636
چهارشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۷
1
پیام تسلیت رهبر انقلاب

مسوولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

محمدباقر قالیباف در مراسم دومین سالگرد شهدای آتش‌نشان:

شهدای آتش‌نشان از مصادیق جهاد فی سبیل‌الله هستند

دومین سالگرد شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو دوشنبه شب با حضور آقای محمدباقر قالیباف در مسجد امام حسن مجتبی ؟ع؟ در دولت‌آباد شهرری برگزار شد. در این مراسم که جمعی از خانواده شهدای آتش‌نشان هم حضور داشتند، آقای محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران به سخنرانی پرداخت.

روایت دست اول مرحوم محمود گلابدره‌ای از 26دی‌ماه57 را در «صبح‌نو» بخوانید

فرار بزرگ

کتاب «لحظه‌های انقلاب» نخستین تجربه روایت‌نویسی از انقلاب اسلامی است. سیدمحمود گلابدره‌ای از شهریور 57 که قیام مردمی علیه رژیم پهلوی اوج گرفت در خیابان‌ها بود و تا پیروزی انقلاب را نوشت. یک روایت دست اول و بی‌واسطه از روزهای قیام. روایت گلابدره‌ای اما کلیشه‌شکن است. او خود را سانسور نکرده و هر چه دیده را نوشته است. شاید این نوشته یک داستان نباشد اما قطعاً روایت یک ملت است. در این برش به مناسبت 26دی، سالروز فرار شاه از ایران از دریچه نگاه گلابدره‌ای سری به خیابان‌های تهران در سال57 زدیم تا بدانیم مردم درآن روز چه کردند. او از جمله داستان‌نویسانی بود که مورد توجه طیف روشنفکری در عرصه داستان بود، اما با وقوع انقلاب و نگارش کتاب «لحظه‌های انقلاب» مطرود و از کانون توجه آن‌ها خارج شد. او با این کتاب دست به وقایع‌نگاری از لحظه‌های انقلاب زده و تصویری دست‌نیافتنی را در حافظه تاریخ ثبت کرده و امروز با گذشت 40سال از پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت چنین اثر مستندی که مشاهدات عینی یک نویسنده است می‌توان پی برد. روایت مرحوم گلابدره‌ای از آن روزها مفصل و پر از جزئیات است و ما تلخیصی از آن را در این صفحه به شما ارائه می‌کنیم.

نگاهی به مناقشات اخیر بر سر ورود وزارت ارتباطات به حوزه تولید محتوا و فعالیت‌های نرم‌افزاری

فعالیت‌های فوق برنامه وزیر جوان

اخیراً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رویکردهای تازه‌ای در زمینه ورود به حوزه فعالیت‌های نرم‌افزاری اتخاذکرده است. وزیر جوان و زیر مجموعه‌اش تلاش می‌کنند با حضور در عرصه تولید فکر و ذائقه، زمینه را برای حرکت به سوی بعضی تحولات سخت‌افزاری فراهم کنند. وزارت ارتباطات از زمان وزارت آقای محمدجواد آذری‌جهرمی بیش از این که شبیه به وزارتخانه‌ای با مسوولیت فراهم کردن زیرساخت‌ها در حوزه ارتباطات باشد، شبیه به یک شرکت تکنولوژی شده است؛ شرکتی شبیه به غول‌های تکنولوژی مانند مایکروسافت، گوگل و اپل. شرکت‌های تکنولوژی بنابر سرشت تجاری و اهداف بازاریابانه خود، تلاش می‌کنند با ورود به حوزه‌های نرم‌افزاری و تولید محتوا، بستر برجسته‌سازی سخت‌افزارها و فناوری‌های جدید خود را فراهم کنند. بنابراین الگویی که وزارت ارتباطات به دنبال آن حرکت می‌کند، الگویی تجربه‌شده و موفق در سطح جهانی است. اما نکته این جاست که این الگو برای شرکت‌های تجاری با هدف کسب سود بهینه‌ شده است نه برای وزراتخانه‌ای که وظیفه تأمین زیرساخت‌ها را در کشور به‌عهده دارد.

