573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
1
نهضت آزادی را از لابه‌لای کتاب‌ها بشناسیم

پیشگامان سازش در انقلاب

یکی از گروه‌های مهم و البته چالش برانگیز در سیاست ایران، نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان است. گروهی در اوایل دهه40 با گرایش و سبقه دینی تشکیل شد و افراد و شخصیت‌های مهم سیاسی و دینی هم عضو آن شدند و البته چهره‌های زیادی از این گروه نیز در راه مبارزه با رژیم پهلوی در زندان‌های شاه بودند.

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

«صبح‌نو» سیر تحول تئاتر روشنفکری به تئاتر لوکس را بررسی می‌کند

امپراطوری لاکچری‌ها

سال‌ها پیش از وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهند ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند واز پیچیدگی پرهیز می‌کردند. هنرمندان سینما توفیق خود را در ارتباط نزدیک‌تر و بی پرده‌تر با مردم جست‌وجو می‌کردند. فیلم‌سازان در جای جای عالم تلاش می‌کردند روش‌های نویی برای سرگرمی مردمان فراهم کنند. در معرکه رونق سینما اهالی تئاتر گیج و سرگردان آینده خود و هنر خویش را جست‌جو می‌کردند. هر چه سالن‌های تئاتر خالی‌تر می‌شد سالن‌های سینما شلوغ و پر ازدحام‌تر می‌شد. حالا سوال این‌جاست، آیا تئاتر زنده مانده است؟

سر مقاله

نقشه راه هزاره جدید

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

مسعود پورفرد در نشست «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی»:

دانشگاه‌های آلمان درس «نظریه عدالت» دارند؛ ما نداریم

نخستین پیش‌نشست همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با موضوع «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی» با سخنرانی دکتر مسعود پورفرد و حجت‌الاسلام دکتر محسن مهاجرنیا از اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در این پژوهشگاه برگزار شد.

یادداشت

لزوم ترجمه «فلسفه اسلامی» به زبان «فلسفه علم اجتماعی»

مهدی جمشیدی

«صبح‌نو» موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران را با وجود انتخاب دو شهردار در یکسال گذشته بررسی کرده است

محله برو بیا

شهرداری تهران نهادی است که این روزها به تنهایی می‌تواند در رأس اخبار کشور قرار بگیرد. خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها، تلاش برای تصویب گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، معرفی اعضای جدید کابینه، برخورد با مفاسد اقتصادی از یک‌سو و سونامی انتصابات در بلدیه تهران آن هم در آخرین روزهای فعالیت شهردار تهران که باید بر اساس قانون مصوب مجلس سمت خود را ترک کند، سؤالات و البته نگرانی‌های بسیاری را از افکار عمومی به وجود آمده است.

بدعهدی‌های خودروسازان داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی از سال گذشته ادامه دارد

انحصاری که باید بشکند

صنعت خودروسازی ایران صنعتی بسته و انحصاری است که کیفیت تولید و مشتری‌مداری در لایه‌های بسیار پایین آن قرار دارند. شرکت‌های خودروسازی با حمایت‌های بی‌دریغ دولتی به شرکت‌های خصولتی بدل شده‌اند که منافعی مشترک با دولت دارند و این هم‌کاسه شدن منافع دولت و خودروسازها باعث شده تا این شرکت‌ها با وجود انجام ندادن تعهدات‌شان در برابر مردم و مشتریانی که مجبور هستند با هزینه خودروی خارجی، خودروی بی کیفیت داخلی سوار شوند، مشتریان دست‌شان به جایی برای تحقق حقوق‌شان نرسد.

«صبح‌نو» از حواشی مرگ یک دانش‌آموز کردستانی گزارش می‌دهد

آوار شایعات روی سر دنیا

دنیا ویسی، دختربچه هفت ساله که هفته گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد، حالا تبدیل به سوژه‌ای برای رسانه‌های خارجی و سلبریتی‌های داخلی شده است. شایعه تجاوز به این دختربچه اگرچه با تکذیب شدید خانواده داغدار او روبه‌رو شد اما این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مطرح کردن ادعاهای این چنینی بدون هیچ‌گونه سندی از سوی سلبریتی‌ها مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نیست؟ و چرا دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم با این افراد برخورد جدی نمی‌کند؟

علی بیگدلی در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: اتحادیه اروپا به سمت متلاشی شدن می‌رود

شکاف در اروپای واحد

مقامات اروپایی نگران انتخابات پارلمانی سال آینده در اروپای واحد هستند و می‌گویند اگر این‌بار احزاب راست افراطی (نژاد پرستان) بتوانند آرای عمومی خود را افزایش دهند، قاره سبز با وضعیتی بحرانی مواجه خواهد شد.

صبح نو

کودک‌دزدانی که حامی مردم ایران شدند!

فانتزی احمقانه پمپئو

وزیر خارجه آمریکا که از متحدین واشنگتن برای پیوستن به کارزار اعمال فشار علیه ایران دعوت کرده بود، با بیان  اظهاراتی متناقض، ضمن حمایت از ناآرامی در این کشور، از آمادگی برای گفت‌وگو با تهران سخن گفت. آن هم در دیداری که تنها 15‌درصد ایرانی در آن حضور داشت و بقیه آمریکایی بودند.

