573
یکشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۷
1
نهضت آزادی را از لابه‌لای کتاب‌ها بشناسیم

پیشگامان سازش در انقلاب

یکی از گروه‌های مهم و البته چالش برانگیز در سیاست ایران، نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان است. گروهی در اوایل دهه40 با گرایش و سبقه دینی تشکیل شد و افراد و شخصیت‌های مهم سیاسی و دینی هم عضو آن شدند و البته چهره‌های زیادی از این گروه نیز در راه مبارزه با رژیم پهلوی در زندان‌های شاه بودند.

سخنگوی دستگاه قضا به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد

دستگیری ۱۳‌متهم جدید ارزی

بازهم یکشنبه بود و زمان دیدار سخنگوی دستگاه قضا با حضور اصحاب رسانه رسید، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای این‌بار هم با دست پر در میان خبرنگاران آمد و پاسخگوی سؤالات آن‌ها شد، در این میان خبرهای دست اولی را هم در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، از بازداشت اخلالگران اقتصادی و اعلام اسامی محکومان اقتصادی گرفته تا حکم حبس برای نفوذی دوتابعیتی گفت و به فعالان بازار غیرمجاز ارز هشدار داد.

رهبر انقلاب از مراکز علمی و نخبگان خواستند برای ارتقای سند ایرانی-اسلامی پیشرفت، نظر مشورتی دهند

الگوی پیشرفت ایران برای 50 سال آینده

«صبح‌نو» سیر تحول تئاتر روشنفکری به تئاتر لوکس را بررسی می‌کند

امپراطوری لاکچری‌ها

سال‌ها پیش از وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهند ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند واز پیچیدگی پرهیز می‌کردند. هنرمندان سینما توفیق خود را در ارتباط نزدیک‌تر و بی پرده‌تر با مردم جست‌وجو می‌کردند. فیلم‌سازان در جای جای عالم تلاش می‌کردند روش‌های نویی برای سرگرمی مردمان فراهم کنند. در معرکه رونق سینما اهالی تئاتر گیج و سرگردان آینده خود و هنر خویش را جست‌جو می‌کردند. هر چه سالن‌های تئاتر خالی‌تر می‌شد سالن‌های سینما شلوغ و پر ازدحام‌تر می‌شد. حالا سوال این‌جاست، آیا تئاتر زنده مانده است؟

سر مقاله

نقشه راه هزاره جدید

احسان سلطانی( از امضا کنندگان نامه 38 نفره به رییس‌جمهوری ) : آقایان نگرانی‌های اقتصادی را به جنگ سیاسی تبدیل می‌کنند

«نقدهای نمکی» به نامه‌های اقتصاددانان

نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است و اگر زیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. این کنایه رییس‌جمهوری به انتقادهای اقتصاددانان نسبت به عملکرد دولت است که این انتقاد را در قالب نامه و یا مصاحبه با رسانه‌ها به گوش رییس‌جمهوری رسانده‌اند.

یادداشت

چرایی نگرانی رهبر انقلاب از نظام بانکی

دکتر محسن زنگنه

مسعود پورفرد در نشست «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی»:

دانشگاه‌های آلمان درس «نظریه عدالت» دارند؛ ما نداریم

نخستین پیش‌نشست همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» با موضوع «فلسفه سیاسی در ساحت انقلاب اسلامی» با سخنرانی دکتر مسعود پورفرد و حجت‌الاسلام دکتر محسن مهاجرنیا از اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، هفته گذشته در این پژوهشگاه برگزار شد.

یادداشت

لزوم ترجمه «فلسفه اسلامی» به زبان «فلسفه علم اجتماعی»

مهدی جمشیدی

«صبح‌نو» موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران را با وجود انتخاب دو شهردار در یکسال گذشته بررسی کرده است

محله برو بیا

شهرداری تهران نهادی است که این روزها به تنهایی می‌تواند در رأس اخبار کشور قرار بگیرد. خروج آمریکا از برجام و برقراری دوباره تحریم‌ها، تلاش برای تصویب گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، معرفی اعضای جدید کابینه، برخورد با مفاسد اقتصادی از یک‌سو و سونامی انتصابات در بلدیه تهران آن هم در آخرین روزهای فعالیت شهردار تهران که باید بر اساس قانون مصوب مجلس سمت خود را ترک کند، سؤالات و البته نگرانی‌های بسیاری را از افکار عمومی به وجود آمده است.

