659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
1
پس‌لرزه‌های نشست ورشو

نتانیاهو؛ برنده‌ای که بازنده شد

کنفرانس «صلح و امنیت خاورمیانه» طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (24 و 25 بهمن‌97) در شهر ورشوی لهستان با محوریت آمریکا و متحدان ضد ایرانی‌اش برگزار شد و به پایان رسید؛ کنفرانسی که به باور بسیاری از ناظران، به‌رغم همه تبلیغات، دستاوردی در راستای مقابله با ایران نداشت. وزیر خارجه لهستان تأکید کرده بود که تمرکز کنفرانس ورشو روی ایران نیست؛ این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به‌دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران از طریق این نشست بود. عاقبت کنفرانس اخیر در شهر ورشو، یادآور شکست اجلاس ریاض است که یک سال و 10ماه پیش با حضور دونالد ترامپ برگزار شد؛ اجلاسی که سه روز پس از آغاز به کار، به بروز تنش میان عربستان و قطر و سرانجام اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس منجر شد. در این گزارش به این دو اجلاس و ناکامی‌های آن خواهیم پرداخت.

آیا سینمای ایران فیلمسازان را بابت پرداختن به گروهک منافقین مجازات می‌کند؟

ریل‌گذاری به ناکجاآباد

جریان سینمایی ایران هیچ‌گاه به مسائل و موضوعات استراتژیک رخ‌داده در جمهوری اسلامی علاقه نشان نداده است. این جریان سعی کرده به همان موضوعات روشنفکری خودش محدود بماند و هر فیلمسازی را که سعی کرده از این چرخه بیرون بیاید با برچسب‌های سفارشی و حکومتی به گوشه رینگ برده است و با استفاده از ابزارهایی چون رسانه و منتقد چنان فضا را بر آن‌ها تنگ می‌کند تا درنهایت از پرداختن به این موضوعات صرف‌نظر کنند.

دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

سر مقاله

موتور محرک انقلاب

در آیین شکرانه ایجاد 41 هزار اشتغال مستقیم از سوی ستاداجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ مطرح شد

پیش‌بینی ایجاد 70‌هزار اشتغال مستقیم در سال آینده

آیین شکرانه بهره‌برداری از 41‌هزار اشتغال مستقیم که صبح دیروز با حضور رییس دفتر رهبر معظم انقلاب و رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ برگزار شد، محلی بود برای اینکه خبرهای خوبی در شرایط فعلی اقتصادی کشور به گوش برسد.

نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده برادر رییس‌جمهوری برگزار شد

فریدون در محضر قانون

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه‌۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه و به‌صورت علنی برگزار شد؛ جلسه‌ای که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دبیر قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟: اردو‌های جهادی در ۲۰۶شهرستان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار می‌شوند

جبران ضعف‎ ساختار‌ی با حرکت‌های جهادی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از دانشجویان، در بخشی از اظهارات خود به بحث اردوهای جهادی اشاره کردند و فرمودند: «اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرف‌هایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز باارزشی است. روزبه‌روز این‌ها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.» به همین مناسبت نشست خبری سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت‌های جهادی یادواره شهید امیرمحمد اژدری در قرارگاه سازندگی امام رضا؟ع؟ برگزار شد.

خودروسازان 20‌درصد تولید روزانه خود را به‌صورت فوری عرضه می‌کنند

بازار خودرو در دوربرگردان تعادل

طرح فروش فوری خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور که صبح دیروز انجام شد، همانند تجربه‌های قبلی در عرصه پیش‌فروش خودرو در کمتر از نیم‌ساعت به پایان رسید. استقبال ایرانیان از طرح فروش فوری خودرو، غیر از تمام مباحث اقتصادی که مطرح می‌شود، نشان از نقدینگی موجود در جامعه است که خطرناک بوده و تهدیدی برای اقتصاد به حساب می‌آید، چراکه این نقدینگی سرگردان با تمرکز در هر بازاری می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

معرفی دو کتاب از رضا اکبری‌آهنگر درباره تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه

