559
دوشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب: 

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد 

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«محمدعلی‌باشه‌آهنگر»درباره‌کارگردان‌فقیدسینمای‌جنگ

ملاقلی‌پورصادق‌ترین‌فیلمساز عرصه‌جنگ‌است

مرحوم رسول ملاقلی‌پور یکی از فیلمسازان شاخص کشورمان است که در ژانر دفاع مقدس آثار ماندگاری ساخته است. همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بررسی آثار وی نکات قابل توجهی خواهد داشت.

وزارت اطلاعات اعلام کرد

کشف خانه تیمی تروریست‌ها

گفت‌وگو با کارشناسان درباره مسوولیت اجتماعی رسانه‌ها در هنگام وقوع حوادث تروریستی

نبرد با تروریسم‌ رسانه‌ای

در ظهر حادثه اهواز «ایسنا» عکس‌هایی از نیروهای مسلح در هنگام فرار و البته برخی از افرادی که به شهادت رسیده بودند، منتشر کرد. پیش از این عکس‌های مورد اشاره توسط عکاس خبرگزاری «تسنیم» مخابره شده بود که این خبرگزاری به‌دلیل مغایرت تصاویر با منافع ملی از انتشار این عکس‌ها خودداری کرد ولی در کمال تعجب عکس‌ها برای انتشار در اختیار خبرگزاری «ایسنا» قرار گرفت امری که به گفته کارشناسان مغایر اصول حرفه و البته مسوولیت اجتماعی یک رسانه در قبال ارائه تصویری نامناسب و خلاف منافع ملی از نیروهای مسلح یک کشور است. یک مثال همیشگی در این باره کشور آمریکاست. در این کشور که اسلحه آزاد و قتل و کشتار هم فراوان است هیچ‌گاه در صحنه قتل اثری از جنازه دیده نمی‌شود اما سیستم رسانه‌ای طوری ترتیب داده می‌شود که علاوه بر پخش زنده از محل حادثه -نه تصاویر جنازه‌ها- بر حضور نیروی پلیس به عنوان تأمین‌کننده امنیت تأکید می‌شود اما در چند رویداد غم‌انگیزی که کشورمان اخیراً اعم از زلزله و حوادث تروریستی پشت سر گذاشته این مسأله رعایت نشده است.

چرا عضو غیر اوپک در نوک انتقادات کاظم پور اردبیلی قرار می گیرد

دیپلماسی غیر نفتی آقای اوپک

تنها یک ماه و نیم تا سرآغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در آبان ماه زمان باقی است، آمریکا هدف خود را بر حذف نفت ایران از بازار جهانی نفت متمرکز کرده و در این مسیر از همراهی برخی اعضای اوپک برخوردار است که تاکنون با حمایت‌های روسیه نتوانسته به اهداف خود دست بیاید، در این میان اما آقای همیشه ساکت اوپک که بعد از مدت‌ها سر و کله‌اش در رسانه‌ها پیدا شده، در اقدامی عجیب دست به انتقادهای تند و تیز از بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک و حامی ایران زده و روسیه را محکوم می‌کند.(!)

کارشناسان شهری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت آینده تهران می‌گویند

پایتخت هر 6 ماه یک شهردار

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، رفتن آقای محمدعلی افشانی از شهرداری تهران را قطعی کرد، موضوعی که شورای شهر را وادار می‌کند تا بار دیگر دست به کار شود و برای هدایت سکان شهرداری فرد دیگری را انتخاب کند. شورای شهر تهران در یکسال گذشته و از زمان رفتن محمدباقر قالیباف دو سرپرست و دو شهردار انتخاب کرده و میانگین عمر مدیریت شهری را به 6 ماه کاهش داده است. یک شهردار را بیماری برکنار کرد و دیگری را قانون خانه‌نشین می‌کند. حالا آزمونی سخت پیش روی شورایی‌ها قرار دارد، آزمونی که سرنوشت این شهر به نتیجه آن بستگی دارد.

مسکو سوریه را به «اس۳۰۰» مجهز می‌کند

پاسخ روس‌ها به حماقت صهیونیست‌ها

روسیه پس از حادثه سقوط هواپیمای خود بر فراز مدیترانه که اسرائیل را مسوول آن معرفی کرد و گفته بود که مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسوولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد، دیروز دوشنبه اعلام کرد ظرف دو هفته آینده سامانه دفاعی «اس-۳۰۰» دراختیار سوریه قرارمی‌دهد. وزیر دفاع روسیه این موضوع را فرمانی از سوی رییس‌جمهوری این کشور برای تقویت پدافند هوایی سوریه برشمرد.

