659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
1
پس‌لرزه‌های نشست ورشو

نتانیاهو؛ برنده‌ای که بازنده شد

کنفرانس «صلح و امنیت خاورمیانه» طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (24 و 25 بهمن‌97) در شهر ورشوی لهستان با محوریت آمریکا و متحدان ضد ایرانی‌اش برگزار شد و به پایان رسید؛ کنفرانسی که به باور بسیاری از ناظران، به‌رغم همه تبلیغات، دستاوردی در راستای مقابله با ایران نداشت. وزیر خارجه لهستان تأکید کرده بود که تمرکز کنفرانس ورشو روی ایران نیست؛ این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به‌دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران از طریق این نشست بود. عاقبت کنفرانس اخیر در شهر ورشو، یادآور شکست اجلاس ریاض است که یک سال و 10ماه پیش با حضور دونالد ترامپ برگزار شد؛ اجلاسی که سه روز پس از آغاز به کار، به بروز تنش میان عربستان و قطر و سرانجام اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس منجر شد. در این گزارش به این دو اجلاس و ناکامی‌های آن خواهیم پرداخت.

آیا سینمای ایران فیلمسازان را بابت پرداختن به گروهک منافقین مجازات می‌کند؟

ریل‌گذاری به ناکجاآباد

جریان سینمایی ایران هیچ‌گاه به مسائل و موضوعات استراتژیک رخ‌داده در جمهوری اسلامی علاقه نشان نداده است. این جریان سعی کرده به همان موضوعات روشنفکری خودش محدود بماند و هر فیلمسازی را که سعی کرده از این چرخه بیرون بیاید با برچسب‌های سفارشی و حکومتی به گوشه رینگ برده است و با استفاده از ابزارهایی چون رسانه و منتقد چنان فضا را بر آن‌ها تنگ می‌کند تا درنهایت از پرداختن به این موضوعات صرف‌نظر کنند.

دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

سر مقاله

موتور محرک انقلاب

در آیین شکرانه ایجاد 41 هزار اشتغال مستقیم از سوی ستاداجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ مطرح شد

پیش‌بینی ایجاد 70‌هزار اشتغال مستقیم در سال آینده

آیین شکرانه بهره‌برداری از 41‌هزار اشتغال مستقیم که صبح دیروز با حضور رییس دفتر رهبر معظم انقلاب و رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ برگزار شد، محلی بود برای اینکه خبرهای خوبی در شرایط فعلی اقتصادی کشور به گوش برسد.

نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده برادر رییس‌جمهوری برگزار شد

فریدون در محضر قانون

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه‌۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه و به‌صورت علنی برگزار شد؛ جلسه‌ای که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دبیر قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟: اردو‌های جهادی در ۲۰۶شهرستان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار می‌شوند

جبران ضعف‎ ساختار‌ی با حرکت‌های جهادی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از دانشجویان، در بخشی از اظهارات خود به بحث اردوهای جهادی اشاره کردند و فرمودند: «اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرف‌هایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز باارزشی است. روزبه‌روز این‌ها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.» به همین مناسبت نشست خبری سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت‌های جهادی یادواره شهید امیرمحمد اژدری در قرارگاه سازندگی امام رضا؟ع؟ برگزار شد.

خودروسازان 20‌درصد تولید روزانه خود را به‌صورت فوری عرضه می‌کنند

بازار خودرو در دوربرگردان تعادل

طرح فروش فوری خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور که صبح دیروز انجام شد، همانند تجربه‌های قبلی در عرصه پیش‌فروش خودرو در کمتر از نیم‌ساعت به پایان رسید. استقبال ایرانیان از طرح فروش فوری خودرو، غیر از تمام مباحث اقتصادی که مطرح می‌شود، نشان از نقدینگی موجود در جامعه است که خطرناک بوده و تهدیدی برای اقتصاد به حساب می‌آید، چراکه این نقدینگی سرگردان با تمرکز در هر بازاری می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

معرفی دو کتاب از رضا اکبری‌آهنگر درباره تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه

