573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
1
نهضت آزادی را از لابه‌لای کتاب‌ها بشناسیم

پیشگامان سازش در انقلاب

یکی از گروه‌های مهم و البته چالش برانگیز در سیاست ایران، نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان است. گروهی در اوایل دهه40 با گرایش و سبقه دینی تشکیل شد و افراد و شخصیت‌های مهم سیاسی و دینی هم عضو آن شدند و البته چهره‌های زیادی از این گروه نیز در راه مبارزه با رژیم پهلوی در زندان‌های شاه بودند.

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

«صبح‌نو» سیر تحول تئاتر روشنفکری به تئاتر لوکس را بررسی می‌کند

امپراطوری لاکچری‌ها

سال‌ها پیش از وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهند ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند واز پیچیدگی پرهیز می‌کردند. هنرمندان سینما توفیق خود را در ارتباط نزدیک‌تر و بی پرده‌تر با مردم جست‌وجو می‌کردند. فیلم‌سازان در جای جای عالم تلاش می‌کردند روش‌های نویی برای سرگرمی مردمان فراهم کنند. در معرکه رونق سینما اهالی تئاتر گیج و سرگردان آینده خود و هنر خویش را جست‌جو می‌کردند. هر چه سالن‌های تئاتر خالی‌تر می‌شد سالن‌های سینما شلوغ و پر ازدحام‌تر می‌شد. حالا سوال این‌جاست، آیا تئاتر زنده مانده است؟

سر مقاله

نقشه راه هزاره جدید

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

مسعود پورفرد در نشست «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی»:

دانشگاه‌های آلمان درس «نظریه عدالت» دارند؛ ما نداریم

نخستین پیش‌نشست همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با موضوع «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی» با سخنرانی دکتر مسعود پورفرد و حجت‌الاسلام دکتر محسن مهاجرنیا از اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در این پژوهشگاه برگزار شد.

یادداشت

لزوم ترجمه «فلسفه اسلامی» به زبان «فلسفه علم اجتماعی»

مهدی جمشیدی

«صبح‌نو» موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران را با وجود انتخاب دو شهردار در یکسال گذشته بررسی کرده است

محله برو بیا

شهرداری تهران نهادی است که این روزها به تنهایی می‌تواند در رأس اخبار کشور قرار بگیرد. خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها، تلاش برای تصویب گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، معرفی اعضای جدید کابینه، برخورد با مفاسد اقتصادی از یک‌سو و سونامی انتصابات در بلدیه تهران آن هم در آخرین روزهای فعالیت شهردار تهران که باید بر اساس قانون مصوب مجلس سمت خود را ترک کند، سؤالات و البته نگرانی‌های بسیاری را از افکار عمومی به وجود آمده است.

بدعهدی‌های خودروسازان داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی از سال گذشته ادامه دارد

انحصاری که باید بشکند

صنعت خودروسازی ایران صنعتی بسته و انحصاری است که کیفیت تولید و مشتری‌مداری در لایه‌های بسیار پایین آن قرار دارند. شرکت‌های خودروسازی با حمایت‌های بی‌دریغ دولتی به شرکت‌های خصولتی بدل شده‌اند که منافعی مشترک با دولت دارند و این هم‌کاسه شدن منافع دولت و خودروسازها باعث شده تا این شرکت‌ها با وجود انجام ندادن تعهدات‌شان در برابر مردم و مشتریانی که مجبور هستند با هزینه خودروی خارجی، خودروی بی کیفیت داخلی سوار شوند، مشتریان دست‌شان به جایی برای تحقق حقوق‌شان نرسد.

«صبح‌نو» از حواشی مرگ یک دانش‌آموز کردستانی گزارش می‌دهد

آوار شایعات روی سر دنیا

دنیا ویسی، دختربچه هفت ساله که هفته گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد، حالا تبدیل به سوژه‌ای برای رسانه‌های خارجی و سلبریتی‌های داخلی شده است. شایعه تجاوز به این دختربچه اگرچه با تکذیب شدید خانواده داغدار او روبه‌رو شد اما این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مطرح کردن ادعاهای این چنینی بدون هیچ‌گونه سندی از سوی سلبریتی‌ها مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نیست؟ و چرا دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم با این افراد برخورد جدی نمی‌کند؟

علی بیگدلی در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: اتحادیه اروپا به سمت متلاشی شدن می‌رود

شکاف در اروپای واحد

مقامات اروپایی نگران انتخابات پارلمانی سال آینده در اروپای واحد هستند و می‌گویند اگر این‌بار احزاب راست افراطی (نژاد پرستان) بتوانند آرای عمومی خود را افزایش دهند، قاره سبز با وضعیتی بحرانی مواجه خواهد شد.

