598
چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۷
1
حواشی‌اخیر«دستپخت»درگفت‌وگوی«صبح‌نو»باتهیه‌کننده‌این‌برنامه

از مردم عذرخواهی می‌کنم

از مردم عذرخواهی می‌کنم

آخرین خبر

100 کشته و زخمی در انفجار مراسم میلاد پیامبر در کابل

خانم همیز، عضو نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

حل بحران زندگی در سازمان خانواده

حفظ بنیان خانواده یكی از اركان سبك زندگی ایرانی_ اسلامی است و در زمره فاكتورهای 40 گانه‌ای قرار دارد كه مقام معظم رهبری در ترویج این سبك به آن اشاره كرده و بسیار مورد تأكید قرار داده‌اند. عوامل مختلفی خانواده، مهم‌ترین و اولین نهاد اجتماعی را تهدید می‌كند كه اگر آنها را شناخته و راه مقابله درست و منطقی با آن‌ها به كار گرفته شود می‌تواند وظایف اصلی‌اش را محقق كند، بعضی دیگر از مواردی كه در میان مؤلفه‌های سبك زندگی مورد تأكید قرار گرفته‌اند همگی از خانواده نشأت گرفته و از كاركردهای ایجاد و تحقق یك خانواده مطلوب است. اما در سال‌های اخیر آمار طلاق وضعیت نگران‌كننده‌ای را ایجاد كرده كه به عقیده كارشناسان عدم آشنایی با مهارت‌های همسرداری و عدم پایبندی بر وظایف و تعهدات متقابل، از دلایل آن به شمار می‌رود. این بحران هرچند خانواده‌های جوان را بیشتر با تهدید مواجه می‌كند اما خانواده‌های چندساله را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

سر مقاله

به فکر شهر باشید

چرا اکران همزمان «عرق سرد»، «تهران- لس‌آنجلس» و «خانم یایا» یک وضعیت مهم برای شناخت روشنفکری مدعی ایرانی است؟

به خاک رفته‌ها!

اکران همزمان «عرق سرد» آقای سهیل بیرقی، «خانم یایا» آقای عبدالرضا کاهانی و «تهران-لس‌آنجلس» خانم تینا پاکروان در یکی از مبتذل‌ترین و سخیف‌ترین فصل‌های اکران چند سال اخیر که هیچ فیلم قابل تماشایی جز «مغزهای کوچک زنگ زده» آقای هومن سیدی روی پرده وجود ندارد، فرصت مناسبی‌ست برای تحلیل جریانی از روشنفکران مدعی و مصلحان اجتماعی اینستاگرامی که در عمل و با تولیدات خود در حال خالی کردن جیب مردم و کلاهبرداری هنری، عموماً در حال تأمین خرج زندگی خود در خارج از کشورند. جریانی که رسانه‌هایش عموماً پیکان نقد خود را برای نشان دادن «ابتذال» به سوی کمدی‌هایی از جنس «هشتگ» و «لازانیا» و تولیدات فرح‌بخش و ..امثالهم می‌گیرند درحالی‌که خود اگر نگوییم بدتر، بلکه دچار همان میزان ابتذال‌ند.

تحلیل‌گر تونسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

توسعه محور مقاومت در شمال آفریقا

خانم «فاطمه جغام» از فعالان سیاسی تونس که در نشست بین‌المللی «هم‌اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت و فلسطین» تهران حضور یافته بود در گفت وگو با خبرنگار روزنامه «صبح نو»، با اشاره به تقویت محور مقاومت؛ عنوان کرد: مقاومت تنها منحصر به خاورمیانه و یا غرب آسیا نیست بلکه در شمال آفریقا هم شکل گرفته و در حال توسعه است.

