746
چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸
1
رویوران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تهران باید علیه اقدام جاسوسی منامه و ریاض در مجامع بین‌المللی اقامه دعوی کند

فتنه تروریستی آل‌خلیفه در ایران

شبکه «الجزیره» روز گذشته از طرحی مخفیانه درباره همکاری سازمان اطلاعات بحرین در سال 2003 با سازمان تروریستی القاعده خبر داد که هدفش ترور رهبران معارض در بحرین بوده است. همچنین، این شبکه تلویزیونی فاش کرد سازمان اطلاعات بحرین برای حذف سران مخالف خود و اجرای عملیات داخل ایران با القاعده و گروهک «انصار الفرقان» در سال‌های اخیر همکاری کرده است.

آیا فیلم‌ دفاع مقدسی کارگردان «رستاخیز» ساخته می‌شود

«درخشش» درویش با فتح خرمشهر

در روزهای اخیر بنیاد روایت فتح از آقای احمدرضا درویش، کارگردان سینمای دفاع مقدس تقدیر و تشکر انجام داد. این اتفاق بازهم وضعیت درویش در سینمای ایران از زمان تولید «رستاخیز» تا به امروز را یادآوری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی:

دزدی انگلیس خبیث بی‌جواب نمی‌ماند

سر مقاله

برجام يا برجام پلاس

غریب‌آبادی، نماینده ایران در وین در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

ایران با کاهش تعهدات برجام را متوازن کرد

وضعیت، وضعیت حساس و در نوع خود عجیبی است. ترامپ و حواریونش مدام از چماق، هویج و مشت‌آهنین سخن می‌گویند؛ ایران از روند برجام رضایت ندارد و اروپا مشغول لفاظی‌های سیاسی است. در میانه این اوضاع و احوال آشوبناک، ایران با اعلام رسمی کاهش تعهدات برجامی‌اش، اروپا را نَم‌نمک به این نتیجه رسانده که برای نجات برجام از بستر احتضار، باید خودش را جمع‌و‌جور کند؛ هرچند تاکنون جز تئوری ارسال میانجی، غربی‌ها مشق دیگری تمرین نکرده‌اند. برای بحث و بررسی بیشتر در‌این‌باره، به‌سراغ آقای کاظم غریب‌آبادی رفتیم؛ نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و معاون اول كميسيون موادمخدر سازمان ملل. پیش‌ازاین، او مدیریت امور بین‌الملل سازمان صداوسیما، عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران سرتیمی آقای علی لاریجانی و سفیر ایران در هلند و چندین‌و‌چند مسوولیت دیگر را در کارنامه کاری خود دارد. غریب‌آبادی با اشاره به رویکرد اروپا در برجام گفت: «قبل از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود، به‌صراحت گفتیم اروپا اراده و توانایی آن را ندارد که بخواهد دربرابر آمریکا بایستد و بخواهد برای نجات برجام هزینه دهد». همچنین، وی ابراز امیدواری کرد که اروپا در 50 روز آینده از تعیین زمان گام دوم، بتواند تصور ایران را تغییر بدهد.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با حقوقدانان از جدیدترین دستورالعمل قوه‌قضاییه گزارش می‌دهد

حفظ کرامت انسانی، گام امیدبخش دستگاه قضا

حفظ کرامت انسانی از جمله مواردی است که اسلام و جمهوری اسلامی همواره به رعایت آن تاکید داشته است. با این حال در مراجع قضایی، کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها کمتر پیش آمده که برای حفظ ارزش‌های مراجعان و متهمان تلاش کنند. همین موضوع سبب شد که در روزهای گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه دستورالعملی مبنی بر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی توسط زیرمجموعه‌های این دستگاه صادر کند؛ دستورالعملی که شامل پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره منتشر شده است و در دو روز گذشته بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و کارشناسان اظهارات متفاوتی در خصوص اجرایی شدن این دستورالعمل داشته‌اند.

