559
دوشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب: 

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد 

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«محمدعلی‌باشه‌آهنگر»درباره‌کارگردان‌فقیدسینمای‌جنگ

ملاقلی‌پورصادق‌ترین‌فیلمساز عرصه‌جنگ‌است

مرحوم رسول ملاقلی‌پور یکی از فیلمسازان شاخص کشورمان است که در ژانر دفاع مقدس آثار ماندگاری ساخته است. همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بررسی آثار وی نکات قابل توجهی خواهد داشت.

وزارت اطلاعات اعلام کرد

کشف خانه تیمی تروریست‌ها

گفت‌وگو با کارشناسان درباره مسوولیت اجتماعی رسانه‌ها در هنگام وقوع حوادث تروریستی

نبرد با تروریسم‌ رسانه‌ای

در ظهر حادثه اهواز «ایسنا» عکس‌هایی از نیروهای مسلح در هنگام فرار و البته برخی از افرادی که به شهادت رسیده بودند، منتشر کرد. پیش از این عکس‌های مورد اشاره توسط عکاس خبرگزاری «تسنیم» مخابره شده بود که این خبرگزاری به‌دلیل مغایرت تصاویر با منافع ملی از انتشار این عکس‌ها خودداری کرد ولی در کمال تعجب عکس‌ها برای انتشار در اختیار خبرگزاری «ایسنا» قرار گرفت امری که به گفته کارشناسان مغایر اصول حرفه و البته مسوولیت اجتماعی یک رسانه در قبال ارائه تصویری نامناسب و خلاف منافع ملی از نیروهای مسلح یک کشور است. یک مثال همیشگی در این باره کشور آمریکاست. در این کشور که اسلحه آزاد و قتل و کشتار هم فراوان است هیچ‌گاه در صحنه قتل اثری از جنازه دیده نمی‌شود اما سیستم رسانه‌ای طوری ترتیب داده می‌شود که علاوه بر پخش زنده از محل حادثه -نه تصاویر جنازه‌ها- بر حضور نیروی پلیس به عنوان تأمین‌کننده امنیت تأکید می‌شود اما در چند رویداد غم‌انگیزی که کشورمان اخیراً اعم از زلزله و حوادث تروریستی پشت سر گذاشته این مسأله رعایت نشده است.

چرا عضو غیر اوپک در نوک انتقادات کاظم پور اردبیلی قرار می گیرد

دیپلماسی غیر نفتی آقای اوپک

تنها یک ماه و نیم تا سرآغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در آبان ماه زمان باقی است، آمریکا هدف خود را بر حذف نفت ایران از بازار جهانی نفت متمرکز کرده و در این مسیر از همراهی برخی اعضای اوپک برخوردار است که تاکنون با حمایت‌های روسیه نتوانسته به اهداف خود دست بیاید، در این میان اما آقای همیشه ساکت اوپک که بعد از مدت‌ها سر و کله‌اش در رسانه‌ها پیدا شده، در اقدامی عجیب دست به انتقادهای تند و تیز از بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک و حامی ایران زده و روسیه را محکوم می‌کند.(!)

کارشناسان شهری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت آینده تهران می‌گویند

پایتخت هر 6 ماه یک شهردار

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، رفتن آقای محمدعلی افشانی از شهرداری تهران را قطعی کرد، موضوعی که شورای شهر را وادار می‌کند تا بار دیگر دست به کار شود و برای هدایت سکان شهرداری فرد دیگری را انتخاب کند. شورای شهر تهران در یکسال گذشته و از زمان رفتن محمدباقر قالیباف دو سرپرست و دو شهردار انتخاب کرده و میانگین عمر مدیریت شهری را به 6 ماه کاهش داده است. یک شهردار را بیماری برکنار کرد و دیگری را قانون خانه‌نشین می‌کند. حالا آزمونی سخت پیش روی شورایی‌ها قرار دارد، آزمونی که سرنوشت این شهر به نتیجه آن بستگی دارد.

مسکو سوریه را به «اس۳۰۰» مجهز می‌کند

پاسخ روس‌ها به حماقت صهیونیست‌ها

روسیه پس از حادثه سقوط هواپیمای خود بر فراز مدیترانه که اسرائیل را مسوول آن معرفی کرد و گفته بود که مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسوولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد، دیروز دوشنبه اعلام کرد ظرف دو هفته آینده سامانه دفاعی «اس-۳۰۰» دراختیار سوریه قرارمی‌دهد. وزیر دفاع روسیه این موضوع را فرمانی از سوی رییس‌جمهوری این کشور برای تقویت پدافند هوایی سوریه برشمرد.