زاکانی در مناظره با تاج‌زاده مطرح کرد

حوادث 78 و 88 حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است

رییس سازمان انرژی اتمی در سالروز اجرای توافق ایران و 1+5 مطرح کرد

سه اقدام فوری هسته‌ای در صورت خروج از برجام

جمهوری اسلامی ایران قادر است در صورت خروج از برجام با سرعت سه گام ابتدایی برای بازگشت به روند گذشته و همچنین مقابله با دشمنان را انجام دهد، این اتمام حجتی است که رییس سازمان انرژی اتمی با اتحادیه اروپا کرد و برنامه‌های جمهوری اسلامی را برای بازگشت به شرایط پیش از برجام تشریح کرد.

نایب‌رییس کمیسیون تلفیق مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» :

جبران کسری بودجه سال آینده دشوار است

نزدیک به یک ماه از ارائه بودجه 98 به مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و سبزنشینان بهارستان را مشغول خود کرده تا کلیات آن را در کمیسیون تلفیق تصویب کنند که دلیل این زمان را هم شاید بتوان بودجه رؤیایی دانست که دولت به مجلس داده است، بودجه‌ای که نقد بسیاری با خود به همراه داشته است.

گزارشی از تحقیقات دکتر میثم علیزاده، پژوهشگر رشته علوم اجتماعی محاسباتی درباره عملیات نفوذ در شبکه‌های اجتماعی برای اهداف انتخاباتی

ترول‌کراسی

با گسترش شبکه‌های اجتماعی در جوامعی که انتخابات برگزار می‌کنند و دموکراسی دارند، فرصت بسیار عظیمی برای به‌اشتراک گذاشتن عقاید سیاسی و اجتماعی توسط مردم فراهم شد. به‌گونه‌ای که به جرات می‌توان گفت بخش بزرگی از سرنوشت انتخابات در این فضا رقم می‌خورد. این فرصت البته تهدیدی را هم در دل خودش پروراند. استفاده از ابزارهای فنی و رسانه‌ای برای تاثیرگذاری بر عقاید مردم یک کشور به منظور تعیین سرنوشت انتخابات. چیزی که به آن «عملیات نفوذ» یا «عملیات روانی» می‌گویند. مثلا کاربرهای بدی که آن‌ها را ترول «Troll» می‌نامند از همین طریق می‌توانند در روند دموکراسی نفوذ کنند که از آن می‌توان با عنوان «ترول‌کراسی» به جای دموکراسی یاد کرد. البته عملیات نفوذ منحصر در انتخابات نیست. بلکه هر نوع واقعه مهم اجتماعی می‌تواند تحت تاثیر نفوذ قرار بگیرد. اخیراً شرکت‌های «فیس‌بوک»، «توییتر» و «ردیت» داده‌هایی درباره انجام چنین عملیات‌هایی منتشر کرده‌اند که مبنای تحقیقات دانشگاهی هم قرار گرفته است. یکی از این محققان که روی این داده‌ها کار کرده است آقای میثم علیزاده، فارغ‌التحصیل دکترای علوم اجتماعی محاسباتی از دانشگاه جرج میسون آمریکا و پژوهشگر پسادکترا در دانشگاه پرینستون آمریکاست. او چند روزی است که به ایران آمده و تحقیقات خود را در مجامع مختلف از جمله دانشگاه شریف، دانشگاه تهران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ارائه داده است. در این گزارش بر مبنای ارائه‌های این پژوهشگر موضوع عملیات نفوذ را بررسی می‌کنیم.

