659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
1
پس‌لرزه‌های نشست ورشو

نتانیاهو؛ برنده‌ای که بازنده شد

کنفرانس «صلح و امنیت خاورمیانه» طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (24 و 25 بهمن‌97) در شهر ورشوی لهستان با محوریت آمریکا و متحدان ضد ایرانی‌اش برگزار شد و به پایان رسید؛ کنفرانسی که به باور بسیاری از ناظران، به‌رغم همه تبلیغات، دستاوردی در راستای مقابله با ایران نداشت. وزیر خارجه لهستان تأکید کرده بود که تمرکز کنفرانس ورشو روی ایران نیست؛ این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به‌دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران از طریق این نشست بود. عاقبت کنفرانس اخیر در شهر ورشو، یادآور شکست اجلاس ریاض است که یک سال و 10ماه پیش با حضور دونالد ترامپ برگزار شد؛ اجلاسی که سه روز پس از آغاز به کار، به بروز تنش میان عربستان و قطر و سرانجام اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس منجر شد. در این گزارش به این دو اجلاس و ناکامی‌های آن خواهیم پرداخت.

آیا سینمای ایران فیلمسازان را بابت پرداختن به گروهک منافقین مجازات می‌کند؟

ریل‌گذاری به ناکجاآباد

جریان سینمایی ایران هیچ‌گاه به مسائل و موضوعات استراتژیک رخ‌داده در جمهوری اسلامی علاقه نشان نداده است. این جریان سعی کرده به همان موضوعات روشنفکری خودش محدود بماند و هر فیلمسازی را که سعی کرده از این چرخه بیرون بیاید با برچسب‌های سفارشی و حکومتی به گوشه رینگ برده است و با استفاده از ابزارهایی چون رسانه و منتقد چنان فضا را بر آن‌ها تنگ می‌کند تا درنهایت از پرداختن به این موضوعات صرف‌نظر کنند.

دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

سر مقاله

موتور محرک انقلاب

در آیین شکرانه ایجاد 41 هزار اشتغال مستقیم از سوی ستاداجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ مطرح شد

پیش‌بینی ایجاد 70‌هزار اشتغال مستقیم در سال آینده

آیین شکرانه بهره‌برداری از 41‌هزار اشتغال مستقیم که صبح دیروز با حضور رییس دفتر رهبر معظم انقلاب و رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ برگزار شد، محلی بود برای اینکه خبرهای خوبی در شرایط فعلی اقتصادی کشور به گوش برسد.

نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده برادر رییس‌جمهوری برگزار شد

فریدون در محضر قانون

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه‌۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه و به‌صورت علنی برگزار شد؛ جلسه‌ای که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دبیر قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟: اردو‌های جهادی در ۲۰۶شهرستان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار می‌شوند

جبران ضعف‎ ساختار‌ی با حرکت‌های جهادی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از دانشجویان، در بخشی از اظهارات خود به بحث اردوهای جهادی اشاره کردند و فرمودند: «اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرف‌هایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز باارزشی است. روزبه‌روز این‌ها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.» به همین مناسبت نشست خبری سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت‌های جهادی یادواره شهید امیرمحمد اژدری در قرارگاه سازندگی امام رضا؟ع؟ برگزار شد.

خودروسازان 20‌درصد تولید روزانه خود را به‌صورت فوری عرضه می‌کنند

بازار خودرو در دوربرگردان تعادل

طرح فروش فوری خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور که صبح دیروز انجام شد، همانند تجربه‌های قبلی در عرصه پیش‌فروش خودرو در کمتر از نیم‌ساعت به پایان رسید. استقبال ایرانیان از طرح فروش فوری خودرو، غیر از تمام مباحث اقتصادی که مطرح می‌شود، نشان از نقدینگی موجود در جامعه است که خطرناک بوده و تهدیدی برای اقتصاد به حساب می‌آید، چراکه این نقدینگی سرگردان با تمرکز در هر بازاری می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

معرفی دو کتاب از رضا اکبری‌آهنگر درباره تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه

