573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
1
نهضت آزادی را از لابه‌لای کتاب‌ها بشناسیم

پیشگامان سازش در انقلاب

یکی از گروه‌های مهم و البته چالش برانگیز در سیاست ایران، نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان است. گروهی در اوایل دهه40 با گرایش و سبقه دینی تشکیل شد و افراد و شخصیت‌های مهم سیاسی و دینی هم عضو آن شدند و البته چهره‌های زیادی از این گروه نیز در راه مبارزه با رژیم پهلوی در زندان‌های شاه بودند.

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

«صبح‌نو» سیر تحول تئاتر روشنفکری به تئاتر لوکس را بررسی می‌کند

امپراطوری لاکچری‌ها

سال‌ها پیش از وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهند ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند واز پیچیدگی پرهیز می‌کردند. هنرمندان سینما توفیق خود را در ارتباط نزدیک‌تر و بی پرده‌تر با مردم جست‌وجو می‌کردند. فیلم‌سازان در جای جای عالم تلاش می‌کردند روش‌های نویی برای سرگرمی مردمان فراهم کنند. در معرکه رونق سینما اهالی تئاتر گیج و سرگردان آینده خود و هنر خویش را جست‌جو می‌کردند. هر چه سالن‌های تئاتر خالی‌تر می‌شد سالن‌های سینما شلوغ و پر ازدحام‌تر می‌شد. حالا سوال این‌جاست، آیا تئاتر زنده مانده است؟

سر مقاله

نقشه راه هزاره جدید

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

مسعود پورفرد در نشست «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی»:

دانشگاه‌های آلمان درس «نظریه عدالت» دارند؛ ما نداریم

نخستین پیش‌نشست همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با موضوع «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی» با سخنرانی دکتر مسعود پورفرد و حجت‌الاسلام دکتر محسن مهاجرنیا از اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در این پژوهشگاه برگزار شد.

یادداشت

لزوم ترجمه «فلسفه اسلامی» به زبان «فلسفه علم اجتماعی»

مهدی جمشیدی

«صبح‌نو» موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران را با وجود انتخاب دو شهردار در یکسال گذشته بررسی کرده است

محله برو بیا

شهرداری تهران نهادی است که این روزها به تنهایی می‌تواند در رأس اخبار کشور قرار بگیرد. خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها، تلاش برای تصویب گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، معرفی اعضای جدید کابینه، برخورد با مفاسد اقتصادی از یک‌سو و سونامی انتصابات در بلدیه تهران آن هم در آخرین روزهای فعالیت شهردار تهران که باید بر اساس قانون مصوب مجلس سمت خود را ترک کند، سؤالات و البته نگرانی‌های بسیاری را از افکار عمومی به وجود آمده است.

بدعهدی‌های خودروسازان داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی از سال گذشته ادامه دارد

انحصاری که باید بشکند

صنعت خودروسازی ایران صنعتی بسته و انحصاری است که کیفیت تولید و مشتری‌مداری در لایه‌های بسیار پایین آن قرار دارند. شرکت‌های خودروسازی با حمایت‌های بی‌دریغ دولتی به شرکت‌های خصولتی بدل شده‌اند که منافعی مشترک با دولت دارند و این هم‌کاسه شدن منافع دولت و خودروسازها باعث شده تا این شرکت‌ها با وجود انجام ندادن تعهدات‌شان در برابر مردم و مشتریانی که مجبور هستند با هزینه خودروی خارجی، خودروی بی کیفیت داخلی سوار شوند، مشتریان دست‌شان به جایی برای تحقق حقوق‌شان نرسد.

«صبح‌نو» از حواشی مرگ یک دانش‌آموز کردستانی گزارش می‌دهد

آوار شایعات روی سر دنیا

دنیا ویسی، دختربچه هفت ساله که هفته گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد، حالا تبدیل به سوژه‌ای برای رسانه‌های خارجی و سلبریتی‌های داخلی شده است. شایعه تجاوز به این دختربچه اگرچه با تکذیب شدید خانواده داغدار او روبه‌رو شد اما این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مطرح کردن ادعاهای این چنینی بدون هیچ‌گونه سندی از سوی سلبریتی‌ها مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نیست؟ و چرا دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم با این افراد برخورد جدی نمی‌کند؟

علی بیگدلی در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: اتحادیه اروپا به سمت متلاشی شدن می‌رود

شکاف در اروپای واحد

مقامات اروپایی نگران انتخابات پارلمانی سال آینده در اروپای واحد هستند و می‌گویند اگر این‌بار احزاب راست افراطی (نژاد پرستان) بتوانند آرای عمومی خود را افزایش دهند، قاره سبز با وضعیتی بحرانی مواجه خواهد شد.