توان اندک

یادداشت دکتر حامد حاجی‌حیدری

سر مقاله

از سیم خاردار به ماهواره‌بر بومی

صبح نو

«صبح‌نو» در پی تغییر رییس فرهنگستان هنر ، وضعیت چهار فرهنگستان کشور را بررسی کرده است

در انتظار تصمیم

در واپسین ساعات یکشنبه بود که خبر خروج آقای علی معلم دامغانی از فرهنگستان هنر منتشر شد آن‌هم با نامه ریاست‌جمهوری به‌دلیل انقضای دوره مأموریت. حال در گزارش پیش‌رو سعی می‌کنیم وضعیت چند فرهنگستانی که احکام‌شان در گذشته صادر شده است، بررسی کرده تا ببینیم اوضاع این نهادها در چه حالی است و چه زمانی تغییرات احتمالی در این تشکیلات اتفاق خواهد افتاد.

نخستین فرهنگستانی که قرعه تغییر به‌نام آن خورد فرهنگستان هنر بود جایی که آقای علی معلم دامغانی، مثنوی‌سرای سالیان اخیر از سال‌88 و در کوران التهابات سیاسی جایگزین میرحسین موسوی شد تا بخت خود را در حوزه‌ای جدید بیازماید. دوره‌ای که 9سال طول کشید و فرازونشیب زیادی برای وی و فرهنگستان داشت.
 ویکی‌پدیا در معرفی وی دوره‌اش را 5‌ساله دانسته اما به سیاق دیگر فرهنگستان‌ها به نظر می‌رسد که دوره وی 4ساله بود و تمدید دوره‌اش نیز رسانه‌ای نشده و حالا که 9‌سال از حضور وی گذشته سرپرست جدیدی برای فرهنگستان انتخاب شده است؛ هر چند به‌نظر می‌رسید که مشی سیاسی علی معلم در تضاد با سیاست‌های فرهنگی دولت آقای حسن روحانی باشد چرا که وی در چند مصاحبه هم به‌صورت کلی از آن سیاست‌ها انتقاد کرده بود اما در هر صورت 5‌سال در این دولت در سمت ریاست فرهنگستان حضور داشت.
یکی دیگر از فرهنگستان‌های مطرح کشور فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است که حوزه‌های گوناگون علمی، ادبی و هنری را در ایران و قلمرو زبان فارسی از جنبه‌های مختلفِ موضوعی تحت پوشش قرار می‌دهند. یکی از وظایف اصلی این فرهنگستان واژه‌گزینی برای کلمات و عبارات خارجی است.
دکتر غلامعلی حداد‌عادل از سال‌74 ریاست فرهنگستان زبان را بر عهده داشت که بعد از مدتی به‌دلیل حضور در ریاست مجلس مجلس از این پست استعفا داد. تاریخ این استعفا سال‌84 بود. او در آبان‌1387 بار دیگر با حکم آقای محمود احمدی‌نژاد به سمت ریاست فرهنگستان زبان برگزیده شد و تاکنون در این سمت مانده است. بنابر نوشته سایت فرهنگستان و زبان و ادب فارسی،‌ رییس فرهنگستان را شورای فرهنگستان از میان اعضای خود، برای مدت چهار سال انتخاب، و برای تأیید و صدور حکم به رییس‌جمهوری -ریاست عالیه فرهنگستان‌ها‌- معرفی می‌کند. پس با این حساب احکام روسای این فرهنگستان و سایر فرهنگستان‌ها 4‌ساله است ولی غالباً احکام تمدید دوره‌ها یا رسانه‌ای نمی‌شود یا رییس مذکور به‌صورت شفاهی به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا اینکه تصمیم جدیدی آن اتخاذ شود.
دکتر رضا داوری اردکانی، فیلسوف و متفکر ایرانی است. او رییس فرهنگستان علوم است. در سایت فرهنگستان درباره ریاست فرهنگستان علوم آمده است: رییس فرهنگستان از میان اعضای فرهنگستان، به پیشنهاد رییس‌جمهوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حکم رییس‌جمهوری، برای مدت چهار سال منصوب می‌شود. انتخاب مجدد وی بلامانع است. رییس فرهنگستان، نماینده فرهنگستان نزد کلیه مراجع دولتی، غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی است و اداره امور فرهنگستان را عهده‌دار است. در حال حاضر آقای دکتر رضا داوری‌اردکانی رییس فرهنگستان است. 
