532
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
1
گزارش«صبح‌نو»ازهجدهمین‌جشن‌دنیای‌تصویر

حاشیه‌سازی ممنوع

جشن سینمایی-تلویزیونی حافظ درحالی برگزارشد که حواشی و اتفاقات جالبی را به‌همراه داشت.

دومین حمله تروریستی به پارلمان انگلیس در یکسال اخیر

سایه خلافت بی‌قلمرو داعش بر اروپا

چند ماه از حملات تروریستی داعش به پارلمان مرکزی بریتانیا و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر نمی‌گذرد که صبح دیروز دوشنبه پارلمان لندن شاهد حادثه تروریستی دیگری بود. حادثه‌ای که زخمی شدن چند شهروند بریتانیایی را به همراه داشت.

«صبح‌نو» از فروش بلیت کنسرت‌های لس‌آنجلسی در تهران خبر می‌دهد

کنسرت اون‌ور آب، پرداخت در تهران

چند سالی است که برگزاری کنسرت در کشورهای همسایه ایران توسط خوانندگان خارج‌نشین امری مرسوم و متداول شده و از ایران هم عده‌ای از مردم در این کنسرت‌ها شرکت می‌کنند.

سرمقاله

اراده تغییر

ناطق نوری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

وحدت نیروهای انقلاب ضروری است

«یکی از ضروریات امروز جامعه وحدت همه نیروهای انقلاب است. چپ، راست، تند، کند و هرکسی دلش برای ایران و اسلام بتپد باید در این اندیشه باشد.» کسی که گفته بود برای ورود به میدان سیاست احساس تکلیف نمی‌کنم، حال با توجه به شرایط روز به میدان آمده و یک‌دلی، وحدت و انسجام را راهکار برون‌رفت از شرایط کنونی می‌داند. صحبت از «شیخ نور» است او که بعد از استعفا از ریاست دفتر بازرسی رهبری درباره برنامه آینده سیاسی‌اش گفته بود: «اگر از مسوولیتی کناره‌گیری می‌کنم، دلیل اصلی آن بازگذاشتن میدان برای نسل جدیدتر است، اگرچه این منافاتی با حضور در موقعیت‌های مشورتی که تجربه افراد در آن‌ها کارساز است ندارد و همچنان در خدمت نظام و انقلاب هستم.»

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال۲۰۲۱‌ می‌شود

ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا

ایران تا چهار سال دیگر از رده هجدهم اقتصادهای بزرگ جهان به رده پانزدهم صعود می‌کند و چین جای آمریکا را در رده نخست می‌گیرد؛ این گزارش را اخیراً بانک اقتصاد جهانی اعلام کرده که نشان می‌دهد سیاست‌های ترامپ برای برهم زدن ثبات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی نه تنها جواب نخواهد داد بلکه گریبان‌گیر کشورش نیز خواهد شد.

علی ذوعلم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید که چرا انقلاب اسلامی در مسیر تمدن اسلامی قرار دارد

فروپاشیِ ایده فروپاشی

چهل سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد. راز ماندگاری و عدم فروپاشی انقلاب چیست؟ آیا ما در آستانه فروپاشی سیاسی یا اجتماعی قرار داریم؟ شرایط بین‌المللی چه تأثیری بر این موضوع دارد و آیا فروپاشی تمدن غرب با فروپاشی در ایران مساوق و همبسته است؟ این‌ها مسائلی است که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علی ذوعلم، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آن را به بحث گذاشتیم.

بررسی ویژگی‌ها و عملکرد رویداد «صد اثر، صد هنرمند» گالری گلستان

چند روز آزادی برای هنر محصور شده

مثل خیلی از کالاهای لوکسی که تنها قشر خاصی به سراغ آن‌ها می‌روند، تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و آثار فاخر رشته‌های دنیای بی‌نهایت تجسمی هم خیلی وقت است که جزو لوکس‌ها محسوب می‌شوند و علاوه‌بر حراج‌هایی که مختص افراد مشخصی است، در گالری‌ها و مراکز هنری به فروش می‌رسند. با این حال در این شرایط هم عده‌ای انگشت‌شمار مثل خانم لیلی گلستان اقدام به برگزاری رویدادهایی کرده‌اند تا این هنر را هر چه بیشتر به همه مردم نزدیک کنند، اتفاقی که بیشتر از ربع قرن قدمت دارد.