انجمن حجتیه درونت را بشناس

«مرگ‌آباد» لفظی است که امام خمینی؟ره؟ درباره فضای فکری متحجر برخی از روحانیون در حوزه‌های علمیه پیش از انقلاب به کار برده است. امام؟ره؟ در نامه خود به آقای سید حمید روحانی درباره تدوین تاریخ انقلاب تأکید می‌کند که انقلاب اسلامی علیه «ظلم» و «تحجر» بود. امام؟ره؟ می‌نویسد: «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپس‌گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‌داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند». در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ما کتاب‌های متعددی درباره سازمان مجاهدین خلق، ساواک، خاندان پهلوی، لیبرال‌ها، چپ‌ها و ... داریم، اما کمتر کتابی در دست است که مبارزه انقلابی‌ها با تفکر متحجر و آخوندهای درباری و تفکر اسلام آمریکایی را نشان دهد. برای مثال درباره یکی از شاخص‌ترین جریان‌های متحجر در تاریخ انقلاب؛ یعنی انجمن حجتیه، شاید به عدد انگشتان یک دست کتاب داشته باشیم. در این میان آقای رضا اکبری آهنگر به تنهایی سه کتاب در این باره نوشته است: کتاب تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه، کتاب تاریخچه و تفکرات جریانات شبه‌حجتیه‌ای و کتاب درسنامه انجمن حجتیه. کتاب «درسنامه انجمن حجتیه» متأسفانه با اتمام چاپ ابتدایی آن اکنون در بازار کتاب موجود نیست اما دو کتاب دیگر که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده، در دسترس است. آقای آهنگر کانالی هم با نام «حقایقی پیرامون انجمن حجتیه» راه‌اندازی کرده است و مطالب مختلفی در این زمینه منتشر می‌کند. در این گزارش به معرفی دو کتاب او می‌پردازیم.

صبح نو

میشل عون: حضور حزب الله در سوریه برای دفاع از کشورمان است

دفاع قاطع ژنرال از حزب‌الله

«میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان که بارها از محورمقاومت و حزب‌الله در برابر رژیم صهیونیستی دفاع کرده است این بار بر حضور حزب‌الله در سوریه حمایت کرده و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست. او همچنین فشار برخی کشورهای غربی بر حزب‌الله را تسویه‌حساب‌های سیاسی توصیف کرده است

 

حملات گروه‌های تروریستی داعش به سوریه و عراق که هفت سالی است با حمایت کشورهای غربی و عبری در منطقه ادامه دارد را نباید موضوعی ساده در غرب آسیا تصور کرد چرا که قصد آن‌ها توسعه آتش این جنگ به دیگر همسایگان این کشورهاست. آتش افروزی‌ای که رژیم صهیونیستی با هم‌پیمانان سعودی و اماراتی خود تلاش می‌کند تا با دامن زدن به آن، ناامنی را به دیگر کشورهایی همانند لبنان و ایران سوق دهند.
آتش افروزی و بروز ناامنی‌ای که سال گذشته ائتلاف سعودی تلاش کرد در«عرسال» لبنان آن را شعله‌ور سازد و گروه‌های تروریستی داعش را به ارتفاعات این کشور گسیل داشت، اما با هوشیاری دولتمردان لبنان و مقاومت حزب‌الله این توطئه خنثی شد.
کما اینکه روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر دفاع حزب‌الله و توان نظامی جبهه مقاومت در برابر تروریست‌ها تقدیر کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها لازم دانست.
البته تروریست‌های تکفیری داعش در تلاشند تا این آتش‌افروزی را فراتر از مرزهای سوریه و در ایران اسلامی هم شعله‌ور سازند. کما اینکه حادثه تروریستی اخیر اهواز را می‌توان در این راستا توصیف کرد.

