشیدنی‌های گازدار، به همین دلیل نقش بوفه مدارس در انتخاب خوراکی‌ها و به طبع سلامت دانش‌آموزان چنان تأثیرگذار است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بر همین اساس چند سالی است که وزارت آموزش‌و‌پرورش تصمیم گرفته است که به نقش این بوفه‌ها در مدارس جهت دهد و بر اساس طرحی آن‌ها را ملزم کند که فقط خوراکی‌هایی با ارزش غذایی بالا را بفروشند.

«علی صبوری» ا‌ین‌روزها در فضای مجازی چه‌می‌کند

کاسبی غیرا‌خلاقی به‌مدد شهرت زودرس

عملکرد تلویزیون در تریبون دادن به آدم‌های ناشناس و کمک به شهرت آن‌ها نکات مهمی دارد که باید به آن‌ها توجه شود. درماه‌های اخیر چند مورد اتفاق افتاده که حواشی زیادی داشته است.

سر مقاله

بالاتر از سخن

حجت‌الاسلام مسعودعالی در گفت‌وگو با صبح نو اقدامات لازم برای ترویج سبك زندگی اسلامی _ ایرانی را تشریح کرد

حضور دیرین معنویت در زندگی ایرانی

رویكرد سبك زندگی ایرانی_ اسلامی چند سالی است كه در بیانات مقام معظم رهبری مورد تاكید و توجه قرار گرفته است. عناوینی كه رهبری برای نامگذاری سال‌ها از سال 1387 آغاز كردند، آهسته آهسته همین رویكرد را مورد توجه قرار داده است.

صبح نو

پس از حملات موشکی، کنسولگری واشنگتن پس از 15سال اشغالگری تعطیل شد

فرار آمریکا از شکست مالی و سیاسی در بصره

کمتر از یک ماه از حمله به دفتر کنسولگری کشورمان در بصره نمی‌گذرد که آمریکا اعلام کرد ‌کنسولگری خود در بصره را تعطیل می‌کند. آمریکا حمله موشکی به دفتر خود و همچنین فعالیت ایران در عراق را بهانه این امر توصیف کرد. این در حالی است که دفتر کنسولی ایران در بصره هم مورد حمله و خشونت قرار گرفته است و چند روز پس از تعطیلی توسط شهروندان عراقی مرتب و آماده بازگشایی مجدد شد.

 

 
اواسط شهریورماه بود که گروهی از معترضانی که توسط عوامل خارجی اجیر شده بودند در بصره با حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، این ساختمان را به آتش کشیدند و ناآرامی‌هایی را در این شهر رقم زدند. موضوعی که واکنش و اعتراض دستگاه خارجه کشورمان را به همراه داشت اما موضوعی که بیشتر نمایان شد اقدام پسندیده شهروندان عراقی بود که در هفته گذشته با نظافت و مرتب کردن آن، بازگشایی مجدد دفتر کنسولی ایران را فراهم ساختند و از بازگشایی مجدد سفارت کشورمان در بصره استقبال کردند.

شکست سیاسی آمریکا در عراق
مردم عراق با تاکید بر روابط دوستانه و برادرانه دو کشور اقدام به برافراشتن و نصب پرچم جمهوری اسلامی و تصاویر امام راحل و مقام معظم رهبری در بخش‌های مختلف ساختمان، کردند. 
آقای ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد هم در نشست خبری در مقر کنسولگری جدید اعلام کرد که «حمله به کنسولگری ایران و آتش زدن آن بر روابط دو کشور تاثیری نخواهد گذاشت، هر چند دشمن مشترک ما به‌دنبال تخریب این روابط است.»
وی افزود: «در‌حال‌حاضر هیچ دستگاه به‌خصوصی را به آتش زدن کنسولگری ایران متهم نمی‌کنیم، اما این وظیفه مسوولان عراقی است که هویت متجاوزان را که ارتباطی با ملت دوست عراق ندارند، مشخص کنند.»
هر چند ایران و عراق پس از آرایش‌های جدید سیاسی در بغداد و انتخاب رییس‌جمهوری و نخست وزیرعراق بر روابط و همکاری‌های بیشتر تاکید دارند اما آمریکا که به‌دنبال ایجاد فتنه و اختلاف‌افکنی‌های جدید است تلاش می‌کند‌ با وارونه جلوه دادن تعطیلی دفتر کنسولگری خود در بصره این موضوع را متوجه ایران سازد. ایرانی که خود قربانی خشونت‌ها در بصره شد اما با همراهی مردم عراق بار دیگر دفتر خود را در این شهر بازگشایی کرد.
آمریکا در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه این کشور منتشر شده درباره تعطیلی کنسولگری خود در بصره آورده است: «به‌دلیل حملات هفته اخیر از سوی شبه‌نظامیانی که از طرف ایران حمایت می‌شوند» انجام شده است. سخنان واهی که آمریکا برای تعطیلی دفتر خود در بصره دستاویز قرار داده است فراتر از این موضوع قرار دارد.

