659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
1
پس‌لرزه‌های نشست ورشو

نتانیاهو؛ برنده‌ای که بازنده شد

کنفرانس «صلح و امنیت خاورمیانه» طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (24 و 25 بهمن‌97) در شهر ورشوی لهستان با محوریت آمریکا و متحدان ضد ایرانی‌اش برگزار شد و به پایان رسید؛ کنفرانسی که به باور بسیاری از ناظران، به‌رغم همه تبلیغات، دستاوردی در راستای مقابله با ایران نداشت. وزیر خارجه لهستان تأکید کرده بود که تمرکز کنفرانس ورشو روی ایران نیست؛ این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به‌دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران از طریق این نشست بود. عاقبت کنفرانس اخیر در شهر ورشو، یادآور شکست اجلاس ریاض است که یک سال و 10ماه پیش با حضور دونالد ترامپ برگزار شد؛ اجلاسی که سه روز پس از آغاز به کار، به بروز تنش میان عربستان و قطر و سرانجام اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس منجر شد. در این گزارش به این دو اجلاس و ناکامی‌های آن خواهیم پرداخت.

آیا سینمای ایران فیلمسازان را بابت پرداختن به گروهک منافقین مجازات می‌کند؟

ریل‌گذاری به ناکجاآباد

جریان سینمایی ایران هیچ‌گاه به مسائل و موضوعات استراتژیک رخ‌داده در جمهوری اسلامی علاقه نشان نداده است. این جریان سعی کرده به همان موضوعات روشنفکری خودش محدود بماند و هر فیلمسازی را که سعی کرده از این چرخه بیرون بیاید با برچسب‌های سفارشی و حکومتی به گوشه رینگ برده است و با استفاده از ابزارهایی چون رسانه و منتقد چنان فضا را بر آن‌ها تنگ می‌کند تا درنهایت از پرداختن به این موضوعات صرف‌نظر کنند.

دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

سر مقاله

موتور محرک انقلاب

در آیین شکرانه ایجاد 41 هزار اشتغال مستقیم از سوی ستاداجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ مطرح شد

پیش‌بینی ایجاد 70‌هزار اشتغال مستقیم در سال آینده

آیین شکرانه بهره‌برداری از 41‌هزار اشتغال مستقیم که صبح دیروز با حضور رییس دفتر رهبر معظم انقلاب و رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ برگزار شد، محلی بود برای اینکه خبرهای خوبی در شرایط فعلی اقتصادی کشور به گوش برسد.

نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده برادر رییس‌جمهوری برگزار شد

فریدون در محضر قانون

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه‌۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه و به‌صورت علنی برگزار شد؛ جلسه‌ای که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دبیر قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟: اردو‌های جهادی در ۲۰۶شهرستان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار می‌شوند

جبران ضعف‎ ساختار‌ی با حرکت‌های جهادی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از دانشجویان، در بخشی از اظهارات خود به بحث اردوهای جهادی اشاره کردند و فرمودند: «اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرف‌هایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز باارزشی است. روزبه‌روز این‌ها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.» به همین مناسبت نشست خبری سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت‌های جهادی یادواره شهید امیرمحمد اژدری در قرارگاه سازندگی امام رضا؟ع؟ برگزار شد.

خودروسازان 20‌درصد تولید روزانه خود را به‌صورت فوری عرضه می‌کنند

بازار خودرو در دوربرگردان تعادل

طرح فروش فوری خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور که صبح دیروز انجام شد، همانند تجربه‌های قبلی در عرصه پیش‌فروش خودرو در کمتر از نیم‌ساعت به پایان رسید. استقبال ایرانیان از طرح فروش فوری خودرو، غیر از تمام مباحث اقتصادی که مطرح می‌شود، نشان از نقدینگی موجود در جامعه است که خطرناک بوده و تهدیدی برای اقتصاد به حساب می‌آید، چراکه این نقدینگی سرگردان با تمرکز در هر بازاری می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

معرفی دو کتاب از رضا اکبری‌آهنگر درباره تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه

