598
چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۷
1
حواشی‌اخیر«دستپخت»درگفت‌وگوی«صبح‌نو»باتهیه‌کننده‌این‌برنامه

از مردم عذرخواهی می‌کنم

از مردم عذرخواهی می‌کنم

آخرین خبر

100 کشته و زخمی در انفجار مراسم میلاد پیامبر در کابل

خانم همیز، عضو نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

حل بحران زندگی در سازمان خانواده

حفظ بنیان خانواده یكی از اركان سبك زندگی ایرانی_ اسلامی است و در زمره فاكتورهای 40 گانه‌ای قرار دارد كه مقام معظم رهبری در ترویج این سبك به آن اشاره كرده و بسیار مورد تأكید قرار داده‌اند. عوامل مختلفی خانواده، مهم‌ترین و اولین نهاد اجتماعی را تهدید می‌كند كه اگر آنها را شناخته و راه مقابله درست و منطقی با آن‌ها به كار گرفته شود می‌تواند وظایف اصلی‌اش را محقق كند، بعضی دیگر از مواردی كه در میان مؤلفه‌های سبك زندگی مورد تأكید قرار گرفته‌اند همگی از خانواده نشأت گرفته و از كاركردهای ایجاد و تحقق یك خانواده مطلوب است. اما در سال‌های اخیر آمار طلاق وضعیت نگران‌كننده‌ای را ایجاد كرده كه به عقیده كارشناسان عدم آشنایی با مهارت‌های همسرداری و عدم پایبندی بر وظایف و تعهدات متقابل، از دلایل آن به شمار می‌رود. این بحران هرچند خانواده‌های جوان را بیشتر با تهدید مواجه می‌كند اما خانواده‌های چندساله را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

سر مقاله

به فکر شهر باشید

چرا اکران همزمان «عرق سرد»، «تهران- لس‌آنجلس» و «خانم یایا» یک وضعیت مهم برای شناخت روشنفکری مدعی ایرانی است؟

به خاک رفته‌ها!

اکران همزمان «عرق سرد» آقای سهیل بیرقی، «خانم یایا» آقای عبدالرضا کاهانی و «تهران-لس‌آنجلس» خانم تینا پاکروان در یکی از مبتذل‌ترین و سخیف‌ترین فصل‌های اکران چند سال اخیر که هیچ فیلم قابل تماشایی جز «مغزهای کوچک زنگ زده» آقای هومن سیدی روی پرده وجود ندارد، فرصت مناسبی‌ست برای تحلیل جریانی از روشنفکران مدعی و مصلحان اجتماعی اینستاگرامی که در عمل و با تولیدات خود در حال خالی کردن جیب مردم و کلاهبرداری هنری، عموماً در حال تأمین خرج زندگی خود در خارج از کشورند. جریانی که رسانه‌هایش عموماً پیکان نقد خود را برای نشان دادن «ابتذال» به سوی کمدی‌هایی از جنس «هشتگ» و «لازانیا» و تولیدات فرح‌بخش و ..امثالهم می‌گیرند درحالی‌که خود اگر نگوییم بدتر، بلکه دچار همان میزان ابتذال‌ند.

تحلیل‌گر تونسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

توسعه محور مقاومت در شمال آفریقا

خانم «فاطمه جغام» از فعالان سیاسی تونس که در نشست بین‌المللی «هم‌اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت و فلسطین» تهران حضور یافته بود در گفت وگو با خبرنگار روزنامه «صبح نو»، با اشاره به تقویت محور مقاومت؛ عنوان کرد: مقاومت تنها منحصر به خاورمیانه و یا غرب آسیا نیست بلکه در شمال آفریقا هم شکل گرفته و در حال توسعه است.

چه رابطه‌ای میان بانک ملت و مجرم بزرگ نفتی وجود دارد

بانک و بابک

اموال بابک زنجانی که در دادگاه به نفع شرکت نفت مصادره شده بود، برای پرداخت بدهی شرکت نفت دوشنبه (28 آبان‌ماه) به مزایده گذاشته شد اما حال که تحریم‌های نفتی آمریکا آغاز شده است باز نام این متهم فساد نفتی بر سر زبان‌ها افتاده است، البته وقتی درباره بابک زنجانی صحبت می‌شود، نام یک نهاد کمتر شنیده می‌شود؛ بانک ملت که سهامدار ۶۰ درصد بانک شخصی بابک یعنی بانک FIIB در مالزی بود، چند روز قبل از اولین سررسید واریز پول توسط او، سهامش را به زنجانی می‌فروشد!