حق دفاع ایران در سوریه و عراق
حادثه تروریستی که اگر تلاش و ایستادگی محور مقاومت و رزمندگان لبنانی یا ایرانی در سوریه یا عراق نبود شاید ناگوارتر از آن در شهرهای مختلف کشورمان هم صورت می‌گرفت. واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن(عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی) با اقدامات و تاکتیک‌های متفاوت تلاش می‌کنند تا پس از اشغالگری و ناامن ساختن عراق و سوریه، هرج ومرج و اقدامات تروریستی خود را در ایران دنبال کنند. آن‌ها در این اندیشه به سر می‌برند که با ایجاد محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها و همچنین تاکتیک‌های روانی، ناامنی را در ایران دنبال کنند. اما ایستادگی و مقاومت ایران در منطقه و مبارزه در سنگرمقاومت سوریه و عراق موجب شده است تا به اهداف شوم و شیطانی خود در ایران یا لبنان دست پیدا نکنند.
از سویی دیگر، حزب‌الله لبنان که پیش قراول محورمقاومت در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی است، توانسته قدرت نظامی و سیاسی خود را در سال‌های اخیر افزایش دهد و ترس و بیم زیادی برای اسرائیل وتروریست‌ها به وجود آورد. قدرت فزاینده حزب‌الله در لبنان موجب ترس اسرائیل و افزایش محبوبیت آن در افکار عمومی لبنان و منطقه شده است. محبوبیتی که رسانه‌های اسرائیلی و برخی رسانه‌های سعودی از گسترش این محبوبیت احساس ترس می‌کنند، به جنگ رسانه‌ای علیه گروه مقاومت پرداختند.
جنگ رسانه‌ای که سال گذشته با استعفای مشکوک «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در ریاض به اوج خود رسید و رسانه‌های صهیونیستی و برخی رسانه‌های سعودی، مردم لبنان را به ایجاد فتنه و جنگ داخلی در این کشور تشویق می‌کردند، در تلاش بودند تا نوک پیکان این حملات را حزب‌الله معرفی کنند. اما درایت و محبوبیت مردمی سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله موجب شد تا علاوه بر خنثی کردن چنین توطئه‌هایی در لبنان، مردم این کشورعلاقه بیشتری به رهبر مقاومت پیدا کنند.  کما اینکه با توصیه و سخنرانی‌های وی، مردم این کشور استقبال گسترده‌ای ازانتخابات پارلمانی لبنان داشتند و محور مقاومت توانست به پیروزی چشمگیری در انتخابات این کشور دست یابد.
محبوبیتی و توان دفاعی که روز گذشته «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان هم بر آن تأکید کرد و از توان نظامی و حضورحزب‌الله در جبهه مقاومت تقدیر و حمایت کرد و آن را در جهت دفاع از کشورش در مقابل هجوم تروریست‌ها دانست.
میشل عون درگفت‌وگو با نشریه فرانسوی «فیگارو» گفت: برخی دخالت حزب‌الله در جنگ علیه گروه تروریستی داعش و النصره در سوریه را محکوم می‌کنند اما واقعیت آن است که تروریست‌ها به سرزمین ما هجوم آوردند و حزب‌الله از کشور دفاع کرد.
عون همچنین درباره فشارها و تحریم‌ها علیه حزب‌الله و تأثیر آن بر لبنان گفت: فشارهای جهانی علیه حزب‌الله جدید نیست و در حال افزایش است. برخی طرف‌ها به دنبال تسویه حساب‌های سیاسی با حزب‌الله هستند. آن‌ها نتوانستند در عرصه نظامی با حزب‌الله 
تسویه حساب کنند چرا که این حزب ، اسرائیل را در سال‌های 1993 و 1996 و به‌طور ویژه در سال 2006 شکست داد. عون از اینکه افکار عمومی برخی از کشورهای خارجی در قرار دادن حزب‌الله به‌عنوان دشمن مصمم است، اظهار تأسف کرد و ادامه داد: بیش از یک سوم لبنانی‌ها پایگاه مردمی حزب‌الله هستند.

دفاع لبنان در برابر متجاوز
رییس‌جمهوری لبنان در پاسخ به این پرسش که «آیا شما مطمئن هستید که حزب‌الله نظر شما را قبول می‌کند و طوری رفتار می‌کند که شما فرمانده کل نیروهای مسلح هستید؟» گفت: طبیعتاً. چنانچه لبنان مورد تجاوز اسرائیل قرار نگیرد از خاک لبنان هیچ تیری شلیک نخواهد شد اما اگر این اتفاق افتاد، لبنان حق دفاع از خود را دارد. این ژنرال لبنانی همچنین درباره روابط بیروت و سوریه یادآورشد:بیروت مخالف دخالت در امور داخلی هر کشوری است و ما سیاست دوری از تنش در قبال نزاع‌ها در منطقه و به‌طور مشخص در سوریه پیش گرفته‌ایم، اما در عین حال سفارت ما در سوریه و سفارت این کشور در لبنان همچنان باز است.
عون درباره بازپس گیری شهر ادلب توسط نیروهای دولتی سوریه یادآور شد که ادلب بخشی از سوریه است.