انجمن حجتیه درونت را بشناس

«مرگ‌آباد» لفظی است که امام خمینی؟ره؟ درباره فضای فکری متحجر برخی از روحانیون در حوزه‌های علمیه پیش از انقلاب به کار برده است. امام؟ره؟ در نامه خود به آقای سید حمید روحانی درباره تدوین تاریخ انقلاب تأکید می‌کند که انقلاب اسلامی علیه «ظلم» و «تحجر» بود. امام؟ره؟ می‌نویسد: «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپس‌گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‌داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند». در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ما کتاب‌های متعددی درباره سازمان مجاهدین خلق، ساواک، خاندان پهلوی، لیبرال‌ها، چپ‌ها و ... داریم، اما کمتر کتابی در دست است که مبارزه انقلابی‌ها با تفکر متحجر و آخوندهای درباری و تفکر اسلام آمریکایی را نشان دهد. برای مثال درباره یکی از شاخص‌ترین جریان‌های متحجر در تاریخ انقلاب؛ یعنی انجمن حجتیه، شاید به عدد انگشتان یک دست کتاب داشته باشیم. در این میان آقای رضا اکبری آهنگر به تنهایی سه کتاب در این باره نوشته است: کتاب تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه، کتاب تاریخچه و تفکرات جریانات شبه‌حجتیه‌ای و کتاب درسنامه انجمن حجتیه. کتاب «درسنامه انجمن حجتیه» متأسفانه با اتمام چاپ ابتدایی آن اکنون در بازار کتاب موجود نیست اما دو کتاب دیگر که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده، در دسترس است. آقای آهنگر کانالی هم با نام «حقایقی پیرامون انجمن حجتیه» راه‌اندازی کرده است و مطالب مختلفی در این زمینه منتشر می‌کند. در این گزارش به معرفی دو کتاب او می‌پردازیم.

صبح نو

آیا مجلس به فعالیت مدیران بازنشسته وزارتخانه‌ها و فدراسیون‌ها پایان می‌دهد

جایی برای‌پیرمردها نیست

با بررسی و تایید ماده واحده طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در روز دوم مردادماه سال‌جاری، حوزه ورزش به‌عنوان بخش مهمی که میزبان خیل عظیمی از مدیران بازنشسته است، دستخوش تغییرات فراوانی می‌شود. با تصویب این قانون شاهد ریزشی اساسی در بین مدیران ورزشی خصوصاً روسای فدراسیون‌ها خواهیم بود؛ مدیرانی که ‌سال‌های اخیر و در بخش‌های مهم وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی، جایگاه مادام‌العمری را برای خود ایجاد کرده بودند، حالا بالاجبار باید با صندلی‌های محبوب‌شان وداع کرده و شاهد جوانگرایی در سمت‌ها و پست‌های خود باشند. این مدیران خصوصاً روسای فدراسیون‌های ورزشی در این سال‌ها، از یک‌سو با انتصابی کردن مجامع انتخاباتی و از سوی دیگر با توسل به قانون ایثارگری که به حضورشان در جبهه مربوط می‌شد، از تبصره خاص استفاده کرده و برای خودشان مصونیتی کاذب ایجاد کرده بودند‌ تا کماکان در صندلی ریاست حضور داشته باشند.

امروز اما بعد از تصویب قانون جدید، تنها جانبازان بالای 50‌درصد، فرزندان شهدا و آزادگانی که دوره اسارت آن‌ها بالای سه سال بوده، می‌توانند به فعالیت‌های خود به‌شکل قانونی ادامه دهند و این بدان معناست که مدیران بازنشسته صرف حضور در جبهه نمی‌توانند به تبصره و ماده خاص استناد کرده و در سمت ‌خود باقی بمانند.
با این شرایط باید شاهد تحولات اساسی و جوانگرایی در بدنه مدیران ورزشی باشیم و روسا و مدیران کهنسال و بازنشسته وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی جای خود را به نفرات جدید بدهند. 

