532
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
1
گزارش«صبح‌نو»ازهجدهمین‌جشن‌دنیای‌تصویر

حاشیه‌سازی ممنوع

جشن سینمایی-تلویزیونی حافظ درحالی برگزارشد که حواشی و اتفاقات جالبی را به‌همراه داشت.

دومین حمله تروریستی به پارلمان انگلیس در یکسال اخیر

سایه خلافت بی‌قلمرو داعش بر اروپا

چند ماه از حملات تروریستی داعش به پارلمان مرکزی بریتانیا و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر نمی‌گذرد که صبح دیروز دوشنبه پارلمان لندن شاهد حادثه تروریستی دیگری بود. حادثه‌ای که زخمی شدن چند شهروند بریتانیایی را به همراه داشت.

«صبح‌نو» از فروش بلیت کنسرت‌های لس‌آنجلسی در تهران خبر می‌دهد

کنسرت اون‌ور آب، پرداخت در تهران

چند سالی است که برگزاری کنسرت در کشورهای همسایه ایران توسط خوانندگان خارج‌نشین امری مرسوم و متداول شده و از ایران هم عده‌ای از مردم در این کنسرت‌ها شرکت می‌کنند.

سرمقاله

اراده تغییر

ناطق نوری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

وحدت نیروهای انقلاب ضروری است

«یکی از ضروریات امروز جامعه وحدت همه نیروهای انقلاب است. چپ، راست، تند، کند و هرکسی دلش برای ایران و اسلام بتپد باید در این اندیشه باشد.» کسی که گفته بود برای ورود به میدان سیاست احساس تکلیف نمی‌کنم، حال با توجه به شرایط روز به میدان آمده و یک‌دلی، وحدت و انسجام را راهکار برون‌رفت از شرایط کنونی می‌داند. صحبت از «شیخ نور» است او که بعد از استعفا از ریاست دفتر بازرسی رهبری درباره برنامه آینده سیاسی‌اش گفته بود: «اگر از مسوولیتی کناره‌گیری می‌کنم، دلیل اصلی آن بازگذاشتن میدان برای نسل جدیدتر است، اگرچه این منافاتی با حضور در موقعیت‌های مشورتی که تجربه افراد در آن‌ها کارساز است ندارد و همچنان در خدمت نظام و انقلاب هستم.»

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال۲۰۲۱‌ می‌شود

ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا

ایران تا چهار سال دیگر از رده هجدهم اقتصادهای بزرگ جهان به رده پانزدهم صعود می‌کند و چین جای آمریکا را در رده نخست می‌گیرد؛ این گزارش را اخیراً بانک اقتصاد جهانی اعلام کرده که نشان می‌دهد سیاست‌های ترامپ برای برهم زدن ثبات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی نه تنها جواب نخواهد داد بلکه گریبان‌گیر کشورش نیز خواهد شد.

علی ذوعلم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید که چرا انقلاب اسلامی در مسیر تمدن اسلامی قرار دارد

فروپاشیِ ایده فروپاشی

چهل سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد. راز ماندگاری و عدم فروپاشی انقلاب چیست؟ آیا ما در آستانه فروپاشی سیاسی یا اجتماعی قرار داریم؟ شرایط بین‌المللی چه تأثیری بر این موضوع دارد و آیا فروپاشی تمدن غرب با فروپاشی در ایران مساوق و همبسته است؟ این‌ها مسائلی است که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علی ذوعلم، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آن را به بحث گذاشتیم.