انجمن حجتیه درونت را بشناس

«مرگ‌آباد» لفظی است که امام خمینی؟ره؟ درباره فضای فکری متحجر برخی از روحانیون در حوزه‌های علمیه پیش از انقلاب به کار برده است. امام؟ره؟ در نامه خود به آقای سید حمید روحانی درباره تدوین تاریخ انقلاب تأکید می‌کند که انقلاب اسلامی علیه «ظلم» و «تحجر» بود. امام؟ره؟ می‌نویسد: «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپس‌گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‌داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند». در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ما کتاب‌های متعددی درباره سازمان مجاهدین خلق، ساواک، خاندان پهلوی، لیبرال‌ها، چپ‌ها و ... داریم، اما کمتر کتابی در دست است که مبارزه انقلابی‌ها با تفکر متحجر و آخوندهای درباری و تفکر اسلام آمریکایی را نشان دهد. برای مثال درباره یکی از شاخص‌ترین جریان‌های متحجر در تاریخ انقلاب؛ یعنی انجمن حجتیه، شاید به عدد انگشتان یک دست کتاب داشته باشیم. در این میان آقای رضا اکبری آهنگر به تنهایی سه کتاب در این باره نوشته است: کتاب تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه، کتاب تاریخچه و تفکرات جریانات شبه‌حجتیه‌ای و کتاب درسنامه انجمن حجتیه. کتاب «درسنامه انجمن حجتیه» متأسفانه با اتمام چاپ ابتدایی آن اکنون در بازار کتاب موجود نیست اما دو کتاب دیگر که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده، در دسترس است. آقای آهنگر کانالی هم با نام «حقایقی پیرامون انجمن حجتیه» راه‌اندازی کرده است و مطالب مختلفی در این زمینه منتشر می‌کند. در این گزارش به معرفی دو کتاب او می‌پردازیم.

صبح نو

گزارش میدانی «صبح‌نو» از حضور زائران عراقی در مشهد مقدس

دل در گرو «رضا»داریم

«السلام علیک یا علی‌ابن موسی‌الرضا» با لهجه غلیظ عربی سلامی می‌دهد و از در باب‌الرضا وارد صحن جامع رضوی می‌شود تا به زیارت امام هشتم برود. فؤاد به همراه خانواده‌اش از عراق برای زیارت قم و سپس مشهد به ایران سفر کرده است. حال خوشی دارد و با قدم‌های مطمئن به سمت داخل حرم می‌رود. او می‌گوید ما هم مانند ایرانیان که عاشق زیارت امام حسین؟ع؟ و حضرت ابوالفضل ؟ع؟ هستند، عاشق زیارت امام رضا؟ع؟ هستیم. مسافران این روزهای شهر مقدس مشهد بیشتر زائران خارجی هستند که از کشورهایی چون عراق، بحرین، کویت، پاکستان و حتی هند به این شهر آمده‌اند. تعداد کمی هم مسافران ایرانی از شهرهای مختلف هستند که در روزهای ابتدایی مهرماه برای زیارت به مشهد آمده‌اند.

 

