573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
1
نهضت آزادی را از لابه‌لای کتاب‌ها بشناسیم

پیشگامان سازش در انقلاب

یکی از گروه‌های مهم و البته چالش برانگیز در سیاست ایران، نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان است. گروهی در اوایل دهه40 با گرایش و سبقه دینی تشکیل شد و افراد و شخصیت‌های مهم سیاسی و دینی هم عضو آن شدند و البته چهره‌های زیادی از این گروه نیز در راه مبارزه با رژیم پهلوی در زندان‌های شاه بودند.

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

«صبح‌نو» سیر تحول تئاتر روشنفکری به تئاتر لوکس را بررسی می‌کند

امپراطوری لاکچری‌ها

سال‌ها پیش از وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهند ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند واز پیچیدگی پرهیز می‌کردند. هنرمندان سینما توفیق خود را در ارتباط نزدیک‌تر و بی پرده‌تر با مردم جست‌وجو می‌کردند. فیلم‌سازان در جای جای عالم تلاش می‌کردند روش‌های نویی برای سرگرمی مردمان فراهم کنند. در معرکه رونق سینما اهالی تئاتر گیج و سرگردان آینده خود و هنر خویش را جست‌جو می‌کردند. هر چه سالن‌های تئاتر خالی‌تر می‌شد سالن‌های سینما شلوغ و پر ازدحام‌تر می‌شد. حالا سوال این‌جاست، آیا تئاتر زنده مانده است؟

سر مقاله

نقشه راه هزاره جدید

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

مسعود پورفرد در نشست «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی»:

دانشگاه‌های آلمان درس «نظریه عدالت» دارند؛ ما نداریم

نخستین پیش‌نشست همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با موضوع «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی» با سخنرانی دکتر مسعود پورفرد و حجت‌الاسلام دکتر محسن مهاجرنیا از اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در این پژوهشگاه برگزار شد.

یادداشت

لزوم ترجمه «فلسفه اسلامی» به زبان «فلسفه علم اجتماعی»

مهدی جمشیدی

«صبح‌نو» موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران را با وجود انتخاب دو شهردار در یکسال گذشته بررسی کرده است

محله برو بیا

شهرداری تهران نهادی است که این روزها به تنهایی می‌تواند در رأس اخبار کشور قرار بگیرد. خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها، تلاش برای تصویب گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، معرفی اعضای جدید کابینه، برخورد با مفاسد اقتصادی از یک‌سو و سونامی انتصابات در بلدیه تهران آن هم در آخرین روزهای فعالیت شهردار تهران که باید بر اساس قانون مصوب مجلس سمت خود را ترک کند، سؤالات و البته نگرانی‌های بسیاری را از افکار عمومی به وجود آمده است.

بدعهدی‌های خودروسازان داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی از سال گذشته ادامه دارد

انحصاری که باید بشکند

صنعت خودروسازی ایران صنعتی بسته و انحصاری است که کیفیت تولید و مشتری‌مداری در لایه‌های بسیار پایین آن قرار دارند. شرکت‌های خودروسازی با حمایت‌های بی‌دریغ دولتی به شرکت‌های خصولتی بدل شده‌اند که منافعی مشترک با دولت دارند و این هم‌کاسه شدن منافع دولت و خودروسازها باعث شده تا این شرکت‌ها با وجود انجام ندادن تعهدات‌شان در برابر مردم و مشتریانی که مجبور هستند با هزینه خودروی خارجی، خودروی بی کیفیت داخلی سوار شوند، مشتریان دست‌شان به جایی برای تحقق حقوق‌شان نرسد.

«صبح‌نو» از حواشی مرگ یک دانش‌آموز کردستانی گزارش می‌دهد

آوار شایعات روی سر دنیا

دنیا ویسی، دختربچه هفت ساله که هفته گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد، حالا تبدیل به سوژه‌ای برای رسانه‌های خارجی و سلبریتی‌های داخلی شده است. شایعه تجاوز به این دختربچه اگرچه با تکذیب شدید خانواده داغدار او روبه‌رو شد اما این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مطرح کردن ادعاهای این چنینی بدون هیچ‌گونه سندی از سوی سلبریتی‌ها مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نیست؟ و چرا دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم با این افراد برخورد جدی نمی‌کند؟

علی بیگدلی در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: اتحادیه اروپا به سمت متلاشی شدن می‌رود

شکاف در اروپای واحد

مقامات اروپایی نگران انتخابات پارلمانی سال آینده در اروپای واحد هستند و می‌گویند اگر این‌بار احزاب راست افراطی (نژاد پرستان) بتوانند آرای عمومی خود را افزایش دهند، قاره سبز با وضعیتی بحرانی مواجه خواهد شد.