انجمن حجتیه درونت را بشناس

«مرگ‌آباد» لفظی است که امام خمینی؟ره؟ درباره فضای فکری متحجر برخی از روحانیون در حوزه‌های علمیه پیش از انقلاب به کار برده است. امام؟ره؟ در نامه خود به آقای سید حمید روحانی درباره تدوین تاریخ انقلاب تأکید می‌کند که انقلاب اسلامی علیه «ظلم» و «تحجر» بود. امام؟ره؟ می‌نویسد: «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپس‌گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‌داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند». در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ما کتاب‌های متعددی درباره سازمان مجاهدین خلق، ساواک، خاندان پهلوی، لیبرال‌ها، چپ‌ها و ... داریم، اما کمتر کتابی در دست است که مبارزه انقلابی‌ها با تفکر متحجر و آخوندهای درباری و تفکر اسلام آمریکایی را نشان دهد. برای مثال درباره یکی از شاخص‌ترین جریان‌های متحجر در تاریخ انقلاب؛ یعنی انجمن حجتیه، شاید به عدد انگشتان یک دست کتاب داشته باشیم. در این میان آقای رضا اکبری آهنگر به تنهایی سه کتاب در این باره نوشته است: کتاب تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه، کتاب تاریخچه و تفکرات جریانات شبه‌حجتیه‌ای و کتاب درسنامه انجمن حجتیه. کتاب «درسنامه انجمن حجتیه» متأسفانه با اتمام چاپ ابتدایی آن اکنون در بازار کتاب موجود نیست اما دو کتاب دیگر که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده، در دسترس است. آقای آهنگر کانالی هم با نام «حقایقی پیرامون انجمن حجتیه» راه‌اندازی کرده است و مطالب مختلفی در این زمینه منتشر می‌کند. در این گزارش به معرفی دو کتاب او می‌پردازیم.

صبح نو

بعد از انتخاب رییس مجلس و نخست وزیر، رییس جمهور ی عراق هم هفته جاری مشخص می‌شود

«برهم صالح» کاندیدای نهایی اکراد

درادامه رایزنی‌ها بین احزاب سیاسی برای تشکیل بزرگ‌ترین فراکسیون و انتخاب رییس‌جمهوری، نیروهای سیاسی عراق آماده برگزاری جلسه پارلمانی برای سه شنبه این هفته می‌شوند تا «برهم صالح» را که دارای شانس بیشتری برای این سمت است را انتخاب کنند.

 

پیش از این نام منابع آگاه از نامزدی 6 شخصیت سیاسی کُرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق خبر دادند. «سردار عبدالله»، «لطیف رشید»، «ملابختیار»، «فاضل میرانی»، «برهم صالح» و «سلیم شوشکی» اسامی بود که ثبت‌نام آ‌ن‌ها برای جانشینی «فؤاد معصوم» رییس‌جمهوری کنونی عراق تأیید شده بود.

تلاش پارلمان عراق برای انتخاب رییس‌جمهوری 
و نخست وزیر  
با وجود نزدیک شدن زمان برگزاری جلسه پارلمان در سه شنبه جاری، نیروهای سیاسی عراق هنوز به توافق روشنی برای انتخاب نخست وزیر یا رییس جمهوری نرسیده‌اند چرا که تاکنون نتوانسته‌اند فراکسیون اکثریت را در پالمان تشکیل دهند؛ آن‌ها معتقدند هنوز زود است که درباره نامزد نخست وزیری صحبت کنند و انتخاب رییس جمهوری در اولویت است.
«احمد الاسدی»، یکی از رهبران ائتلاف البناء در این باره گفت: ارتباطی بین جلسه روز سه شنبه و انتخاب 
نخست وزیر وجود ندارد زیرا انتخاب رییس‌جمهوری دراولویت است؛ پس از آن بر اساس قانون اساسی رییس‌جمهوری باید طی حکمی رییس فراکسیون اکثریت را مأمور تشکیل کابینه کند. لذا باید ابتدا موضوع انتخاب رییس‌جمهوری به نتیجه قطعی برسد سپس نامزد پست نخست وزیری تعیین می‌شود.
در مورد پست ریاست جمهوری، نیروهای کرد وضعیتی بهتر از دیگر گروه‌ها ندارند. آن‌ها تاکنون برای انتخاب نامزد به توافق نرسیده‌اند. احزاب اصلی کرد هر یک نامزد خود را معرفی کرده‌اند و انتخاب یک نفر از آن میان منوط به تشکیل جلسه روز سه شنبه است.
«محمد حسام»، عضو دفتر سیاسی جریان الحکمه در این باره گفت: نیروهای کرد برخی اسامی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرده‌اند که از آن میان، «برهم صالح» بیشترین شانس را دارد. حزب دموکرات نیز چند نفر را معرفی کرده است اما به نظر من آن‌ها با تصمیم نهایی وارد بغداد خواهند شد.
تکذیب نامزدی «نیچروان بارزانی» برای ریاست‌جمهور
البته در این بین نام «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری عراق دیده می‌شد که از سوی حزب دموکرات کردستان نامزدی وی تکذیب شد.
حزب دموکرات کردستان عراق، معروف به «پارتی» اعلام کرد نامزدی «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری صحت ندارد.
«فاضل میرانی» از رهبران حزب دموکرات به وبگاه خبری کردستان 24؛ گفت: نیچروان بارزانی نامزد ریاست‌جمهوری عراق نیست زیرا به خدمات او در منطقه کردستان نیاز است.
از سوی دیگر، پایگاه خبری «وطن نیوز» نوشت که دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق، فهرست نهایی نامزدهای خود برای ریاست‌جمهوری را تنظیم کردند و «ملابختیار» و «لطیف رشید» از حزب اتحادیه میهنی کردستان برای این پست نامزد می‌شوند و حزب دموکرات کردستان نیز تلاش دارد تا این کرسی را از حزب اتحادیه میهنی بگیرد و دو نامزد نیز برای این امر در نظر دارد که عبارتند از «هوشیار زیباری» و «روز نوری شاویس». اما بر اساس توافق سیاسی میان دو حزب از سال‌ها پیش تاکنون، این پست به حزب اتحادیه میهنی می‌رسد.

