532
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
1
گزارش«صبح‌نو»ازهجدهمین‌جشن‌دنیای‌تصویر

حاشیه‌سازی ممنوع

جشن سینمایی-تلویزیونی حافظ درحالی برگزارشد که حواشی و اتفاقات جالبی را به‌همراه داشت.

دومین حمله تروریستی به پارلمان انگلیس در یکسال اخیر

سایه خلافت بی‌قلمرو داعش بر اروپا

چند ماه از حملات تروریستی داعش به پارلمان مرکزی بریتانیا و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر نمی‌گذرد که صبح دیروز دوشنبه پارلمان لندن شاهد حادثه تروریستی دیگری بود. حادثه‌ای که زخمی شدن چند شهروند بریتانیایی را به همراه داشت.

«صبح‌نو» از فروش بلیت کنسرت‌های لس‌آنجلسی در تهران خبر می‌دهد

کنسرت اون‌ور آب، پرداخت در تهران

چند سالی است که برگزاری کنسرت در کشورهای همسایه ایران توسط خوانندگان خارج‌نشین امری مرسوم و متداول شده و از ایران هم عده‌ای از مردم در این کنسرت‌ها شرکت می‌کنند.

سرمقاله

اراده تغییر

ناطق نوری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

وحدت نیروهای انقلاب ضروری است

«یکی از ضروریات امروز جامعه وحدت همه نیروهای انقلاب است. چپ، راست، تند، کند و هرکسی دلش برای ایران و اسلام بتپد باید در این اندیشه باشد.» کسی که گفته بود برای ورود به میدان سیاست احساس تکلیف نمی‌کنم، حال با توجه به شرایط روز به میدان آمده و یک‌دلی، وحدت و انسجام را راهکار برون‌رفت از شرایط کنونی می‌داند. صحبت از «شیخ نور» است او که بعد از استعفا از ریاست دفتر بازرسی رهبری درباره برنامه آینده سیاسی‌اش گفته بود: «اگر از مسوولیتی کناره‌گیری می‌کنم، دلیل اصلی آن بازگذاشتن میدان برای نسل جدیدتر است، اگرچه این منافاتی با حضور در موقعیت‌های مشورتی که تجربه افراد در آن‌ها کارساز است ندارد و همچنان در خدمت نظام و انقلاب هستم.»

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال۲۰۲۱‌ می‌شود

ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا

ایران تا چهار سال دیگر از رده هجدهم اقتصادهای بزرگ جهان به رده پانزدهم صعود می‌کند و چین جای آمریکا را در رده نخست می‌گیرد؛ این گزارش را اخیراً بانک اقتصاد جهانی اعلام کرده که نشان می‌دهد سیاست‌های ترامپ برای برهم زدن ثبات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی نه تنها جواب نخواهد داد بلکه گریبان‌گیر کشورش نیز خواهد شد.

علی ذوعلم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید که چرا انقلاب اسلامی در مسیر تمدن اسلامی قرار دارد

فروپاشیِ ایده فروپاشی

چهل سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد. راز ماندگاری و عدم فروپاشی انقلاب چیست؟ آیا ما در آستانه فروپاشی سیاسی یا اجتماعی قرار داریم؟ شرایط بین‌المللی چه تأثیری بر این موضوع دارد و آیا فروپاشی تمدن غرب با فروپاشی در ایران مساوق و همبسته است؟ این‌ها مسائلی است که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علی ذوعلم، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آن را به بحث گذاشتیم.

بررسی ویژگی‌ها و عملکرد رویداد «صد اثر، صد هنرمند» گالری گلستان

چند روز آزادی برای هنر محصور شده

مثل خیلی از کالاهای لوکسی که تنها قشر خاصی به سراغ آن‌ها می‌روند، تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و آثار فاخر رشته‌های دنیای بی‌نهایت تجسمی هم خیلی وقت است که جزو لوکس‌ها محسوب می‌شوند و علاوه‌بر حراج‌هایی که مختص افراد مشخصی است، در گالری‌ها و مراکز هنری به فروش می‌رسند. با این حال در این شرایط هم عده‌ای انگشت‌شمار مثل خانم لیلی گلستان اقدام به برگزاری رویدادهایی کرده‌اند تا این هنر را هر چه بیشتر به همه مردم نزدیک کنند، اتفاقی که بیشتر از ربع قرن قدمت دارد.