نگاهی به روابط ایران و امارات متحده عربی، از سپهر سیاست تا زمین فوتبال

كوچك با ادعاهای بزرگ

50 سال پیش، جایی به اسم امارات متحده عربی وجود نداشت؛ سرزمینی كه چند هزار سال در قلمرو ایران بود. در سال 1971 میلادی و با خروج بریتانیا از این سرزمین، هفت شیخ‌نشین با هم این كشور را مستقل اعلام كردند. استعمار پیر برای جلوگیری از قدرت ایران بر خلیج‌فارس، جزایر استراتژیك آن كه به آب‌های سرزمینی ایران تعلق داشت را غیرقانونی به نام شیوخ عرب زد و زمینه‌های اختلاف را ایجاد كرد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و ترس شیوخ منطقه از گسترش انقلاب به مناطق تحت حاكمیت آن‌ها موجب شد با تشكیل شورای همكاری خلیج فارس، ادعاهای واهی كه بریتانیا در دهان شیوخ عرب گذاشته بود، بار دیگر مطرح شود. غربی‌ها كه پایگاه ایران را پس از انقلاب از دست داده بودند، سریع در كشورهای عربی حضور یافتند و با خرج كردن دلارهای نفتی، به زرق و برق دادن جنوب خلیج فارس پرداختند. در طول این سال‌ها روابط ایران و امارات شكل پیچیده‌ای داشته است. برخی از بزنگاه‌های تاریخی این روابط را مرور كرده‌ایم.

«صبح‌نو» حادثه قطار سمنان-مشهد را به بهانه نامه 161 نماینده مجلس برای اعلام مقصران مرور کرده است

نتیجه گزارش در دسترس نیست

نامه 161 نماینده مجلس برای تسریع در پیگیری حادثه برخورد قطار مسافری در محور سمنان - دامغان موجب خواهد شد تا مسوولان وقت شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی به این پرونده پاسخگوی محاکم قضایی و رسیدگی‌کننده باشند. صبح پنجم آذر سال 95 بود که قطار مسافری زائران مشهدالرضا؟ع؟ که بیشتر مسافران آن اهالی استان آذربایجان‌شرقی بودند با قطار دیگری که در مسیر توقف کرده بود، برخورد کرد. این حادثه غمبار موجب کشته شدن 47 نفر و مصدوم شدن 103 نفر شد.

با حجت‌الاسلام قاسمیان درباره علل کم‌توجهی به دشمنی با نام «تحجر» گفت‌وگو کردیم

قیام علیه تحجر

«تجدد و تحجر» به تعبیر شهید آوینی دو پرتگاه جهنمی هستند که در این‌سو و آن‌سوی صراط عدل دهان باز کرده‌اند. در ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی ادبیات ضدتجدد از پایگاه دینداران و انقلابیون در حد قابل قبولی تولید شد. سرآمد این ادبیات هم تلاش‌های نویسندگانی مانند سید احمد فردید و جلال آل‌احمد و طرح بحث غربزدگی و ملحقات آن بود؛ اما از سوی دیگر ادبیات ضدتحجر چندان مورد توجه قرار نگرفت و در تولیدات فکری و فرهنگی هم رسوخ چندانی نکرد، تا جایی که این خطر وجود دارد که به‌مرور مرز میان اسلام ناب و اسلام آمریکایی کمرنگ‌تر شده و حتی یکی انگاشته شوند. در حاشیه چهارمین دوره آموزشی «اسلام ناب» که در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی درحال برگزاری است، از حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ درباره علل کم‌توجهی به تحجر در تاریخ انقلاب اسلامی سوال کردیم.