صبح نو

میشل عون: حضور حزب الله در سوریه برای دفاع از کشورمان است

دفاع قاطع ژنرال از حزب‌الله

«میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان که بارها از محورمقاومت و حزب‌الله در برابر رژیم صهیونیستی دفاع کرده است این بار بر حضور حزب‌الله در سوریه حمایت کرده و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست. او همچنین فشار برخی کشورهای غربی بر حزب‌الله را تسویه‌حساب‌های سیاسی توصیف کرده است

 

حملات گروه‌های تروریستی داعش به سوریه و عراق که هفت سالی است با حمایت کشورهای غربی و عبری در منطقه ادامه دارد را نباید موضوعی ساده در غرب آسیا تصور کرد چرا که قصد آن‌ها توسعه آتش این جنگ به دیگر همسایگان این کشورهاست. آتش افروزی‌ای که رژیم صهیونیستی با هم‌پیمانان سعودی و اماراتی خود تلاش می‌کند تا با دامن زدن به آن، ناامنی را به دیگر کشورهایی همانند لبنان و ایران سوق دهند.
آتش افروزی و بروز ناامنی‌ای که سال گذشته ائتلاف سعودی تلاش کرد در«عرسال» لبنان آن را شعله‌ور سازد و گروه‌های تروریستی داعش را به ارتفاعات این کشور گسیل داشت، اما با هوشیاری دولتمردان لبنان و مقاومت حزب‌الله این توطئه خنثی شد.
کما اینکه روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر دفاع حزب‌الله و توان نظامی جبهه مقاومت در برابر تروریست‌ها تقدیر کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست.
البته تروریست‌های تکفیری داعش در تلاشند تا این آتش‌افروزی را فراتر از مرزهای سوریه و در ایران اسلامی هم شعله‌ور سازند. کما اینکه حادثه تروریستی اخیر اهواز را می‌توان در این راستا توصیف کرد.

حق دفاع ایران در سوریه و عراق
حادثه تروریستی که اگر تلاش و ایستادگی محور مقاومت و رزمندگان لبنانی یا ایرانی در سوریه یا عراق نبود شاید ناگوارتر از آن در شهرهای مختلف کشورمان هم صورت می‌گرفت. واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن(عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی) با اقدامات و تاکتیک‌های متفاوت تلاش می‌کنند تا پس از اشغالگری و ناامن ساختن عراق و سوریه، هرج ومرج و اقدامات تروریستی خود را در ایران دنبال کنند. آن‌ها در این اندیشه به سر می‌برند که با ایجاد محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها و همچنین تاکتیک‌های روانی، ناامنی را در ایران دنبال کنند. اما ایستادگی و مقاومت ایران در منطقه و مبارزه در سنگرمقاومت سوریه و عراق موجب شده است تا به اهداف شوم و شیطانی خود در ایران یا لبنان دست پیدا نکنند.
از سویی دیگر، حزب‌الله لبنان که پیش قراول محورمقاومت در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی است، توانسته قدرت نظامی و سیاسی خود را در سال‌های اخیر افزایش دهد و ترس و بیم زیادی برای اسرائیل وتروریست‌ها به وجود آورد. قدرت فزاینده حزب‌الله در لبنان موجب ترس اسرائیل و افزایش محبوبیت آن در افکار عمومی لبنان و منطقه شده است. محبوبیتی که رسانه‌های اسرائیلی و برخی رسانه‌های سعودی از گسترش این محبوبیت احساس ترس می‌کنند، به جنگ رسانه‌ای علیه گروه مقاومت پرداختند.
جنگ رسانه‌ای که سال گذشته با استعفای مشکوک «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در ریاض به اوج خود رسید و رسانه‌های صهیونیستی و برخی رسانه‌های سعودی، مردم لبنان را به ایجاد فتنه و جنگ داخلی در این کشور تشویق می‌کردند، در تلاش بودند تا نوک پیکان این حملات را حزب‌الله معرفی کنند. اما درایت و محبوبیت مردمی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله موجب شد تا علاوه بر خنثی کردن چنین توطئه‌هایی در لبنان، مردم این کشورعلاقه بیشتری به رهبر مقاومت پیدا کنند.  کما اینکه با توصیه و سخنرانی‌های وی، مردم این کشور استقبال گسترده‌ای ازانتخابات پارلمانی لبنان داشتند و محور مقاومت توانست به پیروزی چشمگیری در انتخابات این کشور دست یابد.
محبوبیتی و توان دفاعی که روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر آن تأکید کرد و از توان نظامی و حضورحزب‌الله در جبهه مقاومت تقدیر و حمایت کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها دانست.
میشل عون درگفت‌وگو با نشریه فرانسوی «فیگارو» گفت: برخی دخالت حزب‌الله در جنگ علیه گروه تروریستی داعش و النصره در سوریه را محکوم می‌کنند اما واقعیت آن است که تروریست‌ها به سرزمین ما هجوم آوردند و حزب‌الله از کشور دفاع کرد.
عون همچنین درباره فشارها و تحریم‌ها علیه حزب‌الله و تأثیر آن بر لبنان گفت: فشارهای جهانی علیه حزب‌الله جدید نیست و در حال افزایش است. برخی طرف‌ها به دنبال تسویه حساب‌های سیاسی با حزب‌الله هستند. آن‌ها نتوانستند در عرصه نظامی با حزب‌الله 
تسویه حساب کنند چرا که این حزب ، اسرائیل را در سال‌های 1993 و 1996 و به‌طور ویژه در سال 2006 شکست داد. عون از اینکه افکار عمومی برخی از کشورهای خارجی در قرار دادن حزب‌الله به‌عنوان دشمن مصمم است، اظهار تأسف کرد و ادامه داد: بیش از یک سوم لبنانی‌ها پایگاه مردمی حزب‌الله هستند.