نقشه راه دولت برای برون‌رفت از شرایط کنونی

راه‌حل هست...

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار اقشار مختلف مردم فرمودند: در همین زمینه اقتصادی هیچ بن‌بستی وجود ندارد؛ مشکلات کشور و مشکلات اقتصاد شناخته‌شده است و راه‌حل‌ها هم شناخته‌شده است و مسوولان باید همت کنند.

جوان‌ترین اسیر خلبان از روزهای اسارتش به «صبح‌نو» می‌گوید

جام‌جهانی، ابوغریب و 10‌سال مفقودی

در تقویم کشور، روزی است که برای بسیاری از خانواده‌ها معنای خاصی دارد. روز بیست‌وششم مردادماه سال69 بود که نخستین گروه از اسرای هشت سال جنگ تحمیلی آزاد شدند. بعد از گذشت هشت سال صدای «بیننده‌های عزیز توجه فرمایید...» خبر برگشتن فرزندان ایران، پیروزی جنگ تحمیلی برای همه بود. آقای «بهرام علی مرادی» جوان‌ترین آزاده خلبان است که در سال‌69 با نخستین گروه کاروان اسرا آزاد می‌شود. زمانی که همه فکر می‌کردند ‌او مفقود ‌یا شهید شده است.

صبح نو

گزارش آسوشیتدپرس از سوریه

احساس پیروزی ، شادی مردم و بازگشت زندگی عادی

 

