611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

بعد از انتخاب رییس مجلس و نخست وزیر، رییس جمهور ی عراق هم هفته جاری مشخص می‌شود

«برهم صالح» کاندیدای نهایی اکراد

درادامه رایزنی‌ها بین احزاب سیاسی برای تشکیل بزرگ‌ترین فراکسیون و انتخاب رییس‌جمهوری، نیروهای سیاسی عراق آماده برگزاری جلسه پارلمانی برای سه شنبه این هفته می‌شوند تا «برهم صالح» را که دارای شانس بیشتری برای این سمت است را انتخاب کنند.

 

پیش از این نام منابع آگاه از نامزدی 6 شخصیت سیاسی کُرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق خبر دادند. «سردار عبدالله»، «لطیف رشید»، «ملابختیار»، «فاضل میرانی»، «برهم صالح» و «سلیم شوشکی» اسامی بود که ثبت‌نام آ‌ن‌ها برای جانشینی «فؤاد معصوم» رییس‌جمهوری کنونی عراق تأیید شده بود.

تلاش پارلمان عراق برای انتخاب رییس‌جمهوری 
و نخست وزیر  
با وجود نزدیک شدن زمان برگزاری جلسه پارلمان در سه شنبه جاری، نیروهای سیاسی عراق هنوز به توافق روشنی برای انتخاب نخست وزیر یا رییس جمهوری نرسیده‌اند چرا که تاکنون نتوانسته‌اند فراکسیون اکثریت را در پالمان تشکیل دهند؛ آن‌ها معتقدند هنوز زود است که درباره نامزد نخست وزیری صحبت کنند و انتخاب رییس جمهوری در اولویت است.
«احمد الاسدی»، یکی از رهبران ائتلاف البناء در این باره گفت: ارتباطی بین جلسه روز سه شنبه و انتخاب 
نخست وزیر وجود ندارد زیرا انتخاب رییس‌جمهوری دراولویت است؛ پس از آن بر اساس قانون اساسی رییس‌جمهوری باید طی حکمی رییس فراکسیون اکثریت را مأمور تشکیل کابینه کند. لذا باید ابتدا موضوع انتخاب رییس‌جمهوری به نتیجه قطعی برسد سپس نامزد پست نخست وزیری تعیین می‌شود.
در مورد پست ریاست جمهوری، نیروهای کرد وضعیتی بهتر از دیگر گروه‌ها ندارند. آن‌ها تاکنون برای انتخاب نامزد به توافق نرسیده‌اند. احزاب اصلی کرد هر یک نامزد خود را معرفی کرده‌اند و انتخاب یک نفر از آن میان منوط به تشکیل جلسه روز سه شنبه است.
«محمد حسام»، عضو دفتر سیاسی جریان الحکمه در این باره گفت: نیروهای کرد برخی اسامی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرده‌اند که از آن میان، «برهم صالح» بیشترین شانس را دارد. حزب دموکرات نیز چند نفر را معرفی کرده است اما به نظر من آن‌ها با تصمیم نهایی وارد بغداد خواهند شد.
تکذیب نامزدی «نیچروان بارزانی» برای ریاست‌جمهور
البته در این بین نام «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری عراق دیده می‌شد که از سوی حزب دموکرات کردستان نامزدی وی تکذیب شد.
حزب دموکرات کردستان عراق، معروف به «پارتی» اعلام کرد نامزدی «نیچروان بارزانی» برای پست ریاست‌جمهوری صحت ندارد.
«فاضل میرانی» از رهبران حزب دموکرات به وبگاه خبری کردستان 24؛ گفت: نیچروان بارزانی نامزد ریاست‌جمهوری عراق نیست زیرا به خدمات او در منطقه کردستان نیاز است.
از سوی دیگر، پایگاه خبری «وطن نیوز» نوشت که دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق، فهرست نهایی نامزدهای خود برای ریاست‌جمهوری را تنظیم کردند و «ملابختیار» و «لطیف رشید» از حزب اتحادیه میهنی کردستان برای این پست نامزد می‌شوند و حزب دموکرات کردستان نیز تلاش دارد تا این کرسی را از حزب اتحادیه میهنی بگیرد و دو نامزد نیز برای این امر در نظر دارد که عبارتند از «هوشیار زیباری» و «روز نوری شاویس». اما بر اساس توافق سیاسی میان دو حزب از سال‌ها پیش تاکنون، این پست به حزب اتحادیه میهنی می‌رسد.

