611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

«صبح نو» از مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی در اهواز گزارش می‌دهد

«کودک‌کشی» رسم یزیدیان است

صبح نو

حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز توصیف نشدنی بود، اما در میان شهدای این حادثه تروریستی تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم در جهان شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟به شهادت رسید.

31 شهریور ماه، همزمان با سالروز آغاز جنگ تحمیلی در مراسم رژه ارتش در اهواز چند عنصر مسلح حاضران مراسم را به رگبار بستند. مسوولیت این حادثه تروریستی را که در جریان آن تعدادی از هموطنان‌مان به شهادت رسیدند، ابتدا جریان «الاحوازیه» و سپس گروهک تروریستی داعش بر عهده گرفتند. این در شرایطی است که مسوول رسانه‌ای گروهک تروریستی الاحوازیه، درست یک روز پیش از حمله تروریستی در پیامی، سالروز تأسیس کشور عربستان سعودی و آغاز پادشاهی این خاندان را که «روز ملی» عربستان خوانده می‌شود به سران سعودی تبریک گفته بود. در پی این حمله تروریستی 25 نفر به شهادت رسیده و بیش از 57 نفر نیز مجروح شدند. پیکر این شهدا روز گذشته در اهواز با حضور نماینده مستقیم رهبری، جمع کثیری از مسوولان کشوری و لشکری و حضور هزاران نفر از مردم خوزستان برگزار شد. اما در بین تصاویر منتشر شده از این حادثه تروریستی در اهواز تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم و کاربران فضای مجازی در داخل و خارج از ایران شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟ به شهادت رسید. آقای سعدالله اقدامی،  پدر این شهید چهار ساله می‌گوید: «پسرم را جلوی چشمانم کشتند. پسر چهار ساله‌ام «طاها»، قرار بود به مهدکودک برود، آمده بود که رژه ببیند اما ناجوانمردانه او را مقابل چشمانم شهید کردند.» وی ادامه می‌دهد: «پسر و همسرم که بیننده رژه بودند در این حادثه تیر خوردند؛ پسرم را جلوی چشمم کشتند و همسرم را به‌شدت مجروع کردند. نیروهای نظامی در حال رژه بودند که ناگهان از پشت جایگاه چند فرد ناشناس به سمت نظامیان و مردمی که نظاره‌گر بودند، آتش گشودند که پسر من هم در این حادثه شهید شد. آن‌ها دشمنان نظام بودند و روزی باید جواب پس بدهند فقط امیدوارم که حال همسرم که تیر خورده هر چه زودتر خوب شود.»
ناله‌های پدر طاها، شهید خردسال حادثه تروریستی اهواز، در مراسم تشییع شهدا قلب حاضران را به درد آورد. روز گذشته در حین برگزاری مراسم خاکسپاری شهدای این حادثه، مادر شهید طاها اقدامی در‌حالی‌که هنوز در بیمارستان بستری بود، در مصاحبه‌ای از مسوولان خواست که انتقام فرزندش را بگیرند. مادر طاها می‌گوید: «بچه چهار ساله‌ام نزد علی‌اصغر امام حسین ؟ع؟ رفت، اما از شما می‌خواهم که تروریست‌ها را به سزای اعمالشان برسانید.» وی با بغض ادامه می‌دهد: «بچه چهار ساله من که رفت، شب قبلش توی مراسم داشت می‌گفت لبیک یا حسین و معنی‌اش رو هم نمی‌دونست.» در حاشیه مراسم تشییع شهدای اهواز، یکی از حاضران می‌گوید: «متاسفانه در گذشته نیز این قبیل اتفاقات در کشورمان رخ داده و در‌حالی‌که جهانیان؛ ایران را متهم به حمایت از تروریست می‌کنند. خود ایران مورد حملات تروریستی قرار می‌گیرد.» فرد دیگری با در دست داشتن عکس طاها اقدامی می‌گوید: «ای کاش ذره‌ای وجدان داشتند تا حداقل به سمت زن و بچه‌های مردم و سربازهایی با اسلحه خالی، شلیک نمی‌کردند.» شخص دیگری ادامه می‌دهد: «استکبار جهانی 40 سال است که ما را از طرق مختلف تهدید می‌کند ولی تاکنون نتوانسته‌اند به اهدافشان برسند، چرا که پشتوانه این نظام مردم هستند.» زن میانسال دیگری می‌گوید: «این اقدامات کاملاً از بیرون هدایت می‌شوند. آمریکا و اسراییل چون نمی‌توانند به این کشور دست‌درازی کنند؛ مزدورانی را اجیر می‌کنند تا به سمت مردم بی‌گناه کوچه و خیابان اسلحه بکشند.»

همدردی دانش‌آموزان میانماری با کوچک‌ترین شهید حادثه تروریستی اهواز
تنها چند ساعت پس از خبر شهادت این کودک چهارساله واکنش‌های زیادی از سراسر جهان راجع به آن منتشر شد. در پی شهادت طاها اقدامی، کودکان آواره میانماری که اکنون در کمپ مهاجران بنگلادش زندگی می‌کنند، تابلویی روی دست گرفتند که روی آن نوشته شده است: «ما با اهواز هستیم. طاها برادر ماست. طاها دوست ماست. ما همگی طاها هستیم.» تصویر این کودکان و تابلویی که در دست گرفتند به سرعت در رسانه‌های جهان منتشر شد و جهانیان را از این جنایت، متأثر کردند.
آقای داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) نیز در پستی اینستاگرامی، تصویر کوچک‌ترین شهید حادثه تروریستی اهواز را منتشر و تاکید کرد در چنین شرایطی نمی‌توان رسیدن ماه مهر و بازگشایی مدارس را تبریک گفت. وی به همین مناسبت، برخلاف سال‌های گذشته، به جای تبریک آغاز سال تحصیلی به دانش‌آموزان، عکسی از این شهید را منتشر کرد. فرضیایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «چطور می‌توان ماه مهر را تبریک گفت وقتی اینچنین بی‌مهر «طاهای معصوم» را از خانواده‌اش ربود. چه پاییز غم‌انگیزی!! خدایا چرا... چرا... لعنت بر تروریسم، لعنت بر جنگ، لعنت بر دشمنی، لعنت بر نفاق…»

شماره‌های پیشین