677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

سیاست‌های آمریکا، پکن را به تهران نزدیک‌تر کرد

«نیوزویک» در گزارشی نوشت، «درحالی‌که چین کره‌شمالی و ایران در تلاش برای مواجهه با آمریکا هستند» روابط پکن با تهران و پیونگ‌یانگ نزدیک‌تر شده است.
از نظر این رسانه آمریکایی «سیاست خارجی تند و افراطی» دولت ترامپ، چین را به کره‌شمالی و ایران نزدیک‌تر از قبل کرده است.
نیوزویک در این گزارش، به سفر اخیر نماینده ویژه رییس‌جمهوری چین به کره‌شمالی برای تحویل پیغام «شی جین‌پینگ» به «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اشاره کرد.
در گزارش آمده است: «به‌رغم آنکه جمهوری خلق چین و جمهوری دموکراتیک خلق کره متحدان سنتی هم هستند اما در بخش اعظم دولت کیم‌جونگ‌اون آن‌ها از هم فاصله داشتند. با این وجود در یک سال اخیر رهبر جوان کره‌شمالی با شی جین‌پینگ سه بار دیدار کرد؛ دیدارهایی که رهبر چین از آن به‌عنوان «گشایش یک فصل جدید در توسعه روابط دوجانبه» یاد کرده است.»
سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در نشست خبری گفت: «چین آماده تقویت دوستی خود با کره‌شمالی است و از کره‌شمالی در تلاش برای بهبود اقتصاد و وضعیت زندگی مردم این کشور حمایت می‌کند.»
نیوزویک نوشت: «چین و کره‌شمالی از روزهای آغازین جنگ سرد شرکایی نزدیک بوده‌اند و حتی بعد از شکاف و جدایی چین و شوروی هم روابط نزدیک خود را ادامه دادند. البته پیونگ یانگ در دهه‌های بعدی بر تولید و توسعه برنامه سلاح‌های اتمی خودش تمرکز کرد و چین به این موضوع اعتراض کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «کیم بعد از مرگ پدرش در سال‌۲۰۱۱ و ریاست بر کره‌شمالی، نفوذ و تاثیرگذاری چین بر کشورش را به عقب راند و شخصیت‌های کلیدی مرتبط با پکن از قبیل شوهر عمه خودش را تصفیه و برکنار کرد.»
در ادامه گزارش آمده که رهبر کره‌شمالی از ابتدای سال جاری میلادی ضمن کنار گذاشتن آزمایش‌های اتمی و شلیک موشک بالستیک، گفت‌وگو با کره‌جنوبی را آغاز کرد تا کار به دیدار سران دو کشور و حتی در نهایت دعوت کیم از ترامپ برای دیدار انجامید.
به فاصله کوتاهی بعد از پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی از رییس‌جمهوری آمریکا برای دیدار دو طرف، کیم جونگ اون در سفری غیر منتظره به پکن رفت تا «نخستین سفر خارجی خود در مقام رهبر کره‌شمالی» را انجام دهد.
کیم بعد از این دیدار، سه بار دیگر هم با رییس‌جمهوری چین و همچنین رییس‌جمهوری کره‌جنوبی دیدار کرد و 22‌خرداد ماه در سنگاپور با ترامپ ملاقات کرد.
به‌رغم بهبود روابط کیم و «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا به‌دلیل نارضایتی از «عدم پیشرفت کافی در مذاکرات» بین دو کشور در موضوع خلع‌سلاح اتمی کره‌شمالی، سفر وزیر خارجه خود به پیونگ یانگ را لغو کرد.
نیوزویک در این‌باره نوشت: «به‌رغم بهبود روابط ترامپ با کیم، این رهبر جمهوریخواه به طرز فزاینده‌ای چین را به‌دلیل آنچه که اقدامات تجاری غیرمنصفانه این کشور در قبال آمریکا می‌داند، مورد خطاب قرار داده است و با اعمال تعرفه‌ها روی واردات فولاد و آلومینیوم، چین و تعدادی از کشورها شامل متحدان آمریکا را عصبی کرده است. این اقدام، این کشور آسیایی را به واکنش واداشت. آمریکا به تشدید تنش تهدید کرده است و چین به نوبه خود‌ قول داد که پاسخ آمریکا را می‌دهد. در همین اثنا، ترامپ و کیم به‌رغم اختلاف نظرها بین کشورهایشان به رد و بدل‌ تعارف ادامه می‌دهند.»
این رسانه سپس به مواضع ضد ایرانی رییس‌جمهوری آمریکا و خروج غیرقانونی دولت او از توافق برجام پرداخت.
در گزارش آمده است: «ترامپ به‌طور کلی از یک توافق هسته‌ای دیگر خارج شده است. در ماه می و درست زمانی که او در شرف دیدار با کیم بود، ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، توافقی که واشنگتن و ایران به همراه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا در سال‌2015 به آن رسیده بودند.»
نیوزویک ادامه داد: «این توافق در ازای رفع تحریم‌ها، محدودیت شدیدی روی فعالیت هسته‌ای تهران اعمال می‌کرد، اما ترامپ و بسیاری از متحدان محافظه‌کار او احساس کردند که این توافق آن‌طور که باید حمایت ادعایی ایران از گروه‌های ستیزه‌جو در خارج از کشور و همچنین تولید و توسعه موشک بالستیک این کشور را محدود نکرد. دیگر امضاکنندگان این توافق با ترامپ مخالفت کردند و برای نجات توافق تلاش کردند. روسیه و چین به‌طور خاص اعلام کردند که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران همراهی نخواهند کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «چین به‌عنوان وارد کننده مهم نفت ایران موافقت کرده که از تانکرهای ایرانی برای خرید نفت استفاده کند. بعد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روابط پکن و تهران در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی رو به گسترش است.»
«نیوزویک» در پایان گزارش خود به سفر امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به پکن و گزارش‌های رسانه‌های چینی درباره رایزنی‌های مقام‌های ارشد دفاعی و نظامی چین با او پرداخت.
مقام‌های دفاعی و نظامی چین در دیدارها با وزیر دفاع ایران ضمن ابراز خرسندی درباره روابط خوب دو کشور، بر آمادگی پکن برای تقویت روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید داشتند.

شماره‌های پیشین