«برهم صالح» نامزد «اتحادیه میهنی» 
برای ریاست جمهوری  
از سویی دیگر، حزب اتحاد میهنی کردستان در تازه‌ترین اخبار خود «برهم صالح» را به‌عنوان نامزد خود برای پست ریاست‌جمهوری معرفی کرد. رسانه‌های عراقی از مشخص شدن نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برای ریاست جمهوری این کشور خبر دادند. اعضای حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) کردستان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا «برهم صالح» نامزد این حزب برای کرسی ریاست جمهوری عراق معرفی شود. یک منبع مطلع نیز به وبگاه خبری «الرشید» عراق عنوان کرد: برهم صالح با اکثریت آرای اعضای کمیته سران اتحادیه میهنی کردستان، نامزد حزب برای ریاست جمهوری عراق شد.
به گفته این منبع، قرار شده که برهم صالح و حزبش «التحالف من اجل العداله» (ائتلاف برای عدالت) به صفوف حزب اتحادیه میهنی کردستان بازگردند.
یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» خبر نامزدی صالح را تأیید و اعلام کرد که او 26 رأی از 40 رأی کمیته سران حزب را به دست آورده است. 
برهم صالح از سیاستمداران سرشناس کردستان عراق (متولد 1960 در سلیمانیه) تا کنون دو بار ریاست منطقه کردستان را بر عهده داشته و اکنون رییس ائتلاف «الدیمقراطیة والعدالة» (دموکراسی و عدالت) است.
صالح از سال ۱۹۷۶ میلادی تا سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، یکی از اعضای حزب اتحاد میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی بود. او نخست وزیر پیشین کردستان عراق بود و پیشتر معاون نخست وزیر عراق نوری مالکی بوده‌است. او در سال ۱۹۸۷ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری در رشته آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی از دانشگاه لیورپول شد. وی در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی، از تمامی پست‌های حزبی در اتحادیه میهنی کناره گرفت و سپس به ایجاد ائتلافی به نام «ائتلاف به خاطر دموکراسی و عدالت» دست زد. پیشتردراواسط شهریورماه منابع خبری درعراق، از توافق دو حزب مهم کردستان (پارتی و اتحادیه میهنی) بر سرنام «برهم صالح» برای کرسی ریاست جمهوری خبر داده بودند اما این خبر چند بار تأیید و تکذیب شد.

الحلبوسی: رییس‌جمهوری جدید عراق سه شنبه انتخاب می‌شود
آنگونه که «محمد الحلبوسی» رییس جدید پارلمان عراق اعلام کرده است جلسه انتخاب رییس‌جمهوری این کشور روز سه شنبه آینده برگزار می‌شود .
رییس پارلمان عراق اعلام کرد که روز سه شنبه این هفته، نشستی برای انتخاب رییس‌جمهوری جدید این کشور به جای «فؤاد معصوم» برگزار می‌شود.
نامزد تشکیل کابینه دولت، تا 15 روز پس از انتخاب ریاست جمهوری کشور مشخص می‌شود و از نظر قانونی باید در فرصتی یک ماهه کابینه خود را تشکیل دهد. روند سیاسی در عراق مبتنی بر اعلام اکثریت پارلمانی است که هنوز ساختار آن مشخص نیست اما فهرست‌های انتخاباتی در این زمینه به تلاش‌هایشان ادامه می‌دهند .
بیست و پنجم شهریورماه بود که پارلمان عراق پس از گذشته چهارماه از انتخابات پارلمانی چهارم (پس از رژیم بعث) موفق شد بعد از هفته‌ها کشمکش و رایزنی، «محمد الحلبوسی»، را به‌عنوان رییس چهارمین دور پارلمان این کشور انتخاب کند. انتخابات پارلمانی چهارم عراق، بیست و دوم اردیبهشت‌ماه گذشته در سراسر این کشور برگزار شد و ائتلاف‌های «سائرون»، «الفتح»، «النصر» و «دولة القانون» به ترتیب بیشترین کرسی‌ها را کسب کردند.
درعراق، بر اساس سنتی چند ساله پس از سقوط رژیم بعث، پست ریاست‌جمهوری به کُردها، نخست‌وزیری به شیعیان و ریاست پارلمان به سُنی‌ها می‌رسد.

شماره‌های پیشین