معاونان و روسایی که باید بروند
مجلس شورای اسلامی در حالی طرح ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها را ابلاغ کرده که این ممنوعیت شامل حال معاونان وزیر ورزش و جوانان هم می‌شود. براین اساس در وزارت ورزش و جوانان نفراتی همچون آقای محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی و خانم فریبا محمدیان، معاون امور بانوان که باید با سمت‌های خود خداحافظی کنند.
همچنین در فهرست بلندبالای بازنشستگان وزارت ورزش می‌توان از افرادی همچون آقای علی رغبتی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آقای محمدشروین اسبقیان، مدیرکل امور مشترک فدراسیون‌ها، برانوش نیک‌بین مدیرکل وزارتی وزارت ورزش نام برد.
البته چندی پیش محمدرضا داورزنی در گفت‌وگویی اعلام کرد: «ما طبق دستور کار می‌کنیم و منتظر مصوبه مجلس هستیم» که با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی به نظر می‌رسد او نیز باید با صندلی و اتاقش در وزارتخانه، وداع کند.
از سوی دیگر، درحالی‌که طبق نظر رییس فدراسیون والیبال، علاوه‌بر حدود ۵۳ رییس فدراسیون، تعداد زیادی رییس هیات و روسای مناطق آزاد و‌... هم شامل این قانون می‌شوند، یکی از رسانه‌ها چند روز پیش اسامی 21 رییس فدراسیون بازنشسته را اعلام کرد، نفراتی که برخی از آن‌ها دنبال تبصره‌هایی برای باقی ماندن در ورزش و برخی دیگر منکر بازنشسته بودن‌شان‌ شده‌اند. اسامی این نفرات به شرح زیر است:
آقایان محمود صیدانلو(اتومبیلرانی)، مسعود سلیمانی (اسکواش)، عبدی افتخاری (اسکی)، غلامعلی علیپور (انجمن‌های ورزشی)، ناصر پورعلی‌فرد (پرورش اندام)، سیدمحمد پولادگر(تکواندو)، غلامرضا شعبانی بهار (تیروکمان)، محمد درخشان (جودو)، حجت‌الله دهخدایی (چوگان)، محمدعلی صبور (سه‌گانه)، فضل‌الله باقرزاده (شمشیربازی)، غلامرضا امینی (قایقرانی)، محمدصادق فرجی (کاراته)، بهروز منتقمی (گلف)، مصطفی کریمی (ناشنوایان)، بهرام شفیع (هاکی)، علی مجدآرا (همگانی)، احمد ضیایی (والیبال)، علی مرادی (وزنه‌برداری) و علیرضا رحیمی (هندبال).
حال باید دید چه تعداد از این مدیران فدراسیون‌های ورزشی، با ترک جایگاه خود، فرصت را در اختیار مدیران جوان و با انگیزه می‌دهند که شرایط بهتری را برای ورزش ایران به ارمغان آورند. 

کاهش بندها و تبصره‌ها برای بقا!
درحالی‌که همین چند روز پیش هم شاهد بودیم با دستور وزیر نفت نزدیک به ۷۰۰‌مدیر و رییس بازنشسته نفتی که در این وزارتخانه و شرکت‌های تابعه آن مشغول به فعالیت هستند، بازنشسته می‌شوند؛ انتظار از وزیر ورزش و جوانان هم وجود دارد که با اهتمام بیشتری، به فعالیت بازنشستگان ورزش پایان دهد.
به‌هر‌حال قانون منع حضور بازنشسته‌ها در رأس امور مدیریت دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته و همه هم ملزم به پیاده کردن آن هستند. با توجه به این ابلاغیه کلیه روسای بازنشسته ورزش حتی آن دسته که با مجوز هیات وزیران در انتخابات مجامع فدراسیون‌های ورزشی رأی آوردند، باید از سمت‌های خود کناره‌گیری کنند. 
هرچند این نخستین‌باری نیست که منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها مطرح می‌شود زیرا حدود یک دهه از طرح موضوع و تاکید بر آن در ماده‌۹۵ قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گذرد و در آن مقطع زمانی، تنها نفراتی همچون آقای بهرام افشارزاده که مدیرعامل وقت باشگاه استقلال بود، از کار برکنار شد تا مدیران آن زمان وزارت ورزش، به‌نوعی خود را پایبند به اجرای قانون معرفی کنند.
امروز اما بالاخره این شتر ۱۰‌ساله مقابل خانه ورزشی‌ها خوابید زیرا طی این مدت، روند طی شده برای منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها، حداقل در ورزش و جز در موارد خاص و محدود، کمک‌حال خالی شدن پست‌های مدیریتی و تاثیرگذار از حضور بازنشسته‌ها نبوده است چرا که همیشه وجود برخی تبصره‌ها راه را برای بازگشت به کار بازنشسته‌ها در ورزش بازگذاشته بود.
قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها و اصلاح صورت‌گرفته در آن، این‌بار با کاهش مقامات تبصره‌های و بندهای مستثنی‌کننده، همراه شده و همین مسأله جایگاه برخی مدیران ورزش را متزلزل کرده است. طبق قانون این مدیران باید حداکثر تا دو‌ماه آینده ترک پست کنند، این موضوعی است که ورزش کشور را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد به‌ویژه که عدم مدیریت صحیح آن، ورود نهادهای بین‌المللی را موجب خواهد‌شد.

