746
چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸
1
رویوران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تهران باید علیه اقدام جاسوسی منامه و ریاض در مجامع بین‌المللی اقامه دعوی کند

فتنه تروریستی آل‌خلیفه در ایران

شبکه «الجزیره» روز گذشته از طرحی مخفیانه درباره همکاری سازمان اطلاعات بحرین در سال 2003 با سازمان تروریستی القاعده خبر داد که هدفش ترور رهبران معارض در بحرین بوده است. همچنین، این شبکه تلویزیونی فاش کرد سازمان اطلاعات بحرین برای حذف سران مخالف خود و اجرای عملیات داخل ایران با القاعده و گروهک «انصار الفرقان» در سال‌های اخیر همکاری کرده است.

آیا فیلم‌ دفاع مقدسی کارگردان «رستاخیز» ساخته می‌شود

«درخشش» درویش با فتح خرمشهر

در روزهای اخیر بنیاد روایت فتح از آقای احمدرضا درویش، کارگردان سینمای دفاع مقدس تقدیر و تشکر انجام داد. این اتفاق بازهم وضعیت درویش در سینمای ایران از زمان تولید «رستاخیز» تا به امروز را یادآوری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی:

دزدی انگلیس خبیث بی‌جواب نمی‌ماند

سر مقاله

برجام يا برجام پلاس

غریب‌آبادی، نماینده ایران در وین در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

ایران با کاهش تعهدات برجام را متوازن کرد

وضعیت، وضعیت حساس و در نوع خود عجیبی است. ترامپ و حواریونش مدام از چماق، هویج و مشت‌آهنین سخن می‌گویند؛ ایران از روند برجام رضایت ندارد و اروپا مشغول لفاظی‌های سیاسی است. در میانه این اوضاع و احوال آشوبناک، ایران با اعلام رسمی کاهش تعهدات برجامی‌اش، اروپا را نَم‌نمک به این نتیجه رسانده که برای نجات برجام از بستر احتضار، باید خودش را جمع‌و‌جور کند؛ هرچند تاکنون جز تئوری ارسال میانجی، غربی‌ها مشق دیگری تمرین نکرده‌اند. برای بحث و بررسی بیشتر در‌این‌باره، به‌سراغ آقای کاظم غریب‌آبادی رفتیم؛ نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و معاون اول كميسيون موادمخدر سازمان ملل. پیش‌ازاین، او مدیریت امور بین‌الملل سازمان صداوسیما، عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران سرتیمی آقای علی لاریجانی و سفیر ایران در هلند و چندین‌و‌چند مسوولیت دیگر را در کارنامه کاری خود دارد. غریب‌آبادی با اشاره به رویکرد اروپا در برجام گفت: «قبل از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود، به‌صراحت گفتیم اروپا اراده و توانایی آن را ندارد که بخواهد دربرابر آمریکا بایستد و بخواهد برای نجات برجام هزینه دهد». همچنین، وی ابراز امیدواری کرد که اروپا در 50 روز آینده از تعیین زمان گام دوم، بتواند تصور ایران را تغییر بدهد.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با حقوقدانان از جدیدترین دستورالعمل قوه‌قضاییه گزارش می‌دهد

حفظ کرامت انسانی، گام امیدبخش دستگاه قضا

حفظ کرامت انسانی از جمله مواردی است که اسلام و جمهوری اسلامی همواره به رعایت آن تاکید داشته است. با این حال در مراجع قضایی، کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها کمتر پیش آمده که برای حفظ ارزش‌های مراجعان و متهمان تلاش کنند. همین موضوع سبب شد که در روزهای گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه دستورالعملی مبنی بر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی توسط زیرمجموعه‌های این دستگاه صادر کند؛ دستورالعملی که شامل پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره منتشر شده است و در دو روز گذشته بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و کارشناسان اظهارات متفاوتی در خصوص اجرایی شدن این دستورالعمل داشته‌اند.

