559
دوشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب: 

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد 

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«محمدعلی‌باشه‌آهنگر»درباره‌کارگردان‌فقیدسینمای‌جنگ

ملاقلی‌پورصادق‌ترین‌فیلمساز عرصه‌جنگ‌است

مرحوم رسول ملاقلی‌پور یکی از فیلمسازان شاخص کشورمان است که در ژانر دفاع مقدس آثار ماندگاری ساخته است. همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بررسی آثار وی نکات قابل توجهی خواهد داشت.

وزارت اطلاعات اعلام کرد

کشف خانه تیمی تروریست‌ها

گفت‌وگو با کارشناسان درباره مسوولیت اجتماعی رسانه‌ها در هنگام وقوع حوادث تروریستی

نبرد با تروریسم‌ رسانه‌ای

در ظهر حادثه اهواز «ایسنا» عکس‌هایی از نیروهای مسلح در هنگام فرار و البته برخی از افرادی که به شهادت رسیده بودند، منتشر کرد. پیش از این عکس‌های مورد اشاره توسط عکاس خبرگزاری «تسنیم» مخابره شده بود که این خبرگزاری به‌دلیل مغایرت تصاویر با منافع ملی از انتشار این عکس‌ها خودداری کرد ولی در کمال تعجب عکس‌ها برای انتشار در اختیار خبرگزاری «ایسنا» قرار گرفت امری که به گفته کارشناسان مغایر اصول حرفه و البته مسوولیت اجتماعی یک رسانه در قبال ارائه تصویری نامناسب و خلاف منافع ملی از نیروهای مسلح یک کشور است. یک مثال همیشگی در این باره کشور آمریکاست. در این کشور که اسلحه آزاد و قتل و کشتار هم فراوان است هیچ‌گاه در صحنه قتل اثری از جنازه دیده نمی‌شود اما سیستم رسانه‌ای طوری ترتیب داده می‌شود که علاوه بر پخش زنده از محل حادثه -نه تصاویر جنازه‌ها- بر حضور نیروی پلیس به عنوان تأمین‌کننده امنیت تأکید می‌شود اما در چند رویداد غم‌انگیزی که کشورمان اخیراً اعم از زلزله و حوادث تروریستی پشت سر گذاشته این مسأله رعایت نشده است.

چرا عضو غیر اوپک در نوک انتقادات کاظم پور اردبیلی قرار می گیرد

دیپلماسی غیر نفتی آقای اوپک

تنها یک ماه و نیم تا سرآغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در آبان ماه زمان باقی است، آمریکا هدف خود را بر حذف نفت ایران از بازار جهانی نفت متمرکز کرده و در این مسیر از همراهی برخی اعضای اوپک برخوردار است که تاکنون با حمایت‌های روسیه نتوانسته به اهداف خود دست بیاید، در این میان اما آقای همیشه ساکت اوپک که بعد از مدت‌ها سر و کله‌اش در رسانه‌ها پیدا شده، در اقدامی عجیب دست به انتقادهای تند و تیز از بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک و حامی ایران زده و روسیه را محکوم می‌کند.(!)

کارشناسان شهری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت آینده تهران می‌گویند

پایتخت هر 6 ماه یک شهردار

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، رفتن آقای محمدعلی افشانی از شهرداری تهران را قطعی کرد، موضوعی که شورای شهر را وادار می‌کند تا بار دیگر دست به کار شود و برای هدایت سکان شهرداری فرد دیگری را انتخاب کند. شورای شهر تهران در یکسال گذشته و از زمان رفتن محمدباقر قالیباف دو سرپرست و دو شهردار انتخاب کرده و میانگین عمر مدیریت شهری را به 6 ماه کاهش داده است. یک شهردار را بیماری برکنار کرد و دیگری را قانون خانه‌نشین می‌کند. حالا آزمونی سخت پیش روی شورایی‌ها قرار دارد، آزمونی که سرنوشت این شهر به نتیجه آن بستگی دارد.

مسکو سوریه را به «اس۳۰۰» مجهز می‌کند

پاسخ روس‌ها به حماقت صهیونیست‌ها

روسیه پس از حادثه سقوط هواپیمای خود بر فراز مدیترانه که اسرائیل را مسوول آن معرفی کرد و گفته بود که مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسوولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد، دیروز دوشنبه اعلام کرد ظرف دو هفته آینده سامانه دفاعی «اس-۳۰۰» دراختیار سوریه قرارمی‌دهد. وزیر دفاع روسیه این موضوع را فرمانی از سوی رییس‌جمهوری این کشور برای تقویت پدافند هوایی سوریه برشمرد.

سرمقاله

خواب، خوابیدن و خواب‌زدگان

«صبح نو» از مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی در اهواز گزارش می‌دهد

«کودک‌کشی» رسم یزیدیان است

حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز توصیف نشدنی بود، اما در میان شهدای این حادثه تروریستی تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم در جهان شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟به شهادت رسید.