مشکلات مالی آمریکا در تعطیلی دفتر بصره
نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به تعطیلی دفتر آمریکا در بصره، گفت: مدت‌هاست که درون وزارت خارجه آمریکا به‌دلیل هزینه‌های بالای نگهداری کنسولگری بصره، بحث‌هایی در مورد تعطیلی آن و کاهش هزینه‌ها وجود دارد و مساله تعطیلی این سفارتخانه احتمالاً بیش از آنکه با انگیزه‌های امنیتی انجام شده باشد، انگیزه‌های مالی دارد. بیش از هزار کارمندی که هر ساله هزینه‌ای 200 میلیون دلاری برای آمریکا به همراه دارد و تخمین زده می‌شد که این رقم تا 350 میلیون دلار در سال هم برسد.
در طول 15‌سال گذشته از زمان آغاز عملیات نظامی آمریکا در عراق و اشغال نظامی این کشور، حملات متعددی به ساختمان‌های دیپلماتیک آمریکا به‌خصوص به محل سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد انجام شده بود، اما واشنگتن هیچ‌گاه اقدام به تخلیه یا تعطیلی این مکان‌ها نکرد. روز 8سپتامبر سال جاری چند خمپاره از منبع ناشناس به سمت فرودگاه بصره شلیک شد و در محلی اطراف کنسولگری آمریکا فرود آمد، اما این حمله هیچ آسیب مالی و جانی به کنسولگری آمریکا در بصره یا حتی فرودگاه بین‌المللی بصره بر جا نگذاشت. چهار روز بعد از این حمله سخنگوی کاخ سفید در ادعایی بدون ارائه هیچ مدرک یا شواهدی ایران را متهم به این حمله کرد. حمله‌ای که به نظر می‌رسد بهانه ادعای اخیر مایک پمپئو برای تعطیلی کنسولگری باشد.
به نوشته نیویورک‌تایمز زمانی که در اواخر دوره وزارت «رکس تیلرسون»‌ کاهش هزینه‌های وزارت خارجه مطرح شده بود، یکی از نخستین پیشنهادهای اداره کل امور خاور نزدیک تعطیلی این کنسولگری بود.
وال‌استریت ژورنال هم تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در بصره را اقدامی سیاسی دانست و نوشت: در اوج جنگ عراق سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد بارها هدف حمله قرار گرفت اما هرگز تعطیل نشد.
هر چند در بیانیه رسمی وزارت خارجه آمریکا تنها دلیل تعطیلی این کنسولگری تهدیدهای ایران بیان شده است، اما آنچه از گزارش رسانه‌های آمریکا می‌توان دریافت این است که این تعطیلی را نمی‌توان به ایران ارتباط داد. در واقع بلافاصله بعد از دستور وزیر خارجه پیشین آمریکا برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کنسولگری بصره از اولین اماکن دیپلماتیک بود که در فهرست بررسی سالانه قرار گرفت و به نوشته نیویورک‌تایمز مقرر شد هر سال ارزیابی رسمی از آن انجام شود و گزارش برای تعیین تکلیف کنسولگری به مقام‌های ارشد وزارت خارجه ارجاع شود.
نخستین گزارش ارزیابی امنیتی کنسولگری بصره ماه ژوئن امسال تهیه شد و با اختلاف آرای بسیار ناچیزی در جلسه مقامات ارشد، استمرار کار کنسولگری تأیید شد و «جان سولیوان» نفر دوم وزارت خارجه آمریکا، دستور استمرار کار این کنسولگری را برای یک سال دیگر صادر کرد. اما بالا گرفتن اعتراض‌ها در بصره و افزایش هزینه‌های تأمین امنیت کنسولگری باعث شد تا به سرعت این تصمیم مورد تجدیدنظر قرار بگیرد.

قاسمی: توجیه آمریکا مضحک است
البته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه اتهامات و ادعاهای مطرح شده توسط آمریکایی‌ها در توجیه تعطیلی سرکنسولگری آن کشور در بصره را ناموجه، بی‌مورد و فرافکنی آشکار خواند و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تعرض به دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک را محکوم می‌کند و توجیه مضحک بسته‌شدن سرکنسولگری آمریکا در بصره که در پی روزها و هفته‌ها تبلیغات و پیشگویی و ایراد اتهامات واهی به ایران و نیروهای عراقی انجام شد، فراری به جلو و اقدامی فرافکنانه و مشکوک می‌داند.
قاسمی افزود: اگرچه شواهد و قرائن متعددی از دخالت پیدا و پنهان عوامل خارجی در حمله وحشیانه به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره وجود دارد، اما توجیهات کودکانه مقامات آمریکایی برای ماجراجویی و القای ناامنی در عراق و فشار به دولت این کشور در پس این نمایش به‌خوبی عیان بوده که البته اقدامی مذموم و کاملاً محکوم است.
گفته می‌شود، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده که کارکنان این کنسولگری را که حدود ۱۰۰۰ نفر هستند، به‌طور موقت در جای دیگر مستقر خواهد کرد. تنها تعدادی از این کارکنان را دیپلمات‌ها تشکیل می‌دهند و مابقی افرادی هستند که در بخش امنیتی، خدمات و مشاغل دیگر فعالیت می‌کنند. کنسولگری آمریکا در بصره -که بزرگترین کنسولگری عراق محسوب می‌شود، در سال ۲۰۱۱ ایجاد شد و ارزیابی‌ها برای تخلیه آن نشان می‌دهد که بحث تعطیلی این کنسولگری برای کاهش هزینه‌ها بیش از یک سال است که مطرح بوده است. این کنسولگری دست‌کم ۲۰۰ میلیون دلار در سال هزینه دارد و برخی این هزینه را ۳۵۰ میلیون دلار 
برآورد کرده‌اند.

شماره‌های پیشین