نگاهی به روابط ایران و امارات متحده عربی، از سپهر سیاست تا زمین فوتبال

كوچك با ادعاهای بزرگ

50 سال پیش، جایی به اسم امارات متحده عربی وجود نداشت؛ سرزمینی كه چند هزار سال در قلمرو ایران بود. در سال 1971 میلادی و با خروج بریتانیا از این سرزمین، هفت شیخ‌نشین با هم این كشور را مستقل اعلام كردند. استعمار پیر برای جلوگیری از قدرت ایران بر خلیج‌فارس، جزایر استراتژیك آن كه به آب‌های سرزمینی ایران تعلق داشت را غیرقانونی به نام شیوخ عرب زد و زمینه‌های اختلاف را ایجاد كرد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و ترس شیوخ منطقه از گسترش انقلاب به مناطق تحت حاكمیت آن‌ها موجب شد با تشكیل شورای همكاری خلیج فارس، ادعاهای واهی كه بریتانیا در دهان شیوخ عرب گذاشته بود، بار دیگر مطرح شود. غربی‌ها كه پایگاه ایران را پس از انقلاب از دست داده بودند، سریع در كشورهای عربی حضور یافتند و با خرج كردن دلارهای نفتی، به زرق و برق دادن جنوب خلیج فارس پرداختند. در طول این سال‌ها روابط ایران و امارات شكل پیچیده‌ای داشته است. برخی از بزنگاه‌های تاریخی این روابط را مرور كرده‌ایم.

«صبح‌نو» حادثه قطار سمنان-مشهد را به بهانه نامه 161 نماینده مجلس برای اعلام مقصران مرور کرده است

نتیجه گزارش در دسترس نیست

نامه 161 نماینده مجلس برای تسریع در پیگیری حادثه برخورد قطار مسافری در محور سمنان - دامغان موجب خواهد شد تا مسوولان وقت شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی به این پرونده پاسخگوی محاکم قضایی و رسیدگی‌کننده باشند. صبح پنجم آذر سال 95 بود که قطار مسافری زائران مشهدالرضا؟ع؟ که بیشتر مسافران آن اهالی استان آذربایجان‌شرقی بودند با قطار دیگری که در مسیر توقف کرده بود، برخورد کرد. این حادثه غمبار موجب کشته شدن 47 نفر و مصدوم شدن 103 نفر شد.

با حجت‌الاسلام قاسمیان درباره علل کم‌توجهی به دشمنی با نام «تحجر» گفت‌وگو کردیم

قیام علیه تحجر

«تجدد و تحجر» به تعبیر شهید آوینی دو پرتگاه جهنمی هستند که در این‌سو و آن‌سوی صراط عدل دهان باز کرده‌اند. در ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی ادبیات ضدتجدد از پایگاه دینداران و انقلابیون در حد قابل قبولی تولید شد. سرآمد این ادبیات هم تلاش‌های نویسندگانی مانند سید احمد فردید و جلال آل‌احمد و طرح بحث غربزدگی و ملحقات آن بود؛ اما از سوی دیگر ادبیات ضدتحجر چندان مورد توجه قرار نگرفت و در تولیدات فکری و فرهنگی هم رسوخ چندانی نکرد، تا جایی که این خطر وجود دارد که به‌مرور مرز میان اسلام ناب و اسلام آمریکایی کمرنگ‌تر شده و حتی یکی انگاشته شوند. در حاشیه چهارمین دوره آموزشی «اسلام ناب» که در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی درحال برگزاری است، از حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ درباره علل کم‌توجهی به تحجر در تاریخ انقلاب اسلامی سوال کردیم.

