573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
1
نهضت آزادی را از لابه‌لای کتاب‌ها بشناسیم

پیشگامان سازش در انقلاب

یکی از گروه‌های مهم و البته چالش برانگیز در سیاست ایران، نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان است. گروهی در اوایل دهه40 با گرایش و سبقه دینی تشکیل شد و افراد و شخصیت‌های مهم سیاسی و دینی هم عضو آن شدند و البته چهره‌های زیادی از این گروه نیز در راه مبارزه با رژیم پهلوی در زندان‌های شاه بودند.

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

«صبح‌نو» سیر تحول تئاتر روشنفکری به تئاتر لوکس را بررسی می‌کند

امپراطوری لاکچری‌ها

سال‌ها پیش از وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهند ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند واز پیچیدگی پرهیز می‌کردند. هنرمندان سینما توفیق خود را در ارتباط نزدیک‌تر و بی پرده‌تر با مردم جست‌وجو می‌کردند. فیلم‌سازان در جای جای عالم تلاش می‌کردند روش‌های نویی برای سرگرمی مردمان فراهم کنند. در معرکه رونق سینما اهالی تئاتر گیج و سرگردان آینده خود و هنر خویش را جست‌جو می‌کردند. هر چه سالن‌های تئاتر خالی‌تر می‌شد سالن‌های سینما شلوغ و پر ازدحام‌تر می‌شد. حالا سوال این‌جاست، آیا تئاتر زنده مانده است؟

سر مقاله

نقشه راه هزاره جدید

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

مسعود پورفرد در نشست «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی»:

دانشگاه‌های آلمان درس «نظریه عدالت» دارند؛ ما نداریم

نخستین پیش‌نشست همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با موضوع «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی» با سخنرانی دکتر مسعود پورفرد و حجت‌الاسلام دکتر محسن مهاجرنیا از اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در این پژوهشگاه برگزار شد.

یادداشت

لزوم ترجمه «فلسفه اسلامی» به زبان «فلسفه علم اجتماعی»

مهدی جمشیدی

«صبح‌نو» موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران را با وجود انتخاب دو شهردار در یکسال گذشته بررسی کرده است

محله برو بیا

شهرداری تهران نهادی است که این روزها به تنهایی می‌تواند در رأس اخبار کشور قرار بگیرد. خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها، تلاش برای تصویب گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، معرفی اعضای جدید کابینه، برخورد با مفاسد اقتصادی از یک‌سو و سونامی انتصابات در بلدیه تهران آن هم در آخرین روزهای فعالیت شهردار تهران که باید بر اساس قانون مصوب مجلس سمت خود را ترک کند، سؤالات و البته نگرانی‌های بسیاری را از افکار عمومی به وجود آمده است.

بدعهدی‌های خودروسازان داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی از سال گذشته ادامه دارد

انحصاری که باید بشکند

صنعت خودروسازی ایران صنعتی بسته و انحصاری است که کیفیت تولید و مشتری‌مداری در لایه‌های بسیار پایین آن قرار دارند. شرکت‌های خودروسازی با حمایت‌های بی‌دریغ دولتی به شرکت‌های خصولتی بدل شده‌اند که منافعی مشترک با دولت دارند و این هم‌کاسه شدن منافع دولت و خودروسازها باعث شده تا این شرکت‌ها با وجود انجام ندادن تعهدات‌شان در برابر مردم و مشتریانی که مجبور هستند با هزینه خودروی خارجی، خودروی بی کیفیت داخلی سوار شوند، مشتریان دست‌شان به جایی برای تحقق حقوق‌شان نرسد.

«صبح‌نو» از حواشی مرگ یک دانش‌آموز کردستانی گزارش می‌دهد

آوار شایعات روی سر دنیا

دنیا ویسی، دختربچه هفت ساله که هفته گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد، حالا تبدیل به سوژه‌ای برای رسانه‌های خارجی و سلبریتی‌های داخلی شده است. شایعه تجاوز به این دختربچه اگرچه با تکذیب شدید خانواده داغدار او روبه‌رو شد اما این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مطرح کردن ادعاهای این چنینی بدون هیچ‌گونه سندی از سوی سلبریتی‌ها مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نیست؟ و چرا دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم با این افراد برخورد جدی نمی‌کند؟

علی بیگدلی در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: اتحادیه اروپا به سمت متلاشی شدن می‌رود

شکاف در اروپای واحد

مقامات اروپایی نگران انتخابات پارلمانی سال آینده در اروپای واحد هستند و می‌گویند اگر این‌بار احزاب راست افراطی (نژاد پرستان) بتوانند آرای عمومی خود را افزایش دهند، قاره سبز با وضعیتی بحرانی مواجه خواهد شد.