سعودی‌ها بعد از چهار روز با حمله سنگین به یمن آتش‌بس را شکستند

خدعه طرح صلح

بندر استراتژیک الحدیده یمن درحالی پس از چهار روز آرامش نسبی، از دیروز سه‌شنبه مورد حملات شدید هواپیماهای ائتلاف سعودی قرارگرفته است که پیش از این موضوع آتش‌بس جنگ یمن از سوی غربی‌ها و عربستان مطرح شده بود ولی با بدعهدی ائتلاف سعودی شاهد شروع دوباره حملات در الحدیده هستیم.

برخی ازدریافت‌کنندگان کاغذ دولتی چند برابر نیاز شان کاغذ دریافت کرده‌اند

شفافیت کدر

در حالی‌که ناشران این روزها با گرانی کاغذ دست و پنجه نرم می کنند و هر روز قیمت های عجیبی را برای خرید کاغذ تجربه می کنند با این حال ظاهرا وعده‌های پیشین ارشاد درباره کنترل بازار کاغذ در حال اجرایی شدن است و ناشران توانسته‌اند حاصل جلسات متعدد درباره کاغذ را لمس کنند. این روزها کاغذهای دریافتی با ارز دولتی 4200 تومانی طبق لیست منتشر شده توسط ارشاد به دست ناشران رسیده است.

صبح نو

«صبح‌نو» در پی تغییر رییس فرهنگستان هنر ، وضعیت چهار فرهنگستان کشور را بررسی کرده است

در انتظار تصمیم

در واپسین ساعات یکشنبه بود که خبر خروج آقای علی معلم دامغانی از فرهنگستان هنر منتشر شد آن‌هم با نامه ریاست‌جمهوری به‌دلیل انقضای دوره مأموریت. حال در گزارش پیش‌رو سعی می‌کنیم وضعیت چند فرهنگستانی که احکام‌شان در گذشته صادر شده است، بررسی کرده تا ببینیم اوضاع این نهادها در چه حالی است و چه زمانی تغییرات احتمالی در این تشکیلات اتفاق خواهد افتاد.