سرمقاله

خواب، خوابیدن و خواب‌زدگان

«صبح نو» از مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی در اهواز گزارش می‌دهد

«کودک‌کشی» رسم یزیدیان است

حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز توصیف نشدنی بود، اما در میان شهدای این حادثه تروریستی تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم در جهان شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟به شهادت رسید.

جواد لاریجانی: سازمان ملل برای حادثه اهواز باید از ملت ایران عذرخواهی کند

دفاع از گروهک‌ تروریستی الاحوازیه در اسناد سازمان ملل

صبح نو

«صبح نو» در گفت‌وگو با جامعه شناسان رفتار چرایی هجوم مردم برای خرید کالاهای کمیاب را بررسی می‌کند

رفتاری از سر نیاز یا بی‌فرهنگی اقتصادی

وضعیت اقتصادی نابسامان و قیمت‌های شناور اقلام و اجناس و همچنین نگرانی از قحطی در برخی از کالاها باعث شده تا برخی از مردم خواسته ناخواسته به سمت فروشگاه‌ها هجوم ببرند تا کالاهایی را بخرند که شاید خیلی نیاز نداشته باشند، پوشک بچه، نوار بهداشتی و دستمال کاغذی کالاهایی است که در چند روز گذشته خریداران نگران زیادی را روانه فروشگاه‌ها کرده است، البته برخی از کارشناسان بر این باورند که این وضعیت حاصل ناتوانی دولت در تأمین مواد و کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی و کارخانجات برای تولید مایحتاج مردم است برخی هم به مافیای کارخانه داران و صاحبان صنایع اذعان دارند که دست در دست دولت یا حداقل عوامل دولتی دست به بازی با مردم زده‌اند تا جیب و حساب‌شان پرتر شود.

وضعیت کنونی تنها اتفاقی را که رقم زده بی‌اعتمادتر شدن مردم به دولت است که این اتفاق فرصت را برای نفوذ دشمنان قسم خورده ما بوجود می‌آورد، هجوم برای خرید مایحتاح در زمان جنگ تحمیلی هم بوده اما آن زمان شرایط جنگی بوده و این توجیه کننده است ولی حالا چرا؟!

دولت نشان داده توانایی ندارد
آقای امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس در بررسی این رفتار با بیان اینکه برخلاف باورها مردم درباره اینکه چه کاری و چرا این‌کار را می‌کنند، فکر می‌کنند، به «صبح نو» می‌گوید: «وقتی که جامعه احساس کند امنیت فیزیولوژیکی او و تأمین مایحتاج و معیشتش در اثر نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی به خطر افتاده، طبیعی است که چنین رفتاری کند، جامعه زمانی‌که احساس خطر کند این‌کار را می‌کند، پوشک نمونه بارز این مورد است و زمانی‌که دولت نمی‌تواند به راحتی این کالا را تهیه کند قطعاً مردم خودشان دست به کار خواهند شد.»
او با بیان اینکه در زمان جنگ هم با وجود اینکه انواع نان وجود داشت اما باز هم مردم برای خرید هجوم می‌بردند، اضافه می‌کند: «شرایط امروز جنگی نیست اما با توجه به شرایطی که در جامعه وجود دارد یکی از آن کارهایی که با مردم سعی می‌کنند با پول خود انجام دهند این است که تا برای چند ماه آینده خود خرید کنند؛ آنها می‌بینند و می‌شنوند که دولت نمی‌تواند مایحتاج مردم را تأمین کند و هرچه گفته شده دروغ بوده است.»

