727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

بعد از انتخاب رییس مجلس و نخست وزیر، رییس جمهور ی عراق هم هفته جاری مشخص می‌شود

«برهم صالح» کاندیدای نهایی اکراد

درادامه رایزنی‌ها بین احزاب سیاسی برای تشکیل بزرگ‌ترین فراکسیون و انتخاب رییس‌جمهوری، نیروهای سیاسی عراق آماده برگزاری جلسه پارلمانی برای سه شنبه این هفته می‌شوند تا «برهم صالح» را که دارای شانس بیشتری برای این سمت است را انتخاب کنند.

 

پیش از این نام منابع آگاه از نامزدی 6 شخصیت سیاسی کُرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق خبر دادند. «سردار عبدالله»، «لطیف رشید»، «ملابختیار»، «فاضل میرانی»، «برهم صالح» و «سلیم شوشکی» اسامی بود که ثبت‌نام آ‌ن‌ها برای جانشینی «فؤاد معصوم» رییس‌جمهوری کنونی عراق تأیید شده بود.

تلاش پارلمان عراق برای انتخاب رییس‌جمهوری 
و نخست وزیر  
با وجود نزدیک شدن زمان برگزاری جلسه پارلمان در سه شنبه جاری، نیروهای سیاسی عراق هنوز به توافق روشنی برای انتخاب نخست وزیر یا رییس جمهوری نرسیده‌اند چرا که تاکنون نتوانسته‌اند فراکسیون اکثریت را در پالمان تشکیل دهند؛ آن‌ها معتقدند هنوز زود است که درباره نامزد نخست وزیری صحبت کنند و انتخاب رییس جمهوری در اولویت است.
«احمد الاسدی»، یکی از رهبران ائتلاف البناء در این باره گفت: ارتباطی بین جلسه روز سه شنبه و انتخاب 
نخست وزیر وجود ندارد زیرا انتخاب رییس‌جمهوری دراولویت است؛ پس از آن بر اساس قانون اساسی رییس‌جمهوری باید طی حکمی رییس فراکسیون اکثریت را مأمور تشکیل کابینه کند. لذا باید ابتدا موضوع انتخاب رییس‌جمهوری به نتیجه قطعی برسد سپس نامزد پست نخست وزیری تعیین می‌شود.
در مورد پست ریاست جمهوری، نیروهای کرد وضعیتی بهتر از دیگر گروه‌ها ندارند. آن‌ها تاکنون برای انتخاب نامزد به توافق نرسیده‌اند. احزاب اصلی کرد هر یک نامزد خود را معرفی کرده‌اند و انتخاب یک نفر از آن میان منوط به تشکیل جلسه روز سه شنبه است.
«محمد حسام»، عضو دفتر سیاسی جریان الحکمه در این باره گفت: نیروهای کرد برخی اسامی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرده‌اند که از آن میان، «برهم صالح» بیشترین شانس را دارد. حزب دموکرات نیز چند نفر را معرفی کرده است اما به نظر من آن‌ها با تصمیم نهایی وارد بغداد خواهند شد.
تکذیب نامزدی «نیچروان بارزانی» برای ریاست‌جمهور
البته در این بین نام «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری عراق دیده می‌شد که از سوی حزب دموکرات کردستان نامزدی وی تکذیب شد.
حزب دموکرات کردستان عراق، معروف به «پارتی» اعلام کرد نامزدی «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری صحت ندارد.
«فاضل میرانی» از رهبران حزب دموکرات به وبگاه خبری کردستان 24؛ گفت: نیچروان بارزانی نامزد ریاست‌جمهوری عراق نیست زیرا به خدمات او در منطقه کردستان نیاز است.
از سوی دیگر، پایگاه خبری «وطن نیوز» نوشت که دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق، فهرست نهایی نامزدهای خود برای ریاست‌جمهوری را تنظیم کردند و «ملابختیار» و «لطیف رشید» از حزب اتحادیه میهنی کردستان برای این پست نامزد می‌شوند و حزب دموکرات کردستان نیز تلاش دارد تا این کرسی را از حزب اتحادیه میهنی بگیرد و دو نامزد نیز برای این امر در نظر دارد که عبارتند از «هوشیار زیباری» و «روز نوری شاویس». اما بر اساس توافق سیاسی میان دو حزب از سال‌ها پیش تاکنون، این پست به حزب اتحادیه میهنی می‌رسد.

