746
چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸
1
رویوران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تهران باید علیه اقدام جاسوسی منامه و ریاض در مجامع بین‌المللی اقامه دعوی کند

فتنه تروریستی آل‌خلیفه در ایران

شبکه «الجزیره» روز گذشته از طرحی مخفیانه درباره همکاری سازمان اطلاعات بحرین در سال 2003 با سازمان تروریستی القاعده خبر داد که هدفش ترور رهبران معارض در بحرین بوده است. همچنین، این شبکه تلویزیونی فاش کرد سازمان اطلاعات بحرین برای حذف سران مخالف خود و اجرای عملیات داخل ایران با القاعده و گروهک «انصار الفرقان» در سال‌های اخیر همکاری کرده است.

آیا فیلم‌ دفاع مقدسی کارگردان «رستاخیز» ساخته می‌شود

«درخشش» درویش با فتح خرمشهر

در روزهای اخیر بنیاد روایت فتح از آقای احمدرضا درویش، کارگردان سینمای دفاع مقدس تقدیر و تشکر انجام داد. این اتفاق بازهم وضعیت درویش در سینمای ایران از زمان تولید «رستاخیز» تا به امروز را یادآوری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی:

دزدی انگلیس خبیث بی‌جواب نمی‌ماند

سر مقاله

برجام يا برجام پلاس

غریب‌آبادی، نماینده ایران در وین در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

ایران با کاهش تعهدات برجام را متوازن کرد

وضعیت، وضعیت حساس و در نوع خود عجیبی است. ترامپ و حواریونش مدام از چماق، هویج و مشت‌آهنین سخن می‌گویند؛ ایران از روند برجام رضایت ندارد و اروپا مشغول لفاظی‌های سیاسی است. در میانه این اوضاع و احوال آشوبناک، ایران با اعلام رسمی کاهش تعهدات برجامی‌اش، اروپا را نَم‌نمک به این نتیجه رسانده که برای نجات برجام از بستر احتضار، باید خودش را جمع‌و‌جور کند؛ هرچند تاکنون جز تئوری ارسال میانجی، غربی‌ها مشق دیگری تمرین نکرده‌اند. برای بحث و بررسی بیشتر در‌این‌باره، به‌سراغ آقای کاظم غریب‌آبادی رفتیم؛ نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و معاون اول كميسيون موادمخدر سازمان ملل. پیش‌ازاین، او مدیریت امور بین‌الملل سازمان صداوسیما، عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران سرتیمی آقای علی لاریجانی و سفیر ایران در هلند و چندین‌و‌چند مسوولیت دیگر را در کارنامه کاری خود دارد. غریب‌آبادی با اشاره به رویکرد اروپا در برجام گفت: «قبل از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود، به‌صراحت گفتیم اروپا اراده و توانایی آن را ندارد که بخواهد دربرابر آمریکا بایستد و بخواهد برای نجات برجام هزینه دهد». همچنین، وی ابراز امیدواری کرد که اروپا در 50 روز آینده از تعیین زمان گام دوم، بتواند تصور ایران را تغییر بدهد.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با حقوقدانان از جدیدترین دستورالعمل قوه‌قضاییه گزارش می‌دهد

حفظ کرامت انسانی، گام امیدبخش دستگاه قضا

حفظ کرامت انسانی از جمله مواردی است که اسلام و جمهوری اسلامی همواره به رعایت آن تاکید داشته است. با این حال در مراجع قضایی، کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها کمتر پیش آمده که برای حفظ ارزش‌های مراجعان و متهمان تلاش کنند. همین موضوع سبب شد که در روزهای گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه دستورالعملی مبنی بر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی توسط زیرمجموعه‌های این دستگاه صادر کند؛ دستورالعملی که شامل پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره منتشر شده است و در دو روز گذشته بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و کارشناسان اظهارات متفاوتی در خصوص اجرایی شدن این دستورالعمل داشته‌اند.

