611
چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از چگونگی کاهش 10 تا 15‌درصدی لوازم خانگی از هفته آینده گزارش می‌دهد

وعده شنبه

اتفاقاتی که در چند ماه گذشته در اقتصاد ایران رخ داد باعث شد تا نه‌تنها بازار دچار افت‌و‌خیز شود، بلکه مسائلی را رقم زد که برای خیلی‌ها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ یکی از این آن‌ها در بازار لوازم خانگی افتاد که قیمت‌های اقلام آن تا بیش از صد در‌صد افزایش داشت. با این وجود روز گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت لوازم خانگی از روز شنبه خبر داد. رییس اتاق اصناف ایران نیز درخصوص این کاهش قیمت گفت: گشایش اعتبارات نسبی از سوی بانک مرکزی سبب این کاهش قیمت شده است.

در دیدار 6ساعته رییس صداوسیما با دانشجویان چه گذشت

CNN بیشتر از ما از شهید حججی دفاع می‌کند؟

هفته گذشته بود که گروهی از دانشجویان به مناسبت 16‌آذر، روز دانشجو جلسه‌ای 6‌ساعته با آقای علی‌عسگری، ریاست صداوسیما برگزار کردند و نقدهای خود را گفتند و جواب هم شنیدند. بعد از جلسه یکی از دانشجویان بخش‌هایی را به‌صورت طنز از این دیدار منتشر کرد که گویا رییس صداوسیما هیچ یک از نقدها را وارد ندانسته است. این بخش به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی چرخید. حال «صبح‌نو» با توجه به انتشار این بخش، علاوه‌بر انتشار سخنان رییس صداوسیما بخش‌های مورد بحث خصوصاً شهید حججی را منتشر می‌کند.

امیر احمدیان: رفتار گرجستان با ایرانیان ضررهای اقتصادی برای این کشور همراه دارد

پشت پرده رفتار توهین‌آمیز تفلیس با مسافران ایرانی

رفتار توهین‌آمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس در یک ماه اخیر به اوج خود رسیده است. در تازه‌ترین این اقدام‌ها یک خانم 35 ساله در بازداشت 20 ساعته پلیس فرودگاه تفلیس قرار گرفت که موجب واکنش دستگاه وزارت خارجه کشورمان شد. این‌گونه بدرفتاری‌ها مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیش‌های بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانت‌آمیز بوده‌ایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

محمدعلی‌باشه‌آهنگر؛ کارگردان«سرو زیرآب» همزمان با اکران فیلمش با«صبح‌نو»به گفت‌و‌گو نشست

استوارتر از سرو، پاک‌تر از آب

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی آقای محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی آقای سیدحامدحسینی درسینماهای کشور به اکران درآمده و با استقبال مخاطبان همراه شده است.

همتی از حذف دلار از تبادلات تجاری با برخی از کشورها خبر داد

کانال‌های مالی ایران با هشت کشور اروپایی

عبدالرضا همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران از آغاز به کار کانال‌های مالی ایران با چندین کشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن کشورها خبر داد و آن را اقدام مهمی در حوزه تحریم مالی ایران توصیف کرد.

نگاهی به کتابی که در ماه‌های اخیر با شمارگان عجیب 30هزار نسخه منتشر شده است

کتابی درباره دختران خیابان انقلاب

روز گذشته گزارشی را بر پایه آمارهای خانه کتاب درباره نشر و کتب منتشرشده در مهرماه منتشر کردیم.آنچه در این گزارش مهم بود اعلام شمارگان کتاب‌ها در مهر بود که بنا بر این گزارش کتاب «من‌دختر خیابان انقلابم: بررسی پرسش‌هایی درباره پوشش بانوان» با ۳۰‌هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «آستان قدس رضوی» راهی بازار نشر شده است. البته به نظر می‌رسد استفاده از این اثر در اماکن تحت نظر آستان دلیل این شمارگان غیرمتعارف باشد. امروز کنجکاو شدیم بیشتر درباره این کتاب بدانیم خصوصاً این که نام کتاب نیز با یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی اجتماعی سال‌های اخیر گره‌خورده و به نظر می‌رسد نویسنده با هوشمندی از این اسم برای کتاب خودش بهره‌برداری کرده است.

مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور چه کسی است

نتیجه اقتصاد برجامی

رییس‌جمهوری کشور است و کلیددار این روزهای پاستور، اول به برجام امید‌بسته بود و حال به FATF، مانند برخی نمایندگان حامی‌اش خروج ترامپ از برجام را هم بر گردن منتقدان توافق هسته‌ای می‌اندازد و همچنان به برجام امید دارد؛ آن‌هم در شرایطی که نتیجه اقتصاد برجامی و مشکلات معیشتی مردم قابل مشاهده است.