صبح نو

بعد از انتخاب رییس مجلس و نخست وزیر، رییس جمهور ی عراق هم هفته جاری مشخص می‌شود

«برهم صالح» کاندیدای نهایی اکراد

درادامه رایزنی‌ها بین احزاب سیاسی برای تشکیل بزرگ‌ترین فراکسیون و انتخاب رییس‌جمهوری، نیروهای سیاسی عراق آماده برگزاری جلسه پارلمانی برای سه شنبه این هفته می‌شوند تا «برهم صالح» را که دارای شانس بیشتری برای این سمت است را انتخاب کنند.

 

پیش از این نام منابع آگاه از نامزدی 6 شخصیت سیاسی کُرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق خبر دادند. «سردار عبدالله»، «لطیف رشید»، «ملابختیار»، «فاضل میرانی»، «برهم صالح» و «سلیم شوشکی» اسامی بود که ثبت‌نام آ‌ن‌ها برای جانشینی «فؤاد معصوم» رییس‌جمهوری کنونی عراق تأیید شده بود.

تلاش پارلمان عراق برای انتخاب رییس‌جمهوری 
و نخست وزیر  
با وجود نزدیک شدن زمان برگزاری جلسه پارلمان در سه شنبه جاری، نیروهای سیاسی عراق هنوز به توافق روشنی برای انتخاب نخست وزیر یا رییس جمهوری نرسیده‌اند چرا که تاکنون نتوانسته‌اند فراکسیون اکثریت را در پالمان تشکیل دهند؛ آن‌ها معتقدند هنوز زود است که درباره نامزد نخست وزیری صحبت کنند و انتخاب رییس جمهوری در اولویت است.
«احمد الاسدی»، یکی از رهبران ائتلاف البناء در این باره گفت: ارتباطی بین جلسه روز سه شنبه و انتخاب 
نخست وزیر وجود ندارد زیرا انتخاب رییس‌جمهوری دراولویت است؛ پس از آن بر اساس قانون اساسی رییس‌جمهوری باید طی حکمی رییس فراکسیون اکثریت را مأمور تشکیل کابینه کند. لذا باید ابتدا موضوع انتخاب رییس‌جمهوری به نتیجه قطعی برسد سپس نامزد پست نخست وزیری تعیین می‌شود.
در مورد پست ریاست جمهوری، نیروهای کرد وضعیتی بهتر از دیگر گروه‌ها ندارند. آن‌ها تاکنون برای انتخاب نامزد به توافق نرسیده‌اند. احزاب اصلی کرد هر یک نامزد خود را معرفی کرده‌اند و انتخاب یک نفر از آن میان منوط به تشکیل جلسه روز سه شنبه است.
«محمد حسام»، عضو دفتر سیاسی جریان الحکمه در این باره گفت: نیروهای کرد برخی اسامی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرده‌اند که از آن میان، «برهم صالح» بیشترین شانس را دارد. حزب دموکرات نیز چند نفر را معرفی کرده است اما به نظر من آن‌ها با تصمیم نهایی وارد بغداد خواهند شد.
تکذیب نامزدی «نیچروان بارزانی» برای ریاست‌جمهور
البته در این بین نام «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری عراق دیده می‌شد که از سوی حزب دموکرات کردستان نامزدی وی تکذیب شد.
حزب دموکرات کردستان عراق، معروف به «پارتی» اعلام کرد نامزدی «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری صحت ندارد.
«فاضل میرانی» از رهبران حزب دموکرات به وبگاه خبری کردستان 24؛ گفت: نیچروان بارزانی نامزد ریاست‌جمهوری عراق نیست زیرا به خدمات او در منطقه کردستان نیاز است.
از سوی دیگر، پایگاه خبری «وطن نیوز» نوشت که دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق، فهرست نهایی نامزدهای خود برای ریاست‌جمهوری را تنظیم کردند و «ملابختیار» و «لطیف رشید» از حزب اتحادیه میهنی کردستان برای این پست نامزد می‌شوند و حزب دموکرات کردستان نیز تلاش دارد تا این کرسی را از حزب اتحادیه میهنی بگیرد و دو نامزد نیز برای این امر در نظر دارد که عبارتند از «هوشیار زیباری» و «روز نوری شاویس». اما بر اساس توافق سیاسی میان دو حزب از سال‌ها پیش تاکنون، این پست به حزب اتحادیه میهنی می‌رسد.

