243
چهارشنبه، ۰۳ خرداد ۱۳۹۶
1
گفت‌وگو با تهیه‌کننده رویایی‌ترین برنامه تاریخ رادیو

شنوندگان عزیز توجه فرمایید؛ خرمشهر آزاد شد!

«شنوندگان عزیز توجه فرمایید! شنوندگان عزیز توجه فرمایید! خرمشهر، شهر خون، آزاد شد!» این عبارات سال‌هاست که در ذهن خیلی از ایرانیان مانده است. عبارتی که بعدازظهر سوم خرداد سال 1361 به گویندگی آقای محمود کریمی علویجه انجام شد. آقای حمید خزائی، مسوول هماهنگی وقت پخش و تهیه‌کننده آن ویژه‌برنامه رؤیایی رادیویی است. او مدتی هم مدیریت رادیو جنگ را بر عهده داشته است. به مناسبت فرا رسیدن سال‌روز فتح خرمشهر و برنامه‌های درخشان رادیو در آن سال‌ها، سراغش رفتیم. او این روزها دوران بازنشستگی خود را طی می‌کند.

ناخدا صمدی از روزهای سقوط خرمشهر می‌گوید

شبانه راهی خرمشهر شدیم

با گذشت 35 سال از آزادسازی خرمشهر، هنوز هم شیرینی آن پیروزی زیر زبان مردمی که آن روزها را دیدند و حس کردند، مزه مزه می‌شود. نهال انقلاب دوساله شده بود که همسایه‌اش به تحریک و پشتوانه کشورهای دیگر چشم طمع به آن دوخت و با خیال خام تسخیر، به ایران حمله کرد. هدفشان گرفتن ایران در مدت زمان کوتاهی بود؛ رؤیایی که البته با تلاش و رشادت‌های فرماندهان و سربازان بی ادعا هیچ‌وقت عملی نشد.

روایتی از زندگی و خانواده یکی از قربانیان فاجعه معدن گلستان

بهرام که رفت حقوق معوقه‌اش واریز شد

معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر در فاصله ۹۰ کیلومتری شرق گرگان مرکز گلستان براثر افزایش گاز متان منفجر شد. پای درد و دل خانم معصومه جاهدی، همسر زنده‌یاد بهرام هدایتی -یکی ازجانباختگان این حادثه- نشستیم.

تعویق، لغو و پنهان‌کاری همچنان ادامه دارد

بازی دولت در پازل ناتمام سند 2030

«به جای سیم در ماجرای سیم‌کشی حرم امیرالمؤمنین ، 2030 را بهانه کردند و بحث دین مردم را کردند. خدا ازگناه‌شان بگذرد. مردم هم از گناه‌شان بگذرند. معلمان خودشان می‌دانند. من هم به سهم خودم نمی‌گذرم.» این، پایان‌بندی جمله‌های رییس‌جمهور در نشست خبری عصر دوشنبه‌اش و در پاسخ به پرسشی به نگرانی رهبر انقلاب درباره تصویب سند 2030 در دولت بود. موضوعی که حدود 20 روز پس از بیانات صریح رهبر انقلاب درباره روند تصویب این سند و پس از حملات تند روحانی به منتقدان و معترضان این سند بیان شد؛ اما این، همه ماجرا نیست و یافته‌های «صبح نو» نشان می‌دهد موضوع بررسی سند 2030 در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماه‌هاست که در انتظار تصمیم و دستور روحانی است.

نیروهای امنیتی به منزل آیت‌الله قاسم یورش بردند

سه‌شنبه سیاه آل خلیفه

دیروز سه‌شنبه وزارت کشور بحرین اعلام کرد که نیروهای امنیتی عملیات گسترده را در منطقه الدراز، زادگاه و محل سکونت آیت‌الله عیسی قاسم، رهبر شیعیان و مرجعیت این کشور، آغاز کرده و طی درگیری با تحصن‌کنندگان در برابر منزل وی، حداقل یک نفر را به شهادت رسانده‌اند.

گفتمان اعتدال جریان سوم نشد

دولت دوازدهم اصلاح‌طلبانه شد

آقای حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، گفتمان اعتدال را برای پیشبرد اقدامات سیاسی خود استفاده کرد و توانست اقبال عمومی را کسب کند؛ اما در دوره دوم حضور وی در پاستور نشانه‌های جدی از شیفت گفتمانی وی به اصلاحات مشاهده می‌شود.

چهره‌های سیاسی در گفت و گو با «صبح نو» تاکید کردند

پیگیری حداکثری مطالبات مردمی در چهارسال آینده

ایام انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی به پایان رسید و دغدغه‌های بسیاری از موضوعات و مسائل مردم کشورمان مطرح شد و با پایان رسیدن ایام انتخابات، امروز جمهوری اسلامی با شرایطی رو به روست که نیاز به فعالیت و کار هر چه بیشتر دارد. امروز مساله آسیب‌های اجتماعی، بحران اقتصادی و بیکاری، اشتغال، مطالبات بین المللی، توجه به رشد علمی کشور و... باید اولویت یابند ضمن اینکه برای جلوگیری از خودکامگی در اداره‌ کشور، این منتقدان هستند که باید در چارچوب‌های قانونی به طرح مطالبات بحقِ مردم بپردازند و با شفاف‌سازی امور، مانع دور زدن قانون و فرار از نظارت‌های قانونی عده‌ای خاص و تشدیدِ نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور شوند.

