532
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
1
گزارش«صبح‌نو»ازهجدهمین‌جشن‌دنیای‌تصویر

حاشیه‌سازی ممنوع

جشن سینمایی-تلویزیونی حافظ درحالی برگزارشد که حواشی و اتفاقات جالبی را به‌همراه داشت.

دومین حمله تروریستی به پارلمان انگلیس در یکسال اخیر

سایه خلافت بی‌قلمرو داعش بر اروپا

چند ماه از حملات تروریستی داعش به پارلمان مرکزی بریتانیا و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر نمی‌گذرد که صبح دیروز دوشنبه پارلمان لندن شاهد حادثه تروریستی دیگری بود. حادثه‌ای که زخمی شدن چند شهروند بریتانیایی را به همراه داشت.

«صبح‌نو» از فروش بلیت کنسرت‌های لس‌آنجلسی در تهران خبر می‌دهد

کنسرت اون‌ور آب، پرداخت در تهران

چند سالی است که برگزاری کنسرت در کشورهای همسایه ایران توسط خوانندگان خارج‌نشین امری مرسوم و متداول شده و از ایران هم عده‌ای از مردم در این کنسرت‌ها شرکت می‌کنند.

سرمقاله

اراده تغییر

ناطق نوری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

وحدت نیروهای انقلاب ضروری است

«یکی از ضروریات امروز جامعه وحدت همه نیروهای انقلاب است. چپ، راست، تند، کند و هرکسی دلش برای ایران و اسلام بتپد باید در این اندیشه باشد.» کسی که گفته بود برای ورود به میدان سیاست احساس تکلیف نمی‌کنم، حال با توجه به شرایط روز به میدان آمده و یک‌دلی، وحدت و انسجام را راهکار برون‌رفت از شرایط کنونی می‌داند. صحبت از «شیخ نور» است او که بعد از استعفا از ریاست دفتر بازرسی رهبری درباره برنامه آینده سیاسی‌اش گفته بود: «اگر از مسوولیتی کناره‌گیری می‌کنم، دلیل اصلی آن بازگذاشتن میدان برای نسل جدیدتر است، اگرچه این منافاتی با حضور در موقعیت‌های مشورتی که تجربه افراد در آن‌ها کارساز است ندارد و همچنان در خدمت نظام و انقلاب هستم.»

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال۲۰۲۱‌ می‌شود

ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا

ایران تا چهار سال دیگر از رده هجدهم اقتصادهای بزرگ جهان به رده پانزدهم صعود می‌کند و چین جای آمریکا را در رده نخست می‌گیرد؛ این گزارش را اخیراً بانک اقتصاد جهانی اعلام کرده که نشان می‌دهد سیاست‌های ترامپ برای برهم زدن ثبات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی نه تنها جواب نخواهد داد بلکه گریبان‌گیر کشورش نیز خواهد شد.

علی ذوعلم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید که چرا انقلاب اسلامی در مسیر تمدن اسلامی قرار دارد

فروپاشیِ ایده فروپاشی

چهل سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد. راز ماندگاری و عدم فروپاشی انقلاب چیست؟ آیا ما در آستانه فروپاشی سیاسی یا اجتماعی قرار داریم؟ شرایط بین‌المللی چه تأثیری بر این موضوع دارد و آیا فروپاشی تمدن غرب با فروپاشی در ایران مساوق و همبسته است؟ این‌ها مسائلی است که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علی ذوعلم، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آن را به بحث گذاشتیم.

بررسی ویژگی‌ها و عملکرد رویداد «صد اثر، صد هنرمند» گالری گلستان

چند روز آزادی برای هنر محصور شده

مثل خیلی از کالاهای لوکسی که تنها قشر خاصی به سراغ آن‌ها می‌روند، تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و آثار فاخر رشته‌های دنیای بی‌نهایت تجسمی هم خیلی وقت است که جزو لوکس‌ها محسوب می‌شوند و علاوه‌بر حراج‌هایی که مختص افراد مشخصی است، در گالری‌ها و مراکز هنری به فروش می‌رسند. با این حال در این شرایط هم عده‌ای انگشت‌شمار مثل خانم لیلی گلستان اقدام به برگزاری رویدادهایی کرده‌اند تا این هنر را هر چه بیشتر به همه مردم نزدیک کنند، اتفاقی که بیشتر از ربع قرن قدمت دارد.