چه رابطه‌ای میان بانک ملت و مجرم بزرگ نفتی وجود دارد

بانک و بابک

اموال بابک زنجانی که در دادگاه به نفع شرکت نفت مصادره شده بود، برای پرداخت بدهی شرکت نفت دوشنبه (28 آبان‌ماه) به مزایده گذاشته شد اما حال که تحریم‌های نفتی آمریکا آغاز شده است باز نام این متهم فساد نفتی بر سر زبان‌ها افتاده است، البته وقتی درباره بابک زنجانی صحبت می‌شود، نام یک نهاد کمتر شنیده می‌شود؛ بانک ملت که سهامدار ۶۰ درصد بانک شخصی بابک یعنی بانک FIIB در مالزی بود، چند روز قبل از اولین سررسید واریز پول توسط او، سهامش را به زنجانی می‌فروشد!

سعودی‌ها بعد از چهار روز با حمله سنگین به یمن آتش‌بس را شکستند

خدعه طرح صلح

بندر استراتژیک الحدیده یمن درحالی پس از چهار روز آرامش نسبی، از دیروز سه‌شنبه مورد حملات شدید هواپیماهای ائتلاف سعودی قرارگرفته است که پیش از این موضوع آتش‌بس جنگ یمن از سوی غربی‌ها و عربستان مطرح شده بود ولی با بدعهدی ائتلاف سعودی شاهد شروع دوباره حملات در الحدیده هستیم.

برخی ازدریافت‌کنندگان کاغذ دولتی چند برابر نیاز شان کاغذ دریافت کرده‌اند

شفافیت کدر

در حالی‌که ناشران این روزها با گرانی کاغذ دست و پنجه نرم می کنند و هر روز قیمت های عجیبی را برای خرید کاغذ تجربه می کنند با این حال ظاهرا وعده‌های پیشین ارشاد درباره کنترل بازار کاغذ در حال اجرایی شدن است و ناشران توانسته‌اند حاصل جلسات متعدد درباره کاغذ را لمس کنند. این روزها کاغذهای دریافتی با ارز دولتی 4200 تومانی طبق لیست منتشر شده توسط ارشاد به دست ناشران رسیده است.