بی‌اعتمادی مردم به دولت
قرایی مقدم تاکید می‌کند: «از طرفی هم مردم دیگر اعتمادی به مسوولان و کارگزاران ندارند و ترجیح می‌دهند خودشان برای تهیه و خرید نیازمندی‌هایشان به فروشگاه‌ها هجوم ببرند، البته کاهش ارزش پول ملی نیز در این بین بی‌تأثیر نیست و در شرایطی که ارزش پولش ساعت به ساعت کاهش می‌یابد خیلی‌ها می‌خواهند چیزهای مورد نیازشان را بخرند.»
این جامعه شناس اضافه می‌کند: «در نتیجه زمانی‌که امنیت فیزیولوژیکی، خوراک، پوشاک و مسکن یا هر چیز نیاز دیگری به خطر بیفتد این رفتار دور از انتظار نیست، مردم فکر می‌کنند که دیگر نمی‌توانند در شرایط حاضر به آن چیزی که می‌خواهند دست یابند و برای همین به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند.»

نقش شایعات و رسانه‌ها 
او با اشاره به نقش شایعه سازی ها در تشدید بحران‌های اجتماعی و اقتصادی می‌گوید: «شایعه‌سازی‌ها خود بخش دیگری از مشکلات است ضمن اینکه رسانه‌ها هم با اعلام خبرهای پی در پی ناگوار و هراس انگیز و استرس زا، باعث تشنج در کشور می‌شوند، این اتفاقات است که باعث می‌شود مردم در تکاپوی کاذب بیفتند. این شرایط در همه دنیا وجود دارد و زمانی‌که مردم در بحران قرار بگیرند برای تأمین نیازهایشان دست به هر کاری می‌زنند.»
قرایی مقدم اضافه می‌کند: «به دلیل افزایش شایعات، از بین رفتن اعتماد بین مردم و مسوولان، عملی نشدن قول‌ها و شعارهای دولت همگی باعث بی اعتباری دولت دربین مردم شده است، در کشوری مانند ژاپن تعهد، و اطمینان به دولت فوق‌العاده بالاست، در آلمان نیز همین‌طور است و هرچه اعتماد بین مسوولان و مردم بیشتر باشد این اتفاقات کمتر رخ می‌دهد اما تمام حرف‌های دولت ما برخلاف اتفاقاتی است که افتاده و این در ایران سابقه دارد.»

رفتارهایی که می‌تواند خطرناک باشد
او با هشدار نسبت به این موضوع که اتفاقات اخیر می‌تواند برای آینده کشور بسیار خطرناک باشد، می‌گوید: «این رفتار می‌تواند کاملاً برای امنیت کشور در آینده یا در شرایط بحرانی واقعی خطرناک باشد، وقتی مردم هست و نیست‌شان را از دست می‌دهند و چیزی برای از دست دادن نداشته باشند، باید از رفتارهایی که ممکن است در آن شرایط بروز دهند، ترسید.»
او راهکار رسیدن به آرامش اجتماعی را که منجر به آرامش اقتصادی هم می‌شود، اظهار می دارد: «نارضایتی‌هایی که بوجود آمده شاید با فرهنگسازی در آینده کمرنگ‌تر شود، با وجود اینکه فرهنگ خیلی مهم است اما باید مردم نیاز دارند در عمل اقدامی از مسوولان کشور در راه بهبود وضعیت ببینند. مسببان قاچاق‎های کلان کجا هستند، احتکارها کار کیست، اختلاسگرها ‌کجایند، رسیدگی نکردن به این تخلفات بزرگ ناامنی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را بوجود دارد و عمل‌های نمایشی باعث شده گسست عمیق بین مردم و مسوولان می‌شود.»
قرایی مقدم می‌گوید: «تا این موضوعات و صدها موضوع دیگر شفاف سازی نشود و مردم دولت را از خود ندانند به همین راحتی وقایع کشور اصلاح نمی‌شود. در شرایط هراسناک هرکس هر کاری که بخواهند می‌کند تا سود بیشتری ببرد. درکشورهای دیگر واقعاً مردم دولت را از خودشان می‌دانند و به اقدامات آنها اعتماد دارند برای همین هم در بیشتر وقایع آنها همراه دولت می‌بینیم.» شرایط بی‌ثبات اقتصادی امروز حاصل ناتوانی دولت است که در ماه‌های اخیر سعی کرده تا شهروندان ایرانی که ژن خوب ندارند و آقازاده نیستند و پولشان هم از پارو بالا نمی‌رود را در مقابل نیازها و مایحتاج‌شان شرمنده شده و موجودی حقیر در برابر شهروندان سایر کشورها بدل کند، اینکه امروز دولت دست روی دست گذاشته تا مردم زیر بار فشارهای اقتصادی له شوند مسلماً داستانی دارد.

شماره‌های پیشین