نگاهی به روابط ایران و امارات متحده عربی، از سپهر سیاست تا زمین فوتبال

كوچك با ادعاهای بزرگ

50 سال پیش، جایی به اسم امارات متحده عربی وجود نداشت؛ سرزمینی كه چند هزار سال در قلمرو ایران بود. در سال 1971 میلادی و با خروج بریتانیا از این سرزمین، هفت شیخ‌نشین با هم این كشور را مستقل اعلام كردند. استعمار پیر برای جلوگیری از قدرت ایران بر خلیج‌فارس، جزایر استراتژیك آن كه به آب‌های سرزمینی ایران تعلق داشت را غیرقانونی به نام شیوخ عرب زد و زمینه‌های اختلاف را ایجاد كرد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و ترس شیوخ منطقه از گسترش انقلاب به مناطق تحت حاكمیت آن‌ها موجب شد با تشكیل شورای همكاری خلیج فارس، ادعاهای واهی كه بریتانیا در دهان شیوخ عرب گذاشته بود، بار دیگر مطرح شود. غربی‌ها كه پایگاه ایران را پس از انقلاب از دست داده بودند، سریع در كشورهای عربی حضور یافتند و با خرج كردن دلارهای نفتی، به زرق و برق دادن جنوب خلیج فارس پرداختند. در طول این سال‌ها روابط ایران و امارات شكل پیچیده‌ای داشته است. برخی از بزنگاه‌های تاریخی این روابط را مرور كرده‌ایم.

«صبح‌نو» حادثه قطار سمنان-مشهد را به بهانه نامه 161 نماینده مجلس برای اعلام مقصران مرور کرده است

نتیجه گزارش در دسترس نیست

نامه 161 نماینده مجلس برای تسریع در پیگیری حادثه برخورد قطار مسافری در محور سمنان - دامغان موجب خواهد شد تا مسوولان وقت شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی به این پرونده پاسخگوی محاکم قضایی و رسیدگی‌کننده باشند. صبح پنجم آذر سال 95 بود که قطار مسافری زائران مشهدالرضا؟ع؟ که بیشتر مسافران آن اهالی استان آذربایجان‌شرقی بودند با قطار دیگری که در مسیر توقف کرده بود، برخورد کرد. این حادثه غمبار موجب کشته شدن 47 نفر و مصدوم شدن 103 نفر شد.

با حجت‌الاسلام قاسمیان درباره علل کم‌توجهی به دشمنی با نام «تحجر» گفت‌وگو کردیم

قیام علیه تحجر

«تجدد و تحجر» به تعبیر شهید آوینی دو پرتگاه جهنمی هستند که در این‌سو و آن‌سوی صراط عدل دهان باز کرده‌اند. در ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی ادبیات ضدتجدد از پایگاه دینداران و انقلابیون در حد قابل قبولی تولید شد. سرآمد این ادبیات هم تلاش‌های نویسندگانی مانند سید احمد فردید و جلال آل‌احمد و طرح بحث غربزدگی و ملحقات آن بود؛ اما از سوی دیگر ادبیات ضدتحجر چندان مورد توجه قرار نگرفت و در تولیدات فکری و فرهنگی هم رسوخ چندانی نکرد، تا جایی که این خطر وجود دارد که به‌مرور مرز میان اسلام ناب و اسلام آمریکایی کمرنگ‌تر شده و حتی یکی انگاشته شوند. در حاشیه چهارمین دوره آموزشی «اسلام ناب» که در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی درحال برگزاری است، از حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ درباره علل کم‌توجهی به تحجر در تاریخ انقلاب اسلامی سوال کردیم.

ترمز سیالیت روشنفکران و بوروکرات‌ها

دکتر حامد حاجی‌حیدریعضو هیات علمی دانشگاه تهران

نگاهی به مواجهه حکومت‌های پادشاهی ایران‌ با ابرقدرت‌ها

برباددهندگان

تقریبا دوماه قبل بود که آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بعد از 40سال به ایران سفر کرد که از این جهت سفری تاریخی محسوب می‌شد. طبق اعلام رسانه‌ها، این سفر به منظور رساندن پیام دونالد ترامپ به رهبران ایران بود و البته حرف‌های نخست‌وزیر ژاپن هم بر ارسال پیام و میانجیگری این دولت میان ایران و آمریکا صحه گذاشت؛ اما در این میان یک اتفاق ویژه افتاد و آن مواجهه رهبر معظم انقلاب با این پیام بود؛ رفتاری که انعکاس گسترده‌ای در جهان داشت. رهبر انقلاب در واکنش به سخن آبه که گفته بود «من قصد دارم پیام رییس‌جمهوری آمریکا را به جنابعالی برسانم، این‌طور گفتند: درخصوص آنچه از رییس‌جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌ مبادله‌ هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.» اینکه رهبر کشور در مقابل پیام کشوری که خود را ابرقدرت جهان می‌داند و بسیاری از همسایگان ما در مقابل آن زانو می‌زنند این چنین واکنش نشان‌دهند و آن را حتی شایسته مبادله پیام نداند در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. از آن جهت که سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد شاهان گذشته بعضا چه واکنش‌های ذلیلانه‌ای در مقابل ابرقدرت‌ها از خودش نشان می‌داده‌اند. در این گزارش به بازخوانی چند رفتار گذشته شاهان ایران می‌پردازیم تا اهمیت رفتار رهبر انقلاب را درک کنیم.