نقشه راه دولت برای برون‌رفت از شرایط کنونی

راه‌حل هست...

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار اقشار مختلف مردم فرمودند: در همین زمینه اقتصادی هیچ بن‌بستی وجود ندارد؛ مشکلات کشور و مشکلات اقتصاد شناخته‌شده است و راه‌حل‌ها هم شناخته‌شده است و مسوولان باید همت کنند.

جوان‌ترین اسیر خلبان از روزهای اسارتش به «صبح‌نو» می‌گوید

جام‌جهانی، ابوغریب و 10‌سال مفقودی

در تقویم کشور، روزی است که برای بسیاری از خانواده‌ها معنای خاصی دارد. روز بیست‌وششم مردادماه سال69 بود که نخستین گروه از اسرای هشت سال جنگ تحمیلی آزاد شدند. بعد از گذشت هشت سال صدای «بیننده‌های عزیز توجه فرمایید...» خبر برگشتن فرزندان ایران، پیروزی جنگ تحمیلی برای همه بود. آقای «بهرام علی مرادی» جوان‌ترین آزاده خلبان است که در سال‌69 با نخستین گروه کاروان اسرا آزاد می‌شود. زمانی که همه فکر می‌کردند ‌او مفقود ‌یا شهید شده است.

صبح نو

کودک‌دزدانی که حامی مردم ایران شدند!

فانتزی احمقانه پمپئو

وزیر خارجه آمریکا که از متحدین واشنگتن برای پیوستن به کارزار اعمال فشار علیه ایران دعوت کرده بود، با بیان  اظهاراتی متناقض، ضمن حمایت از ناآرامی در این کشور، از آمادگی برای گفت‌وگو با تهران سخن گفت. آن هم در دیداری که تنها 15‌درصد ایرانی در آن حضور داشت و بقیه آمریکایی بودند.

سیاهی لشکر آمریکایی پمپئو به‌نام ایرانیان!
قرار بود تا دیداری باشد با ایرانی-آمریکایی‌هایی که مهمان پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بودند، اما تنها ملاقات مشترک با منافقین و سلطنت‌طلب‌ها بود، نگاهی به حاضران در این جلسه، گویای آن است که سهم ایرانی‌ها حتی آ‌ن‌هایی که دنباله‌رو سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن‌اند در این نشست اندک بوده است. به نوشته «لورا روزن» خبرنگار المانیتور، در توییتر؛ «سخنرانی‌ای که پمپئو با نام سخنرانی درجمع ایرانیان مقیم کالیفرنیا انجام داد؛ تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد شرکت‌کننده در آن ایرانی-آمریکایی‌ بودند و مابقی آمریکایی‌های جمهوری‌خواه بوده‌اند.» حضور چهره‌هایی مانند مارک دوبوویتس، رییس بنیاد موسوم به دفاع از دمکراسی که نه تنها ایرانی نیست بلکه صهیونیست است و با دریافت حقوق‌های کلان از دولت آمریکا، ایران‌ستیزی را در لایه‌های مختلف تصمیم‌گیری دنبال می‌کند و همچنین ترکیب دیگران نشان داد‌ تنها صدایی که قرار نیست شنیده شود، صدای مردم ایران است. ‏همچنین سناتور کاتن هم در این گردهمایی سخیف در کنار پومپئو صحبت کرد. همان سناتور تند‌رو و جنگ‌طلب که در سال ۲۰۱۳ سعی کرد قانونی تصویب کند که طبق آن خانواده نقض‌کنندگان تحریم‌ها نیز باید مجازات شوند چون به قول او خون‌شان فاسد است! مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین ادعای خود، ایران را به ترویج خشونت در منطقه متهم کرد و گفت: آن‌ها حتی به قیمت زور هم که باشد، خواهان نشر انقلاب خود به سایر کشورها هستند. وی در ادامه اظهارات ایران‌ستیزانه خود گفت: از همه ملت‌هایی که از رفتار مخربانه ایران به تنگ آمده‌اند برای پیوستن به کارزار اعمال فشار بر این کشور دعوت می‌کنیم؛ به‌ویژه متحدین‌مان در اروپا و خاورمیانه، یعنی آن‌هایی که سال‌هاست با هجمه فعالیت‌های خشونت‌بار ایران روبه‌رو هستند! وی در ادامه ادعاهای خود افزود: حتی در بالاترین سطوح نیز، هراسی از برخورد با ایران نداریم و از همه کشورها می‌خواهیم تاجایی که ممکن است واردات نفت از ایران را تا تاریخ چهارم نوامبر (۱۳ آبان) به صفر برسانند.    وزیر خارجه آمریکا که در ادامه ادعاهایی که بیش‌ازهمیشه رنگ‌‌وبوی مداخله‌جویی داشت، گفت: در نهایت مردم ایران باید درباره مسیر کشورشان تصمیم‌گیری کنند اما ایالات متحده حامی صداهای نادیده‌گرفته‌شده آن‌ها است! 

