638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
1
مهدی محمدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اروپا به دنبال بازگرداندن تحریم‌ها  طبق فرمول  آمریکاست

در سالگرد دوسالگی فروریختن یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران طرح جدید رونمایی شد

وعده چندباره برای باز‌گشت پلاسکو

دو سال از سالگرد فاجعه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو و آوار شدن آن می‌گذرد. حالا با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط و مالکان، شمارش معکوس برای انجام عملیات اجرایی برج جدید پلاسکو در محل قبلی آغاز شده است. دیروز طرح نویی از ساختمان جدید پلاسکو رونمایی شد؛ بنایی که قرار شده دوساله در محلی که یادآور حادثه 30دی‌ماه 1395 است، ساخته شود.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره واگذاری عرصه به کشورهای غربی در شرایط کنونی هشدار داد

بیدار باش برای FATF

جنگ و خونریزی آرام آرام می‌رود که از سوریه بحران‌زده رخت بربندد. حالا دیگر عصر پسابحران در این کشور فرارسیده است. مهم‌ترین مؤلفه و شناسه این دوران، مسأله بازسازی ویرانه‌هاست. بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای برای خیمه‌زدن اقتصادی در سوریه و کمک به دولت اسد برای بازسازی‌های پیش رو اعلام آمادگی کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز به‌دلیل نقش و جایگاه ویژه در حفظ ثبات و امنیت در سوریه، از اصلی‌ترین مدعیان برای فرآیند بازسازی خواهد بود. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع به سراغ آقای محمدباقر خرمشاد، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی رفتیم. خرمشاد درباره مسأله لزوم مشارکت ایران در بازسازی سوریه گفت: «ملت ایران باید بداند که ما تاکنون در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ از این جا به بعد دیگر فصل بهره‌برداری از این سرمایه است.» خرمشاد همچنین درباره سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق تصریح کرد: «عراق، اولین شریک تجاری ماست و ما با این کشور، بالای 10‌میلیارد دلار گردش مالی و تجاری داریم. طبیعی است در شرایط موجود که آمریکا پای خود را روی خرخره ما گذاشته تا نفس‌مان را بگیرد، عراق می‌تواند اهمیت مضاعفی برای ایران داشته باشد.»متن این گفت‌وگو بدین شرح است:

سر مقاله

هفته سیاسی

آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای پنج کشور موافقت می‌کند

پیشنهاد ۳ میلیارد دلاری نفتی به ایران

رییس‌جمهوری تاجرمسلک آمریکا ایران را تهدید می‌کرد و رؤیای به صفر رساندن درآمد نفتی ایران را در سر داشت اما چندین‌بار مجبور به عقب‌نشینی در برابر مشتریان نفتی شد و برای حفظ آرامش بازار نفت و جلوگیری افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها به بالای 150دلار، اقدام به ارائه معافیت‌های تحریمی به هشت کشور کرد، حال رویترز خبر داده است که این معافیت‌ها تمدید می‌شود، از سویی دیگر بزرگترین پالایشگر نفت چین به شرکت ملی نفت ایران ۳ میلیارد دلار برای توسعه مشترک یک میدان نفتی بزرگ پیشنهاد کرده است.

گزارش «صبح‌نو» از بزرگداشت دکتر اسلامی‌ندوشن و رونمایی از تازه‌ترین کتاب ایشان

حکیم دردهای ایران

وزیر فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی در همایش بزرگداشت دکتر اسلامی ندوشن، وی را علاوه‌بر ادیب و معلم‌بودن، حکیم و طبیب دردهای ایران دانست که با آثار خود مرهم و مداوای این دردها را نشان می‌دهد.

روایت «صبح‌نو» از بازار مرغ 14هزار تومانی در تهران و مشتری‌هایی که کم شده‌اند

بلندپروازی مرغ در بازار

این روزها به ‌دلیل شرایط اقتصادی متفاوت اقلام چند نرخی شده‌اند. در این بازار مرغ هم به خواست خود پرواز کرده و هر روز قیمتی جدید را در بازار به نام خود ثبت می‌کند. در شرایطی که قیمت گوشت قرمز به‌دلیل آنچه که قاچاق دام زنده به کشورهای همجوار نامیده می‌شود، تا 85هزار تومان هم رسید، مرغ هم تلاش کرد از این نرخ‌گذاری عقب نمانده و خود را بالاتر بکشد؛ اتفاقی که نتیجه آن کاهش هرچه بیشتر مواد پروتئینی در سفره مردم است.

