598
چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۷
1
حواشی‌اخیر«دستپخت»درگفت‌وگوی«صبح‌نو»باتهیه‌کننده‌این‌برنامه

از مردم عذرخواهی می‌کنم

از مردم عذرخواهی می‌کنم

آخرین خبر

100 کشته و زخمی در انفجار مراسم میلاد پیامبر در کابل

خانم همیز، عضو نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

حل بحران زندگی در سازمان خانواده

حفظ بنیان خانواده یكی از اركان سبك زندگی ایرانی_ اسلامی است و در زمره فاكتورهای 40 گانه‌ای قرار دارد كه مقام معظم رهبری در ترویج این سبك به آن اشاره كرده و بسیار مورد تأكید قرار داده‌اند. عوامل مختلفی خانواده، مهم‌ترین و اولین نهاد اجتماعی را تهدید می‌كند كه اگر آنها را شناخته و راه مقابله درست و منطقی با آن‌ها به كار گرفته شود می‌تواند وظایف اصلی‌اش را محقق كند، بعضی دیگر از مواردی كه در میان مؤلفه‌های سبك زندگی مورد تأكید قرار گرفته‌اند همگی از خانواده نشأت گرفته و از كاركردهای ایجاد و تحقق یك خانواده مطلوب است. اما در سال‌های اخیر آمار طلاق وضعیت نگران‌كننده‌ای را ایجاد كرده كه به عقیده كارشناسان عدم آشنایی با مهارت‌های همسرداری و عدم پایبندی بر وظایف و تعهدات متقابل، از دلایل آن به شمار می‌رود. این بحران هرچند خانواده‌های جوان را بیشتر با تهدید مواجه می‌كند اما خانواده‌های چندساله را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

سر مقاله

به فکر شهر باشید

چرا اکران همزمان «عرق سرد»، «تهران- لس‌آنجلس» و «خانم یایا» یک وضعیت مهم برای شناخت روشنفکری مدعی ایرانی است؟

به خاک رفته‌ها!

اکران همزمان «عرق سرد» آقای سهیل بیرقی، «خانم یایا» آقای عبدالرضا کاهانی و «تهران-لس‌آنجلس» خانم تینا پاکروان در یکی از مبتذل‌ترین و سخیف‌ترین فصل‌های اکران چند سال اخیر که هیچ فیلم قابل تماشایی جز «مغزهای کوچک زنگ زده» آقای هومن سیدی روی پرده وجود ندارد، فرصت مناسبی‌ست برای تحلیل جریانی از روشنفکران مدعی و مصلحان اجتماعی اینستاگرامی که در عمل و با تولیدات خود در حال خالی کردن جیب مردم و کلاهبرداری هنری، عموماً در حال تأمین خرج زندگی خود در خارج از کشورند. جریانی که رسانه‌هایش عموماً پیکان نقد خود را برای نشان دادن «ابتذال» به سوی کمدی‌هایی از جنس «هشتگ» و «لازانیا» و تولیدات فرح‌بخش و ..امثالهم می‌گیرند درحالی‌که خود اگر نگوییم بدتر، بلکه دچار همان میزان ابتذال‌ند.

تحلیل‌گر تونسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

توسعه محور مقاومت در شمال آفریقا

خانم «فاطمه جغام» از فعالان سیاسی تونس که در نشست بین‌المللی «هم‌اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت و فلسطین» تهران حضور یافته بود در گفت وگو با خبرنگار روزنامه «صبح نو»، با اشاره به تقویت محور مقاومت؛ عنوان کرد: مقاومت تنها منحصر به خاورمیانه و یا غرب آسیا نیست بلکه در شمال آفریقا هم شکل گرفته و در حال توسعه است.