ترمز سیالیت روشنفکران و بوروکرات‌ها

دکتر حامد حاجی‌حیدریعضو هیات علمی دانشگاه تهران

نگاهی به مواجهه حکومت‌های پادشاهی ایران‌ با ابرقدرت‌ها

برباددهندگان

تقریبا دوماه قبل بود که آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بعد از 40سال به ایران سفر کرد که از این جهت سفری تاریخی محسوب می‌شد. طبق اعلام رسانه‌ها، این سفر به منظور رساندن پیام دونالد ترامپ به رهبران ایران بود و البته حرف‌های نخست‌وزیر ژاپن هم بر ارسال پیام و میانجیگری این دولت میان ایران و آمریکا صحه گذاشت؛ اما در این میان یک اتفاق ویژه افتاد و آن مواجهه رهبر معظم انقلاب با این پیام بود؛ رفتاری که انعکاس گسترده‌ای در جهان داشت. رهبر انقلاب در واکنش به سخن آبه که گفته بود «من قصد دارم پیام رییس‌جمهوری آمریکا را به جنابعالی برسانم، این‌طور گفتند: درخصوص آنچه از رییس‌جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌ مبادله‌ هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.» اینکه رهبر کشور در مقابل پیام کشوری که خود را ابرقدرت جهان می‌داند و بسیاری از همسایگان ما در مقابل آن زانو می‌زنند این چنین واکنش نشان‌دهند و آن را حتی شایسته مبادله پیام نداند در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. از آن جهت که سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد شاهان گذشته بعضا چه واکنش‌های ذلیلانه‌ای در مقابل ابرقدرت‌ها از خودش نشان می‌داده‌اند. در این گزارش به بازخوانی چند رفتار گذشته شاهان ایران می‌پردازیم تا اهمیت رفتار رهبر انقلاب را درک کنیم.

صبح نو

«صبح‌نو» در پی تغییر رییس فرهنگستان هنر ، وضعیت چهار فرهنگستان کشور را بررسی کرده است

در انتظار تصمیم

در واپسین ساعات یکشنبه بود که خبر خروج آقای علی معلم دامغانی از فرهنگستان هنر منتشر شد آن‌هم با نامه ریاست‌جمهوری به‌دلیل انقضای دوره مأموریت. حال در گزارش پیش‌رو سعی می‌کنیم وضعیت چند فرهنگستانی که احکام‌شان در گذشته صادر شده است، بررسی کرده تا ببینیم اوضاع این نهادها در چه حالی است و چه زمانی تغییرات احتمالی در این تشکیلات اتفاق خواهد افتاد.