بررسی ویژگی‌ها و عملکرد رویداد «صد اثر، صد هنرمند» گالری گلستان

چند روز آزادی برای هنر محصور شده

مثل خیلی از کالاهای لوکسی که تنها قشر خاصی به سراغ آن‌ها می‌روند، تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و آثار فاخر رشته‌های دنیای بی‌نهایت تجسمی هم خیلی وقت است که جزو لوکس‌ها محسوب می‌شوند و علاوه‌بر حراج‌هایی که مختص افراد مشخصی است، در گالری‌ها و مراکز هنری به فروش می‌رسند. با این حال در این شرایط هم عده‌ای انگشت‌شمار مثل خانم لیلی گلستان اقدام به برگزاری رویدادهایی کرده‌اند تا این هنر را هر چه بیشتر به همه مردم نزدیک کنند، اتفاقی که بیشتر از ربع قرن قدمت دارد.

نقشه راه دولت برای برون‌رفت از شرایط کنونی

راه‌حل هست...

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دیدار اقشار مختلف مردم فرمودند: در همین زمینه اقتصادی هیچ بن‌بستی وجود ندارد؛ مشکلات کشور و مشکلات اقتصاد شناخته‌شده است و راه‌حل‌ها هم شناخته‌شده است و مسوولان باید همت کنند.

جوان‌ترین اسیر خلبان از روزهای اسارتش به «صبح‌نو» می‌گوید

جام‌جهانی، ابوغریب و 10‌سال مفقودی

در تقویم کشور، روزی است که برای بسیاری از خانواده‌ها معنای خاصی دارد. روز بیست‌وششم مردادماه سال69 بود که نخستین گروه از اسرای هشت سال جنگ تحمیلی آزاد شدند. بعد از گذشت هشت سال صدای «بیننده‌های عزیز توجه فرمایید...» خبر برگشتن فرزندان ایران، پیروزی جنگ تحمیلی برای همه بود. آقای «بهرام علی مرادی» جوان‌ترین آزاده خلبان است که در سال‌69 با نخستین گروه کاروان اسرا آزاد می‌شود. زمانی که همه فکر می‌کردند ‌او مفقود ‌یا شهید شده است.

