611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

میشل عون: حضور حزب الله در سوریه برای دفاع از کشورمان است

دفاع قاطع ژنرال از حزب‌الله

«میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان که بارها از محورمقاومت و حزب‌الله در برابر رژیم صهیونیستی دفاع کرده است این بار بر حضور حزب‌الله در سوریه حمایت کرده و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست. او همچنین فشار برخی کشورهای غربی بر حزب‌الله را تسویه‌حساب‌های سیاسی توصیف کرده است

 

حملات گروه‌های تروریستی داعش به سوریه و عراق که هفت سالی است با حمایت کشورهای غربی و عبری در منطقه ادامه دارد را نباید موضوعی ساده در غرب آسیا تصور کرد چرا که قصد آن‌ها توسعه آتش این جنگ به دیگر همسایگان این کشورهاست. آتش افروزی‌ای که رژیم صهیونیستی با هم‌پیمانان سعودی و اماراتی خود تلاش می‌کند تا با دامن زدن به آن، ناامنی را به دیگر کشورهایی همانند لبنان و ایران سوق دهند.
آتش افروزی و بروز ناامنی‌ای که سال گذشته ائتلاف سعودی تلاش کرد در«عرسال» لبنان آن را شعله‌ور سازد و گروه‌های تروریستی داعش را به ارتفاعات این کشور گسیل داشت، اما با هوشیاری دولتمردان لبنان و مقاومت حزب‌الله این توطئه خنثی شد.
کما اینکه روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر دفاع حزب‌الله و توان نظامی جبهه مقاومت در برابر تروریست‌ها تقدیر کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست.
البته تروریست‌های تکفیری داعش در تلاشند تا این آتش‌افروزی را فراتر از مرزهای سوریه و در ایران اسلامی هم شعله‌ور سازند. کما اینکه حادثه تروریستی اخیر اهواز را می‌توان در این راستا توصیف کرد.

حق دفاع ایران در سوریه و عراق
حادثه تروریستی که اگر تلاش و ایستادگی محور مقاومت و رزمندگان لبنانی یا ایرانی در سوریه یا عراق نبود شاید ناگوارتر از آن در شهرهای مختلف کشورمان هم صورت می‌گرفت. واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن(عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی) با اقدامات و تاکتیک‌های متفاوت تلاش می‌کنند تا پس از اشغالگری و ناامن ساختن عراق و سوریه، هرج ومرج و اقدامات تروریستی خود را در ایران دنبال کنند. آن‌ها در این اندیشه به سر می‌برند که با ایجاد محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها و همچنین تاکتیک‌های روانی، ناامنی را در ایران دنبال کنند. اما ایستادگی و مقاومت ایران در منطقه و مبارزه در سنگرمقاومت سوریه و عراق موجب شده است تا به اهداف شوم و شیطانی خود در ایران یا لبنان دست پیدا نکنند.
از سویی دیگر، حزب‌الله لبنان که پیش قراول محورمقاومت در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی است، توانسته قدرت نظامی و سیاسی خود را در سال‌های اخیر افزایش دهد و ترس و بیم زیادی برای اسرائیل وتروریست‌ها به وجود آورد. قدرت فزاینده حزب‌الله در لبنان موجب ترس اسرائیل و افزایش محبوبیت آن در افکار عمومی لبنان و منطقه شده است. محبوبیتی که رسانه‌های اسرائیلی و برخی رسانه‌های سعودی از گسترش این محبوبیت احساس ترس می‌کنند، به جنگ رسانه‌ای علیه گروه مقاومت پرداختند.
جنگ رسانه‌ای که سال گذشته با استعفای مشکوک «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در ریاض به اوج خود رسید و رسانه‌های صهیونیستی و برخی رسانه‌های سعودی، مردم لبنان را به ایجاد فتنه و جنگ داخلی در این کشور تشویق می‌کردند، در تلاش بودند تا نوک پیکان این حملات را حزب‌الله معرفی کنند. اما درایت و محبوبیت مردمی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله موجب شد تا علاوه بر خنثی کردن چنین توطئه‌هایی در لبنان، مردم این کشورعلاقه بیشتری به رهبر مقاومت پیدا کنند.  کما اینکه با توصیه و سخنرانی‌های وی، مردم این کشور استقبال گسترده‌ای ازانتخابات پارلمانی لبنان داشتند و محور مقاومت توانست به پیروزی چشمگیری در انتخابات این کشور دست یابد.
محبوبیتی و توان دفاعی که روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر آن تأکید کرد و از توان نظامی و حضورحزب‌الله در جبهه مقاومت تقدیر و حمایت کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها دانست.
میشل عون درگفت‌وگو با نشریه فرانسوی «فیگارو» گفت: برخی دخالت حزب‌الله در جنگ علیه گروه تروریستی داعش و النصره در سوریه را محکوم می‌کنند اما واقعیت آن است که تروریست‌ها به سرزمین ما هجوم آوردند و حزب‌الله از کشور دفاع کرد.
عون همچنین درباره فشارها و تحریم‌ها علیه حزب‌الله و تأثیر آن بر لبنان گفت: فشارهای جهانی علیه حزب‌الله جدید نیست و در حال افزایش است. برخی طرف‌ها به دنبال تسویه حساب‌های سیاسی با حزب‌الله هستند. آن‌ها نتوانستند در عرصه نظامی با حزب‌الله 
تسویه حساب کنند چرا که این حزب ، اسرائیل را در سال‌های 1993 و 1996 و به‌طور ویژه در سال 2006 شکست داد. عون از اینکه افکار عمومی برخی از کشورهای خارجی در قرار دادن حزب‌الله به‌عنوان دشمن مصمم است، اظهار تأسف کرد و ادامه داد: بیش از یک سوم لبنانی‌ها پایگاه مردمی حزب‌الله هستند.