ورود زائران عراقی به ایران و حضور در شهرهای مذهبی چون قم و مشهد در یکی دو ماه اخیر از سوی برخی جریانات خاص مورد توجه قرار گرفت تا به زعم خودشان بتوانند احساسات و غرور ایرانیان را از بابت رفتارهای خلاف عرف زائران عراقی در ایران جریحه‌دار کنند. این اتفاق اگرچه اهداف خاصی را دنبال می‌کرد اما اقدام درست و هوشمندانه از سوی ایرانیان و گردشگران عراقی به‌خصوص در فضای مجازی موجب شد تا اهداف بعدی این ماجرا محقق نشود.
گردشگری مذهبی یکی از شاخه‌های صنعت گردشگری به حساب می‌آید. در این نوع از گردشگری افراد از قومیت‌ها و مذاهب مختلف چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی برای زیارت عازم اماکن مقدس در دین و مذهب خود می‌شوند. برگزاری مراسم اربعین حسینی یا مراسم حج در هرسال به‌عنوان بزرگ‌ترین مراسم مذهبی در جهان شناخته می‌شوند. کشور ما نیز با دارا بودن شهرهای مشهد، قم و شیراز که دارای بارگاه امام هشتم و حضرت معصومه؟س؟ و حضرت احمد‌بن موسی (شاهچراغ) ظرفیتی عالی برای جذب گردشگران مذهبی و شیعیان کشورهای منطقه چون عراق، بحرین، کویت، عربستان، آذربایجان، پاکستان، هند، افغانستان و غیره دارد. اگرچه در سال‌های اخیر برای جلب گردشگران مذهبی برنامه‌ریزی‌های منسجمی صورت نگرفته است اما از نگاه آقای سیدصادق طباطبائی‌نژاد، عضو هیأت‌رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس تنها از طریق گردشگری مذهبی هم می‌توان به درآمدهای پایدار مناسبی رسید. وی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه اجرای برنامه‌های راهبردی و مدون از سوی سازمان میراث فرهنگی و بهره‌مندی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌تواند صنعت گردشگری مذهبی را در شهری همچون مشهد بیش از گذشته فعال و پویا سازد، اظهارکرد: به منظور رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز در افق 1404 برای جذب سالانه 40 میلیون گردشگر خارجی، در نظر گرفتن تمام نیازهای زائران و مسافران خارجی ضروری است.
هدف زیارت است
در شرایط وجود کمبودها و حرف‌ها و حدیث‌های به وجود آمده باید دید گردشگران مذهبی و حتی شهروندان و کسبه شهری چون مشهد در این باره چه نظری دارند. ابوعادل مرد میانسالی است که در انتهای رواق امام خمینی؟ره؟ در داخل بارگاه حضرت امام رضا؟ع؟ نشسته است. با او در باره حضورش در ایران صحبت می‌کنم. می‌گوید:
6 روز است که به ایران آمده‌ام. در قم و تهران بودم و دیروز رسیده‌ام به مشهد. عصر امروز هم وقت دکتر دارم.
این زائر عراقی که به همراه همسرش از شهر بغداد به ایران آمده است، می‌افزاید: مشکل آرتروز گردن دارم و برای معالجه باید به مطب دکتر بروم. ضمن اینکه زیارت امام‌رضا؟ع؟ هم بسیار مورد علاقه ما عراقی‌هاست. ابوعادل درباره حرف و حدیث‌هایی که درباره حضور زائران عراقی در ایران مطرح شده می‌گوید: من به‌عنوان یک عراقی نمی‌توانم این مسأله را تأیید کنم برای اینکه می‌دانم عراقی‌ها چه علاقه‌ای به امام رضا؟ع؟ دارند و اولویت اولشان در سفر به ایران زیارت 
امام رضا؟ع؟ و حضرت معصومه ؟س؟ است. وی در پایان صحبت‌هایش اصرار دارد تا شماره تماس خود را برای میزبانی در ایام اربعین به من بدهد.
محمد یکی دیگر از زائران جوان عراقی است که در یکی از رستوران‌های حاشیه خیابان امام‌رضا؟ع؟ با او همکلام می‌شویم. محمد می‌گوید: من به همراه دو نفر از دوستانم با هواپیما از نجف به مشهد آمده‌ام. او درباره هدفش از سفر به ایران می‌گوید: الان فصل خوبی برای سفر به ایران است. ما می‌دانیم که هوا خنک شده و شهری مانند مشهد هم خلوت‌تر است. برای همین به راحتی می‌توانیم سفر کنیم. محمد درباره صحبت‌هایی که درباره سفر عراقی‌ها به ایران می‌شود، می‌گوید: هدف ما فقط زیارت است. تمام نمازهای واجب را به جماعت در حرم می‌خوانیم. حتی در یکی از صحن‌ها واعظ عرب‌زبان هم سخنرانی می‌کند. به نظر شما حیف نیست که زیارت امام رضا؟ع؟ و حضور در حرم را رها کنیم و به تفریح و ... بپردازیم؟
دوست دیگر محمد می‌گوید: عراقی‌ها برای عیش و نوش می‌توانند به کشورهای دیگر بروند اگرچه ما شیعیان و پیروان اهل‌بیتیم و زیارت امام‌رضا؟ع؟ برای ما خیلی ارزش دارد. محمد در ادامه سخنانش می‌گوید: البته بعد از زیارت مشهد اگر فرصت کنیم شاید یکی دو روزی هم به شمال ایران که جنگل و دریا و طبیعت بسیار زیبایی دارد، برویم. این زائر جوان عراقی که به فضای مجازی نیز آشناست، می‌گوید: خدا را شکر در سال‌های اخیر اتحاد بین دو ملت ایران و عراق بسیار قوی‌تر شده و همه دنیا دیده‌اند که  ایرانیان و عراقی‌ها به دلیل محبت به اهل‌بیت چطور از زائران میزبانی می‌کنند. حالا دشمنان ما قصد دارند این اتحاد را از بین ببرند اما نمی‌توانند این کار را انجام دهند. چون ما کنار همیم.

