559
دوشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب: 

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد 

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«محمدعلی‌باشه‌آهنگر»درباره‌کارگردان‌فقیدسینمای‌جنگ

ملاقلی‌پورصادق‌ترین‌فیلمساز عرصه‌جنگ‌است

مرحوم رسول ملاقلی‌پور یکی از فیلمسازان شاخص کشورمان است که در ژانر دفاع مقدس آثار ماندگاری ساخته است. همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، بررسی آثار وی نکات قابل توجهی خواهد داشت.

وزارت اطلاعات اعلام کرد

کشف خانه تیمی تروریست‌ها

گفت‌وگو با کارشناسان درباره مسوولیت اجتماعی رسانه‌ها در هنگام وقوع حوادث تروریستی

نبرد با تروریسم‌ رسانه‌ای

در ظهر حادثه اهواز «ایسنا» عکس‌هایی از نیروهای مسلح در هنگام فرار و البته برخی از افرادی که به شهادت رسیده بودند، منتشر کرد. پیش از این عکس‌های مورد اشاره توسط عکاس خبرگزاری «تسنیم» مخابره شده بود که این خبرگزاری به‌دلیل مغایرت تصاویر با منافع ملی از انتشار این عکس‌ها خودداری کرد ولی در کمال تعجب عکس‌ها برای انتشار در اختیار خبرگزاری «ایسنا» قرار گرفت امری که به گفته کارشناسان مغایر اصول حرفه و البته مسوولیت اجتماعی یک رسانه در قبال ارائه تصویری نامناسب و خلاف منافع ملی از نیروهای مسلح یک کشور است. یک مثال همیشگی در این باره کشور آمریکاست. در این کشور که اسلحه آزاد و قتل و کشتار هم فراوان است هیچ‌گاه در صحنه قتل اثری از جنازه دیده نمی‌شود اما سیستم رسانه‌ای طوری ترتیب داده می‌شود که علاوه بر پخش زنده از محل حادثه -نه تصاویر جنازه‌ها- بر حضور نیروی پلیس به عنوان تأمین‌کننده امنیت تأکید می‌شود اما در چند رویداد غم‌انگیزی که کشورمان اخیراً اعم از زلزله و حوادث تروریستی پشت سر گذاشته این مسأله رعایت نشده است.

چرا عضو غیر اوپک در نوک انتقادات کاظم پور اردبیلی قرار می گیرد

دیپلماسی غیر نفتی آقای اوپک

تنها یک ماه و نیم تا سرآغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در آبان ماه زمان باقی است، آمریکا هدف خود را بر حذف نفت ایران از بازار جهانی نفت متمرکز کرده و در این مسیر از همراهی برخی اعضای اوپک برخوردار است که تاکنون با حمایت‌های روسیه نتوانسته به اهداف خود دست بیاید، در این میان اما آقای همیشه ساکت اوپک که بعد از مدت‌ها سر و کله‌اش در رسانه‌ها پیدا شده، در اقدامی عجیب دست به انتقادهای تند و تیز از بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک و حامی ایران زده و روسیه را محکوم می‌کند.(!)

کارشناسان شهری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت آینده تهران می‌گویند

پایتخت هر 6 ماه یک شهردار

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، رفتن آقای محمدعلی افشانی از شهرداری تهران را قطعی کرد، موضوعی که شورای شهر را وادار می‌کند تا بار دیگر دست به کار شود و برای هدایت سکان شهرداری فرد دیگری را انتخاب کند. شورای شهر تهران در یکسال گذشته و از زمان رفتن محمدباقر قالیباف دو سرپرست و دو شهردار انتخاب کرده و میانگین عمر مدیریت شهری را به 6 ماه کاهش داده است. یک شهردار را بیماری برکنار کرد و دیگری را قانون خانه‌نشین می‌کند. حالا آزمونی سخت پیش روی شورایی‌ها قرار دارد، آزمونی که سرنوشت این شهر به نتیجه آن بستگی دارد.

مسکو سوریه را به «اس۳۰۰» مجهز می‌کند

پاسخ روس‌ها به حماقت صهیونیست‌ها

روسیه پس از حادثه سقوط هواپیمای خود بر فراز مدیترانه که اسرائیل را مسوول آن معرفی کرد و گفته بود که مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسوولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد، دیروز دوشنبه اعلام کرد ظرف دو هفته آینده سامانه دفاعی «اس-۳۰۰» دراختیار سوریه قرارمی‌دهد. وزیر دفاع روسیه این موضوع را فرمانی از سوی رییس‌جمهوری این کشور برای تقویت پدافند هوایی سوریه برشمرد.

سرمقاله

خواب، خوابیدن و خواب‌زدگان

«صبح نو» از مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی در اهواز گزارش می‌دهد

«کودک‌کشی» رسم یزیدیان است

حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز توصیف نشدنی بود، اما در میان شهدای این حادثه تروریستی تصویری تلخ از شهادت کودک چهار ساله‌ای منتشر شد که باعث واکنش‌ها و ناراحتی مردم در جهان شد. طاها اقدامی، کودک چهار ساله‌ای که قرار بود از اول مهر ماه به مهدکودک برود اما با لباس سیاه عزای امام حسین ؟ع؟به شهادت رسید.