چرا روحانی پیروز شد؟

ضرورت رسیدگی به جرائم غیر مؤثر انتخاباتی

سرمقاله

تقسیم غنائم اصلاح طلبانه

صبح نو

مجالس آمریکا تحریم 10 ساله ایران را تأیید کردند

برجام‌کشون

قانون تحریمی ISA مشهور به داماتو در حالی با ۴۱۹ رأی موافق مجلس نمایندگان و 99 سناتور آمریکایی به تصویب رسید که به گفته واشنگتن پست، اوباما برای وتوی این طرح قدرت کافی را ندارد چرا که این طرح به صورت فراجناحی و تقریباً با رأی موافق همه نمایندگان و سناتورها به تصویب رسیده است.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه، قانون 10 ساله تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را با اتفاق آراء یعنی 99 رأی مثبت از 100 رأی تصویب کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز پیشتر در واکنش به تصویب این طرح مجلس نمایندگان آمریکا در دیدار با بسیجیان تاکید کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد. توافق هسته‌ای یا همان برجام نباید به وسیله‌ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.
منویات رهبر معظم انقلاب را می‌توان اتمام حجتی درباره آینده و سرنوشت برجام دانست.درواقع ایشان با بیانی صریح و روشن، راه را برای دولت و دست‌اندرکاران نظام روشن کردند تا جمهوری اسلامی در برابر عهدشکنی‌ها و نقض عهدهای آمریکا خود را آماده اقدامات متقابل کند. به نقل از واشگتن پست، سناتور باب کورکر، از نامزدان احتمالی برای دریافت سمت وزیر خارجه در دولت ترامپ، درباره تمدید داماتو گفته است: تمدید تحریم‌های ایران به ما این توانایی را می‌دهد تا تحریم‌های لازمی را که اوباما برای اجرای برجام برداشته بود، ‌اجرایی کنیم و به ترامپ و دولتش اطمینان دهیم تا ابزار لازم برای فشار به رژیم ایران را در اختیار خواهیم داشت.
اکنون که هر دو مجلس کنگره آمریکا رأی به تصویب این طرح داده‌اند، اوباما بدون احتساب روزهای یکشنبه فقط ۱۰ روز فرصت دارد تا تصمیم بگیرد طرح تحریم‌های ایران را امضا کند. تصویب این طرح در آمریکا واکنش دستگاه دیپلماسی را هم برانگیخت و آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: همانگونه که مکرراً توسط مقامات
عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران، مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق
بین الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست. قاسمی تصریح کرد: رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از کلیه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری کند.   اما واکنش‌های مقامات دولتی به این نقض عهد در حد همین بیانیه باقی ماند و دیگر مدافعان دولتی  برجام سکوت کرده‌اند.
در این میان آقای سعید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس دفتر رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود با فرافکنی و فرار رو به جلو درباره این طرح نوشت:
« اگر برجام تعهدی چندجانبه است، نقض آن توسط یكی ازاعضاء را نمی‌توان یك جانبه با نقض پاسخ گفت؛ هرنقضی، اقدام علیه تمامی متعهدان خواهد بود.»گویا دولت همچنان قصد دارد چشم خود را بر بی عهدی‌ها و بدعهدی‌های طرف مقابل ببندد و به دستاوردهای تقریباً هیچ برجام دل خوش باشد.

پیش قدمی مجلس
اما در مقابل انفعال دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابتدا با تصویب طرح تمدید 10 ساله تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در مجلس نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی ممنوعیت واردات محصولات دامی و کشاورزی را تهیه کردند و اکنون  با تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا، خانه ملت در حال تهیه و تدوین طرحی سه فورتیی برای ازسرگیری تمام فعالیت‌های هسته‌ای کشورمانند. قرار است این طرح در قالب یک ماده واحده و 5 تبصره تدوین شده و هدف از تدوین آن مقابله با مصوبه سنای آمریکاست. به گزارش فارس نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم واکنش جدی به مصوبه سنای آمریکا تأکید داشته و این طرح را در راستای مقابله با این اقدام آمریکایی‌ها توصیف کردند. نکته جالب توجه اما، هم صدایی سه فراکسیون سیاسی مجلس درباره نقض برجام توسط آمریکا است، بگونه ای که حتی حامیان دولت هم از قانون‌شکنی و عهدشکنی آمریکا انتقاد کرده و دنبال راهی برای اقدام متقابل در برابر نقض برجام توسط آمریکا هستند و این در حالی است که هنوز آقای ظریف هیچ واکنشی درباره نقض برجام نشان نداده است.

شماره‌های پیشین