آمریکای بچه دزد
در میانه سخنرانی پمپئو یک معترض فریاد کشید: «رییس‌جمهور ترامپ کودکان را زندانی می‌کند. رژیم ترامپ-پنس کودکان را می دزدد.» اما سخنان این معترض در میانه شعارهای  USA که در حمایت از سخنان پمپئو بود، گم شد. درواقع این امر هم تاییدی بود بر اینکه مهمانان این جمع کسانی‌اند که  سال‌ها سر سفره کاخ سفید نشسته‌اند و حاضرند برای حفظ این سفره مسیری انحرافی در صدای فراگیر ایرانیان ایجاد کنند که نشانه آشکار جدایی از ملت است. اما در ادامه همین اعتراض پمپئو در ادعای مضحک دیگری می‌گوید: «اگر چنین آزادی بیانی در ایران وجود می‌داشت.»

تلاش‌هایی برای فروپاشی ایران
شوی پمپئو در کتابخانه ریگان تاییدی بود بر گزارش روز یکشنبه رویترز که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا کارزاری متمرکز بر حملات لفظی و آنلاین را آغاز کرده که هدف آن ایجاد ناآرامی و اعمال فشار بر ایران است. بیش از پنج،‌ 6 مقام فعلی و سابق آمریکایی به رویترز گفته‌اند که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید حامیان اصلی این کارزار ضدایران هستد؛ کارزاری که مکمل راهکار رییس‌جمهوری ایالات متحده برای فلج‌کردن اقتصاد ایران از طریق بازگرداندن تحریم‌هاست. دونالد ترامپ دوماه‌ونیم پیش دستور خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه این کشور را صادر کرد. منابع رویترز می‌گویند یکی از اهداف کارزار دولت ترامپ به‌ دست دادن تصویری نامطلوب از رهبران ایران است که گاه برای رسیدن به آن از اطلاعات اغراق‌شده استفاده می‌کند و گاه اظهارنظرهای رسمی دیگر مقام‌های آمریکایی درباره ایران به‌ویژه در دولت‌های پیشین را نقض می‌کند. مقام‌های فعلی و سابق دولت آمریکا به رویترز گفته‌اند که دولت در جریان کارزار ضدایرانی‌اش گاه به انتشار برخی اطلاعات ناکامل یا تحریف‌شده دست می‌زند. اظهارات اخیر پمپئو با عنوان «حمایت از صدای ایرانی» در‌راستای سیاست ایجاد اغتشاش و براندازی بیان می‌شود، بااین‌حال، واشنگتن مدعی است هدفش از اعمال چنین فشاری تغییر رفتار ایران است. پمپئو در این‌باره مدعی شد: همان‌طور که ترامپ گفته است ما مایل به گفت‌وگو با ایران هستیم، اما رهایی از فشارهای آمریکا تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که شاهد تغییرات ملموس و باثبات در سیاست‌های تهران باشیم. این درحالی است که ترامپ در یکی از تازه‌ترین اظهارات خود آشکارا از بروز ناآرامی در ایران استقبال و از جریان‌های مخالف حمایت کرد!

شماره‌های پیشین