بدعهدی‌های خودروسازان داخلی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی از سال گذشته ادامه دارد

انحصاری که باید بشکند

صنعت خودروسازی ایران صنعتی بسته و انحصاری است که کیفیت تولید و مشتری‌مداری در لایه‌های بسیار پایین آن قرار دارند. شرکت‌های خودروسازی با حمایت‌های بی‌دریغ دولتی به شرکت‌های خصولتی بدل شده‌اند که منافعی مشترک با دولت دارند و این هم‌کاسه شدن منافع دولت و خودروسازها باعث شده تا این شرکت‌ها با وجود انجام ندادن تعهدات‌شان در برابر مردم و مشتریانی که مجبور هستند با هزینه خودروی خارجی، خودروی بی کیفیت داخلی سوار شوند، مشتریان دست‌شان به جایی برای تحقق حقوق‌شان نرسد.

«صبح‌نو» از حواشی مرگ یک دانش‌آموز کردستانی گزارش می‌دهد

آوار شایعات روی سر دنیا

دنیا ویسی، دختربچه هفت ساله که هفته گذشته بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد، حالا تبدیل به سوژه‌ای برای رسانه‌های خارجی و سلبریتی‌های داخلی شده است. شایعه تجاوز به این دختربچه اگرچه با تکذیب شدید خانواده داغدار او روبه‌رو شد اما این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مطرح کردن ادعاهای این چنینی بدون هیچ‌گونه سندی از سوی سلبریتی‌ها مصداق بارز تشویش اذهان عمومی نیست؟ و چرا دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم با این افراد برخورد جدی نمی‌کند؟

علی بیگدلی در گفت‌و‌گو با «صبح نو»: اتحادیه اروپا به سمت متلاشی شدن می‌رود

شکاف در اروپای واحد

مقامات اروپایی نگران انتخابات پارلمانی سال آینده در اروپای واحد هستند و می‌گویند اگر این‌بار احزاب راست افراطی (نژاد پرستان) بتوانند آرای عمومی خود را افزایش دهند، قاره سبز با وضعیتی بحرانی مواجه خواهد شد.