همه مترجمان رییس جمهور

یادداشت دکتر محسن ردادی عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سر مقاله

پرسش از بورس نفت

صبح نو

انتقادها نسبت به بازرسی آژانس انرژی اتمی از مراکز علمی افزایش یافت

ایجاد مخاطره برای دانشمندان هسته‌ای

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این بهانه که در مقاله یکی از دانشجویان دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت از واژه سانتریفیوژ استفاده شده، اقدام به بازرسی و نمونه‌برداری از برخی از آزمایشگاه‌های دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت کردند اقدامات و بازدید مخفیانه هم باعث شد تا بسیاری از دانشگاهیان اعتراضات خود را به روش‌های مختلف بیان کنند.
     آغاز تجاوز به حریم استاد و دانشجو
آقای علیرضا زاکانی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با انتشار توئیتی اعلام کرد که «بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی از دانشگاه علم و صنعت، شکستن مرزهای استقلال کشور و ورود به حیطه علم و فناوری و آغاز تجاوز به حریم استاد و دانشجوست. باید مراقب خرابکاری و ترور دانشمندان کشور بود و از زمینه‌سازان این بازرسی غیرقانونی و قبول این ذلت و خواری در هر موقعیتی بازخواست کرد.»
     تحمیل تحقیرها و تسلیم‌های ذلیلانه به ملت 
سیدمحمود نبویان، استاد حوزه و دانشگاه هم در این رابطه گفت: « مأموران آژانس بین‌المللی که طبق گفته روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای صفحه 211، بسیاری از آ‌نها جاسوس هستند از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت نیز بازدید کردند. این دیپلماسی ذلت تا کجا باید تحقیرها و تسلیم‌های ذلیلانه را به ملت غیور ایران تحمیل کند؟!»
     هیچ کشوری تا به حال چنین اجازه‌ای نداده!
محمدمهدی میرزایی پور، مسوول سیاسی بسیج دانشگاه امیرکبیر هم در این رابطه گفت: «گویا بازرسان آژانس از دانشگاه علم و صنعت و از دفتر اساتید بدون اطلاع آنها بازرسی کرده‌اند. بعد آیا اونوقت باید به اون به اصطلاح دستاوردهای منطقه‌ای افتخار کنیم وقتی دشمن توی اتاق‌خواب‌های ما رو هم دسترسی داره؟ هیچ کشوری چنین اجازه‌ای نداده تابه‌حال. خاک بر سری که شاخ و دم نداره.»
     وادادگی پنهانی برجام
علی خضریان، دبیرکل اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه علام صنعت هم در این رابطه نوشت: « در روز تعطیل و به صورت پنهانی بازرسان آژانس انرژی اتمی را آورده‌اند داخل دانشگاه علم و صنعت تا از دانشکده برق نمونه‌برداری کنند. اینطور که معلوم است برجام ابعاد وادادگی پنهانی هم دارد که دولت علاقه‌ای به شفافیت آن برای مردم ندارد.»
     جلوگیری از تکرار
بسیج دانشجویی هشت دانشگاه بزرگ تهران در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم از بازرسی آژانس بین‌المللی از دانشگاه علم و صنعت بدون اطلاع دانشگاهیان انتقاد کردند. بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران هم با صدور بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به این اقدام اعلام کرد. در قسمتی از این بیانیه آمده است: « مگر در ننگنامه برجام، علاوه بر پذیرش تحقیرهای فراوان ملت انقلابی ایران و دستاوردهای آن، اجازه تفتیش مراکز علمی و دانشگاهی هم به اجانب از جمله آژانس اتمی داده شده ‌است که ما دانشگاهیان از آن بی‌خبر بوده‌ایم. سابقه بازرسی‌های آژانس و اتفاقات تلخ بعدی نشان می‌دهد که غالباً امنیت فکری، جانی و عرضی اساتید و دانشجویان در معرض خطر قرار گرفته است. از وزیر محترم علوم تقاضا کرد ضمن برخورد قاطع با عوامل هماهنگی و ورود مفتشان، از تکرار آن قاطعاً جلوگیری به عمل آورند.
     زیرپا گذاشتن خطوط قرمز رهبرانقلاب
بسیج اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در محکومیت بازرسی پنهانی عوامل بیگانه از دانشگاه علم و صنعت، بیانیه‌ای اعتراضی صادر کرد و نسبت به نقض حاکمیت ملی هشدار داد؛ در این بیانیه به زیرپا گذاشتن خطوط قرمز رهبرانقلاب اشاره می‌شود و عنوان شده بود: «به‌رغم تأکید صریح ایشان مبنی بر ممنوعیت دسترسی بیگانگان به دانشمندان و زیرساخت‌های علمی کشور، به‌خصوص در مسائل هسته‌ای، با بهانه واهی و به صورت پنهانی به عوامل آژانس اجازه داده می‌شود، تا اقدام به بازرسی از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت نموده و ضمن جاسوسی امنیت علمی و جانی دانشگاهیان را در معرض خطر قرار دهد. »
     ایجاد مخاطره برای دانشمندان هسته‌ای
حجت‌الاسلام ابراهیمی‌نژاد، مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت در این رابطه گفت: اینکه پای مأموران سازمان انرژی اتمی به مراکز علمی ما باز شود مخالف امنیت ملی ماست و می‌تواند امنیت علمی و امنیت دانشمندان ما را به مخاطره بیندازد. ابراهیمی‌نژاد همچنین گفت: باید با این موضوع برخورد شود و نباید اجازه داد تا پای مأموران آژانس به مراکز علمی باز شود، اینکه مأموران آژانس به این شکل مخفیانه و در یک روز تعطیل دست به چنین اقدامی بزنند، مسأله‌ای است که باید شفاف شود و ما نیز به اندازه خود این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.  براساس این گزارش، همانگونه که دانشگاهیان در مواضع خود اعلام کرده‌اند بازرسی‌های مخفیانه آژانس اتمی از مراکز علمی می‌تواند تکرار یک فاجعه تلخ را رقم بزند، ماجرایی که مشابه آن در گذشته رخ داد و به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان 
انجامید.

شماره‌های پیشین