189
دوشنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۵
1
تأخیر، تشنج و حبس مسافران درکولاک بی‌تدبیری

کابوس هواپیماهای زمین‌گیر

شنبه‌شب، درست در ساعت‌هایی که وزیر راه و شهرسازی داشت آخرین دفاعیاتش را برای جلسه استیضاح دیروز در مجلس مرور می‌کرد، سرمای شدید هوا در کنار بی‌تدبیری و پاسخگو نبودن مسوولان فرودگاه و شرکت‌های هواپیمایی، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد را به یکی از داغ‌ترین نقطه‌های ایران تبدیل کرده بود. فرودگاهی که تاخیرهای سریالی پروازهای آن، از سالن انتظار تا باند فرودگاه و حتی داخل هواپیما هم کشیده شده بود و لحظه به لحظه، اخبار ناامیدکننده‌ای از وضعیت آنان منتشر می‌شد.

با تأکید بر ایجاد «مناطق امن» در سوریه

ترامپ: اعراب خلیج فارس غیر پول هیچ ندارند

آبگرفتگی جهرم حاصل اشتباه محاسباتی

سدهایی که ناجی نیستند

تغییرات اقلیمی، باران‌های ایران را سیل‌آسا کرده‌است و در این میان دست‌اندرکاران صنعت سدسازی، تلاش می‌کنند که سد را ناجی مردم ایران معرفی کنند. سدسازان بر این باورند که اگر سد نبود، جنوب ایران را سیل می‌برد اما کارشناسان دیگری هستند که معتقدند سدها ابزاری برای کنترل سیل نیستند بلکه سازه‌هایی بتنی هستند که توان مشخصی دارند. بنابراین اگر بیش از توان و مقاومت سد، سیلاب وارد مخزن آنها شود، نه تنها این سازه قادر به هضم این حجم آب نیست بلکه سیلاب، می‌تواند زمینه شکست سد را فراهم کند. به این ترتیب اگر محاسبات مهندسی درست از آب در نیاید، حجم آب پشت مخزن سد به سیلاب افزوده می‌شود و با شکست اَبَر سدهای ایران، با فاجعه‌ای عظیم روبه‌رو خواهیم شد. بحرانی که بعید به نظر می‌رسد به راحتی بتوانیم آن را کنترل کنیم. اشتباه محاسباتی در پروژه‌های آبی ایران چندان دور از ذهن نیست زیرا نه تنها بخشی از سدهای کشور به‌دلیل همین اشتباهات محاسباتی، خالی مانده‌اند، بلکه در سایر پروژه‌ها نیز با اندکی بارش باران، دچار مشکل عدیده می‌شویم. آبگرفتگی شهر جهرم در روزهای اخیر شاهد این مدعاست زیرا بدون شکستن حتی یک سد، این شهر دچار بحران شده‌است. سیل در جهرم صرفاً حاصل اشتباهات مهندسی در محاسبه دوره بازگشت سیلاب‌ها بوده‌است.

عبدالله اسفندیاری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

اصلاح آیین‌نامه داوری خانه سینما

مجمع عمومی خانه سینما برای دوره جدید مدیریت 15 اسفند برگزار می‌شود. در این جلسه شاهد اصلاحات و تغییراتی توسط این مجمع در این دوره خواهیم بود. اصلاحاتی که پیش از این‌ها اعمال آن ضروری به نظر می‌رسید. به همین دلیل برای بررسی جزئیات مواردی که قرار است در این جلسه مورد بررسی قرار گیرد،سراغ آقایان عبدالله اسفندیاری بازرس و بهمن اردلان عضو هیأت مدیره خانه سینما رفتیم.

انتقاد نمایندگان مجلس به رانت‌خواری بستگان آخوندی

«لابی» حرف اول را در استیضاح زد

یکشنبه‌ای دیگر در تاریخ مجلس به‌نام استیضاح رقم خورد؛ استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی؛ اما دیروز را می‌توان روز مماشات نامید یا یکشنبه‌ای سفید چراکه آخوندی برای دومین‌بار توانست با لابی‌های دولت رأی اعتماد بگیرد و همچنان کسوت وزیری خود را داشته باشد.

آشتی ملی؛ منت‌کشی محترمانه

درباره نسبت تلویزیون و ماهواره

سرمقاله

نسبت شما با مردم چیست!؟

همه چیزهایی که باید در مورد اسنپ و تپسی بدانیم

رقبایی که آژانس‌ها را از نفس انداختند

بسیاری از تهرانی‌ها با اسنپ و تپسی آشنا هستند. مشهدی‌ها هم تاکسی‌یاب آنلاین دارند که نامش تاچسی است. شهرهای دیگر نیز کم و بیش تبدیل به بازاری پرسود برای این شرکت‌ها شده‌اند. در این گزارش ابهام شما در مورد این شرکت‌ها برطرف خواهد شد.

صبح نو

مصاحبه با امیر گلفام رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش

شماره‌های پیشین