دفاع لبنان در برابر متجاوز
رییس‌جمهوری لبنان در پاسخ به این پرسش که «آیا شما مطمئن هستید که حزب‌الله نظر شما را قبول می‌کند و طوری رفتار می‌کند که شما فرمانده کل نیروهای مسلح هستید؟» گفت: طبیعتاً. چنانچه لبنان مورد تجاوز اسرائیل قرار نگیرد از خاک لبنان هیچ تیری شلیک نخواهد شد اما اگر این اتفاق افتاد، لبنان حق دفاع از خود را دارد. این ژنرال لبنانی همچنین درباره روابط بیروت و سوریه یادآورشد:بیروت مخالف دخالت در امور داخلی هر کشوری است و ما سیاست دوری از تنش در قبال نزاع‌ها در منطقه و به‌طور مشخص در سوریه پیش گرفته‌ایم، اما در عین حال سفارت ما در سوریه و سفارت این کشور در لبنان همچنان باز است.
عون درباره بازپس گیری شهر ادلب توسط نیروهای دولتی سوریه یادآور شد که ادلب بخشی از سوریه است.

مقاومت، نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل
پیش از این «میشل عون» مقاومت لبنان را نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل توصیف کرده و گفته بود: نیروهای مسلح و ارتش لبنان برای تأمین امنیت نقاط مرزی و خارج از کشور به‌ویژه مناطق هم مرز با سرزمین‌های اشغالی آماده نیستند، چون بیشتر از آنکه آن‌ها به خارج توجه داشته باشند، مشغول داخل هستند، به همین سبب مقاومت باید به‌عنوان یک قدرت بازدارنده در برابر اسرائیل باقی بماند و تجاوز به لبنان را پر هزینه کند. این نقطه اساسی در تفاهم ما با «حزب‌الله» است.
میشل عون همچنین سوریه را قربانی توطئه‌های قدرت‌های جهانی و رژیم‌های مرتجع عربی از جمله شیوخ عرب حوزه خلیج فارس می‌داند و معتقد است، اگر با تروریسم در سوریه مقابله نشود، این پدیده به تمامی کشورهای منطقه از جمله لبنان سرایت 
خواهد کرد.
لذا وی از حضور مقاومت حزب‌الله در سوریه حمایت می‌کند و در این‌باره تأکید کرد: واقعیت اوضاع لبنان به سبب خلأ موجود در مرزهای لبنان از جمله باز بودن مرزها و عبور راحت گروه‌های مسلح از آن و عملیات مسلحانه‌ای که از داخل خاک لبنان در داخل خاک سوریه انجام می‌شود و بالعکس، می‌توانست به جنگ داخلی در عرسال منجر شود، از نظر بسیاری از لبنانی‌ها که من هم یکی از آن‌ها هستم، ورود حزب‌الله به عرصه میدانی سوریه برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در لبنان ضروری است.
از سویی دیگر، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان درمراسم عاشورای حسینی؟ع؟ که درضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد باردیگر بر ایستادگی خود در کنار ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق مشروع خویش در چهارچوب مقابله با طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن و دفاع از سوریه تأکید کرد و گفت: مقاومت از موشک‌ها و امکانات برخوردار است و اگر اسرائیل جنگی به راه بیندازد، با اقدامی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظار آن را نداشته است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد، به اسرائیل می‌گویم هرتلاشی که برای سد کردن راه ما انجام داد، تمام شده است و کار ما انجام شده و مقاومت امروز موشک‌های دقیق و غیر را از آن را در اختیار دارد و چنانچه اسرائیل جنگی را بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظارش را نداشت.
از سویی دیگر مثلث اتحاد و وحدتی که در سال‌های اخیر میان نخست وزیر، رییس‌جمهوری و حزب‌الله لبنان صورت گرفته است، موجب ترس و واهمه بیشتر رژیم صهیونیستی در منطقه شده است چرا که این همگرایی موجب می‌شود تا با توان نظامی و سیاسی که حزب‌الله در این کشور به دست آورده است، دیگر به دخالت در امور داخلی لبنان وتجاوز به این کشور فکر نکند.
البته، اسرائیلی‌ها که طرح ونقشه آنان در منطقه خنثی شده است خشمگین هستند زیرا آنان به روند تحولات سوریه و عراق امید زیادی بسته بودند اما می‌دانند که محور مقاومت قوی‌تر از قبل بازگشته و کشورهای جدیدی به بخشی از محور مقاومت تبدیل شده‌اند و برخی ملت‌ها به دایره مقابله و کشمکش با دشمن ملحق شده‌اند از همین رو از هرگونه نبردی در منطقه بیم دارند و می‌دانند هرگونه جنگی بازتاب‌های زیادی برایش به دنبال خواهد داشت.

شماره‌های پیشین