چه رابطه‌ای میان بانک ملت و مجرم بزرگ نفتی وجود دارد

بانک و بابک

اموال بابک زنجانی که در دادگاه به نفع شرکت نفت مصادره شده بود، برای پرداخت بدهی شرکت نفت دوشنبه (28 آبان‌ماه) به مزایده گذاشته شد اما حال که تحریم‌های نفتی آمریکا آغاز شده است باز نام این متهم فساد نفتی بر سر زبان‌ها افتاده است، البته وقتی درباره بابک زنجانی صحبت می‌شود، نام یک نهاد کمتر شنیده می‌شود؛ بانک ملت که سهامدار ۶۰ درصد بانک شخصی بابک یعنی بانک FIIB در مالزی بود، چند روز قبل از اولین سررسید واریز پول توسط او، سهامش را به زنجانی می‌فروشد!

سعودی‌ها بعد از چهار روز با حمله سنگین به یمن آتش‌بس را شکستند

خدعه طرح صلح

بندر استراتژیک الحدیده یمن درحالی پس از چهار روز آرامش نسبی، از دیروز سه‌شنبه مورد حملات شدید هواپیماهای ائتلاف سعودی قرارگرفته است که پیش از این موضوع آتش‌بس جنگ یمن از سوی غربی‌ها و عربستان مطرح شده بود ولی با بدعهدی ائتلاف سعودی شاهد شروع دوباره حملات در الحدیده هستیم.

برخی ازدریافت‌کنندگان کاغذ دولتی چند برابر نیاز شان کاغذ دریافت کرده‌اند

شفافیت کدر

در حالی‌که ناشران این روزها با گرانی کاغذ دست و پنجه نرم می کنند و هر روز قیمت های عجیبی را برای خرید کاغذ تجربه می کنند با این حال ظاهرا وعده‌های پیشین ارشاد درباره کنترل بازار کاغذ در حال اجرایی شدن است و ناشران توانسته‌اند حاصل جلسات متعدد درباره کاغذ را لمس کنند. این روزها کاغذهای دریافتی با ارز دولتی 4200 تومانی طبق لیست منتشر شده توسط ارشاد به دست ناشران رسیده است.

صبح نو

قالیباف تأکید کرد

مشکلات اقتصادی راه‌حل اقتصادی دارد نه سیاسی

آقای محمد باقر‌قالیباف در اجلاسیه شهدای گرانقدر محمدشهر کرج  با بیان اینکه دهه نخست انقلاب دهه‌ای است که دشمنان تا 
بن دندان مسلح بر ما تاختند اما مردم ما با توسل به سنت‌های الهی و اتحاد پیروز شدند، افزود: آن زمان همه می‌دانستند همه چیز در اختیار خداست. حتی در ابتدای جنگ هم که این تفکر در جبهه‌های جنگ حاکم نبود در همان ماه‌های نخست در دوران بنی‌صدر و شرایط سختی که داشتیم اما این اعتقاد بر سنت‌های الهی وجود داشت و باعث شد پیروزی‌ها پی‌در‌پی نصیب ما شود.
وی با بیان اینکه امروز و در دهه چهارم انقلاب هم مورد تجاوز دشمن هستیم، ادامه داد: امروز تهاجم دشمن در دو عرصه اقتصادی و رسانه‌ای است. جبهه رسانه‌ای که دشمن برای ناامیدی مردم ما درنظر گرفته، اگر جدی‌تر از تهدید اقتصادی نباشد کمتر نیست که به‌نظر من بیشتر است. ما امروز در این دو جبهه با دشمن درگیر هستیم. هر روز شایعات متعددی درست می‌کنند و البته ایادی هم در داخل کشور دارند.

