611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

کودک‌دزدانی که حامی مردم ایران شدند!

فانتزی احمقانه پمپئو

وزیر خارجه آمریکا که از متحدین واشنگتن برای پیوستن به کارزار اعمال فشار علیه ایران دعوت کرده بود، با بیان  اظهاراتی متناقض، ضمن حمایت از ناآرامی در این کشور، از آمادگی برای گفت‌وگو با تهران سخن گفت. آن هم در دیداری که تنها 15‌درصد ایرانی در آن حضور داشت و بقیه آمریکایی بودند.

سیاهی لشکر آمریکایی پمپئو به‌نام ایرانیان!
قرار بود تا دیداری باشد با ایرانی-آمریکایی‌هایی که مهمان پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بودند، اما تنها ملاقات مشترک با منافقین و سلطنت‌طلب‌ها بود، نگاهی به حاضران در این جلسه، گویای آن است که سهم ایرانی‌ها حتی آ‌ن‌هایی که دنباله‌رو سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن‌اند در این نشست اندک بوده است. به نوشته «لورا روزن» خبرنگار المانیتور، در توییتر؛ «سخنرانی‌ای که پمپئو با نام سخنرانی درجمع ایرانیان مقیم کالیفرنیا انجام داد؛ تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد شرکت‌کننده در آن ایرانی-آمریکایی‌ بودند و مابقی آمریکایی‌های جمهوری‌خواه بوده‌اند.» حضور چهره‌هایی مانند مارک دوبوویتس، رییس بنیاد موسوم به دفاع از دمکراسی که نه تنها ایرانی نیست بلکه صهیونیست است و با دریافت حقوق‌های کلان از دولت آمریکا، ایران‌ستیزی را در لایه‌های مختلف تصمیم‌گیری دنبال می‌کند و همچنین ترکیب دیگران نشان داد‌ تنها صدایی که قرار نیست شنیده شود، صدای مردم ایران است. ‏همچنین سناتور کاتن هم در این گردهمایی سخیف در کنار پومپئو صحبت کرد. همان سناتور تند‌رو و جنگ‌طلب که در سال ۲۰۱۳ سعی کرد قانونی تصویب کند که طبق آن خانواده نقض‌کنندگان تحریم‌ها نیز باید مجازات شوند چون به قول او خون‌شان فاسد است! مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین ادعای خود، ایران را به ترویج خشونت در منطقه متهم کرد و گفت: آن‌ها حتی به قیمت زور هم که باشد، خواهان نشر انقلاب خود به سایر کشورها هستند. وی در ادامه اظهارات ایران‌ستیزانه خود گفت: از همه ملت‌هایی که از رفتار مخربانه ایران به تنگ آمده‌اند برای پیوستن به کارزار اعمال فشار بر این کشور دعوت می‌کنیم؛ به‌ویژه متحدین‌مان در اروپا و خاورمیانه، یعنی آن‌هایی که سال‌هاست با هجمه فعالیت‌های خشونت‌بار ایران روبه‌رو هستند! وی در ادامه ادعاهای خود افزود: حتی در بالاترین سطوح نیز، هراسی از برخورد با ایران نداریم و از همه کشورها می‌خواهیم تاجایی که ممکن است واردات نفت از ایران را تا تاریخ چهارم نوامبر (۱۳ آبان) به صفر برسانند.    وزیر خارجه آمریکا که در ادامه ادعاهایی که بیش‌ازهمیشه رنگ‌‌وبوی مداخله‌جویی داشت، گفت: در نهایت مردم ایران باید درباره مسیر کشورشان تصمیم‌گیری کنند اما ایالات متحده حامی صداهای نادیده‌گرفته‌شده آن‌ها است! 

آمریکای بچه دزد
در میانه سخنرانی پمپئو یک معترض فریاد کشید: «رییس‌جمهور ترامپ کودکان را زندانی می‌کند. رژیم ترامپ-پنس کودکان را می دزدد.» اما سخنان این معترض در میانه شعارهای  USA که در حمایت از سخنان پمپئو بود، گم شد. درواقع این امر هم تاییدی بود بر اینکه مهمانان این جمع کسانی‌اند که  سال‌ها سر سفره کاخ سفید نشسته‌اند و حاضرند برای حفظ این سفره مسیری انحرافی در صدای فراگیر ایرانیان ایجاد کنند که نشانه آشکار جدایی از ملت است. اما در ادامه همین اعتراض پمپئو در ادعای مضحک دیگری می‌گوید: «اگر چنین آزادی بیانی در ایران وجود می‌داشت.»

تلاش‌هایی برای فروپاشی ایران
شوی پمپئو در کتابخانه ریگان تاییدی بود بر گزارش روز یکشنبه رویترز که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا کارزاری متمرکز بر حملات لفظی و آنلاین را آغاز کرده که هدف آن ایجاد ناآرامی و اعمال فشار بر ایران است. بیش از پنج،‌ 6 مقام فعلی و سابق آمریکایی به رویترز گفته‌اند که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید حامیان اصلی این کارزار ضدایران هستد؛ کارزاری که مکمل راهکار رییس‌جمهوری ایالات متحده برای فلج‌کردن اقتصاد ایران از طریق بازگرداندن تحریم‌هاست. دونالد ترامپ دوماه‌ونیم پیش دستور خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه این کشور را صادر کرد. منابع رویترز می‌گویند یکی از اهداف کارزار دولت ترامپ به‌ دست دادن تصویری نامطلوب از رهبران ایران است که گاه برای رسیدن به آن از اطلاعات اغراق‌شده استفاده می‌کند و گاه اظهارنظرهای رسمی دیگر مقام‌های آمریکایی درباره ایران به‌ویژه در دولت‌های پیشین را نقض می‌کند. مقام‌های فعلی و سابق دولت آمریکا به رویترز گفته‌اند که دولت در جریان کارزار ضدایرانی‌اش گاه به انتشار برخی اطلاعات ناکامل یا تحریف‌شده دست می‌زند. اظهارات اخیر پمپئو با عنوان «حمایت از صدای ایرانی» در‌راستای سیاست ایجاد اغتشاش و براندازی بیان می‌شود، بااین‌حال، واشنگتن مدعی است هدفش از اعمال چنین فشاری تغییر رفتار ایران است. پمپئو در این‌باره مدعی شد: همان‌طور که ترامپ گفته است ما مایل به گفت‌وگو با ایران هستیم، اما رهایی از فشارهای آمریکا تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که شاهد تغییرات ملموس و باثبات در سیاست‌های تهران باشیم. این درحالی است که ترامپ در یکی از تازه‌ترین اظهارات خود آشکارا از بروز ناآرامی در ایران استقبال و از جریان‌های مخالف حمایت کرد!

شماره‌های پیشین