سرمقاله

خواب، خوابیدن و خواب‌زدگان

«صبح نو» از مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی در اهواز گزارش می‌دهد

«کودک‌کشی» رسم یزیدیان است

حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز توصیف نشدنی بود، اما در میان شهدای این حادثه تروریستی تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم در جهان شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟به شهادت رسید.

جواد لاریجانی: سازمان ملل برای حادثه اهواز باید از ملت ایران عذرخواهی کند

دفاع از گروهک‌ تروریستی الاحوازیه در اسناد سازمان ملل

صبح نو

«صبح‌نو» در پی تغییر رییس فرهنگستان هنر ، وضعیت چهار فرهنگستان کشور را بررسی کرده است

در انتظار تصمیم

در واپسین ساعات یکشنبه بود که خبر خروج آقای علی معلم دامغانی از فرهنگستان هنر منتشر شد آن‌هم با نامه ریاست‌جمهوری به‌دلیل انقضای دوره مأموریت. حال در گزارش پیش‌رو سعی می‌کنیم وضعیت چند فرهنگستانی که احکام‌شان در گذشته صادر شده است، بررسی کرده تا ببینیم اوضاع این نهادها در چه حالی است و چه زمانی تغییرات احتمالی در این تشکیلات اتفاق خواهد افتاد.