نخستین فرهنگستانی که قرعه تغییر به‌نام آن خورد فرهنگستان هنر بود جایی که آقای علی معلم دامغانی، مثنوی‌سرای سالیان اخیر از سال‌88 و در کوران التهابات سیاسی جایگزین میرحسین موسوی شد تا بخت خود را در حوزه‌ای جدید بیازماید. دوره‌ای که 9سال طول کشید و فرازونشیب زیادی برای وی و فرهنگستان داشت.
 ویکی‌پدیا در معرفی وی دوره‌اش را 5‌ساله دانسته اما به سیاق دیگر فرهنگستان‌ها به نظر می‌رسد که دوره وی 4ساله بود و تمدید دوره‌اش نیز رسانه‌ای نشده و حالا که 9‌سال از حضور وی گذشته سرپرست جدیدی برای فرهنگستان انتخاب شده است؛ هر چند به‌نظر می‌رسید که مشی سیاسی علی معلم در تضاد با سیاست‌های فرهنگی دولت آقای حسن روحانی باشد چرا که وی در چند مصاحبه هم به‌صورت کلی از آن سیاست‌ها انتقاد کرده بود اما در هر صورت 5‌سال در این دولت در سمت ریاست فرهنگستان حضور داشت.
یکی دیگر از فرهنگستان‌های مطرح کشور فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است که حوزه‌های گوناگون علمی، ادبی و هنری را در ایران و قلمرو زبان فارسی از جنبه‌های مختلفِ موضوعی تحت پوشش قرار می‌دهند. یکی از وظایف اصلی این فرهنگستان واژه‌گزینی برای کلمات و عبارات خارجی است.
دکتر غلامعلی حداد‌عادل از سال‌74 ریاست فرهنگستان زبان را بر عهده داشت که بعد از مدتی به‌دلیل حضور در ریاست مجلس مجلس از این پست استعفا داد. تاریخ این استعفا سال‌84 بود. او در آبان‌1387 بار دیگر با حکم آقای محمود احمدی‌نژاد به سمت ریاست فرهنگستان زبان برگزیده شد و تاکنون در این سمت مانده است. بنابر نوشته سایت فرهنگستان و زبان و ادب فارسی،‌ رییس فرهنگستان را شورای فرهنگستان از میان اعضای خود، برای مدت چهار سال انتخاب، و برای تأیید و صدور حکم به رییس‌جمهوری -ریاست عالیه فرهنگستان‌ها‌- معرفی می‌کند. پس با این حساب احکام روسای این فرهنگستان و سایر فرهنگستان‌ها 4‌ساله است ولی غالباً احکام تمدید دوره‌ها یا رسانه‌ای نمی‌شود یا رییس مذکور به‌صورت شفاهی به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا اینکه تصمیم جدیدی آن اتخاذ شود.
دکتر رضا داوری اردکانی، فیلسوف و متفکر ایرانی است. او رییس فرهنگستان علوم است. در سایت فرهنگستان درباره ریاست فرهنگستان علوم آمده است: رییس فرهنگستان از میان اعضای فرهنگستان، به پیشنهاد رییس‌جمهوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حکم رییس‌جمهوری، برای مدت چهار سال منصوب می‌شود. انتخاب مجدد وی بلامانع است. رییس فرهنگستان، نماینده فرهنگستان نزد کلیه مراجع دولتی، غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی است و اداره امور فرهنگستان را عهده‌دار است. در حال حاضر آقای دکتر رضا داوری‌اردکانی رییس فرهنگستان است. 
ریاست این فرهنگستان از سال‌۱۳۷۷ بر عهده اوست. وی در شماره پنجاه‌ویکِ خبرنامه فرهنگستان علوم، داوری، طی یک یادداشتِ انتقادی، نوشت که دیگر تمایلی به ادامه ریاست فرهنگستان علوم ندارد، اما سیدمصطفی محقق داماد، به نمایندگی از دیگر اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم، از داوری خواست تا در سِمَت خود باقی بماند. در بهمن‌1389 خبرهایی مبنی بر کنار رفتن داوری از ریاست فرهنگستان منتشر شد که متعاقب تغییر در اساسنامه این فرهنگستان بود که انتخاب رییس را از مجمع عمومی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داده بود. هر چند پیش از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌73 در جلسه خود تاکید کرده بود «رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از میان سه نفر از دانشمندان برجسته کشور به انتخاب مجمع عمومی فرهنگستان و حکم ریاست‌جمهوری (ریاست عالیه فرهنگستان‌) برای چهار سال منصوب می‌شود و انتخاب مجدد وی برای یک دوره دیگر بلامانع است.» اما ظاهراً این تمدید برای وی و سایر روسا بیش از یک دوره به‌طول انجامیده است.
هر چند گفته شده احکام رؤسا 4ساله است ولی همان‌طور که گفته شد عموماً احکام تمدید ریاست دوره‌ها در رسانه‌ها اعلام نمی‌شود و در صورت نیاز به تغییر احکام تغییرات اطلاع‌رسانی می‌شود. البته به نظر می‌رسد با توجه به همسویی رضا داوری اردکانی با دولت فعلاً تغییری درباره وی اتفاق نیفتد و وی کماکان در سمت خود باقی بماند.
فرهنگستان علوم‌پزشکی یکی دیگر از فرهنگستان‌های چهارگانه کشور است که اکنون ریاست آن را دکتر علیرضا مرندی بر عهده دارد. وی در آذر‌88 طی حکمی از سوی رییس جمهوری به سمت رییس فرهنگستان علوم پزشکی منصوب شد. مرندی در سال‌56 بورد فوق تخصصی نوزادان خود را از کشور آمریکا دریافت کرده است و سمت‌های رییس ستاد برنامه‌ریزی سیاست دارویی، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت بهداری و همچنین طی سال‌های‌63 تا 68 و مجدداً سال‌72 تا 76 عهده‌دار مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بود. جالب اینجاست که این فرهنگستان تاکنون تنها دو رییس به خود دیده است. ریاست فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی از ابتدای کار و به مدت 19‌سال با ایرج فاضل بود تا در ۱۸ آذر ۱۳۸۸ به پیشنهاد احمدی‌نژاد و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این منصب به علیرضا مرندی سپرده شد. تاکنون نیز تغییری در ریاست این فرهنگستان اعمال نشده و مرندی کماکان ریاست آن را بر عهده دارد. از تمدید دوره حکم این ریاست نیز خبری اطلاع‌رسانی نشده است.
نکته مهم درباره انتصاب رؤسای فرهنگستان‌ها این است که این مسأله جزو شئون و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود و رییس‌جمهوری نیز از جایگاه ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی احکام انتصاب آن‌ها را امضا می‌کند حال با توجه به تغییر علی معلم دامغانی با نامه ریاست‌جمهوری باید منتظر ماند و دید که شورای عالی انقلاب فرهنگی چگونه به این تغییر واکنش نشان خواهد داد.

شماره‌های پیشین