611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

گزارش آسوشیتدپرس از سوریه

احساس پیروزی ، شادی مردم و بازگشت زندگی عادی

 

یک خبرگزاری آمریکایی روز یکشنبه در گزارشی میدانی از اوضاع سوریه، به امیدواری وافر مردم این کشور به خاتمه یافتن جنگ‌های داخلی و بهبود اوضاع اشاره کرد.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در آغاز این گزارش نوشت: «بازدیدکنندگانی که از لبنان، همسایه سوریه وارد این کشور می‌شوند اینک با تصاویر بزرگ «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه مواجه می‌شوند که روی آ‌نها نوشته شده است، به سوریه پیروز خوش آمدید.»
بر اساس این گزارش، در دمشق، پایتخت سوریه بسیاری از نقاط ایست بازرسی، برچیده شده و شهر دوباره به حومه‌های اطراف خود که پیشتر در دست مخالفان دولتی بود، متصل می‌شود و بسیاری از ساکنان سابق به همراه بازدیدکنندگان از دیگر نقاط سوریه مجدداً خیابان‌های مناطق یاد شده را پر می‌کنند. حس جدید امید به خاتمه هفت سال جنگ در این کشور به وجود آمده است.
بنا بر این گزارش، در یکی از میادین مرکزی شهر، جایی که تا همین چند وقت پیش گروه‌های مسلح از آنجا خمپاره شلیک می‌کردند، خانواده‌ها و نوجوانان در حال گرفتن عکس‌های سلفی هستند. آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به صحبت‌های «نظیر حباش» شهروند 60 ساله مرکز دمشق که گفته بود، درگیری‌ها تقریباً پایان‌یافته، به نقل از او نوشته است: «مانند بچه‌ای که تازه شروع به راه رفتن می‌کند و گامی پس از گامی دیگر، پیش می‌رود، پیروزی همواره با او خواهد بود.»
آسوشیتدپرس این حس شادی و جشن در مناطق تحت کنترل دولت سوریه را نتیجه «پیشروی‌های متوالی نظامی» خوانده و نوشته است: «این روحیه، با این حس که بشار اسد با حمایت‌های خلل‌ناپذیر متحدان خود، روسیه و ایران، پیروز شده یا دستکم مخالفانی که قصد سرنگونی او را داشتند، مغلوب کرده، تقویت می‌شود.»
بنا بر این گزارش، دولت اکنون مواضع مهم مخالفین و شهرهای مهمی چون «حلب»، «حما» و حتی «درعا» در جنوب این کشور را که اعتراض‌ها از ماه مارس 2011 از آن نقطه شروع شد، تحت کنترل دارد و انتظار می‌رود، مرزهای مهم این کشور با اردن که برای سال‌ها بسته بود به زودی و بعد از بازپس‌گیری استان درعا بازگشایی شود. اینک امیدواری‌ها جهت از سرگیری تجارت و صادرات محصولات ساخت سوریه به کشورهای عربی بسیار بالاست.
مردم سوریه الان می‌توانند از طریق یکی از بزرگراه‌های مهمی که در طول جنگ به شدت آسیب دیده بود، مستقیماً از مرز اردن، خود را به مرکز استان حماه برسانند. همچنین صحبت‌هایی از احتمال آغاز به کار دوباره خط آهن دمشق به حلب تا آخر سال جاری میلادی، مطرح است.
آسوشیتدپرس سپس نوشت: «جدیدترین پیروزی دولت سوریه هفته گذشته و هنگامی حاصل شد که شورشیان با واگذار کردن مناطقی که در استان «قنیطره»، در جنوب غربی این کشور در دست داشتند، موافقت کردند و مسیر را برای نیروهای هوادار بشار اسد برای اعمال قدرت مجدد در امتداد مرز با اسرائیل هموار کردند.»
«رامی الخیر»، شهروند سوری درباره اوضاع کشورش، گفت: «تهدید مستقیم علیه دمشق خاتمه یافته و از آنجایی که دمشق پایتخت است، وضعیت اینجا بر دیگر بخش‌های کشور اثر می‌گذارد.»
در «دوما» هم مغازه‌ها به مرور در حال باز شدن است و خریداران در روزهای اخیر شروع به خریدن محصولات زراعی، لباس و کفش کرده‌اند. 
با این حال، در شهر «عین ترما» که در حومه پایتخت واقع شده و در جریان درگیری‌ها حتی شدیدتر از دوما آسیب دیده، مردم هنوز از قطعی مداوم برق و آب گلایه دارند و مجبورند از ژنراتورهای تولید برق استفاده کنند. دولت، صلیب سرخ، هلال احمر سوریه و دیگر نهادهای غیردولتی تلاش می‌کنند با استفاده از تانکر، به این شهرها آب برسانند. «طاها ابود» مالک یک مغازه تعمیرات کفش در عین ترما، با بیان اینکه الان یک دولت وجود دارد، گفت تانکرهای دولتی هر روز بین ساکنان نان مجانی توزیع می‌کنند.
به نوشته آسوشیتدپرس، اکنون ساکنان «غوطه» هم، بعد از سال‌ها محاصره اینک این امکان را یافته‌اند که آزادانه به دمشق تردد کنند، هرچند که باید هنگام ورود و خروج نام خود را ثبت کنند.
«سامی حنفی» از ساکنان عین ترما هم می‌گوید: «ما قبلاً در زیر زمین زندگی می‌کردیم، اما حالا روی زمین هستیم.» خانم «سوها توما» معلم سوری ساکن شهر «الحسکه» از شهرهای کردستان سوریه که بعد از سال‌ها و با امن شدن راه‌ها، با دخترش برای گذراندن تابستان به دمشق آمده، در یکی از میادین مشهور این شهر، در حالی که لبخند بزرگی به لب داشت و دخترش در سبزه‌ها می‌دوید، گفت: «پیروزی خیلی نزدیک است و به زودی می‌بینیم که درگیری تمام شده است. امیدوارم که دخترم نیر مثل خودم معلم شود و به نسل‌های آینده بیاموزد که عاشق کشورشان باشند.»

شماره‌های پیشین