صدرنشینی عراقی‌ها در سفر به ایران
شهر مشهد به ‌لطف ‌وجود حضرت ‌علی‌ابن‌موسی‌الرضا؟ع؟  دارای زیرساخت‌های مناسبی برای اقامت و میزبانی از گردشگران و زائران است که از طرف بخش خصوصی ایجاد شده‌اند. اما در سوی دیگر ایجاد برخی تسهیلات در ورود گردشگران از سوی سیاست‌گذاران می‌تواند موجب رشد بیشتر تعداد گردشگران خارجی در شهر مشهد و افزایش درآمدها شود. آقای یوسف بیدخوری، سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ارتباط با تعداد گردشگران خارجی ورودی به شهر مشهد گفته است: در دو هفته ابتدایی تابستان سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۹۴ درصدی گردشگران خارجی بوده‌ایم که حدود ۶۰ هزار نفر از این گردشگران عراقی هستند. این در حالی است که تعداد زائران عراقی وارد شده به ایران در سه‌ماهه ابتدای امسال به بیش از 
یک میلیون نفر رسیده است و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا پایان سال حتی به بیش از دو میلیون نفر نیز برسد. البته تعداد زائران از کشورهای بحرین، کویت، پاکستان و هند نیز به دلیل ارزان شدن سفر به ایران ناشی از نوسانات ارزی نیز افزایش یافته است. بر اساس آمار موجود سال گذشته 
پنج میلیون و 113 هزار و 524 گردشگر وارد ایران شده‌اند. از این تعداد حدود یک میلیون و 350 هزار نفر زائران عراقی بوده‌اند. در چنین شرایطی باید دید حضور گسترده گردشگران از کشورهای عربی به خصوص عراق برای ایران می‌تواند یک فرصت محسوب شود یا تهدید است؟
یکی از دلایل افزایش چشمگیر ورود زائران و گردشگران مذهبی را باید در شرایط اقتصادی کشور و نوسانات ارزی جست‌وجو کرد. در حال حاضر به‌دلیل کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار، حتی زائران با درآمدهای کم از کشورهای همسایه نیز می‌توانند با شرایط بهتری به ایران و شهرهای مذهبی کشور سفر کنند. همچنین وجود امنیت در شهرها، سرانه‌ها و امکانات تفریحی چون بوستان‌ها، جاذبه‌های طبیعی و مجتمع‌های تجاری از دیگر عواملی هستند که موجب جذب گردشگران می‌شوند. البته به دنبال حضور بیشتر گردشگران و در نتیجه ارائه خدماتی چون اقامت، غذا و حتی خرید سوغاتی می‌توان به درآمدزایی بیشتر نیز فکر کرد. همه این موارد غیر از حضور گردشگرانی است که برای خرید وارد ایران شده و در شهرهای مرزی خرید می‌کنند.