صبح نو

برداشت حلقه مشاوران از رییس‌جمهوری

روحانی لیبرالی یا انقلابی؟

سردبیر اصلاح‌طلب سازندگی که برخی از او به‌عنوان مشاور رسانه‌ای حجت‌الاسلام حسن روحانی نام می‌برند، در سرمقاله‌ای که اول مردادماه منتشر شد، 
از صحبت‌های اخیر رییس‌جمهوری روحانی در جمع سفرای ایران دفاع کرد، آن‌هم دفاعی که سبب شد تا صفت لیبرالی به روحانی نسبت داده شود!
قوچانی اصرار دارد رییس‌جمهوری ایران را یک لیبرال جلوه دهد، به نظر می‌رسد که او سخن مشهور آقای ناپلئون را فراموش کرده که «اگر می‌خواهید کسی را خراب کنید از ایشان بد دفاع کنید.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مطلب خود که با موضوع تقابل ایران و آمریکا در پسابرجام ‌و با عنوان «لیبرالیسم علیه امپریالیسم» 
نوشته شده، می‌گوید: «حسن روحانی از لحاظ معیارهای علم سیاست، سیاستمداری برخاسته از سنت راست مدرن یا لیبرالیسم محافظه‌کار تلقی می‌شود.»
قوچانی آنقدر سعی می‌کند روحانی را به لیبرالیسم بچسباند، که نه تنها اصول‌گرایان، بلکه اصلاح‌طلبان را به خطای «معرفتی و سیاسی» متهم می‌کند و می‌نویسد:  «هم برخی اصلاح‌طلبان و هم عمده‌ اصول‌گرایان، لیبرالیسم را ایدئولوژی وادادگی و نرمش افراطی می‌دانند و فکر می‌کنند لیبرال‌ها پیرو این آموزه‌اند که اگر دشمن بر گونه راست شما سیلی نواخت، گونه چپ را هم در اختیار او قرار دهید تا بنوازد! لیبرالیسم در این معنا صرفاً به عدم خشونت فرو کاسته می‌شود و در معرض بدفهمی شدیدی قرار می‌گیرد.»
او در بخش دیگری از مقاله‌اش، ‌بزرگ‌ترین خطر برای لیبرالیسم (به معنای کلاسیک آن را امپریالیسم می‌داند. امپریالیسم به عنوان شکل نهایی هر نوع اقتدار سیاسی مدافع انحصارطلبی، اقتدارگرایی و نظامی‌گری یک‌جانبه است. اما این مهم را نباید نادیده گرفت، ‌«جان لاک» که پدر لیبرالیسم لقب گرفته است و قوچانی آن را مدافع آزادی و مخالف امپریالیسم معرفی می‌کند، گفته بود که سرخپوستان آمریکا باید در حد نیاز مصرف کنند و اجازه بهره برداری از زمین‌ها را دارند و بقیه آن برای تصرف اولیه ‌روی همگان باز است، که نوعی فرهنگ استعماری است.
همچنین، استوارت میل یکی دیگر از فلاسفه لیبرالیسم که قوچانی از آن به‌عنوان مخالف امپریالسیم نام می‌برد؛ ‌گفته است، نباید قواعد یکسانی برای رفتار میان ملل متمدن و وحشی وضع کنیم. جان رالز هم یک فیلسوف لیبرال متأخر است که در اندیشه‌های خود متعرض بحث عدالت شده است. 
درواقع نگاهی به رویکرد اندیشمندان لیبرالیسم نشان می‌دهد که از منظر آن‌ها هرکه همراه آن‌هاست آزاد است و هرکه علیه آن‌هاست باید نابود شود، این مگر چیزی جز امپریالیسم است؟! همچنین لیبرالیسم که در مبنا ایدئولوژی خشونت است، برای پیروان‌اش در کشورهای غیرلیبرالی جز وادادگی و تحقیر چیزی نداشته است، همچنان که خوش‌باوری لیبرال‌های وطنی‌ نسبت به غرب، که در زمان خاتمی به ایده‌ گفت‌و‌گوی تمدن‌ها منجر شد. اما همان موقع ایران در محور شرارت‌ها قرار‌گرفت که سیلی‌ای از سوی دشمن بر صورت لیبرال‌ها بود، آن‌ها اما درس نگرفتند و در دوران روحانی‌ با همان ایده غرب باوری و قانون‌مداری در عرصه بین‌الملل تن به مذاکره با هر نتیجه‌ای دادند و این‌بار هم محکم‌تر از قبل سیلی خوردند.