نقشه راه دولت برای برون‌رفت از شرایط کنونی

راه‌حل هست...

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار اقشار مختلف مردم فرمودند: در همین زمینه اقتصادی هیچ بن‌بستی وجود ندارد؛ مشکلات کشور و مشکلات اقتصاد شناخته‌شده است و راه‌حل‌ها هم شناخته‌شده است و مسوولان باید همت کنند.

جوان‌ترین اسیر خلبان از روزهای اسارتش به «صبح‌نو» می‌گوید

جام‌جهانی، ابوغریب و 10‌سال مفقودی

در تقویم کشور، روزی است که برای بسیاری از خانواده‌ها معنای خاصی دارد. روز بیست‌وششم مردادماه سال69 بود که نخستین گروه از اسرای هشت سال جنگ تحمیلی آزاد شدند. بعد از گذشت هشت سال صدای «بیننده‌های عزیز توجه فرمایید...» خبر برگشتن فرزندان ایران، پیروزی جنگ تحمیلی برای همه بود. آقای «بهرام علی مرادی» جوان‌ترین آزاده خلبان است که در سال‌69 با نخستین گروه کاروان اسرا آزاد می‌شود. زمانی که همه فکر می‌کردند ‌او مفقود ‌یا شهید شده است.

صبح نو

در پی نمایش پمپئو در جمع وطن‌فروشان در فضای مجازی ایجاد شد

موج «نه، به دخالت خارجی» در ایران

در کتابخانه ریگان در کالیفرنیا، اجتماع ایرانی-آمریکایی‌هایی بود که مهمان پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بودند، دیداری که پیام‌های روشنی دارد. وزیر خارجه آمریکا نمایش دوم خود علیه ایران را ملاقات مشترک با منافقین و سلطنت‌طلب‌ها قرارداده است، این دو گروه نیز رقابتی را شروع کرده‌اند که خود را سوگلی آمریکا نشان دهند.
مایک پمپئو، رییس سابق سازمان جاسوسی سیا و وزیرخارجه فعلی آمریکا، روز یکشنبه در دفاع از «کارزار اعمال فشار حداکثری بر ایران»  درجمع «وطن‌فروشان ایرانی» سخنرانی کرد، بنیاد دفاع از دموکراسی یا FDD طراح این شو است.
این بنیاد اخیراً به‌شدت فعالیت خود بر افکارعمومی ایران را زیاد کرده، کارمندان بنیاد چندصباحی است که به‌عنوان کارشناسBBC، من‌وتو و... در خانه‌های فارسی‌زبانان هستند تا از تحریم بیشتر ایران دفاع کنند، برای شناخت آنها تنها کافی است نگاهی به اسامی 30خائن امضاءکننده نامه به ترامپ انداخت. 
بنیادFDD مؤسسه‌ای جنگ‌طلب و نومحافظه‌کار است که در واشنگتن مستقر بوده اما به دلایل بسیار روشن، منشاء اسرائیلی دارد. شلدون ادلسون سرمایه‌دار یهودی بزرگ‌ترین حامی این بنیاد است که به صورت همزمان اسپانسر مالی جمهوری‌خواهان آمریکا و حزب لیکود رژیم اسرائیل نیز هست. 
شلدون ادلسون، سرمایه‌گزار اصلی بنیادFDD همانی است که گفته بود «رییس‌جمهوری باید به ارتش آمریکا دستور بدهد بمب اتمی به کویر ایران بزند، سپس به ایران تلفن بزند و بگوید: آن بمب را دیدی؟ بمب اتمی بعدی در تهران فرود می‌آید. اگر بر موضع خود پافشاری کنید به کلی محو می‌شوید.»
پل سینگر میلیاردر دیگری است که حامی بنیادFDD است و دوست نزدیک رییس‌جمهوری آمریکا. ترامپ در وصف او گفته بود که «از من حمایت نمی‌کنید، چون پولتان را می‌خواهم؛ از من حمایت می‌کنید چون می‌خواهید سیاست‌مداران‌تان را کنترل کنید و این خوب است! حمایت شما را می‌خواهم؛ نه پولتان را»