نخستین فرهنگستانی که قرعه تغییر به‌نام آن خورد فرهنگستان هنر بود جایی که آقای علی معلم دامغانی، مثنوی‌سرای سالیان اخیر از سال‌88 و در کوران التهابات سیاسی جایگزین میرحسین موسوی شد تا بخت خود را در حوزه‌ای جدید بیازماید. دوره‌ای که 9سال طول کشید و فرازونشیب زیادی برای وی و فرهنگستان داشت.
 ویکی‌پدیا در معرفی وی دوره‌اش را 5‌ساله دانسته اما به سیاق دیگر فرهنگستان‌ها به نظر می‌رسد که دوره وی 4ساله بود و تمدید دوره‌اش نیز رسانه‌ای نشده و حالا که 9‌سال از حضور وی گذشته سرپرست جدیدی برای فرهنگستان انتخاب شده است؛ هر چند به‌نظر می‌رسید که مشی سیاسی علی معلم در تضاد با سیاست‌های فرهنگی دولت آقای حسن روحانی باشد چرا که وی در چند مصاحبه هم به‌صورت کلی از آن سیاست‌ها انتقاد کرده بود اما در هر صورت 5‌سال در این دولت در سمت ریاست فرهنگستان حضور داشت.
یکی دیگر از فرهنگستان‌های مطرح کشور فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است که حوزه‌های گوناگون علمی، ادبی و هنری را در ایران و قلمرو زبان فارسی از جنبه‌های مختلفِ موضوعی تحت پوشش قرار می‌دهند. یکی از وظایف اصلی این فرهنگستان واژه‌گزینی برای کلمات و عبارات خارجی است.
دکتر غلامعلی حداد‌عادل از سال‌74 ریاست فرهنگستان زبان را بر عهده داشت که بعد از مدتی به‌دلیل حضور در ریاست مجلس مجلس از این پست استعفا داد. تاریخ این استعفا سال‌84 بود. او در آبان‌1387 بار دیگر با حکم آقای محمود احمدی‌نژاد به سمت ریاست فرهنگستان زبان برگزیده شد و تاکنون در این سمت مانده است. بنابر نوشته سایت فرهنگستان و زبان و ادب فارسی،‌ رییس فرهنگستان را شورای فرهنگستان از میان اعضای خود، برای مدت چهار سال انتخاب، و برای تأیید و صدور حکم به رییس‌جمهوری -ریاست عالیه فرهنگستان‌ها‌- معرفی می‌کند. پس با این حساب احکام روسای این فرهنگستان و سایر فرهنگستان‌ها 4‌ساله است ولی غالباً احکام تمدید دوره‌ها یا رسانه‌ای نمی‌شود یا رییس مذکور به‌صورت شفاهی به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا اینکه تصمیم جدیدی آن اتخاذ شود.
دکتر رضا داوری اردکانی، فیلسوف و متفکر ایرانی است. او رییس فرهنگستان علوم است. در سایت فرهنگستان درباره ریاست فرهنگستان علوم آمده است: رییس فرهنگستان از میان اعضای فرهنگستان، به پیشنهاد رییس‌جمهوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، با حکم رییس‌جمهوری، برای مدت چهار سال منصوب می‌شود. انتخاب مجدد وی بلامانع است. رییس فرهنگستان، نماینده فرهنگستان نزد کلیه مراجع دولتی، غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی است و اداره امور فرهنگستان را عهده‌دار است. در حال حاضر آقای دکتر رضا داوری‌اردکانی رییس فرهنگستان است. 
ریاست این فرهنگستان از سال‌۱۳۷۷ بر عهده اوست. وی در شماره پنجاه‌ویکِ خبرنامه فرهنگستان علوم، داوری، طی یک یادداشتِ انتقادی، نوشت که دیگر تمایلی به ادامه ریاست فرهنگستان علوم ندارد، اما سیدمصطفی محقق داماد، به نمایندگی از دیگر اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم، از داوری خواست تا در سِمَت خود باقی بماند. در بهمن‌1389 خبرهایی مبنی بر کنار رفتن داوری از ریاست فرهنگستان منتشر شد که متعاقب تغییر در اساسنامه این فرهنگستان بود که انتخاب رییس را از مجمع عمومی در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داده بود. هر چند پیش از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌73 در جلسه خود تاکید کرده بود «رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از میان سه نفر از دانشمندان برجسته کشور به انتخاب مجمع عمومی فرهنگستان و حکم ریاست‌جمهوری (ریاست عالیه فرهنگستان‌) برای چهار سال منصوب می‌شود و انتخاب مجدد وی برای یک دوره دیگر بلامانع است.» اما ظاهراً این تمدید برای وی و سایر روسا بیش از یک دوره به‌طول انجامیده است.
هر چند گفته شده احکام رؤسا 4ساله است ولی همان‌طور که گفته شد عموماً احکام تمدید ریاست دوره‌ها در رسانه‌ها اعلام نمی‌شود و در صورت نیاز به تغییر احکام تغییرات اطلاع‌رسانی می‌شود. البته به نظر می‌رسد با توجه به همسویی رضا داوری اردکانی با دولت فعلاً تغییری درباره وی اتفاق نیفتد و وی کماکان در سمت خود باقی بماند.
فرهنگستان علوم‌پزشکی یکی دیگر از فرهنگستان‌های چهارگانه کشور است که اکنون ریاست آن را دکتر علیرضا مرندی بر عهده دارد. وی در آذر‌88 طی حکمی از سوی رییس جمهوری به سمت رییس فرهنگستان علوم پزشکی منصوب شد. مرندی در سال‌56 بورد فوق تخصصی نوزادان خود را از کشور آمریکا دریافت کرده است و سمت‌های رییس ستاد برنامه‌ریزی سیاست دارویی، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت بهداری و همچنین طی سال‌های‌63 تا 68 و مجدداً سال‌72 تا 76 عهده‌دار مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بود. جالب اینجاست که این فرهنگستان تاکنون تنها دو رییس به خود دیده است. ریاست فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی از ابتدای کار و به مدت 19‌سال با ایرج فاضل بود تا در ۱۸ آذر ۱۳۸۸ به پیشنهاد احمدی‌نژاد و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این منصب به علیرضا مرندی سپرده شد. تاکنون نیز تغییری در ریاست این فرهنگستان اعمال نشده و مرندی کماکان ریاست آن را بر عهده دارد. از تمدید دوره حکم این ریاست نیز خبری اطلاع‌رسانی نشده است.
نکته مهم درباره انتصاب رؤسای فرهنگستان‌ها این است که این مسأله جزو شئون و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود و رییس‌جمهوری نیز از جایگاه ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی احکام انتصاب آن‌ها را امضا می‌کند حال با توجه به تغییر علی معلم دامغانی با نامه ریاست‌جمهوری باید منتظر ماند و دید که شورای عالی انقلاب فرهنگی چگونه به این تغییر واکنش نشان خواهد داد.

شماره‌های پیشین