727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

میشل عون: حضور حزب الله در سوریه برای دفاع از کشورمان است

دفاع قاطع ژنرال از حزب‌الله

«میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان که بارها از محورمقاومت و حزب‌الله در برابر رژیم صهیونیستی دفاع کرده است این بار بر حضور حزب‌الله در سوریه حمایت کرده و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست. او همچنین فشار برخی کشورهای غربی بر حزب‌الله را تسویه‌حساب‌های سیاسی توصیف کرده است

 

حملات گروه‌های تروریستی داعش به سوریه و عراق که هفت سالی است با حمایت کشورهای غربی و عبری در منطقه ادامه دارد را نباید موضوعی ساده در غرب آسیا تصور کرد چرا که قصد آن‌ها توسعه آتش این جنگ به دیگر همسایگان این کشورهاست. آتش افروزی‌ای که رژیم صهیونیستی با هم‌پیمانان سعودی و اماراتی خود تلاش می‌کند تا با دامن زدن به آن، ناامنی را به دیگر کشورهایی همانند لبنان و ایران سوق دهند.
آتش افروزی و بروز ناامنی‌ای که سال گذشته ائتلاف سعودی تلاش کرد در«عرسال» لبنان آن را شعله‌ور سازد و گروه‌های تروریستی داعش را به ارتفاعات این کشور گسیل داشت، اما با هوشیاری دولتمردان لبنان و مقاومت حزب‌الله این توطئه خنثی شد.
کما اینکه روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر دفاع حزب‌الله و توان نظامی جبهه مقاومت در برابر تروریست‌ها تقدیر کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست.
البته تروریست‌های تکفیری داعش در تلاشند تا این آتش‌افروزی را فراتر از مرزهای سوریه و در ایران اسلامی هم شعله‌ور سازند. کما اینکه حادثه تروریستی اخیر اهواز را می‌توان در این راستا توصیف کرد.

حق دفاع ایران در سوریه و عراق
حادثه تروریستی که اگر تلاش و ایستادگی محور مقاومت و رزمندگان لبنانی یا ایرانی در سوریه یا عراق نبود شاید ناگوارتر از آن در شهرهای مختلف کشورمان هم صورت می‌گرفت. واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن(عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی) با اقدامات و تاکتیک‌های متفاوت تلاش می‌کنند تا پس از اشغالگری و ناامن ساختن عراق و سوریه، هرج ومرج و اقدامات تروریستی خود را در ایران دنبال کنند. آن‌ها در این اندیشه به سر می‌برند که با ایجاد محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها و همچنین تاکتیک‌های روانی، ناامنی را در ایران دنبال کنند. اما ایستادگی و مقاومت ایران در منطقه و مبارزه در سنگرمقاومت سوریه و عراق موجب شده است تا به اهداف شوم و شیطانی خود در ایران یا لبنان دست پیدا نکنند.
از سویی دیگر، حزب‌الله لبنان که پیش قراول محورمقاومت در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی است، توانسته قدرت نظامی و سیاسی خود را در سال‌های اخیر افزایش دهد و ترس و بیم زیادی برای اسرائیل وتروریست‌ها به وجود آورد. قدرت فزاینده حزب‌الله در لبنان موجب ترس اسرائیل و افزایش محبوبیت آن در افکار عمومی لبنان و منطقه شده است. محبوبیتی که رسانه‌های اسرائیلی و برخی رسانه‌های سعودی از گسترش این محبوبیت احساس ترس می‌کنند، به جنگ رسانه‌ای علیه گروه مقاومت پرداختند.
جنگ رسانه‌ای که سال گذشته با استعفای مشکوک «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در ریاض به اوج خود رسید و رسانه‌های صهیونیستی و برخی رسانه‌های سعودی، مردم لبنان را به ایجاد فتنه و جنگ داخلی در این کشور تشویق می‌کردند، در تلاش بودند تا نوک پیکان این حملات را حزب‌الله معرفی کنند. اما درایت و محبوبیت مردمی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله موجب شد تا علاوه بر خنثی کردن چنین توطئه‌هایی در لبنان، مردم این کشورعلاقه بیشتری به رهبر مقاومت پیدا کنند.  کما اینکه با توصیه و سخنرانی‌های وی، مردم این کشور استقبال گسترده‌ای ازانتخابات پارلمانی لبنان داشتند و محور مقاومت توانست به پیروزی چشمگیری در انتخابات این کشور دست یابد.
محبوبیتی و توان دفاعی که روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر آن تأکید کرد و از توان نظامی و حضورحزب‌الله در جبهه مقاومت تقدیر و حمایت کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها دانست.
میشل عون درگفت‌وگو با نشریه فرانسوی «فیگارو» گفت: برخی دخالت حزب‌الله در جنگ علیه گروه تروریستی داعش و النصره در سوریه را محکوم می‌کنند اما واقعیت آن است که تروریست‌ها به سرزمین ما هجوم آوردند و حزب‌الله از کشور دفاع کرد.
عون همچنین درباره فشارها و تحریم‌ها علیه حزب‌الله و تأثیر آن بر لبنان گفت: فشارهای جهانی علیه حزب‌الله جدید نیست و در حال افزایش است. برخی طرف‌ها به دنبال تسویه حساب‌های سیاسی با حزب‌الله هستند. آن‌ها نتوانستند در عرصه نظامی با حزب‌الله 
تسویه حساب کنند چرا که این حزب ، اسرائیل را در سال‌های 1993 و 1996 و به‌طور ویژه در سال 2006 شکست داد. عون از اینکه افکار عمومی برخی از کشورهای خارجی در قرار دادن حزب‌الله به‌عنوان دشمن مصمم است، اظهار تأسف کرد و ادامه داد: بیش از یک سوم لبنانی‌ها پایگاه مردمی حزب‌الله هستند.