ترمز سیالیت روشنفکران و بوروکرات‌ها

دکتر حامد حاجی‌حیدریعضو هیات علمی دانشگاه تهران

نگاهی به مواجهه حکومت‌های پادشاهی ایران‌ با ابرقدرت‌ها

برباددهندگان

تقریبا دوماه قبل بود که آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بعد از 40سال به ایران سفر کرد که از این جهت سفری تاریخی محسوب می‌شد. طبق اعلام رسانه‌ها، این سفر به منظور رساندن پیام دونالد ترامپ به رهبران ایران بود و البته حرف‌های نخست‌وزیر ژاپن هم بر ارسال پیام و میانجیگری این دولت میان ایران و آمریکا صحه گذاشت؛ اما در این میان یک اتفاق ویژه افتاد و آن مواجهه رهبر معظم انقلاب با این پیام بود؛ رفتاری که انعکاس گسترده‌ای در جهان داشت. رهبر انقلاب در واکنش به سخن آبه که گفته بود «من قصد دارم پیام رییس‌جمهوری آمریکا را به جنابعالی برسانم، این‌طور گفتند: درخصوص آنچه از رییس‌جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌ مبادله‌ هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.» اینکه رهبر کشور در مقابل پیام کشوری که خود را ابرقدرت جهان می‌داند و بسیاری از همسایگان ما در مقابل آن زانو می‌زنند این چنین واکنش نشان‌دهند و آن را حتی شایسته مبادله پیام نداند در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. از آن جهت که سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد شاهان گذشته بعضا چه واکنش‌های ذلیلانه‌ای در مقابل ابرقدرت‌ها از خودش نشان می‌داده‌اند. در این گزارش به بازخوانی چند رفتار گذشته شاهان ایران می‌پردازیم تا اهمیت رفتار رهبر انقلاب را درک کنیم.