دفاع لبنان در برابر متجاوز
رییس‌جمهوری لبنان در پاسخ به این پرسش که «آیا شما مطمئن هستید که حزب‌الله نظر شما را قبول می‌کند و طوری رفتار می‌کند که شما فرمانده کل نیروهای مسلح هستید؟» گفت: طبیعتاً. چنانچه لبنان مورد تجاوز اسرائیل قرار نگیرد از خاک لبنان هیچ تیری شلیک نخواهد شد اما اگر این اتفاق افتاد، لبنان حق دفاع از خود را دارد. این ژنرال لبنانی همچنین درباره روابط بیروت و سوریه یادآورشد:بیروت مخالف دخالت در امور داخلی هر کشوری است و ما سیاست دوری از تنش در قبال نزاع‌ها در منطقه و به‌طور مشخص در سوریه پیش گرفته‌ایم، اما در عین حال سفارت ما در سوریه و سفارت این کشور در لبنان همچنان باز است.
عون درباره بازپس گیری شهر ادلب توسط نیروهای دولتی سوریه یادآور شد که ادلب بخشی از سوریه است.

مقاومت، نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل
پیش از این «میشل عون» مقاومت لبنان را نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل توصیف کرده و گفته بود: نیروهای مسلح و ارتش لبنان برای تأمین امنیت نقاط مرزی و خارج از کشور به‌ویژه مناطق هم مرز با سرزمین‌های اشغالی آماده نیستند، چون بیشتر از آنکه آن‌ها به خارج توجه داشته باشند، مشغول داخل هستند، به همین سبب مقاومت باید به‌عنوان یک قدرت بازدارنده در برابر اسرائیل باقی بماند و تجاوز به لبنان را پر هزینه کند. این نقطه اساسی در تفاهم ما با «حزب‌الله» است.
میشل عون همچنین سوریه را قربانی توطئه‌های قدرت‌های جهانی و رژیم‌های مرتجع عربی از جمله شیوخ عرب حوزه خلیج فارس می‌داند و معتقد است، اگر با تروریسم در سوریه مقابله نشود، این پدیده به تمامی کشورهای منطقه از جمله لبنان سرایت 
خواهد کرد.
لذا وی از حضور مقاومت حزب‌الله در سوریه حمایت می‌کند و در این‌باره تأکید کرد: واقعیت اوضاع لبنان به سبب خلأ موجود در مرزهای لبنان از جمله باز بودن مرزها و عبور راحت گروه‌های مسلح از آن و عملیات مسلحانه‌ای که از داخل خاک لبنان در داخل خاک سوریه انجام می‌شود و بالعکس، می‌توانست به جنگ داخلی در عرسال منجر شود، از نظر بسیاری از لبنانی‌ها که من هم یکی از آن‌ها هستم، ورود حزب‌الله به عرصه میدانی سوریه برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در لبنان ضروری است.
از سویی دیگر، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان درمراسم عاشورای حسینی؟ع؟ که درضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد باردیگر بر ایستادگی خود در کنار ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق مشروع خویش در چهارچوب مقابله با طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن و دفاع از سوریه تأکید کرد و گفت: مقاومت از موشک‌ها و امکانات برخوردار است و اگر اسرائیل جنگی به راه بیندازد، با اقدامی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظار آن را نداشته است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد، به اسرائیل می‌گویم هرتلاشی که برای سد کردن راه ما انجام داد، تمام شده است و کار ما انجام شده و مقاومت امروز موشک‌های دقیق و غیر را از آن را در اختیار دارد و چنانچه اسرائیل جنگی را بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظارش را نداشت.
از سویی دیگر مثلث اتحاد و وحدتی که در سال‌های اخیر میان نخست وزیر، رییس‌جمهوری و حزب‌الله لبنان صورت گرفته است، موجب ترس و واهمه بیشتر رژیم صهیونیستی در منطقه شده است چرا که این همگرایی موجب می‌شود تا با توان نظامی و سیاسی که حزب‌الله در این کشور به دست آورده است، دیگر به دخالت در امور داخلی لبنان وتجاوز به این کشور فکر نکند.
البته، اسرائیلی‌ها که طرح ونقشه آنان در منطقه خنثی شده است خشمگین هستند زیرا آنان به روند تحولات سوریه و عراق امید زیادی بسته بودند اما می‌دانند که محور مقاومت قوی‌تر از قبل بازگشته و کشورهای جدیدی به بخشی از محور مقاومت تبدیل شده‌اند و برخی ملت‌ها به دایره مقابله و کشمکش با دشمن ملحق شده‌اند از همین رو از هرگونه نبردی در منطقه بیم دارند و می‌دانند هرگونه جنگی بازتاب‌های زیادی برایش به دنبال خواهد داشت.

شماره‌های پیشین