برادران دور از هم
حسام، فروشنده یکی از مغازه‌های راسته خیابان امام‌رضا؟ع؟ در مشهد است که انواع سوغاتی مشهد از زعفران گرفته تا انواع ادویه‌جات را می‌فروشند. او در باره حضور گردشگران کشورهای عربی 
به خصوص عراقی‌ها می‌گوید: در چند سال اخیر حضور گردشگران عرب‌زبان در مشهد زیاد شده به طوری که ما هم عربی یاد گرفته‌ایم و با آنها به زبان خودشان صحبت می‌کنیم. او درباره شایعاتی که درباره حضور زائران عراقی در ایران مطرح می‌شود، می‌گوید: این حرف‌ها اصلاً درست نیستند. من از شما یک سؤال دارم. این همه زائر از کشورهای بحرین و کویت و حتی عربستان هم به مشهد می‌آیند چرا درباره آن‌ها حرف‌های نامربوط زده نمی‌شود؟ او در ادامه این‌طور جواب سؤال خود را می‌دهد: نکته این است که ایرانی‌ها و عراقی‌ها در سال‌های اخیر مثل برادرانی که سال‌ها از هم دور بوده‌اند در کنار هم قرار گرفته‌اند که این مسأله مورد پسند دشمنان ما نیست. حسام در ادامه با اشاره به نزدیک بودن ایام اربعین می‌گوید: من سال قبل به سفر اربعین رفتم. آنجا هم بعضی‌ها درباره ایرانیان چنین حرف‌هایی می‌زدند اما آنچه که خیلی پررنگ دیده می‌شد محبت عراقی‌ها به زائران امام‌حسین؟ع؟ و به خصوص ایرانی‌ها بود.
اشاره این فروشنده جوان یادآور گزارش نشریه شرق‌الاوسط عربستان است که در ایام اربعین چند سال قبل به مسأله خوشگذرانی زائران ایرانی در عراق پرداخته بود و امسال در ایام ماه محرم و پیش از اربعین حسینی به مسأله خوشگذرانی زائران مرد عراقی در مشهد پرداخت.
ماجد زائر عراقی دیگری است که به همراه خانواده خود با خودروی شخصی به ایران و مشهد آمده و در حال خرید از یک نقره‌فروشی است. او که برای دومین‌بار به ایران آمده، درباره ارتباط بین مردم ایران و عراق و سخنانی که علیه اتحاد دو کشور زده می‌شود، می‌گوید: ما زمان صدام را هم دیده‌ایم. او برای جداکردن دو ملت ایران و عراق چه کرد؟ حالا کجاست که این برادری و اتحاد را ببیند؟ آن‌ها هم که دنبال طرح نفاق و تفرقه‌افکنی بین ملت ایران و عراق هستند باید بدانند که همه ما در محور 
امام حسین؟ع؟ و اهل بیت هستیم. پس نباید وقت خود را بیهوده صرف کنند. سید محمد یکی دیگر از زائران عراقی است که اصلیتی ایرانی دارد و از دوران کودکی در عراق بزرگ شده است. او که با لهجه عربی، فارسی صحبت می‌کند می‌گوید: من اینجا اقوام دوری دارم که وقتی به ایران می‌آیم به آنها سر می‌زنم. بحث مهم اینجاست که دشمنان از اتحاد ایرانیان و عراقیان راضی نیستند. این نارضایتی خود را هم در ماه محرم و صفر که عزاداری حسینی با شور بسیار توسط شیعیان برگزار می‌شود، نشان می‌دهند. او که ساکن شهر کربلاست و در بین‌الحرمین به کسب و کار مشغول است می‌افزاید: اربعین نزدیک است و ان‌شاالله یک‌بار دیگر اتحاد 
دو ملت ایران و عراق به نمایش گذاشته می‌شود تا آن‌هایی که با طرح حرف‌های بی‌سر و ته به دنبال 
بر هم زدن این اتحاد و دوستی هستند یک‌بار دیگر درس بگیرند که به ما کاری نداشته باشند.

شماره‌های پیشین