677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

برداشت حلقه مشاوران از رییس‌جمهوری

روحانی لیبرالی یا انقلابی؟

سردبیر اصلاح‌طلب سازندگی که برخی از او به‌عنوان مشاور رسانه‌ای حجت‌الاسلام حسن روحانی نام می‌برند، در سرمقاله‌ای که اول مردادماه منتشر شد، 
از صحبت‌های اخیر رییس‌جمهوری روحانی در جمع سفرای ایران دفاع کرد، آن‌هم دفاعی که سبب شد تا صفت لیبرالی به روحانی نسبت داده شود!
قوچانی اصرار دارد رییس‌جمهوری ایران را یک لیبرال جلوه دهد، به نظر می‌رسد که او سخن مشهور آقای ناپلئون را فراموش کرده که «اگر می‌خواهید کسی را خراب کنید از ایشان بد دفاع کنید.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مطلب خود که با موضوع تقابل ایران و آمریکا در پسابرجام ‌و با عنوان «لیبرالیسم علیه امپریالیسم» 
نوشته شده، می‌گوید: «حسن روحانی از لحاظ معیارهای علم سیاست، سیاستمداری برخاسته از سنت راست مدرن یا لیبرالیسم محافظه‌کار تلقی می‌شود.»
قوچانی آنقدر سعی می‌کند روحانی را به لیبرالیسم بچسباند، که نه تنها اصول‌گرایان، بلکه اصلاح‌طلبان را به خطای «معرفتی و سیاسی» متهم می‌کند و می‌نویسد:  «هم برخی اصلاح‌طلبان و هم عمده‌ اصول‌گرایان، لیبرالیسم را ایدئولوژی وادادگی و نرمش افراطی می‌دانند و فکر می‌کنند لیبرال‌ها پیرو این آموزه‌اند که اگر دشمن بر گونه راست شما سیلی نواخت، گونه چپ را هم در اختیار او قرار دهید تا بنوازد! لیبرالیسم در این معنا صرفاً به عدم خشونت فرو کاسته می‌شود و در معرض بدفهمی شدیدی قرار می‌گیرد.»
او در بخش دیگری از مقاله‌اش، ‌بزرگ‌ترین خطر برای لیبرالیسم (به معنای کلاسیک آن را امپریالیسم می‌داند. امپریالیسم به عنوان شکل نهایی هر نوع اقتدار سیاسی مدافع انحصارطلبی، اقتدارگرایی و نظامی‌گری یک‌جانبه است. اما این مهم را نباید نادیده گرفت، ‌«جان لاک» که پدر لیبرالیسم لقب گرفته است و قوچانی آن را مدافع آزادی و مخالف امپریالیسم معرفی می‌کند، گفته بود که سرخپوستان آمریکا باید در حد نیاز مصرف کنند و اجازه بهره برداری از زمین‌ها را دارند و بقیه آن برای تصرف اولیه ‌روی همگان باز است، که نوعی فرهنگ استعماری است.
همچنین، استوارت میل یکی دیگر از فلاسفه لیبرالیسم که قوچانی از آن به‌عنوان مخالف امپریالسیم نام می‌برد؛ ‌گفته است، نباید قواعد یکسانی برای رفتار میان ملل متمدن و وحشی وضع کنیم. جان رالز هم یک فیلسوف لیبرال متأخر است که در اندیشه‌های خود متعرض بحث عدالت شده است. 