جواد لاریجانی: سازمان ملل برای حادثه اهواز باید از ملت ایران عذرخواهی کند

دفاع از گروهک‌ تروریستی الاحوازیه در اسناد سازمان ملل

صبح نو

قالیباف تأکید کرد

مشکلات اقتصادی راه‌حل اقتصادی دارد نه سیاسی

آقای محمد باقر‌قالیباف در اجلاسیه شهدای گرانقدر محمدشهر کرج  با بیان اینکه دهه نخست انقلاب دهه‌ای است که دشمنان تا 
بن دندان مسلح بر ما تاختند اما مردم ما با توسل به سنت‌های الهی و اتحاد پیروز شدند، افزود: آن زمان همه می‌دانستند همه چیز در اختیار خداست. حتی در ابتدای جنگ هم که این تفکر در جبهه‌های جنگ حاکم نبود در همان ماه‌های نخست در دوران بنی‌صدر و شرایط سختی که داشتیم اما این اعتقاد بر سنت‌های الهی وجود داشت و باعث شد پیروزی‌ها پی‌در‌پی نصیب ما شود.
وی با بیان اینکه امروز و در دهه چهارم انقلاب هم مورد تجاوز دشمن هستیم، ادامه داد: امروز تهاجم دشمن در دو عرصه اقتصادی و رسانه‌ای است. جبهه رسانه‌ای که دشمن برای ناامیدی مردم ما درنظر گرفته، اگر جدی‌تر از تهدید اقتصادی نباشد کمتر نیست که به‌نظر من بیشتر است. ما امروز در این دو جبهه با دشمن درگیر هستیم. هر روز شایعات متعددی درست می‌کنند و البته ایادی هم در داخل کشور دارند.

  ایادی غرب در داخل کشور در حوزه جنگ رسانه‌ای فعالند
وی افزود: چند وقت قبل توفیق رفتن به مشهد مقدس را یافته بودم، اما همه با دیدن من می‌گفتند به ما گفته‌اند شما لندن هستید. یا از من می‌پرسند شما کجا هستید و چه می‌کنید؟ در پاسخ می‌گویم مگر در جمهوری اسلامی قرار است حتماً  مسوولیتی داشته باشیم و بعد کار کنیم؟ یعنی اگر مسوولیت نداشته باشیم نباید کار کنیم؟ مگر روزی که برای پیروزی انقلاب مبارزه می‌کردیم یا در دوران دفاع مقدس، مسوولیتی داشتیم؟ آیا اگر مسوولیت ندارم باید بروم در خانه‌ام استراحت کنم؟ نه باید باز هم تلاش کنم. من کردستانم، لرستان و خوزستان و سیستان و بلوچستانم. با گروه‌های جهادی کمک به حاشیه‌نشین‌ها می‌کنیم. به کودکان کار و محرومین و مستضعفینی که در شرایط سخت اقتصادی روزگارشان با سختی می‌گذرد، کمک می‌کنیم. من از این افراد (شایعه‌کنندگان) می‌خواهم آرزوهای خود را به ما نسبت ندهند. لندن ما همین کنار محرومان با گروه‌های جهادی بودن، است. پای کار این مردم هستیم. چون این مردم با جان و مال و آبرویشان پای این نظام و انقلاب و کشور هستند. ما هم تا جان داریم چه مسوولیت داشته و چه نداشته باشیم پای کار آ‌نها هستیم. اما هرروز شایعات متعددی بیان می‌کنند. بخشی از این شایعات توسط ایادی غرب در داخل کشور ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر دهه نخست انقلاب شهدا پای کار ایستادند موضوع ما موضوع دفاعی بود، خاطرنشان کرد: امروز موضوع ما اقتصاد و رسانه‌ای است و باید محکم مقابل  آ‌نها بایستیم.

  مشکلات اقتصادی ما راه‌حل اقتصادی دارد نه سیاسی
قالیباف با اشاره به کارنامه کاری‌اش گفت: بنا بر کارهایی که در نیروی انتظامی، شهرداری و... انجام داده‌ام، با مسائل اقتصادی بیگانه نیستم. مخصوصاً در این یک سال اخیر هم متمرکز بر حوزه‌های اقتصادی و مبانی و مشکلات آن شدم و با صاحبنظران این حوزه ساعت‌ها جلسه گذاشته‌ام تا راهکار این مشکلات کنونی را بیابم.  با توجه به آنچه در این مدت دریافته‌ام به وضوح عرض می‌کنم مشکلات اقتصادی امروز کشور ما راه‌حل اقتصادی دارد.
وی ادامه داد:  اگر کسی در کشور برای حل مشکلات اقتصادی به دنبال راهکار سیاسی است، ظرفیت‌های کشور را نشناخته و بیش از اندازه به دشمنان ما اعتماد دارد. دشمنان ما از مشروطه تا همین برجام دشمنی‌شان را ثابت کرده‌اند. دیدید آمریکا با برجام چه کرد. ما با آنها دشمنی نمی‌کنیم ما فقط در مسیرمان که همان فرهنگ قرآنی، مسیر اهل بیت، مسیر انسانیت، معنویت، بندگی خدا و  صراط مستقیم است حرکت می‌کنیم اما دشمنان تاب تحمل حرکت ما در این مسیر را ندارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز کارآمدی و مدیریت حلقه مهم گم‌شده سیاست در ایران است، گفت: بارها دولتی‌ها در رسانه ملی اعلام کرده‌اند ما کمبود منابع نداریم. تراز ارزی ما در کشور مثبت است. یعنی میزان واردات و صادرات ما مثبت است حال این سؤال پیش می‌آید پس چرا این مشکلات در جامعه است؟ پاسخ آن روشن است؛ مشکل در حوزه کارآمدی و مدیریت است. خطابم به خودم و به همه مسوولان با هر سلیقه و گرایش سیاسی است که مصلحت مردم و کشور امروز ایجاب می‌کند که همه 
دست به دست هم بدهیم تا مشکل کشور حل شود تا مردم امیدوار شوند و جوانان بدانند که راهکار وجود دارد.

شماره‌های پیشین