دفاع لبنان در برابر متجاوز
رییس‌جمهوری لبنان در پاسخ به این پرسش که «آیا شما مطمئن هستید که حزب‌الله نظر شما را قبول می‌کند و طوری رفتار می‌کند که شما فرمانده کل نیروهای مسلح هستید؟» گفت: طبیعتاً. چنانچه لبنان مورد تجاوز اسرائیل قرار نگیرد از خاک لبنان هیچ تیری شلیک نخواهد شد اما اگر این اتفاق افتاد، لبنان حق دفاع از خود را دارد. این ژنرال لبنانی همچنین درباره روابط بیروت و سوریه یادآورشد:بیروت مخالف دخالت در امور داخلی هر کشوری است و ما سیاست دوری از تنش در قبال نزاع‌ها در منطقه و به‌طور مشخص در سوریه پیش گرفته‌ایم، اما در عین حال سفارت ما در سوریه و سفارت این کشور در لبنان همچنان باز است.
عون درباره بازپس گیری شهر ادلب توسط نیروهای دولتی سوریه یادآور شد که ادلب بخشی از سوریه است.

مقاومت، نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل
پیش از این «میشل عون» مقاومت لبنان را نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل توصیف کرده و گفته بود: نیروهای مسلح و ارتش لبنان برای تأمین امنیت نقاط مرزی و خارج از کشور به‌ویژه مناطق هم مرز با سرزمین‌های اشغالی آماده نیستند، چون بیشتر از آنکه آن‌ها به خارج توجه داشته باشند، مشغول داخل هستند، به همین سبب مقاومت باید به‌عنوان یک قدرت بازدارنده در برابر اسرائیل باقی بماند و تجاوز به لبنان را پر هزینه کند. این نقطه اساسی در تفاهم ما با «حزب‌الله» است.
میشل عون همچنین سوریه را قربانی توطئه‌های قدرت‌های جهانی و رژیم‌های مرتجع عربی از جمله شیوخ عرب حوزه خلیج فارس می‌داند و معتقد است، اگر با تروریسم در سوریه مقابله نشود، این پدیده به تمامی کشورهای منطقه از جمله لبنان سرایت 
خواهد کرد.
لذا وی از حضور مقاومت حزب‌الله در سوریه حمایت می‌کند و در این‌باره تأکید کرد: واقعیت اوضاع لبنان به سبب خلأ موجود در مرزهای لبنان از جمله باز بودن مرزها و عبور راحت گروه‌های مسلح از آن و عملیات مسلحانه‌ای که از داخل خاک لبنان در داخل خاک سوریه انجام می‌شود و بالعکس، می‌توانست به جنگ داخلی در عرسال منجر شود، از نظر بسیاری از لبنانی‌ها که من هم یکی از آن‌ها هستم، ورود حزب‌الله به عرصه میدانی سوریه برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در لبنان ضروری است.
از سویی دیگر، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان درمراسم عاشورای حسینی؟ع؟ که درضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد باردیگر بر ایستادگی خود در کنار ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق مشروع خویش در چهارچوب مقابله با طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن و دفاع از سوریه تأکید کرد و گفت: مقاومت از موشک‌ها و امکانات برخوردار است و اگر اسرائیل جنگی به راه بیندازد، با اقدامی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظار آن را نداشته است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد، به اسرائیل می‌گویم هرتلاشی که برای سد کردن راه ما انجام داد، تمام شده است و کار ما انجام شده و مقاومت امروز موشک‌های دقیق و غیر را از آن را در اختیار دارد و چنانچه اسرائیل جنگی را بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظارش را نداشت.
از سویی دیگر مثلث اتحاد و وحدتی که در سال‌های اخیر میان نخست وزیر، رییس‌جمهوری و حزب‌الله لبنان صورت گرفته است، موجب ترس و واهمه بیشتر رژیم صهیونیستی در منطقه شده است چرا که این همگرایی موجب می‌شود تا با توان نظامی و سیاسی که حزب‌الله در این کشور به دست آورده است، دیگر به دخالت در امور داخلی لبنان وتجاوز به این کشور فکر نکند.
البته، اسرائیلی‌ها که طرح ونقشه آنان در منطقه خنثی شده است خشمگین هستند زیرا آنان به روند تحولات سوریه و عراق امید زیادی بسته بودند اما می‌دانند که محور مقاومت قوی‌تر از قبل بازگشته و کشورهای جدیدی به بخشی از محور مقاومت تبدیل شده‌اند و برخی ملت‌ها به دایره مقابله و کشمکش با دشمن ملحق شده‌اند از همین رو از هرگونه نبردی در منطقه بیم دارند و می‌دانند هرگونه جنگی بازتاب‌های زیادی برایش به دنبال خواهد داشت.

شماره‌های پیشین