«برهم صالح» نامزد «اتحادیه میهنی» 
برای ریاست جمهوری  
از سویی دیگر، حزب اتحاد میهنی کردستان در تازه‌ترین اخبار خود «برهم صالح» را به‌عنوان نامزد خود برای پست ریاست‌جمهوری معرفی کرد. رسانه‌های عراقی از مشخص شدن نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برای ریاست جمهوری این کشور خبر دادند. اعضای حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) کردستان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا «برهم صالح» نامزد این حزب برای کرسی ریاست جمهوری عراق معرفی شود. یک منبع مطلع نیز به وبگاه خبری «الرشید» عراق عنوان کرد: برهم صالح با اکثریت آرای اعضای کمیته سران اتحادیه میهنی کردستان، نامزد حزب برای ریاست جمهوری عراق شد.
به گفته این منبع، قرار شده که برهم صالح و حزبش «التحالف من اجل العداله» (ائتلاف برای عدالت) به صفوف حزب اتحادیه میهنی کردستان بازگردند.
یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» خبر نامزدی صالح را تأیید و اعلام کرد که او 26 رأی از 40 رأی کمیته سران حزب را به دست آورده است. 
برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رییس ائتلاف «الدیمقراطیة والعدالة» (دموکراسی و عدالت) است.
صالح از سال ۱۹۷۶ میلادی تا سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، یکی از اعضای حزب اتحاد میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی بود. او نخست وزیر پیشین کردستان عراق بود و پیشتر معاون نخست وزیر عراق نوری مالکی بوده‌است. او در سال ۱۹۸۷ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری در رشته آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی از دانشگاه لیورپول شد. وی در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، از تمامی پست‌های حزبی در اتحادیه میهنی کناره گرفت و سپس به ایجاد ائتلافی به نام «ائتلاف به خاطر دموکراسی و عدالت» دست زد. پیشتردراواسط شهریورماه منابع خبری درعراق، از توافق دو حزب مهم کردستان (پارتی و اتحادیه میهنی) بر سرنام «برهم صالح» برای کرسی ریاست جمهوری خبر داده بودند اما این خبر چند بار تأیید و تکذیب شد.

الحلبوسی: رییس‌جمهوری جدید عراق سه شنبه انتخاب می‌شود
آنگونه که «محمد الحلبوسی» رییس جدید پارلمان عراق اعلام کرده است جلسه انتخاب رییس‌جمهوری این کشور روز سه شنبه آینده برگزار می‌شود .
رییس پارلمان عراق اعلام کرد که روز سه شنبه این هفته، نشستی برای انتخاب رییس‌جمهوری جدید این کشور به جای «فؤاد معصوم» برگزار می‌شود.
نامزد تشکیل کابینه دولت، تا 15 روز پس از انتخاب ریاست جمهوری کشور مشخص می‌شود و از نظر قانونی باید در فرصتی یک ماهه کابینه خود را تشکیل دهد. روند سیاسی در عراق مبتنی بر اعلام اکثریت پارلمانی است که هنوز ساختار آن مشخص نیست اما فهرست‌های انتخاباتی در این زمینه به تلاش‌هایشان ادامه می‌دهند .
بیست و پنجم شهریورماه بود که پارلمان عراق پس از گذشته چهارماه از انتخابات پارلمانی چهارم (پس از رژیم بعث) موفق شد بعد از هفته‌ها کشمکش و رایزنی، «محمد الحلبوسی»، را به‌عنوان رییس چهارمین دور پارلمان این کشور انتخاب کند. انتخابات پارلمانی چهارم عراق، بیست و دوم اردیبهشت‌ماه گذشته در سراسر این کشور برگزار شد و ائتلاف‌های «سائرون»، «الفتح»، «النصر» و «دولة القانون» به ترتیب بیشترین کرسی‌ها را کسب کردند.
درعراق، بر اساس سنتی چند ساله پس از سقوط رژیم بعث، پست ریاست‌جمهوری به کُردها، نخست‌وزیری به شیعیان و ریاست پارلمان به سُنی‌ها می‌رسد.

شماره‌های پیشین