جامعه پزشکی مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال۹۸ شد

لابی برای فرار مالیاتی

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده پزشکان حدود 6500میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. همین موضوع سبب شد که کمیسیون تلفیق بودجه 98 مصوبه‌ای مبنی‌بر اجباری شدن کارتخوان برای جامعه پزشکی و واریز 10درصد از حق العمل‌شان به‌صورت خودکار به حساب سازمان مالیاتی، به تصویب برساند که البته با واکنش‌های شدیدی از سوی جامعه پزشکی مواجه شده است. واکنش‌ها از سوی لابی‌های قدرتمند پزشکان به حدی است که هر آن بیم آن می‌رود که کمیسیون تلفیق از ارسال این مصوبه به صحن علنی مجلس سرباز بزند.

حضور مجید توکلی، به‌عنوان یک مجرم با سوءسابقه امنیتی در جلسه کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران ثبت شد

نظرپراکنی کارشناس کِشتی درباره آلودگی هوا

شورای شهر تهران در دوره پنجم بیشتر از آنکه خروجی قابل قبول در زمینه مسائل و مشکلات شهری از جمله توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک یا رفع معضل آلودگی هوا، توسعه فضای سبز و ارتقای کیفیت زندگی شهری برنامه ارائه می‌دهد، شاهد اتفاقات و حواشی بوده است که افکارعمومی درباره آن‌ها قضاوت خواهد کرد. جدیدترین این حواشی نیز مربوط به حضور یک مجرم امنیتی در حاشیه یکی از جلسات کمیته محیط‌زیست این نهاد است.

«صبح‌نو»به‌بهانه‌اکران‌«قانون‌مورفی»فیلم‌های‌«رامبدجوان»رابررسی‌می‌کند

فیلمسازی‌ازروی‌شکم‌سیری

«قانون مورفی» جدیدترین فیلم آقای رامبدجوان در مقام کارگردان است که این روزها درحال اکران در سینماهاست.فیلم جدید رامبد جوان حاصل همکاری‌اش با آقای محمد شایسته در مقام تهیه‌کننده است. فیلمی که به واسطه سکانس‌های اکشن احتمالاً هزینه قابل توجهی روی دست تهیه‌کننده گذاشته است.

علل تاریخی شکل‌گیری نفاق از دیدگاه حضرت فاطمه ؟سها؟

یادداشت دکتر قاسم بستانی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران

گروه اقدام ایران و ما

یادداشت دکتر علی دارابی

«صبح‌نو» از نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت گزارش می‌دهد

هنر کاربردی به جای هنر محض

دیروز دومین نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت برگزار شد. جشنواره‌ای موضوعی که در پنجمین دوره‌اش با صرف‌نظر از فعالیت جهانی، همه توانش را صرف مخاطب داخلی و بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران کرده است. جشنواره هنر مقاومت، خصوصا در دوره جدیدش از جهات مختلف جشنواره‌ای متفاوت است. جشنواره‌ای که با شکستن اصول مرسوم جشنواره‌های هنری که فضایی محفلی دارند و مخاطب خود را از میان هنرمندان انتخاب می‌‌کنند، به سمت مردم رفته است و تلاش می‌کند هنر را با مخاطبان اصلی‌اش پیوند بزند. ممکن است بعضی از اهل فرهنگ به واسطه بعضی عوام‌فریبی‌هایی که طی سال‌های گذشته با استفاده از واژه مردم صورت گرفته نسبت به این توصیف بدبین شده باشند. «مردم» طی سال‌های گذشته بارها از طرف طیف‌های مختلف و متضاد گفتمانی استفاده شده است؛ استفاده‌ای که این واژه را مستعمل و مندرس کرده است. با این حال هنگامی که مردم را نه به‌عنوان عنصری مشروعیت‌بخش و صرفا خطاب به بخشی از مردم استفاده نکنیم، می‌توانیم معجزه و توان رهایی‌بخش این واژه را نظاره کنیم. واژه‌ای که امر تزیینی را به امر زیستنی قلب می‌کند و رخوت را با شور تاخت می‌زند. دعوت می‌کنم حرف‌های متفاوت استاد مسعود نجابتی، دبیرکل پنجمین جشنواره هنر مقاومت را بشنوید تا بیشتر با معجزه‌ای که از دست «مردم» ساخته است، آشنا شوید.