صبح نو

گزارش آسوشیتدپرس از سوریه

احساس پیروزی ، شادی مردم و بازگشت زندگی عادی

 

یک خبرگزاری آمریکایی روز یکشنبه در گزارشی میدانی از اوضاع سوریه، به امیدواری وافر مردم این کشور به خاتمه یافتن جنگ‌های داخلی و بهبود اوضاع اشاره کرد.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در آغاز این گزارش نوشت: «بازدیدکنندگانی که از لبنان، همسایه سوریه وارد این کشور می‌شوند اینک با تصاویر بزرگ «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه مواجه می‌شوند که روی آ‌نها نوشته شده است، به سوریه پیروز خوش آمدید.»
بر اساس این گزارش، در دمشق، پایتخت سوریه بسیاری از نقاط ایست بازرسی، برچیده شده و شهر دوباره به حومه‌های اطراف خود که پیشتر در دست مخالفان دولتی بود، متصل می‌شود و بسیاری از ساکنان سابق به همراه بازدیدکنندگان از دیگر نقاط سوریه مجدداً خیابان‌های مناطق یاد شده را پر می‌کنند. حس جدید امید به خاتمه هفت سال جنگ در این کشور به وجود آمده است.
بنا بر این گزارش، در یکی از میادین مرکزی شهر، جایی که تا همین چند وقت پیش گروه‌های مسلح از آنجا خمپاره شلیک می‌کردند، خانواده‌ها و نوجوانان در حال گرفتن عکس‌های سلفی هستند. آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به صحبت‌های «نظیر حباش» شهروند 60 ساله مرکز دمشق که گفته بود، درگیری‌ها تقریباً پایان‌یافته، به نقل از او نوشته است: «مانند بچه‌ای که تازه شروع به راه رفتن می‌کند و گامی پس از گامی دیگر، پیش می‌رود، پیروزی همواره با او خواهد بود.»
آسوشیتدپرس این حس شادی و جشن در مناطق تحت کنترل دولت سوریه را نتیجه «پیشروی‌های متوالی نظامی» خوانده و نوشته است: «این روحیه، با این حس که بشار اسد با حمایت‌های خلل‌ناپذیر متحدان خود، روسیه و ایران، پیروز شده یا دستکم مخالفانی که قصد سرنگونی او را داشتند، مغلوب کرده، تقویت می‌شود.»
بنا بر این گزارش، دولت اکنون مواضع مهم مخالفین و شهرهای مهمی چون «حلب»، «حما» و حتی «درعا» در جنوب این کشور را که اعتراض‌ها از ماه مارس 2011 از آن نقطه شروع شد، تحت کنترل دارد و انتظار می‌رود، مرزهای مهم این کشور با اردن که برای سال‌ها بسته بود به زودی و بعد از بازپس‌گیری استان درعا بازگشایی شود. اینک امیدواری‌ها جهت از سرگیری تجارت و صادرات محصولات ساخت سوریه به کشورهای عربی بسیار بالاست.
مردم سوریه الان می‌توانند از طریق یکی از بزرگراه‌های مهمی که در طول جنگ به شدت آسیب دیده بود، مستقیماً از مرز اردن، خود را به مرکز استان حماه برسانند. همچنین صحبت‌هایی از احتمال آغاز به کار دوباره خط آهن دمشق به حلب تا آخر سال جاری میلادی، مطرح است.
آسوشیتدپرس سپس نوشت: «جدیدترین پیروزی دولت سوریه هفته گذشته و هنگامی حاصل شد که شورشیان با واگذار کردن مناطقی که در استان «قنیطره»، در جنوب غربی این کشور در دست داشتند، موافقت کردند و مسیر را برای نیروهای هوادار بشار اسد برای اعمال قدرت مجدد در امتداد مرز با اسرائیل هموار کردند.»
«رامی الخیر»، شهروند سوری درباره اوضاع کشورش، گفت: «تهدید مستقیم علیه دمشق خاتمه یافته و از آنجایی که دمشق پایتخت است، وضعیت اینجا بر دیگر بخش‌های کشور اثر می‌گذارد.»
در «دوما» هم مغازه‌ها به مرور در حال باز شدن است و خریداران در روزهای اخیر شروع به خریدن محصولات زراعی، لباس و کفش کرده‌اند. 
با این حال، در شهر «عین ترما» که در حومه پایتخت واقع شده و در جریان درگیری‌ها حتی شدیدتر از دوما آسیب دیده، مردم هنوز از قطعی مداوم برق و آب گلایه دارند و مجبورند از ژنراتورهای تولید برق استفاده کنند. دولت، صلیب سرخ، هلال احمر سوریه و دیگر نهادهای غیردولتی تلاش می‌کنند با استفاده از تانکر، به این شهرها آب برسانند. «طاها ابود» مالک یک مغازه تعمیرات کفش در عین ترما، با بیان اینکه الان یک دولت وجود دارد، گفت تانکرهای دولتی هر روز بین ساکنان نان مجانی توزیع می‌کنند.
به نوشته آسوشیتدپرس، اکنون ساکنان «غوطه» هم، بعد از سال‌ها محاصره اینک این امکان را یافته‌اند که آزادانه به دمشق تردد کنند، هرچند که باید هنگام ورود و خروج نام خود را ثبت کنند.
«سامی حنفی» از ساکنان عین ترما هم می‌گوید: «ما قبلاً در زیر زمین زندگی می‌کردیم، اما حالا روی زمین هستیم.» خانم «سوها توما» معلم سوری ساکن شهر «الحسکه» از شهرهای کردستان سوریه که بعد از سال‌ها و با امن شدن راه‌ها، با دخترش برای گذراندن تابستان به دمشق آمده، در یکی از میادین مشهور این شهر، در حالی که لبخند بزرگی به لب داشت و دخترش در سبزه‌ها می‌دوید، گفت: «پیروزی خیلی نزدیک است و به زودی می‌بینیم که درگیری تمام شده است. امیدوارم که دخترم نیر مثل خودم معلم شود و به نسل‌های آینده بیاموزد که عاشق کشورشان باشند.»

شماره‌های پیشین