677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

«صبح‌نو» در پی تغییر رییس فرهنگستان هنر ، وضعیت چهار فرهنگستان کشور را بررسی کرده است

در انتظار تصمیم

در واپسین ساعات یکشنبه بود که خبر خروج آقای علی معلم دامغانی از فرهنگستان هنر منتشر شد آن‌هم با نامه ریاست‌جمهوری به‌دلیل انقضای دوره مأموریت. حال در گزارش پیش‌رو سعی می‌کنیم وضعیت چند فرهنگستانی که احکام‌شان در گذشته صادر شده است، بررسی کرده تا ببینیم اوضاع این نهادها در چه حالی است و چه زمانی تغییرات احتمالی در این تشکیلات اتفاق خواهد افتاد.

نخستین فرهنگستانی که قرعه تغییر به‌نام آن خورد فرهنگستان هنر بود جایی که آقای علی معلم دامغانی، مثنوی‌سرای سالیان اخیر از سال‌88 و در کوران التهابات سیاسی جایگزین میرحسین موسوی شد تا بخت خود را در حوزه‌ای جدید بیازماید. دوره‌ای که 9سال طول کشید و فرازونشیب زیادی برای وی و فرهنگستان داشت.
 ویکی‌پدیا در معرفی وی دوره‌اش را 5‌ساله دانسته اما به سیاق دیگر فرهنگستان‌ها به نظر می‌رسد که دوره وی 4ساله بود و تمدید دوره‌اش نیز رسانه‌ای نشده و حالا که 9‌سال از حضور وی گذشته سرپرست جدیدی برای فرهنگستان انتخاب شده است؛ هر چند به‌نظر می‌رسید که مشی سیاسی علی معلم در تضاد با سیاست‌های فرهنگی دولت آقای حسن روحانی باشد چرا که وی در چند مصاحبه هم به‌صورت کلی از آن سیاست‌ها انتقاد کرده بود اما در هر صورت 5‌سال در این دولت در سمت ریاست فرهنگستان حضور داشت.
یکی دیگر از فرهنگستان‌های مطرح کشور فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است که حوزه‌های گوناگون علمی، ادبی و هنری را در ایران و قلمرو زبان فارسی از جنبه‌های مختلفِ موضوعی تحت پوشش قرار می‌دهند. یکی از وظایف اصلی این فرهنگستان واژه‌گزینی برای کلمات و عبارات خارجی است.
دکتر غلامعلی حداد‌عادل از سال‌74 ریاست فرهنگستان زبان را بر عهده داشت که بعد از مدتی به‌دلیل حضور در ریاست مجلس مجلس از این پست استعفا داد. تاریخ این استعفا سال‌84 بود. او در آبان‌1387 بار دیگر با حکم آقای محمود احمدی‌نژاد به سمت ریاست فرهنگستان زبان برگزیده شد و تاکنون در این سمت مانده است. بنابر نوشته سایت فرهنگستان و زبان و ادب فارسی،‌ رییس فرهنگستان را شورای فرهنگستان از میان اعضای خود، برای مدت چهار سال انتخاب، و برای تأیید و صدور حکم به رییس‌جمهوری -ریاست عالیه فرهنگستان‌ها‌- معرفی می‌کند. پس با این حساب احکام روسای این فرهنگستان و سایر فرهنگستان‌ها 4‌ساله است ولی غالباً احکام تمدید دوره‌ها یا رسانه‌ای نمی‌شود یا رییس مذکور به‌صورت شفاهی به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا اینکه تصمیم جدیدی آن اتخاذ شود.
دکتر رضا داوری اردکانی، فیلسوف و متفکر ایرانی است. او رییس فرهنگستان علوم است. در سایت فرهنگستان درباره ریاست فرهنگستان علوم آمده است: رییس فرهنگستان از میان اعضای فرهنگستان، به پیشنهاد رییس‌جمهوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حکم رییس‌جمهوری، برای مدت چهار سال منصوب می‌شود. انتخاب مجدد وی بلامانع است. رییس فرهنگستان، نماینده فرهنگستان نزد کلیه مراجع دولتی، غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی است و اداره امور فرهنگستان را عهده‌دار است. در حال حاضر آقای دکتر رضا داوری‌اردکانی رییس فرهنگستان است. 