نسخه تعامل لیبرالی جواب نداده، روحانی امروز و بعد از یک هزینه بزرگ برای کشور، یعنی کاهش توان راهبردی هسته‌ای، آن‌هم تحت قفل و بست قواعد حقوقی بین المللی، باید «حوزه نفوذ راهبردی ایران» را به رخ بکشد.
در این میان قوچانی می‌خواهد نتیجه بگیرد که روحانی هم مانند چرچیل می‌تواند لیبرالی باشد که علیه امپریالیسم می‌جنگد و اصولاً تهدیدهایش از حوزه‌ انقلابی‌گری اسلامی نیست. این عضو کارگزارانی؛ روحانی را لیبرال محافظه‌کار می‌خواند و تاکید دارد یک لیبرال بهتر از انقلابیون می‌تواند اهل مقاومت باشد.
قوچانی در بخش دیگری از این مقاله بصورتی کنایه‌آمیز می‌نویسد: « یک لیبرال می‌تواند بیشتر از هر انقلابی، مقاومت کند و برای نجات میهن و آزادی در برابر امپریالیسم بایستد و در راه امیدبخشی به جامعه حتی از آبرو و حیثیت خود عبور کند و اسیر پوپولیسم چپ و راست نشود.»
کارگزارانی‌ها خیلی وقت است ‌بر  لیبرالیسم تأکید دارند و از مرعشی تا شخص قوچانی، در این‌باره داد سخن داده‌اند. حسین مرعشی، طی اظهارتی در سال‌84 از این گفت که ما کارگزارانی‌ها لیبرال دموکرات‌های مسلمانیم. جالب‌تر آنکه‌ کارگزارانی‌ها معتقدند ایران به مدد منش لیبرالی رییس‌جمهوری روحانی مقاومت کرده است نه به‌دلیل توانمندی‌های داخلی ناشی از رویکردهای انقلابی و اسلامی!
قوچانی  در بخش دیگری از یادداشت خود تلاش دارد تا ترامپ را مرکانتیلیست (سوداگر)‌ جلوه دهد درحالی‌که باید در نظر داشت که ترامپ یک شخصیت احساسی،  خود‌بزرگ‌بین و شهرت‌طلب دارد در واقع ترامپ امپریالیستی بوده که محصول لیبرالیسم است. باید توجه کرد که امپریالیسم و خوی امپریالیستی سلطه اقتصادی، سیاسی، نظامی و اجتماعی یک کشور بر کشور دیگر است و ترامپ همواره در رویای تسلط بر ایران است.
 در آخر باید توجه داشت نظام ما مبتنی بر مردم سالاری دینی است و در طول 40 سال در سایه تدابیر حکیمانه حضرت امام و مقام معظم رهبری طراح‌ها و برنامه‌های دشمنان نظام را با شکست مواجهه کردند.
 باید در نظر داشت با توجه به موقعیت فعلی ایران در نظر گرفت که وحدت همه‌جانبه مسوولان است و سیاست خارجی با داخلی ارتباط تنگاتنگ دارد ما زمانی سیاست خارجه موفقی داریم که سیاست‌های اقتصادی رانتی و مرکانتیلیست را رها کنیم و هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا و دیگر متحدانش نخواهیم داشت و عزت و شرافت ما ایستادگی در برابر زورگویی دشمنان است.

شماره‌های پیشین