صبح نو

«صبح نو» در گفت‌وگو با جامعه شناسان رفتار چرایی هجوم مردم برای خرید کالاهای کمیاب را بررسی می‌کند

رفتاری از سر نیاز یا بی‌فرهنگی اقتصادی

وضعیت اقتصادی نابسامان و قیمت‌های شناور اقلام و اجناس و همچنین نگرانی از قحطی در برخی از کالاها باعث شده تا برخی از مردم خواسته ناخواسته به سمت فروشگاه‌ها هجوم ببرند تا کالاهایی را بخرند که شاید خیلی نیاز نداشته باشند، پوشک بچه، نوار بهداشتی و دستمال کاغذی کالاهایی است که در چند روز گذشته خریداران نگران زیادی را روانه فروشگاه‌ها کرده است، البته برخی از کارشناسان بر این باورند که این وضعیت حاصل ناتوانی دولت در تأمین مواد و کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی و کارخانجات برای تولید مایحتاج مردم است برخی هم به مافیای کارخانه داران و صاحبان صنایع اذعان دارند که دست در دست دولت یا حداقل عوامل دولتی دست به بازی با مردم زده‌اند تا جیب و حساب‌شان پرتر شود.

وضعیت کنونی تنها اتفاقی را که رقم زده بی‌اعتمادتر شدن مردم به دولت است که این اتفاق فرصت را برای نفوذ دشمنان قسم خورده ما بوجود می‌آورد، هجوم برای خرید مایحتاح در زمان جنگ تحمیلی هم بوده اما آن زمان شرایط جنگی بوده و این توجیه کننده است ولی حالا چرا؟!

دولت نشان داده توانایی ندارد
آقای امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس در بررسی این رفتار با بیان اینکه برخلاف باورها مردم درباره اینکه چه کاری و چرا این‌کار را می‌کنند، فکر می‌کنند، به «صبح نو» می‌گوید: «وقتی که جامعه احساس کند امنیت فیزیولوژیکی او و تأمین مایحتاج و معیشتش در اثر نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی به خطر افتاده، طبیعی است که چنین رفتاری کند، جامعه زمانی‌که احساس خطر کند این‌کار را می‌کند، پوشک نمونه بارز این مورد است و زمانی‌که دولت نمی‌تواند به راحتی این کالا را تهیه کند قطعاً مردم خودشان دست به کار خواهند شد.»
او با بیان اینکه در زمان جنگ هم با وجود اینکه انواع نان وجود داشت اما باز هم مردم برای خرید هجوم می‌بردند، اضافه می‌کند: «شرایط امروز جنگی نیست اما با توجه به شرایطی که در جامعه وجود دارد یکی از آن کارهایی که با مردم سعی می‌کنند با پول خود انجام دهند این است که تا برای چند ماه آینده خود خرید کنند؛ آنها می‌بینند و می‌شنوند که دولت نمی‌تواند مایحتاج مردم را تأمین کند و هرچه گفته شده دروغ بوده است.»

بی‌اعتمادی مردم به دولت
قرایی مقدم تاکید می‌کند: «از طرفی هم مردم دیگر اعتمادی به مسوولان و کارگزاران ندارند و ترجیح می‌دهند خودشان برای تهیه و خرید نیازمندی‌هایشان به فروشگاه‌ها هجوم ببرند، البته کاهش ارزش پول ملی نیز در این بین بی‌تأثیر نیست و در شرایطی که ارزش پولش ساعت به ساعت کاهش می‌یابد خیلی‌ها می‌خواهند چیزهای مورد نیازشان را بخرند.»
این جامعه شناس اضافه می‌کند: «در نتیجه زمانی‌که امنیت فیزیولوژیکی، خوراک، پوشاک و مسکن یا هر چیز نیاز دیگری به خطر بیفتد این رفتار دور از انتظار نیست، مردم فکر می‌کنند که دیگر نمی‌توانند در شرایط حاضر به آن چیزی که می‌خواهند دست یابند و برای همین به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند.»

