727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

«صبح نو» از مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی در اهواز گزارش می‌دهد

«کودک‌کشی» رسم یزیدیان است

صبح نو

حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز توصیف نشدنی بود، اما در میان شهدای این حادثه تروریستی تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم در جهان شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟به شهادت رسید.

31 شهریور ماه، همزمان با سالروز آغاز جنگ تحمیلی در مراسم رژه ارتش در اهواز چند عنصر مسلح حاضران مراسم را به رگبار بستند. مسوولیت این حادثه تروریستی را که در جریان آن تعدادی از هموطنان‌مان به شهادت رسیدند، ابتدا جریان «الاحوازیه» و سپس گروهک تروریستی داعش بر عهده گرفتند. این در شرایطی است که مسوول رسانه‌ای گروهک تروریستی الاحوازیه، درست یک روز پیش از حمله تروریستی در پیامی، سالروز تأسیس کشور عربستان سعودی و آغاز پادشاهی این خاندان را که «روز ملی» عربستان خوانده می‌شود به سران سعودی تبریک گفته بود. در پی این حمله تروریستی 25 نفر به شهادت رسیده و بیش از 57 نفر نیز مجروح شدند. پیکر این شهدا روز گذشته در اهواز با حضور نماینده مستقیم رهبری، جمع کثیری از مسوولان کشوری و لشکری و حضور هزاران نفر از مردم خوزستان برگزار شد. اما در بین تصاویر منتشر شده از این حادثه تروریستی در اهواز تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم و کاربران فضای مجازی در داخل و خارج از ایران شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟ به شهادت رسید. آقای سعدالله اقدامی،  پدر این شهید چهار ساله می‌گوید: «پسرم را جلوی چشمانم کشتند. پسر چهار ساله‌ام «طاها»، قرار بود به مهدکودک برود، آمده بود که رژه ببیند اما ناجوانمردانه او را مقابل چشمانم شهید کردند.» وی ادامه می‌دهد: «پسر و همسرم که بیننده رژه بودند در این حادثه تیر خوردند؛ پسرم را جلوی چشمم کشتند و همسرم را به‌شدت مجروع کردند. نیروهای نظامی در حال رژه بودند که ناگهان از پشت جایگاه چند فرد ناشناس به سمت نظامیان و مردمی که نظاره‌گر بودند، آتش گشودند که پسر من هم در این حادثه شهید شد. آن‌ها دشمنان نظام بودند و روزی باید جواب پس بدهند فقط امیدوارم که حال همسرم که تیر خورده هر چه زودتر خوب شود.»
ناله‌های پدر طاها، شهید خردسال حادثه تروریستی اهواز، در مراسم تشییع شهدا قلب حاضران را به درد آورد. روز گذشته در حین برگزاری مراسم خاکسپاری شهدای این حادثه، مادر شهید طاها اقدامی در‌حالی‌که هنوز در بیمارستان بستری بود، در مصاحبه‌ای از مسوولان خواست که انتقام فرزندش را بگیرند. مادر طاها می‌گوید: «بچه چهار ساله‌ام نزد علی‌اصغر امام حسین ؟ع؟ رفت، اما از شما می‌خواهم که تروریست‌ها را به سزای اعمالشان برسانید.» وی با بغض ادامه می‌دهد: «بچه چهار ساله من که رفت، شب قبلش توی مراسم داشت می‌گفت لبیک یا حسین و معنی‌اش رو هم نمی‌دونست.» در حاشیه مراسم تشییع شهدای اهواز، یکی از حاضران می‌گوید: «متاسفانه در گذشته نیز این قبیل اتفاقات در کشورمان رخ داده و در‌حالی‌که جهانیان؛ ایران را متهم به حمایت از تروریست می‌کنند. خود ایران مورد حملات تروریستی قرار می‌گیرد.» فرد دیگری با در دست داشتن عکس طاها اقدامی می‌گوید: «ای کاش ذره‌ای وجدان داشتند تا حداقل به سمت زن و بچه‌های مردم و سربازهایی با اسلحه خالی، شلیک نمی‌کردند.» شخص دیگری ادامه می‌دهد: «استکبار جهانی 40 سال است که ما را از طرق مختلف تهدید می‌کند ولی تاکنون نتوانسته‌اند به اهدافشان برسند، چرا که پشتوانه این نظام مردم هستند.» زن میانسال دیگری می‌گوید: «این اقدامات کاملاً از بیرون هدایت می‌شوند. آمریکا و اسراییل چون نمی‌توانند به این کشور دست‌درازی کنند؛ مزدورانی را اجیر می‌کنند تا به سمت مردم بی‌گناه کوچه و خیابان اسلحه بکشند.»

همدردی دانش‌آموزان میانماری با کوچک‌ترین شهید حادثه تروریستی اهواز
تنها چند ساعت پس از خبر شهادت این کودک چهارساله واکنش‌های زیادی از سراسر جهان راجع به آن منتشر شد. در پی شهادت طاها اقدامی، کودکان آواره میانماری که اکنون در کمپ مهاجران بنگلادش زندگی می‌کنند، تابلویی روی دست گرفتند که روی آن نوشته شده است: «ما با اهواز هستیم. طاها برادر ماست. طاها دوست ماست. ما همگی طاها هستیم.» تصویر این کودکان و تابلویی که در دست گرفتند به سرعت در رسانه‌های جهان منتشر شد و جهانیان را از این جنایت، متأثر کردند.
آقای داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) نیز در پستی اینستاگرامی، تصویر کوچک‌ترین شهید حادثه تروریستی اهواز را منتشر و تاکید کرد در چنین شرایطی نمی‌توان رسیدن ماه مهر و بازگشایی مدارس را تبریک گفت. وی به همین مناسبت، برخلاف سال‌های گذشته، به جای تبریک آغاز سال تحصیلی به دانش‌آموزان، عکسی از این شهید را منتشر کرد. فرضیایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «چطور می‌توان ماه مهر را تبریک گفت وقتی اینچنین بی‌مهر «طاهای معصوم» را از خانواده‌اش ربود. چه پاییز غم‌انگیزی!! خدایا چرا... چرا... لعنت بر تروریسم، لعنت بر جنگ، لعنت بر دشمنی، لعنت بر نفاق…»

شماره‌های پیشین