611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

در پی نمایش پمپئو در جمع وطن‌فروشان در فضای مجازی ایجاد شد

موج «نه، به دخالت خارجی» در ایران

در کتابخانه ریگان در کالیفرنیا، اجتماع ایرانی-آمریکایی‌هایی بود که مهمان پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بودند، دیداری که پیام‌های روشنی دارد. وزیر خارجه آمریکا نمایش دوم خود علیه ایران را ملاقات مشترک با منافقین و سلطنت‌طلب‌ها قرارداده است، این دو گروه نیز رقابتی را شروع کرده‌اند که خود را سوگلی آمریکا نشان دهند.
مایک پمپئو، رییس سابق سازمان جاسوسی سیا و وزیرخارجه فعلی آمریکا، روز یکشنبه در دفاع از «کارزار اعمال فشار حداکثری بر ایران»  درجمع «وطن‌فروشان ایرانی» سخنرانی کرد، بنیاد دفاع از دموکراسی یا FDD طراح این شو است.
این بنیاد اخیراً به‌شدت فعالیت خود بر افکارعمومی ایران را زیاد کرده، کارمندان بنیاد چندصباحی است که به‌عنوان کارشناسBBC، من‌وتو و... در خانه‌های فارسی‌زبانان هستند تا از تحریم بیشتر ایران دفاع کنند، برای شناخت آنها تنها کافی است نگاهی به اسامی 30خائن امضاءکننده نامه به ترامپ انداخت. 
بنیادFDD مؤسسه‌ای جنگ‌طلب و نومحافظه‌کار است که در واشنگتن مستقر بوده اما به دلایل بسیار روشن، منشاء اسرائیلی دارد. شلدون ادلسون سرمایه‌دار یهودی بزرگ‌ترین حامی این بنیاد است که به صورت همزمان اسپانسر مالی جمهوری‌خواهان آمریکا و حزب لیکود رژیم اسرائیل نیز هست. 
شلدون ادلسون، سرمایه‌گزار اصلی بنیادFDD همانی است که گفته بود «رییس‌جمهوری باید به ارتش آمریکا دستور بدهد بمب اتمی به کویر ایران بزند، سپس به ایران تلفن بزند و بگوید: آن بمب را دیدی؟ بمب اتمی بعدی در تهران فرود می‌آید. اگر بر موضع خود پافشاری کنید به کلی محو می‌شوید.»
پل سینگر میلیاردر دیگری است که حامی بنیادFDD است و دوست نزدیک رییس‌جمهوری آمریکا. ترامپ در وصف او گفته بود که «از من حمایت نمی‌کنید، چون پولتان را می‌خواهم؛ از من حمایت می‌کنید چون می‌خواهید سیاست‌مداران‌تان را کنترل کنید و این خوب است! حمایت شما را می‌خواهم؛ نه پولتان را»
برنارد مارکوس ضلع سوم حامیان بنیادFDD است که از والدینی یهودی و روس‌تبار در نیوجرسی به دنیا آمده است. او سپتامبر2015، در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز توافق هسته‌ای با ایران را «معاهده‌ای مرگبار» توصیف کرده بود. لیست حامیانFDD البته قطورتر از این حرف‌هاست ولی خباثت این سه نفر مشهودتر است.
علاوه بر نقش بنیادFDD در طراحی تحریم علیه ایران، این گروه با همراهی دو کشور عربستان و امارات به‌انضمام رژیم صهیونیستی، پروژه‌ای را رهبری می‌کند که طی آن با ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی به مدیریت افکار مردم و سیاست‌مداران علیه ایران می‌پردازند.
اگر امروز می‌بینید، توییترفارسی با سیل اکانت‌های برانداز مواجه شده که همگی حامی شبه کارشناس‌های‌براندازBBC هستند؛ بدانید که بنیادFDD با بهره‌گیری از دلارهای عربی درصدد «القای تصور همراهی مردم با براندازان» به سیاست‌مداران آمریکایی به منظور تحریم بیشتر یا جنگ است.
سخنرانی پمپئو، وزیرخارجه آمریکا در جمع ایرانیان و فعالیت‌های این‌چنینی دولتمردان آمریکا؛ تفاوت چندانی با میتینگ سازمان منافقین ندارد؛ با این تفاوت که بنیادFDD سعی می‌کند، هوشمندانه‌تر عمل کند؛ اما درعمل دیکتاتورتر از رجوی و خطرناک‌تر از منافقین‌اند.
ترکیب ایرانیان حاضر در اجلاس روز گذشته، تحصیل‌کردگان، صاحب‌منصبان و اکتیویست‌هایی با گرایش‌های مختلف سیاسی هستند، نخستین پیامی که پمپئو و دولت ترامپ از طریق این نشست ارسال داشته‌اند پاسخ به جمهوری اسلامی درباره حمایت آمریکا از منافقین است.
پیام دیگر این است که عزم دولت آمریکا در حمایت از تغییر نظام سیاسی ایران جدی است. لذا دولت آمریکا به دنبال بهره‌گیری از همه پتانسیل‌های موجود است که قابلیت ایفای نقش به عنوان بدیل جمهوری اسلامی را دارند و شاید ترغیب به هم‌اندیشی و همکاری بین گروه‌هایی که جزیره‌وار فعالیت می‌کنند.
از میان رؤسای جمهوری پیشین آمریکا، رونالد ریگان بیشترین شباهت را به ترامپ دارد. هم به دلیل رویکرد رسانه‌های Mainstream به عدم شایستگی ریاست جمهوری آمریکا، هم به دلیل پیشینه غیر سیاسی‌اش و هم سیاست‌هایش در برابر ایران و روسیه. انتخاب کتابخانه ریگان هم بی‌دلیل نیست.
بعید نیست که دولت آمریکا از مواضع پیشینش در مورد قوانین سختگیرانه مهاجرتی در قبال ایران نیز اندکی عدول کند تا به عنوان امتیازی از این نشست آن را به ایرانیان آمریکا ارائه کند.
در پی برگزاری این همایش، بسیار از جوانان انقلابی و فعالان توییتری اعلام کرده‌اند که همزمان با برنامه سخنرانی «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا درباره ایران، اتحادشان را در «نه گفتن به دخالت خارجی» در توییتر به نمایش می‌گذارند.

شماره‌های پیشین