درواقع نگاهی به رویکرد اندیشمندان لیبرالیسم نشان می‌دهد که از منظر آن‌ها هرکه همراه آن‌هاست آزاد است و هرکه علیه آن‌هاست باید نابود شود، این مگر چیزی جز امپریالیسم است؟! همچنین لیبرالیسم که در مبنا ایدئولوژی خشونت است، برای پیروان‌اش در کشورهای غیرلیبرالی جز وادادگی و تحقیر چیزی نداشته است، همچنان که خوش‌باوری لیبرال‌های وطنی‌ نسبت به غرب، که در زمان خاتمی به ایده‌ گفت‌و‌گوی تمدن‌ها منجر شد. اما همان موقع ایران در محور شرارت‌ها قرار‌گرفت که سیلی‌ای از سوی دشمن بر صورت لیبرال‌ها بود، آن‌ها اما درس نگرفتند و در دوران روحانی‌ با همان ایده غرب باوری و قانون‌مداری در عرصه بین‌الملل تن به مذاکره با هر نتیجه‌ای دادند و این‌بار هم محکم‌تر از قبل سیلی خوردند.
نسخه تعامل لیبرالی جواب نداده، روحانی امروز و بعد از یک هزینه بزرگ برای کشور، یعنی کاهش توان راهبردی هسته‌ای، آن‌هم تحت قفل و بست قواعد حقوقی بین المللی، باید «حوزه نفوذ راهبردی ایران» را به رخ بکشد.
در این میان قوچانی می‌خواهد نتیجه بگیرد که روحانی هم مانند چرچیل می‌تواند لیبرالی باشد که علیه امپریالیسم می‌جنگد و اصولاً تهدیدهایش از حوزه‌ انقلابی‌گری اسلامی نیست. این عضو کارگزارانی؛ روحانی را لیبرال محافظه‌کار می‌خواند و تاکید دارد یک لیبرال بهتر از انقلابیون می‌تواند اهل مقاومت باشد.
قوچانی در بخش دیگری از این مقاله بصورتی کنایه‌آمیز می‌نویسد: « یک لیبرال می‌تواند بیشتر از هر انقلابی، مقاومت کند و برای نجات میهن و آزادی در برابر امپریالیسم بایستد و در راه امیدبخشی به جامعه حتی از آبرو و حیثیت خود عبور کند و اسیر پوپولیسم چپ و راست نشود.»
کارگزارانی‌ها خیلی وقت است ‌بر  لیبرالیسم تأکید دارند و از مرعشی تا شخص قوچانی، در این‌باره داد سخن داده‌اند. حسین مرعشی، طی اظهارتی در سال‌84 از این گفت که ما کارگزارانی‌ها لیبرال دموکرات‌های مسلمانیم. جالب‌تر آنکه‌ کارگزارانی‌ها معتقدند ایران به مدد منش لیبرالی رییس‌جمهوری روحانی مقاومت کرده است نه به‌دلیل توانمندی‌های داخلی ناشی از رویکردهای انقلابی و اسلامی!
قوچانی  در بخش دیگری از یادداشت خود تلاش دارد تا ترامپ را مرکانتیلیست (سوداگر)‌ جلوه دهد درحالی‌که باید در نظر داشت که ترامپ یک شخصیت احساسی،  خود‌بزرگ‌بین و شهرت‌طلب دارد در واقع ترامپ امپریالیستی بوده که محصول لیبرالیسم است. باید توجه کرد که امپریالیسم و خوی امپریالیستی سلطه اقتصادی، سیاسی، نظامی و اجتماعی یک کشور بر کشور دیگر است و ترامپ همواره در رویای تسلط بر ایران است.
 در آخر باید توجه داشت نظام ما مبتنی بر مردم سالاری دینی است و در طول 40 سال در سایه تدابیر حکیمانه حضرت امام و مقام معظم رهبری طراح‌ها و برنامه‌های دشمنان نظام را با شکست مواجهه کردند.
 باید در نظر داشت با توجه به موقعیت فعلی ایران در نظر گرفت که وحدت همه‌جانبه مسوولان است و سیاست خارجی با داخلی ارتباط تنگاتنگ دارد ما زمانی سیاست خارجه موفقی داریم که سیاست‌های اقتصادی رانتی و مرکانتیلیست را رها کنیم و هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا و دیگر متحدانش نخواهیم داشت و عزت و شرافت ما ایستادگی در برابر زورگویی دشمنان است.

شماره‌های پیشین