سیاهی لشکر آمریکایی پمپئو به‌نام ایرانیان!
قرار بود تا دیداری باشد با ایرانی-آمریکایی‌هایی که مهمان پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بودند، اما تنها ملاقات مشترک با منافقین و سلطنت‌طلب‌ها بود، نگاهی به حاضران در این جلسه، گویای آن است که سهم ایرانی‌ها حتی آ‌ن‌هایی که دنباله‌رو سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن‌اند در این نشست اندک بوده است. به نوشته «لورا روزن» خبرنگار المانیتور، در توییتر؛ «سخنرانی‌ای که پمپئو با نام سخنرانی درجمع ایرانیان مقیم کالیفرنیا انجام داد؛ تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد شرکت‌کننده در آن ایرانی-آمریکایی‌ بودند و مابقی آمریکایی‌های جمهوری‌خواه بوده‌اند.» حضور چهره‌هایی مانند مارک دوبوویتس، رییس بنیاد موسوم به دفاع از دمکراسی که نه تنها ایرانی نیست بلکه صهیونیست است و با دریافت حقوق‌های کلان از دولت آمریکا، ایران‌ستیزی را در لایه‌های مختلف تصمیم‌گیری دنبال می‌کند و همچنین ترکیب دیگران نشان داد‌ تنها صدایی که قرار نیست شنیده شود، صدای مردم ایران است. ‏همچنین سناتور کاتن هم در این گردهمایی سخیف در کنار پومپئو صحبت کرد. همان سناتور تند‌رو و جنگ‌طلب که در سال ۲۰۱۳ سعی کرد قانونی تصویب کند که طبق آن خانواده نقض‌کنندگان تحریم‌ها نیز باید مجازات شوند چون به قول او خون‌شان فاسد است! مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین ادعای خود، ایران را به ترویج خشونت در منطقه متهم کرد و گفت: آن‌ها حتی به قیمت زور هم که باشد، خواهان نشر انقلاب خود به سایر کشورها هستند. وی در ادامه اظهارات ایران‌ستیزانه خود گفت: از همه ملت‌هایی که از رفتار مخربانه ایران به تنگ آمده‌اند برای پیوستن به کارزار اعمال فشار بر این کشور دعوت می‌کنیم؛ به‌ویژه متحدین‌مان در اروپا و خاورمیانه، یعنی آن‌هایی که سال‌هاست با هجمه فعالیت‌های خشونت‌بار ایران روبه‌رو هستند! وی در ادامه ادعاهای خود افزود: حتی در بالاترین سطوح نیز، هراسی از برخورد با ایران نداریم و از همه کشورها می‌خواهیم تاجایی که ممکن است واردات نفت از ایران را تا تاریخ چهارم نوامبر (۱۳ آبان) به صفر برسانند.    وزیر خارجه آمریکا که در ادامه ادعاهایی که بیش‌ازهمیشه رنگ‌‌وبوی مداخله‌جویی داشت، گفت: در نهایت مردم ایران باید درباره مسیر کشورشان تصمیم‌گیری کنند اما ایالات متحده حامی صداهای نادیده‌گرفته‌شده آن‌ها است! 

آمریکای بچه دزد
در میانه سخنرانی پمپئو یک معترض فریاد کشید: «رییس‌جمهور ترامپ کودکان را زندانی می‌کند. رژیم ترامپ-پنس کودکان را می دزدد.» اما سخنان این معترض در میانه شعارهای  USA که در حمایت از سخنان پمپئو بود، گم شد. درواقع این امر هم تاییدی بود بر اینکه مهمانان این جمع کسانی‌اند که  سال‌ها سر سفره کاخ سفید نشسته‌اند و حاضرند برای حفظ این سفره مسیری انحرافی در صدای فراگیر ایرانیان ایجاد کنند که نشانه آشکار جدایی از ملت است. اما در ادامه همین اعتراض پمپئو در ادعای مضحک دیگری می‌گوید: «اگر چنین آزادی بیانی در ایران وجود می‌داشت.»

تلاش‌هایی برای فروپاشی ایران
شوی پمپئو در کتابخانه ریگان تاییدی بود بر گزارش روز یکشنبه رویترز که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا کارزاری متمرکز بر حملات لفظی و آنلاین را آغاز کرده که هدف آن ایجاد ناآرامی و اعمال فشار بر ایران است. بیش از پنج،‌ 6 مقام فعلی و سابق آمریکایی به رویترز گفته‌اند که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید حامیان اصلی این کارزار ضدایران هستد؛ کارزاری که مکمل راهکار رییس‌جمهوری ایالات متحده برای فلج‌کردن اقتصاد ایران از طریق بازگرداندن تحریم‌هاست. دونالد ترامپ دوماه‌ونیم پیش دستور خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه این کشور را صادر کرد. منابع رویترز می‌گویند یکی از اهداف کارزار دولت ترامپ به‌ دست دادن تصویری نامطلوب از رهبران ایران است که گاه برای رسیدن به آن از اطلاعات اغراق‌شده استفاده می‌کند و گاه اظهارنظرهای رسمی دیگر مقام‌های آمریکایی درباره ایران به‌ویژه در دولت‌های پیشین را نقض می‌کند. مقام‌های فعلی و سابق دولت آمریکا به رویترز گفته‌اند که دولت در جریان کارزار ضدایرانی‌اش گاه به انتشار برخی اطلاعات ناکامل یا تحریف‌شده دست می‌زند. اظهارات اخیر پمپئو با عنوان «حمایت از صدای ایرانی» در‌راستای سیاست ایجاد اغتشاش و براندازی بیان می‌شود، بااین‌حال، واشنگتن مدعی است هدفش از اعمال چنین فشاری تغییر رفتار ایران است. پمپئو در این‌باره مدعی شد: همان‌طور که ترامپ گفته است ما مایل به گفت‌وگو با ایران هستیم، اما رهایی از فشارهای آمریکا تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که شاهد تغییرات ملموس و باثبات در سیاست‌های تهران باشیم. این درحالی است که ترامپ در یکی از تازه‌ترین اظهارات خود آشکارا از بروز ناآرامی در ایران استقبال و از جریان‌های مخالف حمایت کرد!

شماره‌های پیشین