نخستین فرهنگستانی که قرعه تغییر به‌نام آن خورد فرهنگستان هنر بود جایی که آقای علی معلم دامغانی، مثنوی‌سرای سالیان اخیر از سال‌88 و در کوران التهابات سیاسی جایگزین میرحسین موسوی شد تا بخت خود را در حوزه‌ای جدید بیازماید. دوره‌ای که 9سال طول کشید و فرازونشیب زیادی برای وی و فرهنگستان داشت.
 ویکی‌پدیا در معرفی وی دوره‌اش را 5‌ساله دانسته اما به سیاق دیگر فرهنگستان‌ها به نظر می‌رسد که دوره وی 4ساله بود و تمدید دوره‌اش نیز رسانه‌ای نشده و حالا که 9‌سال از حضور وی گذشته سرپرست جدیدی برای فرهنگستان انتخاب شده است؛ هر چند به‌نظر می‌رسید که مشی سیاسی علی معلم در تضاد با سیاست‌های فرهنگی دولت آقای حسن روحانی باشد چرا که وی در چند مصاحبه هم به‌صورت کلی از آن سیاست‌ها انتقاد کرده بود اما در هر صورت 5‌سال در این دولت در سمت ریاست فرهنگستان حضور داشت.
یکی دیگر از فرهنگستان‌های مطرح کشور فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است که حوزه‌های گوناگون علمی، ادبی و هنری را در ایران و قلمرو زبان فارسی از جنبه‌های مختلفِ موضوعی تحت پوشش قرار می‌دهند. یکی از وظایف اصلی این فرهنگستان واژه‌گزینی برای کلمات و عبارات خارجی است.
دکتر غلامعلی حداد‌عادل از سال‌74 ریاست فرهنگستان زبان را بر عهده داشت که بعد از مدتی به‌دلیل حضور در ریاست مجلس مجلس از این پست استعفا داد. تاریخ این استعفا سال‌84 بود. او در آبان‌1387 بار دیگر با حکم آقای محمود احمدی‌نژاد به سمت ریاست فرهنگستان زبان برگزیده شد و تاکنون در این سمت مانده است. بنابر نوشته سایت فرهنگستان و زبان و ادب فارسی،‌ رییس فرهنگستان را شورای فرهنگستان از میان اعضای خود، برای مدت چهار سال انتخاب، و برای تأیید و صدور حکم به رییس‌جمهوری -ریاست عالیه فرهنگستان‌ها‌- معرفی می‌کند. پس با این حساب احکام روسای این فرهنگستان و سایر فرهنگستان‌ها 4‌ساله است ولی غالباً احکام تمدید دوره‌ها یا رسانه‌ای نمی‌شود یا رییس مذکور به‌صورت شفاهی به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا اینکه تصمیم جدیدی آن اتخاذ شود.
دکتر رضا داوری اردکانی، فیلسوف و متفکر ایرانی است. او رییس فرهنگستان علوم است. در سایت فرهنگستان درباره ریاست فرهنگستان علوم آمده است: رییس فرهنگستان از میان اعضای فرهنگستان، به پیشنهاد رییس‌جمهوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حکم رییس‌جمهوری، برای مدت چهار سال منصوب می‌شود. انتخاب مجدد وی بلامانع است. رییس فرهنگستان، نماینده فرهنگستان نزد کلیه مراجع دولتی، غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی است و اداره امور فرهنگستان را عهده‌دار است. در حال حاضر آقای دکتر رضا داوری‌اردکانی رییس فرهنگستان است. 
ریاست این فرهنگستان از سال‌۱۳۷۷ بر عهده اوست. وی در شماره پنجاه‌ویکِ خبرنامه فرهنگستان علوم، داوری، طی یک یادداشتِ انتقادی، نوشت که دیگر تمایلی به ادامه ریاست فرهنگستان علوم ندارد، اما سیدمصطفی محقق داماد، به نمایندگی از دیگر اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم، از داوری خواست تا در سِمَت خود باقی بماند. در بهمن‌1389 خبرهایی مبنی بر کنار رفتن داوری از ریاست فرهنگستان منتشر شد که متعاقب تغییر در اساسنامه این فرهنگستان بود که انتخاب رییس را از مجمع عمومی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داده بود. هر چند پیش از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌73 در جلسه خود تاکید کرده بود «رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از میان سه نفر از دانشمندان برجسته کشور به انتخاب مجمع عمومی فرهنگستان و حکم ریاست‌جمهوری (ریاست عالیه فرهنگستان‌) برای چهار سال منصوب می‌شود و انتخاب مجدد وی برای یک دوره دیگر بلامانع است.» اما ظاهراً این تمدید برای وی و سایر روسا بیش از یک دوره به‌طول انجامیده است.
هر چند گفته شده احکام رؤسا 4ساله است ولی همان‌طور که گفته شد عموماً احکام تمدید ریاست دوره‌ها در رسانه‌ها اعلام نمی‌شود و در صورت نیاز به تغییر احکام تغییرات اطلاع‌رسانی می‌شود. البته به نظر می‌رسد با توجه به همسویی رضا داوری اردکانی با دولت فعلاً تغییری درباره وی اتفاق نیفتد و وی کماکان در سمت خود باقی بماند.
فرهنگستان علوم‌پزشکی یکی دیگر از فرهنگستان‌های چهارگانه کشور است که اکنون ریاست آن را دکتر علیرضا مرندی بر عهده دارد. وی در آذر‌88 طی حکمی از سوی رییس جمهوری به سمت رییس فرهنگستان علوم پزشکی منصوب شد. مرندی در سال‌56 بورد فوق تخصصی نوزادان خود را از کشور آمریکا دریافت کرده است و سمت‌های رییس ستاد برنامه‌ریزی سیاست دارویی، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت بهداری و همچنین طی سال‌های‌63 تا 68 و مجدداً سال‌72 تا 76 عهده‌دار مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بود. جالب اینجاست که این فرهنگستان تاکنون تنها دو رییس به خود دیده است. ریاست فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی از ابتدای کار و به مدت 19‌سال با ایرج فاضل بود تا در ۱۸ آذر ۱۳۸۸ به پیشنهاد احمدی‌نژاد و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این منصب به علیرضا مرندی سپرده شد. تاکنون نیز تغییری در ریاست این فرهنگستان اعمال نشده و مرندی کماکان ریاست آن را بر عهده دارد. از تمدید دوره حکم این ریاست نیز خبری اطلاع‌رسانی نشده است.
نکته مهم درباره انتصاب رؤسای فرهنگستان‌ها این است که این مسأله جزو شئون و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود و رییس‌جمهوری نیز از جایگاه ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی احکام انتصاب آن‌ها را امضا می‌کند حال با توجه به تغییر علی معلم دامغانی با نامه ریاست‌جمهوری باید منتظر ماند و دید که شورای عالی انقلاب فرهنگی چگونه به این تغییر واکنش نشان خواهد داد.

شماره‌های پیشین