مقاومت، نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل
پیش از این «میشل عون» مقاومت لبنان را نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل توصیف کرده و گفته بود: نیروهای مسلح و ارتش لبنان برای تأمین امنیت نقاط مرزی و خارج از کشور به‌ویژه مناطق هم مرز با سرزمین‌های اشغالی آماده نیستند، چون بیشتر از آنکه آن‌ها به خارج توجه داشته باشند، مشغول داخل هستند، به همین سبب مقاومت باید به‌عنوان یک قدرت بازدارنده در برابر اسرائیل باقی بماند و تجاوز به لبنان را پر هزینه کند. این نقطه اساسی در تفاهم ما با «حزب‌الله» است.
میشل عون همچنین سوریه را قربانی توطئه‌های قدرت‌های جهانی و رژیم‌های مرتجع عربی از جمله شیوخ عرب حوزه خلیج فارس می‌داند و معتقد است، اگر با تروریسم در سوریه مقابله نشود، این پدیده به تمامی کشورهای منطقه از جمله لبنان سرایت 
خواهد کرد.
لذا وی از حضور مقاومت حزب‌الله در سوریه حمایت می‌کند و در این‌باره تأکید کرد: واقعیت اوضاع لبنان به سبب خلأ موجود در مرزهای لبنان از جمله باز بودن مرزها و عبور راحت گروه‌های مسلح از آن و عملیات مسلحانه‌ای که از داخل خاک لبنان در داخل خاک سوریه انجام می‌شود و بالعکس، می‌توانست به جنگ داخلی در عرسال منجر شود، از نظر بسیاری از لبنانی‌ها که من هم یکی از آن‌ها هستم، ورود حزب‌الله به عرصه میدانی سوریه برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در لبنان ضروری است.
از سویی دیگر، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان درمراسم عاشورای حسینی؟ع؟ که درضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد باردیگر بر ایستادگی خود در کنار ملت فلسطین برای دستیابی به حقوق مشروع خویش در چهارچوب مقابله با طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن و دفاع از سوریه تأکید کرد و گفت: مقاومت از موشک‌ها و امکانات برخوردار است و اگر اسرائیل جنگی به راه بیندازد، با اقدامی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظار آن را نداشته است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد، به اسرائیل می‌گویم هرتلاشی که برای سد کردن راه ما انجام داد، تمام شده است و کار ما انجام شده و مقاومت امروز موشک‌های دقیق و غیر را از آن را در اختیار دارد و چنانچه اسرائیل جنگی را بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد که هیچ‌گاه انتظارش را نداشت.
از سویی دیگر مثلث اتحاد و وحدتی که در سال‌های اخیر میان نخست وزیر، رییس‌جمهوری و حزب‌الله لبنان صورت گرفته است، موجب ترس و واهمه بیشتر رژیم صهیونیستی در منطقه شده است چرا که این همگرایی موجب می‌شود تا با توان نظامی و سیاسی که حزب‌الله در این کشور به دست آورده است، دیگر به دخالت در امور داخلی لبنان وتجاوز به این کشور فکر نکند.
البته، اسرائیلی‌ها که طرح ونقشه آنان در منطقه خنثی شده است خشمگین هستند زیرا آنان به روند تحولات سوریه و عراق امید زیادی بسته بودند اما می‌دانند که محور مقاومت قوی‌تر از قبل بازگشته و کشورهای جدیدی به بخشی از محور مقاومت تبدیل شده‌اند و برخی ملت‌ها به دایره مقابله و کشمکش با دشمن ملحق شده‌اند از همین رو از هرگونه نبردی در منطقه بیم دارند و می‌دانند هرگونه جنگی بازتاب‌های زیادی برایش به دنبال خواهد داشت.

شماره‌های پیشین