صبح نو

سیاست‌های آمریکا، پکن را به تهران نزدیک‌تر کرد

«نیوزویک» در گزارشی نوشت، «درحالی‌که چین کره‌شمالی و ایران در تلاش برای مواجهه با آمریکا هستند» روابط پکن با تهران و پیونگ‌یانگ نزدیک‌تر شده است.
از نظر این رسانه آمریکایی «سیاست خارجی تند و افراطی» دولت ترامپ، چین را به کره‌شمالی و ایران نزدیک‌تر از قبل کرده است.
نیوزویک در این گزارش، به سفر اخیر نماینده ویژه رییس‌جمهوری چین به کره‌شمالی برای تحویل پیغام «شی جین‌پینگ» به «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اشاره کرد.
در گزارش آمده است: «به‌رغم آنکه جمهوری خلق چین و جمهوری دموکراتیک خلق کره متحدان سنتی هم هستند اما در بخش اعظم دولت کیم‌جونگ‌اون آن‌ها از هم فاصله داشتند. با این وجود در یک سال اخیر رهبر جوان کره‌شمالی با شی جین‌پینگ سه بار دیدار کرد؛ دیدارهایی که رهبر چین از آن به‌عنوان «گشایش یک فصل جدید در توسعه روابط دوجانبه» یاد کرده است.»
سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در نشست خبری گفت: «چین آماده تقویت دوستی خود با کره‌شمالی است و از کره‌شمالی در تلاش برای بهبود اقتصاد و وضعیت زندگی مردم این کشور حمایت می‌کند.»
نیوزویک نوشت: «چین و کره‌شمالی از روزهای آغازین جنگ سرد شرکایی نزدیک بوده‌اند و حتی بعد از شکاف و جدایی چین و شوروی هم روابط نزدیک خود را ادامه دادند. البته پیونگ یانگ در دهه‌های بعدی بر تولید و توسعه برنامه سلاح‌های اتمی خودش تمرکز کرد و چین به این موضوع اعتراض کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «کیم بعد از مرگ پدرش در سال‌۲۰۱۱ و ریاست بر کره‌شمالی، نفوذ و تاثیرگذاری چین بر کشورش را به عقب راند و شخصیت‌های کلیدی مرتبط با پکن از قبیل شوهر عمه خودش را تصفیه و برکنار کرد.»
در ادامه گزارش آمده که رهبر کره‌شمالی از ابتدای سال جاری میلادی ضمن کنار گذاشتن آزمایش‌های اتمی و شلیک موشک بالستیک، گفت‌وگو با کره‌جنوبی را آغاز کرد تا کار به دیدار سران دو کشور و حتی در نهایت دعوت کیم از ترامپ برای دیدار انجامید.
به فاصله کوتاهی بعد از پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی از رییس‌جمهوری آمریکا برای دیدار دو طرف، کیم جونگ اون در سفری غیر منتظره به پکن رفت تا «نخستین سفر خارجی خود در مقام رهبر کره‌شمالی» را انجام دهد.
کیم بعد از این دیدار، سه بار دیگر هم با رییس‌جمهوری چین و همچنین رییس‌جمهوری کره‌جنوبی دیدار کرد و 22‌خرداد ماه در سنگاپور با ترامپ ملاقات کرد.
به‌رغم بهبود روابط کیم و «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا به‌دلیل نارضایتی از «عدم پیشرفت کافی در مذاکرات» بین دو کشور در موضوع خلع‌سلاح اتمی کره‌شمالی، سفر وزیر خارجه خود به پیونگ یانگ را لغو کرد.
نیوزویک در این‌باره نوشت: «به‌رغم بهبود روابط ترامپ با کیم، این رهبر جمهوریخواه به طرز فزاینده‌ای چین را به‌دلیل آنچه که اقدامات تجاری غیرمنصفانه این کشور در قبال آمریکا می‌داند، مورد خطاب قرار داده است و با اعمال تعرفه‌ها روی واردات فولاد و آلومینیوم، چین و تعدادی از کشورها شامل متحدان آمریکا را عصبی کرده است. این اقدام، این کشور آسیایی را به واکنش واداشت. آمریکا به تشدید تنش تهدید کرده است و چین به نوبه خود‌ قول داد که پاسخ آمریکا را می‌دهد. در همین اثنا، ترامپ و کیم به‌رغم اختلاف نظرها بین کشورهایشان به رد و بدل‌ تعارف ادامه می‌دهند.»
این رسانه سپس به مواضع ضد ایرانی رییس‌جمهوری آمریکا و خروج غیرقانونی دولت او از توافق برجام پرداخت.
در گزارش آمده است: «ترامپ به‌طور کلی از یک توافق هسته‌ای دیگر خارج شده است. در ماه می و درست زمانی که او در شرف دیدار با کیم بود، ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، توافقی که واشنگتن و ایران به همراه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا در سال‌2015 به آن رسیده بودند.»
نیوزویک ادامه داد: «این توافق در ازای رفع تحریم‌ها، محدودیت شدیدی روی فعالیت هسته‌ای تهران اعمال می‌کرد، اما ترامپ و بسیاری از متحدان محافظه‌کار او احساس کردند که این توافق آن‌طور که باید حمایت ادعایی ایران از گروه‌های ستیزه‌جو در خارج از کشور و همچنین تولید و توسعه موشک بالستیک این کشور را محدود نکرد. دیگر امضاکنندگان این توافق با ترامپ مخالفت کردند و برای نجات توافق تلاش کردند. روسیه و چین به‌طور خاص اعلام کردند که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران همراهی نخواهند کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «چین به‌عنوان وارد کننده مهم نفت ایران موافقت کرده که از تانکرهای ایرانی برای خرید نفت استفاده کند. بعد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روابط پکن و تهران در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی رو به گسترش است.»
«نیوزویک» در پایان گزارش خود به سفر امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به پکن و گزارش‌های رسانه‌های چینی درباره رایزنی‌های مقام‌های ارشد دفاعی و نظامی چین با او پرداخت.
مقام‌های دفاعی و نظامی چین در دیدارها با وزیر دفاع ایران ضمن ابراز خرسندی درباره روابط خوب دو کشور، بر آمادگی پکن برای تقویت روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید داشتند.

شماره‌های پیشین