جواد لاریجانی: سازمان ملل برای حادثه اهواز باید از ملت ایران عذرخواهی کند

دفاع از گروهک‌ تروریستی الاحوازیه در اسناد سازمان ملل

صبح نو

سیاست‌های آمریکا، پکن را به تهران نزدیک‌تر کرد

«نیوزویک» در گزارشی نوشت، «درحالی‌که چین کره‌شمالی و ایران در تلاش برای مواجهه با آمریکا هستند» روابط پکن با تهران و پیونگ‌یانگ نزدیک‌تر شده است.
از نظر این رسانه آمریکایی «سیاست خارجی تند و افراطی» دولت ترامپ، چین را به کره‌شمالی و ایران نزدیک‌تر از قبل کرده است.
نیوزویک در این گزارش، به سفر اخیر نماینده ویژه رییس‌جمهوری چین به کره‌شمالی برای تحویل پیغام «شی جین‌پینگ» به «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اشاره کرد.
در گزارش آمده است: «به‌رغم آنکه جمهوری خلق چین و جمهوری دموکراتیک خلق کره متحدان سنتی هم هستند اما در بخش اعظم دولت کیم‌جونگ‌اون آن‌ها از هم فاصله داشتند. با این وجود در یک سال اخیر رهبر جوان کره‌شمالی با شی جین‌پینگ سه بار دیدار کرد؛ دیدارهایی که رهبر چین از آن به‌عنوان «گشایش یک فصل جدید در توسعه روابط دوجانبه» یاد کرده است.»
سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در نشست خبری گفت: «چین آماده تقویت دوستی خود با کره‌شمالی است و از کره‌شمالی در تلاش برای بهبود اقتصاد و وضعیت زندگی مردم این کشور حمایت می‌کند.»
نیوزویک نوشت: «چین و کره‌شمالی از روزهای آغازین جنگ سرد شرکایی نزدیک بوده‌اند و حتی بعد از شکاف و جدایی چین و شوروی هم روابط نزدیک خود را ادامه دادند. البته پیونگ یانگ در دهه‌های بعدی بر تولید و توسعه برنامه سلاح‌های اتمی خودش تمرکز کرد و چین به این موضوع اعتراض کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «کیم بعد از مرگ پدرش در سال‌۲۰۱۱ و ریاست بر کره‌شمالی، نفوذ و تاثیرگذاری چین بر کشورش را به عقب راند و شخصیت‌های کلیدی مرتبط با پکن از قبیل شوهر عمه خودش را تصفیه و برکنار کرد.»
در ادامه گزارش آمده که رهبر کره‌شمالی از ابتدای سال جاری میلادی ضمن کنار گذاشتن آزمایش‌های اتمی و شلیک موشک بالستیک، گفت‌وگو با کره‌جنوبی را آغاز کرد تا کار به دیدار سران دو کشور و حتی در نهایت دعوت کیم از ترامپ برای دیدار انجامید.
به فاصله کوتاهی بعد از پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی از رییس‌جمهوری آمریکا برای دیدار دو طرف، کیم جونگ اون در سفری غیر منتظره به پکن رفت تا «نخستین سفر خارجی خود در مقام رهبر کره‌شمالی» را انجام دهد.
کیم بعد از این دیدار، سه بار دیگر هم با رییس‌جمهوری چین و همچنین رییس‌جمهوری کره‌جنوبی دیدار کرد و 22‌خرداد ماه در سنگاپور با ترامپ ملاقات کرد.
به‌رغم بهبود روابط کیم و «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا به‌دلیل نارضایتی از «عدم پیشرفت کافی در مذاکرات» بین دو کشور در موضوع خلع‌سلاح اتمی کره‌شمالی، سفر وزیر خارجه خود به پیونگ یانگ را لغو کرد.
نیوزویک در این‌باره نوشت: «به‌رغم بهبود روابط ترامپ با کیم، این رهبر جمهوریخواه به طرز فزاینده‌ای چین را به‌دلیل آنچه که اقدامات تجاری غیرمنصفانه این کشور در قبال آمریکا می‌داند، مورد خطاب قرار داده است و با اعمال تعرفه‌ها روی واردات فولاد و آلومینیوم، چین و تعدادی از کشورها شامل متحدان آمریکا را عصبی کرده است. این اقدام، این کشور آسیایی را به واکنش واداشت. آمریکا به تشدید تنش تهدید کرده است و چین به نوبه خود‌ قول داد که پاسخ آمریکا را می‌دهد. در همین اثنا، ترامپ و کیم به‌رغم اختلاف نظرها بین کشورهایشان به رد و بدل‌ تعارف ادامه می‌دهند.»
این رسانه سپس به مواضع ضد ایرانی رییس‌جمهوری آمریکا و خروج غیرقانونی دولت او از توافق برجام پرداخت.
در گزارش آمده است: «ترامپ به‌طور کلی از یک توافق هسته‌ای دیگر خارج شده است. در ماه می و درست زمانی که او در شرف دیدار با کیم بود، ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، توافقی که واشنگتن و ایران به همراه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا در سال‌2015 به آن رسیده بودند.»
نیوزویک ادامه داد: «این توافق در ازای رفع تحریم‌ها، محدودیت شدیدی روی فعالیت هسته‌ای تهران اعمال می‌کرد، اما ترامپ و بسیاری از متحدان محافظه‌کار او احساس کردند که این توافق آن‌طور که باید حمایت ادعایی ایران از گروه‌های ستیزه‌جو در خارج از کشور و همچنین تولید و توسعه موشک بالستیک این کشور را محدود نکرد. دیگر امضاکنندگان این توافق با ترامپ مخالفت کردند و برای نجات توافق تلاش کردند. روسیه و چین به‌طور خاص اعلام کردند که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران همراهی نخواهند کرد.»
این رسانه آمریکایی ادامه داد: «چین به‌عنوان وارد کننده مهم نفت ایران موافقت کرده که از تانکرهای ایرانی برای خرید نفت استفاده کند. بعد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روابط پکن و تهران در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی رو به گسترش است.»
«نیوزویک» در پایان گزارش خود به سفر امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به پکن و گزارش‌های رسانه‌های چینی درباره رایزنی‌های مقام‌های ارشد دفاعی و نظامی چین با او پرداخت.
مقام‌های دفاعی و نظامی چین در دیدارها با وزیر دفاع ایران ضمن ابراز خرسندی درباره روابط خوب دو کشور، بر آمادگی پکن برای تقویت روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید داشتند.

شماره‌های پیشین