صبح نو

در پی نمایش پمپئو در جمع وطن‌فروشان در فضای مجازی ایجاد شد

موج «نه، به دخالت خارجی» در ایران

در کتابخانه ریگان در کالیفرنیا، اجتماع ایرانی-آمریکایی‌هایی بود که مهمان پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بودند، دیداری که پیام‌های روشنی دارد. وزیر خارجه آمریکا نمایش دوم خود علیه ایران را ملاقات مشترک با منافقین و سلطنت‌طلب‌ها قرارداده است، این دو گروه نیز رقابتی را شروع کرده‌اند که خود را سوگلی آمریکا نشان دهند.
مایک پمپئو، رییس سابق سازمان جاسوسی سیا و وزیرخارجه فعلی آمریکا، روز یکشنبه در دفاع از «کارزار اعمال فشار حداکثری بر ایران»  درجمع «وطن‌فروشان ایرانی» سخنرانی کرد، بنیاد دفاع از دموکراسی یا FDD طراح این شو است.
این بنیاد اخیراً به‌شدت فعالیت خود بر افکارعمومی ایران را زیاد کرده، کارمندان بنیاد چندصباحی است که به‌عنوان کارشناسBBC، من‌وتو و... در خانه‌های فارسی‌زبانان هستند تا از تحریم بیشتر ایران دفاع کنند، برای شناخت آنها تنها کافی است نگاهی به اسامی 30خائن امضاءکننده نامه به ترامپ انداخت. 
بنیادFDD مؤسسه‌ای جنگ‌طلب و نومحافظه‌کار است که در واشنگتن مستقر بوده اما به دلایل بسیار روشن، منشاء اسرائیلی دارد. شلدون ادلسون سرمایه‌دار یهودی بزرگ‌ترین حامی این بنیاد است که به صورت همزمان اسپانسر مالی جمهوری‌خواهان آمریکا و حزب لیکود رژیم اسرائیل نیز هست. 
شلدون ادلسون، سرمایه‌گزار اصلی بنیادFDD همانی است که گفته بود «رییس‌جمهوری باید به ارتش آمریکا دستور بدهد بمب اتمی به کویر ایران بزند، سپس به ایران تلفن بزند و بگوید: آن بمب را دیدی؟ بمب اتمی بعدی در تهران فرود می‌آید. اگر بر موضع خود پافشاری کنید به کلی محو می‌شوید.»
پل سینگر میلیاردر دیگری است که حامی بنیادFDD است و دوست نزدیک رییس‌جمهوری آمریکا. ترامپ در وصف او گفته بود که «از من حمایت نمی‌کنید، چون پولتان را می‌خواهم؛ از من حمایت می‌کنید چون می‌خواهید سیاست‌مداران‌تان را کنترل کنید و این خوب است! حمایت شما را می‌خواهم؛ نه پولتان را»
برنارد مارکوس ضلع سوم حامیان بنیادFDD است که از والدینی یهودی و روس‌تبار در نیوجرسی به دنیا آمده است. او سپتامبر2015، در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز توافق هسته‌ای با ایران را «معاهده‌ای مرگبار» توصیف کرده بود. لیست حامیانFDD البته قطورتر از این حرف‌هاست ولی خباثت این سه نفر مشهودتر است.
علاوه بر نقش بنیادFDD در طراحی تحریم علیه ایران، این گروه با همراهی دو کشور عربستان و امارات به‌انضمام رژیم صهیونیستی، پروژه‌ای را رهبری می‌کند که طی آن با ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی به مدیریت افکار مردم و سیاست‌مداران علیه ایران می‌پردازند.
اگر امروز می‌بینید، توییترفارسی با سیل اکانت‌های برانداز مواجه شده که همگی حامی شبه کارشناس‌های‌براندازBBC هستند؛ بدانید که بنیادFDD با بهره‌گیری از دلارهای عربی درصدد «القای تصور همراهی مردم با براندازان» به سیاست‌مداران آمریکایی به منظور تحریم بیشتر یا جنگ است.
سخنرانی پمپئو، وزیرخارجه آمریکا در جمع ایرانیان و فعالیت‌های این‌چنینی دولتمردان آمریکا؛ تفاوت چندانی با میتینگ سازمان منافقین ندارد؛ با این تفاوت که بنیادFDD سعی می‌کند، هوشمندانه‌تر عمل کند؛ اما درعمل دیکتاتورتر از رجوی و خطرناک‌تر از منافقین‌اند.
ترکیب ایرانیان حاضر در اجلاس روز گذشته، تحصیل‌کردگان، صاحب‌منصبان و اکتیویست‌هایی با گرایش‌های مختلف سیاسی هستند، نخستین پیامی که پمپئو و دولت ترامپ از طریق این نشست ارسال داشته‌اند پاسخ به جمهوری اسلامی درباره حمایت آمریکا از منافقین است.
پیام دیگر این است که عزم دولت آمریکا در حمایت از تغییر نظام سیاسی ایران جدی است. لذا دولت آمریکا به دنبال بهره‌گیری از همه پتانسیل‌های موجود است که قابلیت ایفای نقش به عنوان بدیل جمهوری اسلامی را دارند و شاید ترغیب به هم‌اندیشی و همکاری بین گروه‌هایی که جزیره‌وار فعالیت می‌کنند.
از میان رؤسای جمهوری پیشین آمریکا، رونالد ریگان بیشترین شباهت را به ترامپ دارد. هم به دلیل رویکرد رسانه‌های Mainstream به عدم شایستگی ریاست جمهوری آمریکا، هم به دلیل پیشینه غیر سیاسی‌اش و هم سیاست‌هایش در برابر ایران و روسیه. انتخاب کتابخانه ریگان هم بی‌دلیل نیست.
بعید نیست که دولت آمریکا از مواضع پیشینش در مورد قوانین سختگیرانه مهاجرتی در قبال ایران نیز اندکی عدول کند تا به عنوان امتیازی از این نشست آن را به ایرانیان آمریکا ارائه کند.
در پی برگزاری این همایش، بسیار از جوانان انقلابی و فعالان توییتری اعلام کرده‌اند که همزمان با برنامه سخنرانی «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا درباره ایران، اتحادشان را در «نه گفتن به دخالت خارجی» در توییتر به نمایش می‌گذارند.

شماره‌های پیشین