«برهم صالح» نامزد «اتحادیه میهنی» 
برای ریاست جمهوری  
از سویی دیگر، حزب اتحاد میهنی کردستان در تازه‌ترین اخبار خود «برهم صالح» را به‌عنوان نامزد خود برای پست ریاست‌جمهوری معرفی کرد. رسانه‌های عراقی از مشخص شدن نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برای ریاست جمهوری این کشور خبر دادند. اعضای حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) کردستان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا «برهم صالح» نامزد این حزب برای کرسی ریاست جمهوری عراق معرفی شود. یک منبع مطلع نیز به وبگاه خبری «الرشید» عراق عنوان کرد: برهم صالح با اکثریت آرای اعضای کمیته سران اتحادیه میهنی کردستان، نامزد حزب برای ریاست جمهوری عراق شد.
به گفته این منبع، قرار شده که برهم صالح و حزبش «التحالف من اجل العداله» (ائتلاف برای عدالت) به صفوف حزب اتحادیه میهنی کردستان بازگردند.
یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» خبر نامزدی صالح را تأیید و اعلام کرد که او 26 رأی از 40 رأی کمیته سران حزب را به دست آورده است. 
برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رییس ائتلاف «الدیمقراطیة والعدالة» (دموکراسی و عدالت) است.
صالح از سال ۱۹۷۶ میلادی تا سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، یکی از اعضای حزب اتحاد میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی بود. او نخست وزیر پیشین کردستان عراق بود و پیشتر معاون نخست وزیر عراق نوری مالکی بوده‌است. او در سال ۱۹۸۷ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری در رشته آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی از دانشگاه لیورپول شد. وی در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، از تمامی پست‌های حزبی در اتحادیه میهنی کناره گرفت و سپس به ایجاد ائتلافی به نام «ائتلاف به خاطر دموکراسی و عدالت» دست زد. پیشتردراواسط شهریورماه منابع خبری درعراق، از توافق دو حزب مهم کردستان (پارتی و اتحادیه میهنی) بر سرنام «برهم صالح» برای کرسی ریاست جمهوری خبر داده بودند اما این خبر چند بار تأیید و تکذیب شد.

الحلبوسی: رییس‌جمهوری جدید عراق سه شنبه انتخاب می‌شود
آنگونه که «محمد الحلبوسی» رییس جدید پارلمان عراق اعلام کرده است جلسه انتخاب رییس‌جمهوری این کشور روز سه شنبه آینده برگزار می‌شود .
رییس پارلمان عراق اعلام کرد که روز سه شنبه این هفته، نشستی برای انتخاب رییس‌جمهوری جدید این کشور به جای «فؤاد معصوم» برگزار می‌شود.
نامزد تشکیل کابینه دولت، تا 15 روز پس از انتخاب ریاست جمهوری کشور مشخص می‌شود و از نظر قانونی باید در فرصتی یک ماهه کابینه خود را تشکیل دهد. روند سیاسی در عراق مبتنی بر اعلام اکثریت پارلمانی است که هنوز ساختار آن مشخص نیست اما فهرست‌های انتخاباتی در این زمینه به تلاش‌هایشان ادامه می‌دهند .
بیست و پنجم شهریورماه بود که پارلمان عراق پس از گذشته چهارماه از انتخابات پارلمانی چهارم (پس از رژیم بعث) موفق شد بعد از هفته‌ها کشمکش و رایزنی، «محمد الحلبوسی»، را به‌عنوان رییس چهارمین دور پارلمان این کشور انتخاب کند. انتخابات پارلمانی چهارم عراق، بیست و دوم اردیبهشت‌ماه گذشته در سراسر این کشور برگزار شد و ائتلاف‌های «سائرون»، «الفتح»، «النصر» و «دولة القانون» به ترتیب بیشترین کرسی‌ها را کسب کردند.
درعراق، بر اساس سنتی چند ساله پس از سقوط رژیم بعث، پست ریاست‌جمهوری به کُردها، نخست‌وزیری به شیعیان و ریاست پارلمان به سُنی‌ها می‌رسد.

شماره‌های پیشین