یک خبرگزاری آمریکایی روز یکشنبه در گزارشی میدانی از اوضاع سوریه، به امیدواری وافر مردم این کشور به خاتمه یافتن جنگ‌های داخلی و بهبود اوضاع اشاره کرد.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در آغاز این گزارش نوشت: «بازدیدکنندگانی که از لبنان، همسایه سوریه وارد این کشور می‌شوند اینک با تصاویر بزرگ «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه مواجه می‌شوند که روی آ‌نها نوشته شده است، به سوریه پیروز خوش آمدید.»
بر اساس این گزارش، در دمشق، پایتخت سوریه بسیاری از نقاط ایست بازرسی، برچیده شده و شهر دوباره به حومه‌های اطراف خود که پیشتر در دست مخالفان دولتی بود، متصل می‌شود و بسیاری از ساکنان سابق به همراه بازدیدکنندگان از دیگر نقاط سوریه مجدداً خیابان‌های مناطق یاد شده را پر می‌کنند. حس جدید امید به خاتمه هفت سال جنگ در این کشور به وجود آمده است.
بنا بر این گزارش، در یکی از میادین مرکزی شهر، جایی که تا همین چند وقت پیش گروه‌های مسلح از آنجا خمپاره شلیک می‌کردند، خانواده‌ها و نوجوانان در حال گرفتن عکس‌های سلفی هستند. آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به صحبت‌های «نظیر حباش» شهروند 60 ساله مرکز دمشق که گفته بود، درگیری‌ها تقریباً پایان‌یافته، به نقل از او نوشته است: «مانند بچه‌ای که تازه شروع به راه رفتن می‌کند و گامی پس از گامی دیگر، پیش می‌رود، پیروزی همواره با او خواهد بود.»
آسوشیتدپرس این حس شادی و جشن در مناطق تحت کنترل دولت سوریه را نتیجه «پیشروی‌های متوالی نظامی» خوانده و نوشته است: «این روحیه، با این حس که بشار اسد با حمایت‌های خلل‌ناپذیر متحدان خود، روسیه و ایران، پیروز شده یا دستکم مخالفانی که قصد سرنگونی او را داشتند، مغلوب کرده، تقویت می‌شود.»
بنا بر این گزارش، دولت اکنون مواضع مهم مخالفین و شهرهای مهمی چون «حلب»، «حما» و حتی «درعا» در جنوب این کشور را که اعتراض‌ها از ماه مارس 2011 از آن نقطه شروع شد، تحت کنترل دارد و انتظار می‌رود، مرزهای مهم این کشور با اردن که برای سال‌ها بسته بود به زودی و بعد از بازپس‌گیری استان درعا بازگشایی شود. اینک امیدواری‌ها جهت از سرگیری تجارت و صادرات محصولات ساخت سوریه به کشورهای عربی بسیار بالاست.
مردم سوریه الان می‌توانند از طریق یکی از بزرگراه‌های مهمی که در طول جنگ به شدت آسیب دیده بود، مستقیماً از مرز اردن، خود را به مرکز استان حماه برسانند. همچنین صحبت‌هایی از احتمال آغاز به کار دوباره خط آهن دمشق به حلب تا آخر سال جاری میلادی، مطرح است.
آسوشیتدپرس سپس نوشت: «جدیدترین پیروزی دولت سوریه هفته گذشته و هنگامی حاصل شد که شورشیان با واگذار کردن مناطقی که در استان «قنیطره»، در جنوب غربی این کشور در دست داشتند، موافقت کردند و مسیر را برای نیروهای هوادار بشار اسد برای اعمال قدرت مجدد در امتداد مرز با اسرائیل هموار کردند.»
«رامی الخیر»، شهروند سوری درباره اوضاع کشورش، گفت: «تهدید مستقیم علیه دمشق خاتمه یافته و از آنجایی که دمشق پایتخت است، وضعیت اینجا بر دیگر بخش‌های کشور اثر می‌گذارد.»
در «دوما» هم مغازه‌ها به مرور در حال باز شدن است و خریداران در روزهای اخیر شروع به خریدن محصولات زراعی، لباس و کفش کرده‌اند. 
با این حال، در شهر «عین ترما» که در حومه پایتخت واقع شده و در جریان درگیری‌ها حتی شدیدتر از دوما آسیب دیده، مردم هنوز از قطعی مداوم برق و آب گلایه دارند و مجبورند از ژنراتورهای تولید برق استفاده کنند. دولت، صلیب سرخ، هلال احمر سوریه و دیگر نهادهای غیردولتی تلاش می‌کنند با استفاده از تانکر، به این شهرها آب برسانند. «طاها ابود» مالک یک مغازه تعمیرات کفش در عین ترما، با بیان اینکه الان یک دولت وجود دارد، گفت تانکرهای دولتی هر روز بین ساکنان نان مجانی توزیع می‌کنند.
به نوشته آسوشیتدپرس، اکنون ساکنان «غوطه» هم، بعد از سال‌ها محاصره اینک این امکان را یافته‌اند که آزادانه به دمشق تردد کنند، هرچند که باید هنگام ورود و خروج نام خود را ثبت کنند.
«سامی حنفی» از ساکنان عین ترما هم می‌گوید: «ما قبلاً در زیر زمین زندگی می‌کردیم، اما حالا روی زمین هستیم.» خانم «سوها توما» معلم سوری ساکن شهر «الحسکه» از شهرهای کردستان سوریه که بعد از سال‌ها و با امن شدن راه‌ها، با دخترش برای گذراندن تابستان به دمشق آمده، در یکی از میادین مشهور این شهر، در حالی که لبخند بزرگی به لب داشت و دخترش در سبزه‌ها می‌دوید، گفت: «پیروزی خیلی نزدیک است و به زودی می‌بینیم که درگیری تمام شده است. امیدوارم که دخترم نیر مثل خودم معلم شود و به نسل‌های آینده بیاموزد که عاشق کشورشان باشند.»

شماره‌های پیشین