  ایادی غرب در داخل کشور در حوزه جنگ رسانه‌ای فعالند
وی افزود: چند وقت قبل توفیق رفتن به مشهد مقدس را یافته بودم، اما همه با دیدن من می‌گفتند به ما گفته‌اند شما لندن هستید. یا از من می‌پرسند شما کجا هستید و چه می‌کنید؟ در پاسخ می‌گویم مگر در جمهوری اسلامی قرار است حتماً  مسوولیتی داشته باشیم و بعد کار کنیم؟ یعنی اگر مسوولیت نداشته باشیم نباید کار کنیم؟ مگر روزی که برای پیروزی انقلاب مبارزه می‌کردیم یا در دوران دفاع مقدس، مسوولیتی داشتیم؟ آیا اگر مسوولیت ندارم باید بروم در خانه‌ام استراحت کنم؟ نه باید باز هم تلاش کنم. من کردستانم، لرستان و خوزستان و سیستان و بلوچستانم. با گروه‌های جهادی کمک به حاشیه‌نشین‌ها می‌کنیم. به کودکان کار و محرومین و مستضعفینی که در شرایط سخت اقتصادی روزگارشان با سختی می‌گذرد، کمک می‌کنیم. من از این افراد (شایعه‌کنندگان) می‌خواهم آرزوهای خود را به ما نسبت ندهند. لندن ما همین کنار محرومان با گروه‌های جهادی بودن، است. پای کار این مردم هستیم. چون این مردم با جان و مال و آبرویشان پای این نظام و انقلاب و کشور هستند. ما هم تا جان داریم چه مسوولیت داشته و چه نداشته باشیم پای کار آ‌نها هستیم. اما هرروز شایعات متعددی بیان می‌کنند. بخشی از این شایعات توسط ایادی غرب در داخل کشور ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر دهه نخست انقلاب شهدا پای کار ایستادند موضوع ما موضوع دفاعی بود، خاطرنشان کرد: امروز موضوع ما اقتصاد و رسانه‌ای است و باید محکم مقابل  آ‌نها بایستیم.

  مشکلات اقتصادی ما راه‌حل اقتصادی دارد نه سیاسی
قالیباف با اشاره به کارنامه کاری‌اش گفت: بنا بر کارهایی که در نیروی انتظامی، شهرداری و... انجام داده‌ام، با مسائل اقتصادی بیگانه نیستم. مخصوصاً در این یک سال اخیر هم متمرکز بر حوزه‌های اقتصادی و مبانی و مشکلات آن شدم و با صاحبنظران این حوزه ساعت‌ها جلسه گذاشته‌ام تا راهکار این مشکلات کنونی را بیابم.  با توجه به آنچه در این مدت دریافته‌ام به وضوح عرض می‌کنم مشکلات اقتصادی امروز کشور ما راه‌حل اقتصادی دارد.
وی ادامه داد:  اگر کسی در کشور برای حل مشکلات اقتصادی به دنبال راهکار سیاسی است، ظرفیت‌های کشور را نشناخته و بیش از اندازه به دشمنان ما اعتماد دارد. دشمنان ما از مشروطه تا همین برجام دشمنی‌شان را ثابت کرده‌اند. دیدید آمریکا با برجام چه کرد. ما با آنها دشمنی نمی‌کنیم ما فقط در مسیرمان که همان فرهنگ قرآنی، مسیر اهل بیت، مسیر انسانیت، معنویت، بندگی خدا و  صراط مستقیم است حرکت می‌کنیم اما دشمنان تاب تحمل حرکت ما در این مسیر را ندارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز کارآمدی و مدیریت حلقه مهم گم‌شده سیاست در ایران است، گفت: بارها دولتی‌ها در رسانه ملی اعلام کرده‌اند ما کمبود منابع نداریم. تراز ارزی ما در کشور مثبت است. یعنی میزان واردات و صادرات ما مثبت است حال این سؤال پیش می‌آید پس چرا این مشکلات در جامعه است؟ پاسخ آن روشن است؛ مشکل در حوزه کارآمدی و مدیریت است. خطابم به خودم و به همه مسوولان با هر سلیقه و گرایش سیاسی است که مصلحت مردم و کشور امروز ایجاب می‌کند که همه 
دست به دست هم بدهیم تا مشکل کشور حل شود تا مردم امیدوار شوند و جوانان بدانند که راهکار وجود دارد.

شماره‌های پیشین