ریاست این فرهنگستان از سال‌۱۳۷۷ بر عهده اوست. وی در شماره پنجاه‌ویکِ خبرنامه فرهنگستان علوم، داوری، طی یک یادداشتِ انتقادی، نوشت که دیگر تمایلی به ادامه ریاست فرهنگستان علوم ندارد، اما سیدمصطفی محقق داماد، به نمایندگی از دیگر اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم، از داوری خواست تا در سِمَت خود باقی بماند. در بهمن‌1389 خبرهایی مبنی بر کنار رفتن داوری از ریاست فرهنگستان منتشر شد که متعاقب تغییر در اساسنامه این فرهنگستان بود که انتخاب رییس را از مجمع عمومی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داده بود. هر چند پیش از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌73 در جلسه خود تاکید کرده بود «رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از میان سه نفر از دانشمندان برجسته کشور به انتخاب مجمع عمومی فرهنگستان و حکم ریاست‌جمهوری (ریاست عالیه فرهنگستان‌) برای چهار سال منصوب می‌شود و انتخاب مجدد وی برای یک دوره دیگر بلامانع است.» اما ظاهراً این تمدید برای وی و سایر روسا بیش از یک دوره به‌طول انجامیده است.
هر چند گفته شده احکام رؤسا 4ساله است ولی همان‌طور که گفته شد عموماً احکام تمدید ریاست دوره‌ها در رسانه‌ها اعلام نمی‌شود و در صورت نیاز به تغییر احکام تغییرات اطلاع‌رسانی می‌شود. البته به نظر می‌رسد با توجه به همسویی رضا داوری اردکانی با دولت فعلاً تغییری درباره وی اتفاق نیفتد و وی کماکان در سمت خود باقی بماند.
فرهنگستان علوم‌پزشکی یکی دیگر از فرهنگستان‌های چهارگانه کشور است که اکنون ریاست آن را دکتر علیرضا مرندی بر عهده دارد. وی در آذر‌88 طی حکمی از سوی رییس جمهوری به سمت رییس فرهنگستان علوم پزشکی منصوب شد. مرندی در سال‌56 بورد فوق تخصصی نوزادان خود را از کشور آمریکا دریافت کرده است و سمت‌های رییس ستاد برنامه‌ریزی سیاست دارویی، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت بهداری و همچنین طی سال‌های‌63 تا 68 و مجدداً سال‌72 تا 76 عهده‌دار مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بود. جالب اینجاست که این فرهنگستان تاکنون تنها دو رییس به خود دیده است. ریاست فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی از ابتدای کار و به مدت 19‌سال با ایرج فاضل بود تا در ۱۸ آذر ۱۳۸۸ به پیشنهاد احمدی‌نژاد و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این منصب به علیرضا مرندی سپرده شد. تاکنون نیز تغییری در ریاست این فرهنگستان اعمال نشده و مرندی کماکان ریاست آن را بر عهده دارد. از تمدید دوره حکم این ریاست نیز خبری اطلاع‌رسانی نشده است.
نکته مهم درباره انتصاب رؤسای فرهنگستان‌ها این است که این مسأله جزو شئون و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود و رییس‌جمهوری نیز از جایگاه ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی احکام انتصاب آن‌ها را امضا می‌کند حال با توجه به تغییر علی معلم دامغانی با نامه ریاست‌جمهوری باید منتظر ماند و دید که شورای عالی انقلاب فرهنگی چگونه به این تغییر واکنش نشان خواهد داد.

شماره‌های پیشین