«برهم صالح» نامزد «اتحادیه میهنی» 
برای ریاست جمهوری  
از سویی دیگر، حزب اتحاد میهنی کردستان در تازه‌ترین اخبار خود «برهم صالح» را به‌عنوان نامزد خود برای پست ریاست‌جمهوری معرفی کرد. رسانه‌های عراقی از مشخص شدن نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برای ریاست جمهوری این کشور خبر دادند. اعضای حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) کردستان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا «برهم صالح» نامزد این حزب برای کرسی ریاست جمهوری عراق معرفی شود. یک منبع مطلع نیز به وبگاه خبری «الرشید» عراق عنوان کرد: برهم صالح با اکثریت آرای اعضای کمیته سران اتحادیه میهنی کردستان، نامزد حزب برای ریاست جمهوری عراق شد.
به گفته این منبع، قرار شده که برهم صالح و حزبش «التحالف من اجل العداله» (ائتلاف برای عدالت) به صفوف حزب اتحادیه میهنی کردستان بازگردند.
یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» خبر نامزدی صالح را تأیید و اعلام کرد که او 26 رأی از 40 رأی کمیته سران حزب را به دست آورده است. 
برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رییس ائتلاف «الدیمقراطیة والعدالة» (دموکراسی و عدالت) است.
صالح از سال ۱۹۷۶ میلادی تا سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، یکی از اعضای حزب اتحاد میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی بود. او نخست وزیر پیشین کردستان عراق بود و پیشتر معاون نخست وزیر عراق نوری مالکی بوده‌است. او در سال ۱۹۸۷ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری در رشته آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی از دانشگاه لیورپول شد. وی در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، از تمامی پست‌های حزبی در اتحادیه میهنی کناره گرفت و سپس به ایجاد ائتلافی به نام «ائتلاف به خاطر دموکراسی و عدالت» دست زد. پیشتردراواسط شهریورماه منابع خبری درعراق، از توافق دو حزب مهم کردستان (پارتی و اتحادیه میهنی) بر سرنام «برهم صالح» برای کرسی ریاست جمهوری خبر داده بودند اما این خبر چند بار تأیید و تکذیب شد.

الحلبوسی: رییس‌جمهوری جدید عراق سه شنبه انتخاب می‌شود
آنگونه که «محمد الحلبوسی» رییس جدید پارلمان عراق اعلام کرده است جلسه انتخاب رییس‌جمهوری این کشور روز سه شنبه آینده برگزار می‌شود .
رییس پارلمان عراق اعلام کرد که روز سه شنبه این هفته، نشستی برای انتخاب رییس‌جمهوری جدید این کشور به جای «فؤاد معصوم» برگزار می‌شود.
نامزد تشکیل کابینه دولت، تا 15 روز پس از انتخاب ریاست جمهوری کشور مشخص می‌شود و از نظر قانونی باید در فرصتی یک ماهه کابینه خود را تشکیل دهد. روند سیاسی در عراق مبتنی بر اعلام اکثریت پارلمانی است که هنوز ساختار آن مشخص نیست اما فهرست‌های انتخاباتی در این زمینه به تلاش‌هایشان ادامه می‌دهند .
بیست و پنجم شهریورماه بود که پارلمان عراق پس از گذشته چهارماه از انتخابات پارلمانی چهارم (پس از رژیم بعث) موفق شد بعد از هفته‌ها کشمکش و رایزنی، «محمد الحلبوسی»، را به‌عنوان رییس چهارمین دور پارلمان این کشور انتخاب کند. انتخابات پارلمانی چهارم عراق، بیست و دوم اردیبهشت‌ماه گذشته در سراسر این کشور برگزار شد و ائتلاف‌های «سائرون»، «الفتح»، «النصر» و «دولة القانون» به ترتیب بیشترین کرسی‌ها را کسب کردند.
درعراق، بر اساس سنتی چند ساله پس از سقوط رژیم بعث، پست ریاست‌جمهوری به کُردها، نخست‌وزیری به شیعیان و ریاست پارلمان به سُنی‌ها می‌رسد.

شماره‌های پیشین