صبح نو

انتقادها نسبت به بازرسی آژانس انرژی اتمی از مراکز علمی افزایش یافت

ایجاد مخاطره برای دانشمندان هسته‌ای

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این بهانه که در مقاله یکی از دانشجویان دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت از واژه سانتریفیوژ استفاده شده، اقدام به بازرسی و نمونه‌برداری از برخی از آزمایشگاه‌های دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت کردند اقدامات و بازدید مخفیانه هم باعث شد تا بسیاری از دانشگاهیان اعتراضات خود را به روش‌های مختلف بیان کنند.
     آغاز تجاوز به حریم استاد و دانشجو
آقای علیرضا زاکانی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با انتشار توئیتی اعلام کرد که «بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی از دانشگاه علم و صنعت، شکستن مرزهای استقلال کشور و ورود به حیطه علم و فناوری و آغاز تجاوز به حریم استاد و دانشجوست. باید مراقب خرابکاری و ترور دانشمندان کشور بود و از زمینه‌سازان این بازرسی غیرقانونی و قبول این ذلت و خواری در هر موقعیتی بازخواست کرد.»
     تحمیل تحقیرها و تسلیم‌های ذلیلانه به ملت 
سیدمحمود نبویان، استاد حوزه و دانشگاه هم در این رابطه گفت: « مأموران آژانس بین‌المللی که طبق گفته روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای صفحه 211، بسیاری از آ‌نها جاسوس هستند از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت نیز بازدید کردند. این دیپلماسی ذلت تا کجا باید تحقیرها و تسلیم‌های ذلیلانه را به ملت غیور ایران تحمیل کند؟!»
     هیچ کشوری تا به حال چنین اجازه‌ای نداده!
محمدمهدی میرزایی پور، مسوول سیاسی بسیج دانشگاه امیرکبیر هم در این رابطه گفت: «گویا بازرسان آژانس از دانشگاه علم و صنعت و از دفتر اساتید بدون اطلاع آنها بازرسی کرده‌اند. بعد آیا اونوقت باید به اون به اصطلاح دستاوردهای منطقه‌ای افتخار کنیم وقتی دشمن توی اتاق‌خواب‌های ما رو هم دسترسی داره؟ هیچ کشوری چنین اجازه‌ای نداده تابه‌حال. خاک بر سری که شاخ و دم نداره.»
     وادادگی پنهانی برجام
علی خضریان، دبیرکل اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه علام صنعت هم در این رابطه نوشت: « در روز تعطیل و به صورت پنهانی بازرسان آژانس انرژی اتمی را آورده‌اند داخل دانشگاه علم و صنعت تا از دانشکده برق نمونه‌برداری کنند. اینطور که معلوم است برجام ابعاد وادادگی پنهانی هم دارد که دولت علاقه‌ای به شفافیت آن برای مردم ندارد.»
     جلوگیری از تکرار
بسیج دانشجویی هشت دانشگاه بزرگ تهران در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم از بازرسی آژانس بین‌المللی از دانشگاه علم و صنعت بدون اطلاع دانشگاهیان انتقاد کردند. بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران هم با صدور بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به این اقدام اعلام کرد. در قسمتی از این بیانیه آمده است: « مگر در ننگنامه برجام، علاوه بر پذیرش تحقیرهای فراوان ملت انقلابی ایران و دستاوردهای آن، اجازه تفتیش مراکز علمی و دانشگاهی هم به اجانب از جمله آژانس اتمی داده شده ‌است که ما دانشگاهیان از آن بی‌خبر بوده‌ایم. سابقه بازرسی‌های آژانس و اتفاقات تلخ بعدی نشان می‌دهد که غالباً امنیت فکری، جانی و عرضی اساتید و دانشجویان در معرض خطر قرار گرفته است. از وزیر محترم علوم تقاضا کرد ضمن برخورد قاطع با عوامل هماهنگی و ورود مفتشان، از تکرار آن قاطعاً جلوگیری به عمل آورند.
     زیرپا گذاشتن خطوط قرمز رهبرانقلاب
بسیج اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در محکومیت بازرسی پنهانی عوامل بیگانه از دانشگاه علم و صنعت، بیانیه‌ای اعتراضی صادر کرد و نسبت به نقض حاکمیت ملی هشدار داد؛ در این بیانیه به زیرپا گذاشتن خطوط قرمز رهبرانقلاب اشاره می‌شود و عنوان شده بود: «به‌رغم تأکید صریح ایشان مبنی بر ممنوعیت دسترسی بیگانگان به دانشمندان و زیرساخت‌های علمی کشور، به‌خصوص در مسائل هسته‌ای، با بهانه واهی و به صورت پنهانی به عوامل آژانس اجازه داده می‌شود، تا اقدام به بازرسی از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت نموده و ضمن جاسوسی امنیت علمی و جانی دانشگاهیان را در معرض خطر قرار دهد. »
     ایجاد مخاطره برای دانشمندان هسته‌ای
حجت‌الاسلام ابراهیمی‌نژاد، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت در این رابطه گفت: اینکه پای مأموران سازمان انرژی اتمی به مراکز علمی ما باز شود مخالف امنیت ملی ماست و می‌تواند امنیت علمی و امنیت دانشمندان ما را به مخاطره بیندازد. ابراهیمی‌نژاد همچنین گفت: باید با این موضوع برخورد شود و نباید اجازه داد تا پای مأموران آژانس به مراکز علمی باز شود، اینکه مأموران آژانس به این شکل مخفیانه و در یک روز تعطیل دست به چنین اقدامی بزنند، مسأله‌ای است که باید شفاف شود و ما نیز به اندازه خود این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.  براساس این گزارش، همانگونه که دانشگاهیان در مواضع خود اعلام کرده‌اند بازرسی‌های مخفیانه آژانس اتمی از مراکز علمی می‌تواند تکرار یک فاجعه تلخ را رقم بزند، ماجرایی که مشابه آن در گذشته رخ داد و به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان 
انجامید.

شماره‌های پیشین