برنارد مارکوس ضلع سوم حامیان بنیادFDD است که از والدینی یهودی و روس‌تبار در نیوجرسی به دنیا آمده است. او سپتامبر2015، در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز توافق هسته‌ای با ایران را «معاهده‌ای مرگبار» توصیف کرده بود. لیست حامیانFDD البته قطورتر از این حرف‌هاست ولی خباثت این سه نفر مشهودتر است.
علاوه بر نقش بنیادFDD در طراحی تحریم علیه ایران، این گروه با همراهی دو کشور عربستان و امارات به‌انضمام رژیم صهیونیستی، پروژه‌ای را رهبری می‌کند که طی آن با ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی به مدیریت افکار مردم و سیاست‌مداران علیه ایران می‌پردازند.
اگر امروز می‌بینید، توییترفارسی با سیل اکانت‌های برانداز مواجه شده که همگی حامی شبه کارشناس‌های‌براندازBBC هستند؛ بدانید که بنیادFDD با بهره‌گیری از دلارهای عربی درصدد «القای تصور همراهی مردم با براندازان» به سیاست‌مداران آمریکایی به منظور تحریم بیشتر یا جنگ است.
سخنرانی پمپئو، وزیرخارجه آمریکا در جمع ایرانیان و فعالیت‌های این‌چنینی دولتمردان آمریکا؛ تفاوت چندانی با میتینگ سازمان منافقین ندارد؛ با این تفاوت که بنیادFDD سعی می‌کند، هوشمندانه‌تر عمل کند؛ اما درعمل دیکتاتورتر از رجوی و خطرناک‌تر از منافقین‌اند.
ترکیب ایرانیان حاضر در اجلاس روز گذشته، تحصیل‌کردگان، صاحب‌منصبان و اکتیویست‌هایی با گرایش‌های مختلف سیاسی هستند، نخستین پیامی که پمپئو و دولت ترامپ از طریق این نشست ارسال داشته‌اند پاسخ به جمهوری اسلامی درباره حمایت آمریکا از منافقین است.
پیام دیگر این است که عزم دولت آمریکا در حمایت از تغییر نظام سیاسی ایران جدی است. لذا دولت آمریکا به دنبال بهره‌گیری از همه پتانسیل‌های موجود است که قابلیت ایفای نقش به عنوان بدیل جمهوری اسلامی را دارند و شاید ترغیب به هم‌اندیشی و همکاری بین گروه‌هایی که جزیره‌وار فعالیت می‌کنند.
از میان رؤسای جمهوری پیشین آمریکا، رونالد ریگان بیشترین شباهت را به ترامپ دارد. هم به دلیل رویکرد رسانه‌های Mainstream به عدم شایستگی ریاست جمهوری آمریکا، هم به دلیل پیشینه غیر سیاسی‌اش و هم سیاست‌هایش در برابر ایران و روسیه. انتخاب کتابخانه ریگان هم بی‌دلیل نیست.
بعید نیست که دولت آمریکا از مواضع پیشینش در مورد قوانین سختگیرانه مهاجرتی در قبال ایران نیز اندکی عدول کند تا به عنوان امتیازی از این نشست آن را به ایرانیان آمریکا ارائه کند.
در پی برگزاری این همایش، بسیار از جوانان انقلابی و فعالان توییتری اعلام کرده‌اند که همزمان با برنامه سخنرانی «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا درباره ایران، اتحادشان را در «نه گفتن به دخالت خارجی» در توییتر به نمایش می‌گذارند.

شماره‌های پیشین