ابهام در مغایرت با قوانین بین‌المللی
براساس منشور المپیک که کمیته بین‌المللی المپیک تاکید زیادی بر آن دارد و فدراسیون‌های بین‌المللی رشته‌های مختلف نیز از آن تبعیت می‌کنند، هرگونه دخالت دولت در امور ورزش منع شده است. به همین دلیل بود که بعد از برکناری محمد دادکان از ریاست فدراسیون فوتبال توسط آقای محمد علی‌آبادی، رییس وقت سازمان تربیت بدنی، فوتبال ایران تعلیق شد و این مساله تا ماه‌ها مسوولان ورزش و فوتبال ایران را درگیر خود کرده بود.
با این اوصاف وزارت ورزش باید در اجرای قانون جدید مربوط به بازنشسته‌ها، این موضوع را لحاظ کند تا عمل به قوانین داخلی با درگیری‌های بین‌المللی همراه نشود.
آقای مسعود سلطانی‌فر بعد از مصوبه مجلس و موافقت شورای نگهبان با کلیات آن، اعلام کرد که بعد از ابلاغ قانون، ظرف مدت یک هفته آن را در ورزش اجرایی می‌کند اما با توجه به تبعات احتمالی، چگونگی آن نسبت سرعت در انجام و احرای قانون، مهم‌تر به نظر می‌آید.
طبق شنیده‌ها، وزارت ورزش بعد از اصلاحیه صورت گرفته در قانون و پیگیری جدی آن، رایزنی با مدیران مشمول قانون را در دستور کار قرار داد تا کنار رفتن آن‌ها با اعلام استعفا انجام شود نه برکناری؛ اگرچه همزمان برخی از مدیران بازنشسته هم رایزنی‌هایی را انجام دادند تا همچنان در عرصه ورزش باقی بمانند.
فوتبال، والیبال، هندبال، قایقرانی، کاراته، جودو، تنیس، هاکی، قایقرانی ورزش‌های رزمی، ورزش‌های همگانی و سه گانه از جمله فدراسیون‌هایی هستند که عنوان شده روسای آن‌ها بازنشسته هستند. علاوه‌بر این از برخی معاونان وزارت ورزش مانند آقای محمدرضا داورزنی، خانم فریبا محمدیان و همچنین آقای محمد شروین اسبقیان هم به‌عنوان بازنشسته یاد شده است.
در هر صورت تا بعد از ابلاغ رسمی قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها، وزارت ورزش باید طی دو ‌ماه نسبت به اعمال قانون اقدام کند. با توجه به در پیش بودن المپیک توکیو، بهتر است این جابه‌جایی‌های اجباری و قانونی، زودتر و البته قانونمند انجام شود تا در آستانه این رویداد بزرگ، مشکلی گریبان ورزش ایران و ورزشکارانش را نگیرد.

دور زدن قانون با افزایش میزان جانبازی!
قانون اصلاحی منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها که بعد از تصویب در مجلس توسط شورای نگهبان هم تایید شد، برای برخی افراد استثناهایی را قائل شده است. از جمله اینکه فرزندان شهدا، جانبازان بالای ۵۰‌درصد و آزادگان بالای سه سال اسارت از شمول این قانون مستثنا هستند.
بر همین اساس شنیده می‌شود برخی از روسای فدراسیون‌های ورزشی از جمله آقای مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال و آقای احمد ضیایی، رییس فدراسیون والیبال که جزو جانبازان به حساب می‌آیند، به دنبال رایزنی برای افزایش میزان جانبازی خود هستند تا به این واسطه از تمکین این قانون رها شوند.
البته قانون اصلاحی منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها با وجود تایید شورای نگهبان، زمانی قابلیت اجرایی پیدا می‌کند که به‌صورت رسمی توسط دولت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود. به گفته یک مقام مسوول در مجلس شورای اسلامی، شرایط افراد قبل از ابلاغ قانون تعیین‌کننده وضعیت آن‌ها برای برخوردار شدن یا نشدن از قانون موردنظر است.
آقای علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در رابطه با اقدام برخی مدیران ورزش برای افزایش میزان درصد جانبازی خود به رادیو تهران گفت: «این موضوع را رصد کرده و در جریان آن هستیم. آنچه اهمیت دارد و این مدیران هم باید آن را در نظر داشته باشند، این است که شرایط مدیران پیش از ابلاغ قانون ملاک است. اگر بعد از ابلاغ قانون وضعیت افراد محتمل برای بازنشستگی به واسطه پیگیری‌های انجام شده تغییر کند، مورد قبول قرار نخواهد گرفت.»
وی با اشاره به اینکه مجلس فعلاً در تعطیلات به سر می‌برد، افزود: «هفته آینده دوباره نمایندگان مجلس آغاز به کار می‌کنند. قطعاً موضوع منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که هفته آینده مطرح می‌شود تا هرچه زودتر روند ابلاغ رسمی آن طی شود.»
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه فدراسیون‌ها و باشگاه‌هایی که به هر نحوی از بودجه دولتی استفاده می‌کنند، جزو نهادهایی هستند که قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در مورد آن‌ها اعمال خواهد شد، گفت: «نهادهای مختلف حتی اگر به صورت اندک از بودجه دولتی بهره‌مند شوند باید از این قانون تبعیت کنند که فدراسیون‌ها هم مستثنا از این قضیه 
نیستند.»

شماره‌های پیشین