صبح نو

سیاست‌های آمریکا، پکن را به تهران نزدیک‌تر کرد

«نیوزویک» در گزارشی نوشت، «درحالی‌که چین کره‌شمالی و ایران در تلاش برای مواجهه با آمریکا هستند» روابط پکن با تهران و پیونگ‌یانگ نزدیک‌تر شده است.
از نظر این رسانه آمریکایی «سیاست خارجی تند و افراطی» دولت ترامپ، چین را به کره‌شمالی و ایران نزدیک‌تر از قبل کرده است.
نیوزویک در این گزارش، به سفر اخیر نماینده ویژه رییس‌جمهوری چین به کره‌شمالی برای تحویل پیغام «شی جین‌پینگ» به «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اشاره کرد.
در گزارش آمده است: «به‌رغم آنکه جمهوری خلق چین و جمهوری دموکراتیک خلق کره متحدان سنتی هم هستند اما در بخش اعظم دولت کیم‌جونگ‌اون آن‌ها از هم فاصله داشتند. با این وجود در یک سال اخیر رهبر جوان کره‌شمالی با شی جین‌پینگ سه بار دیدار کرد؛ دیدارهایی که رهبر چین از آن به‌عنوان «گشایش یک فصل جدید در توسعه روابط دوجانبه» یاد کرده است.»
سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در نشست خبری گفت: «چین آماده تقویت دوستی خود با کره‌شمالی است و از کره‌شمالی در تلاش برای بهبود اقتصاد و وضعیت زندگی مردم این کشور حمایت می‌کند.»
نیوزویک نوشت: «چین و کره‌شمالی از روزهای آغازین جنگ سرد شرکایی نزدیک بوده‌اند و حتی بعد از شکاف و جدایی چین و شوروی هم روابط نزدیک خود را ادامه دادند. البته پیونگ یانگ در دهه‌های بعدی بر تولید و توسعه برنامه سلاح‌های اتمی خودش تمرکز کرد و چین به این موضوع اعتراض کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «کیم بعد از مرگ پدرش در سال‌۲۰۱۱ و ریاست بر کره‌شمالی، نفوذ و تاثیرگذاری چین بر کشورش را به عقب راند و شخصیت‌های کلیدی مرتبط با پکن از قبیل شوهر عمه خودش را تصفیه و برکنار کرد.»
در ادامه گزارش آمده که رهبر کره‌شمالی از ابتدای سال جاری میلادی ضمن کنار گذاشتن آزمایش‌های اتمی و شلیک موشک بالستیک، گفت‌وگو با کره‌جنوبی را آغاز کرد تا کار به دیدار سران دو کشور و حتی در نهایت دعوت کیم از ترامپ برای دیدار انجامید.
به فاصله کوتاهی بعد از پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی از رییس‌جمهوری آمریکا برای دیدار دو طرف، کیم جونگ اون در سفری غیر منتظره به پکن رفت تا «نخستین سفر خارجی خود در مقام رهبر کره‌شمالی» را انجام دهد.
کیم بعد از این دیدار، سه بار دیگر هم با رییس‌جمهوری چین و همچنین رییس‌جمهوری کره‌جنوبی دیدار کرد و 22‌خرداد ماه در سنگاپور با ترامپ ملاقات کرد.
به‌رغم بهبود روابط کیم و «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا به‌دلیل نارضایتی از «عدم پیشرفت کافی در مذاکرات» بین دو کشور در موضوع خلع‌سلاح اتمی کره‌شمالی، سفر وزیر خارجه خود به پیونگ یانگ را لغو کرد.
نیوزویک در این‌باره نوشت: «به‌رغم بهبود روابط ترامپ با کیم، این رهبر جمهوریخواه به طرز فزاینده‌ای چین را به‌دلیل آنچه که اقدامات تجاری غیرمنصفانه این کشور در قبال آمریکا می‌داند، مورد خطاب قرار داده است و با اعمال تعرفه‌ها روی واردات فولاد و آلومینیوم، چین و تعدادی از کشورها شامل متحدان آمریکا را عصبی کرده است. این اقدام، این کشور آسیایی را به واکنش واداشت. آمریکا به تشدید تنش تهدید کرده است و چین به نوبه خود‌ قول داد که پاسخ آمریکا را می‌دهد. در همین اثنا، ترامپ و کیم به‌رغم اختلاف نظرها بین کشورهایشان به رد و بدل‌ تعارف ادامه می‌دهند.»
این رسانه سپس به مواضع ضد ایرانی رییس‌جمهوری آمریکا و خروج غیرقانونی دولت او از توافق برجام پرداخت.
در گزارش آمده است: «ترامپ به‌طور کلی از یک توافق هسته‌ای دیگر خارج شده است. در ماه می و درست زمانی که او در شرف دیدار با کیم بود، ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، توافقی که واشنگتن و ایران به همراه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا در سال‌2015 به آن رسیده بودند.»
نیوزویک ادامه داد: «این توافق در ازای رفع تحریم‌ها، محدودیت شدیدی روی فعالیت هسته‌ای تهران اعمال می‌کرد، اما ترامپ و بسیاری از متحدان محافظه‌کار او احساس کردند که این توافق آن‌طور که باید حمایت ادعایی ایران از گروه‌های ستیزه‌جو در خارج از کشور و همچنین تولید و توسعه موشک بالستیک این کشور را محدود نکرد. دیگر امضاکنندگان این توافق با ترامپ مخالفت کردند و برای نجات توافق تلاش کردند. روسیه و چین به‌طور خاص اعلام کردند که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران همراهی نخواهند کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «چین به‌عنوان وارد کننده مهم نفت ایران موافقت کرده که از تانکرهای ایرانی برای خرید نفت استفاده کند. بعد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روابط پکن و تهران در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی رو به گسترش است.»
«نیوزویک» در پایان گزارش خود به سفر امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به پکن و گزارش‌های رسانه‌های چینی درباره رایزنی‌های مقام‌های ارشد دفاعی و نظامی چین با او پرداخت.
مقام‌های دفاعی و نظامی چین در دیدارها با وزیر دفاع ایران ضمن ابراز خرسندی درباره روابط خوب دو کشور، بر آمادگی پکن برای تقویت روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید داشتند.

شماره‌های پیشین