ریاست این فرهنگستان از سال‌۱۳۷۷ بر عهده اوست. وی در شماره پنجاه‌ویکِ خبرنامه فرهنگستان علوم، داوری، طی یک یادداشتِ انتقادی، نوشت که دیگر تمایلی به ادامه ریاست فرهنگستان علوم ندارد، اما سیدمصطفی محقق داماد، به نمایندگی از دیگر اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم، از داوری خواست تا در سِمَت خود باقی بماند. در بهمن‌1389 خبرهایی مبنی بر کنار رفتن داوری از ریاست فرهنگستان منتشر شد که متعاقب تغییر در اساسنامه این فرهنگستان بود که انتخاب رییس را از مجمع عمومی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داده بود. هر چند پیش از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌73 در جلسه خود تاکید کرده بود «رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از میان سه نفر از دانشمندان برجسته کشور به انتخاب مجمع عمومی فرهنگستان و حکم ریاست‌جمهوری (ریاست عالیه فرهنگستان‌) برای چهار سال منصوب می‌شود و انتخاب مجدد وی برای یک دوره دیگر بلامانع است.» اما ظاهراً این تمدید برای وی و سایر روسا بیش از یک دوره به‌طول انجامیده است.
هر چند گفته شده احکام رؤسا 4ساله است ولی همان‌طور که گفته شد عموماً احکام تمدید ریاست دوره‌ها در رسانه‌ها اعلام نمی‌شود و در صورت نیاز به تغییر احکام تغییرات اطلاع‌رسانی می‌شود. البته به نظر می‌رسد با توجه به همسویی رضا داوری اردکانی با دولت فعلاً تغییری درباره وی اتفاق نیفتد و وی کماکان در سمت خود باقی بماند.
فرهنگستان علوم‌پزشکی یکی دیگر از فرهنگستان‌های چهارگانه کشور است که اکنون ریاست آن را دکتر علیرضا مرندی بر عهده دارد. وی در آذر‌88 طی حکمی از سوی رییس جمهوری به سمت رییس فرهنگستان علوم پزشکی منصوب شد. مرندی در سال‌56 بورد فوق تخصصی نوزادان خود را از کشور آمریکا دریافت کرده است و سمت‌های رییس ستاد برنامه‌ریزی سیاست دارویی، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت بهداری و همچنین طی سال‌های‌63 تا 68 و مجدداً سال‌72 تا 76 عهده‌دار مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بود. جالب اینجاست که این فرهنگستان تاکنون تنها دو رییس به خود دیده است. ریاست فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی از ابتدای کار و به مدت 19‌سال با ایرج فاضل بود تا در ۱۸ آذر ۱۳۸۸ به پیشنهاد احمدی‌نژاد و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این منصب به علیرضا مرندی سپرده شد. تاکنون نیز تغییری در ریاست این فرهنگستان اعمال نشده و مرندی کماکان ریاست آن را بر عهده دارد. از تمدید دوره حکم این ریاست نیز خبری اطلاع‌رسانی نشده است.
نکته مهم درباره انتصاب رؤسای فرهنگستان‌ها این است که این مسأله جزو شئون و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود و رییس‌جمهوری نیز از جایگاه ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی احکام انتصاب آن‌ها را امضا می‌کند حال با توجه به تغییر علی معلم دامغانی با نامه ریاست‌جمهوری باید منتظر ماند و دید که شورای عالی انقلاب فرهنگی چگونه به این تغییر واکنش نشان خواهد داد.

شماره‌های پیشین