نقش شایعات و رسانه‌ها 
او با اشاره به نقش شایعه سازی ها در تشدید بحران‌های اجتماعی و اقتصادی می‌گوید: «شایعه‌سازی‌ها خود بخش دیگری از مشکلات است ضمن اینکه رسانه‌ها هم با اعلام خبرهای پی در پی ناگوار و هراس انگیز و استرس زا، باعث تشنج در کشور می‌شوند، این اتفاقات است که باعث می‌شود مردم در تکاپوی کاذب بیفتند. این شرایط در همه دنیا وجود دارد و زمانی‌که مردم در بحران قرار بگیرند برای تأمین نیازهایشان دست به هر کاری می‌زنند.»
قرایی مقدم اضافه می‌کند: «به دلیل افزایش شایعات، از بین رفتن اعتماد بین مردم و مسوولان، عملی نشدن قول‌ها و شعارهای دولت همگی باعث بی اعتباری دولت دربین مردم شده است، در کشوری مانند ژاپن تعهد، و اطمینان به دولت فوق‌العاده بالاست، در آلمان نیز همین‌طور است و هرچه اعتماد بین مسوولان و مردم بیشتر باشد این اتفاقات کمتر رخ می‌دهد اما تمام حرف‌های دولت ما برخلاف اتفاقاتی است که افتاده و این در ایران سابقه دارد.»

رفتارهایی که می‌تواند خطرناک باشد
او با هشدار نسبت به این موضوع که اتفاقات اخیر می‌تواند برای آینده کشور بسیار خطرناک باشد، می‌گوید: «این رفتار می‌تواند کاملاً برای امنیت کشور در آینده یا در شرایط بحرانی واقعی خطرناک باشد، وقتی مردم هست و نیست‌شان را از دست می‌دهند و چیزی برای از دست دادن نداشته باشند، باید از رفتارهایی که ممکن است در آن شرایط بروز دهند، ترسید.»
او راهکار رسیدن به آرامش اجتماعی را که منجر به آرامش اقتصادی هم می‌شود، اظهار می دارد: «نارضایتی‌هایی که بوجود آمده شاید با فرهنگسازی در آینده کمرنگ‌تر شود، با وجود اینکه فرهنگ خیلی مهم است اما باید مردم نیاز دارند در عمل اقدامی از مسوولان کشور در راه بهبود وضعیت ببینند. مسببان قاچاق‎های کلان کجا هستند، احتکارها کار کیست، اختلاسگرها ‌کجایند، رسیدگی نکردن به این تخلفات بزرگ ناامنی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را بوجود دارد و عمل‌های نمایشی باعث شده گسست عمیق بین مردم و مسوولان می‌شود.»
قرایی مقدم می‌گوید: «تا این موضوعات و صدها موضوع دیگر شفاف سازی نشود و مردم دولت را از خود ندانند به همین راحتی وقایع کشور اصلاح نمی‌شود. در شرایط هراسناک هرکس هر کاری که بخواهند می‌کند تا سود بیشتری ببرد. درکشورهای دیگر واقعاً مردم دولت را از خودشان می‌دانند و به اقدامات آنها اعتماد دارند برای همین هم در بیشتر وقایع آنها همراه دولت می‌بینیم.» شرایط بی‌ثبات اقتصادی امروز حاصل ناتوانی دولت است که در ماه‌های اخیر سعی کرده تا شهروندان ایرانی که ژن خوب ندارند و آقازاده نیستند و پولشان هم از پارو بالا نمی‌رود را در مقابل نیازها و مایحتاج‌شان شرمنده شده و موجودی حقیر در برابر شهروندان سایر کشورها بدل کند، اینکه امروز دولت دست روی دست گذاشته تا مردم زیر بار فشارهای اقتصادی له شوند مسلماً داستانی دارد.

شماره‌های پیشین