صبح نو

انتقادها نسبت به بازرسی آژانس انرژی اتمی از مراکز علمی افزایش یافت

ایجاد مخاطره برای دانشمندان هسته‌ای

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این بهانه که در مقاله یکی از دانشجویان دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت از واژه سانتریفیوژ استفاده شده، اقدام به بازرسی و نمونه‌برداری از برخی از آزمایشگاه‌های دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت کردند اقدامات و بازدید مخفیانه هم باعث شد تا بسیاری از دانشگاهیان اعتراضات خود را به روش‌های مختلف بیان کنند.
     آغاز تجاوز به حریم استاد و دانشجو
آقای علیرضا زاکانی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با انتشار توئیتی اعلام کرد که «بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی از دانشگاه علم و صنعت، شکستن مرزهای استقلال کشور و ورود به حیطه علم و فناوری و آغاز تجاوز به حریم استاد و دانشجوست. باید مراقب خرابکاری و ترور دانشمندان کشور بود و از زمینه‌سازان این بازرسی غیرقانونی و قبول این ذلت و خواری در هر موقعیتی بازخواست کرد.»
     تحمیل تحقیرها و تسلیم‌های ذلیلانه به ملت 
سیدمحمود نبویان، استاد حوزه و دانشگاه هم در این رابطه گفت: « مأموران آژانس بین‌المللی که طبق گفته روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای صفحه 211، بسیاری از آ‌نها جاسوس هستند از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت نیز بازدید کردند. این دیپلماسی ذلت تا کجا باید تحقیرها و تسلیم‌های ذلیلانه را به ملت غیور ایران تحمیل کند؟!»
     هیچ کشوری تا به حال چنین اجازه‌ای نداده!
محمدمهدی میرزایی پور، مسوول سیاسی بسیج دانشگاه امیرکبیر هم در این رابطه گفت: «گویا بازرسان آژانس از دانشگاه علم و صنعت و از دفتر اساتید بدون اطلاع آنها بازرسی کرده‌اند. بعد آیا اونوقت باید به اون به اصطلاح دستاوردهای منطقه‌ای افتخار کنیم وقتی دشمن توی اتاق‌خواب‌های ما رو هم دسترسی داره؟ هیچ کشوری چنین اجازه‌ای نداده تابه‌حال. خاک بر سری که شاخ و دم نداره.»
     وادادگی پنهانی برجام
علی خضریان، دبیرکل اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه علام صنعت هم در این رابطه نوشت: « در روز تعطیل و به صورت پنهانی بازرسان آژانس انرژی اتمی را آورده‌اند داخل دانشگاه علم و صنعت تا از دانشکده برق نمونه‌برداری کنند. اینطور که معلوم است برجام ابعاد وادادگی پنهانی هم دارد که دولت علاقه‌ای به شفافیت آن برای مردم ندارد.»
     جلوگیری از تکرار
بسیج دانشجویی هشت دانشگاه بزرگ تهران در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم از بازرسی آژانس بین‌المللی از دانشگاه علم و صنعت بدون اطلاع دانشگاهیان انتقاد کردند. بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران هم با صدور بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به این اقدام اعلام کرد. در قسمتی از این بیانیه آمده است: « مگر در ننگنامه برجام، علاوه بر پذیرش تحقیرهای فراوان ملت انقلابی ایران و دستاوردهای آن، اجازه تفتیش مراکز علمی و دانشگاهی هم به اجانب از جمله آژانس اتمی داده شده ‌است که ما دانشگاهیان از آن بی‌خبر بوده‌ایم. سابقه بازرسی‌های آژانس و اتفاقات تلخ بعدی نشان می‌دهد که غالباً امنیت فکری، جانی و عرضی اساتید و دانشجویان در معرض خطر قرار گرفته است. از وزیر محترم علوم تقاضا کرد ضمن برخورد قاطع با عوامل هماهنگی و ورود مفتشان، از تکرار آن قاطعاً جلوگیری به عمل آورند.
     زیرپا گذاشتن خطوط قرمز رهبرانقلاب
بسیج اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در محکومیت بازرسی پنهانی عوامل بیگانه از دانشگاه علم و صنعت، بیانیه‌ای اعتراضی صادر کرد و نسبت به نقض حاکمیت ملی هشدار داد؛ در این بیانیه به زیرپا گذاشتن خطوط قرمز رهبرانقلاب اشاره می‌شود و عنوان شده بود: «به‌رغم تأکید صریح ایشان مبنی بر ممنوعیت دسترسی بیگانگان به دانشمندان و زیرساخت‌های علمی کشور، به‌خصوص در مسائل هسته‌ای، با بهانه واهی و به صورت پنهانی به عوامل آژانس اجازه داده می‌شود، تا اقدام به بازرسی از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت نموده و ضمن جاسوسی امنیت علمی و جانی دانشگاهیان را در معرض خطر قرار دهد. »
     ایجاد مخاطره برای دانشمندان هسته‌ای
حجت‌الاسلام ابراهیمی‌نژاد، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت در این رابطه گفت: اینکه پای مأموران سازمان انرژی اتمی به مراکز علمی ما باز شود مخالف امنیت ملی ماست و می‌تواند امنیت علمی و امنیت دانشمندان ما را به مخاطره بیندازد. ابراهیمی‌نژاد همچنین گفت: باید با این موضوع برخورد شود و نباید اجازه داد تا پای مأموران آژانس به مراکز علمی باز شود، اینکه مأموران آژانس به این شکل مخفیانه و در یک روز تعطیل دست به چنین اقدامی بزنند، مسأله‌ای است که باید شفاف شود و ما نیز به اندازه خود این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.  براساس این گزارش، همانگونه که دانشگاهیان در مواضع خود اعلام کرده‌اند بازرسی‌های مخفیانه آژانس اتمی از مراکز علمی می‌تواند تکرار یک فاجعه تلخ را رقم بزند، ماجرایی که مشابه آن در گذشته رخ داد و به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان 
انجامید.

شماره‌های پیشین