220
یکشنبه، ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
1
گزارش تحلیلی «صبح نو» از بیانات رهبر انقلاب

رئیس جمهور تراز ایران

بیانات رهبر انقلاب پیرامون موضوع انتخابات، اگرچه نسبت به ادوار گذشته، تا بدین لحظه کمتر بوده است، اما با اندک تأمل در آن، می‌توان به نکات مهمی دست یافت. به یک اعتبار، بیانات ایشان در این باره، در دو سخنرانی اول فروردین در حرم رضوی و چهارشنبه هفته گذشته به مناسبت روز ارتش و در جمع این عزیزان، حاوی یک «متن» بود و یک «حاشیه» البته مهمتر از متن.

گزارشی از سفر علمی دانشمند فرانسوی پروفسور برونو لاتور به ایران

آمده‌ام که بشنوم...

در روزهای گذشته پروفسور «برونو لاتور» فیلسوف و جامعه‌شناس فرانسوی به دعوت قطب علوم انسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با همکاری دانشکدهعلوم اجتماعی دانشگاه تهران به ایران سفر کرد تا بابی جدید از گفت‌وگو و تبادل نظر میان نخبگان علوم انسانی ایران و این دانشمند فرنگی شکل بگیرد.

تهیه‌کننده انیمیشن «دیرین دیرین» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

انتخابات، روزنامه دولت را کم‌تحمل کرده است

مجموعه «دیرین دیرین» به تهیه کنندگی آقای محمد ابوالحسنی یکی از مجموعه‌های پرطرفدار انیمیشنی است که به جز تلویزیون در شبکه‌های مجازی هم منتشر می‌شود. روزنامه ایران روز گذشته با انتقاد جدی به مجموعه دیرین دیرین، پس از «دورهمی»هدف آن را نیز تخریب دولت دانست.

دفاع میرکریمی از جشنواره جهانی فجر:

دنبال ریخت و پاش در جشنواره نیستیم

اولین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۱ به دبیری آقای حسین وخشوری برگزار شد. جشنواره فجر تا سال ۱۳۷۴ فقط به تولیدات سالانه سینمای ایران می‌پرداخت. از این تاریخ به بعد جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار شد و علاوه بر سینمای ایران، در بخش بین‌الملل به بررسی فیلم‌هایی از سینمای جهان پرداخت. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

وزارت بهداشت می‌گوید اختیاری در پرونده مرگ کارگردان سینما ندارد

«پایان باز» برای سناریوی درگذشت کیارستمی

«بی اختیاریم» آخرین واکنش وزارت بهداشت به پیگیری خبرنگاران از پرونده مرگ کارگردان معروف سینمای ایران بود. سخنگوی این وزارتخانه، دیروز درباره ماجرای این پرونده و رسیدگی به قصور احتمالی پزشکان در آن گفته است قانون‌گذار به وزارت بهداشت در زمینه صدور حکم اختیار و مسوولیتی واگذار نکرده است. این واکنش دکتر «ایرج حریرچی» چند روز پس از انتشار نامه آقای «رضاکیانیان» به وزیر بهداشت اتفاق افتاده است. نامه‌ای که در آن، بازیگر معروف سینمای ایران خواستار پاسخگویی آقای وزیر درباره سرنوشت این پرونده شد.

بورسی که رنگش با اقتصاد همخوانی ندارد

ستاد بورس!

شاخص از روزهای ابتدایی سال جدید که بورس هم کار خود را آغاز کرد، تقریباً هر روز سبز بوده است. سبزی که نه رنگش به بورس ایران می‌خواند و نه شادابی‌اش به اقتصاد ایران.

سرمقاله

نگرانی از ضربه تلافی جویانه

صبح نو

مجالس آمریکا تحریم 10 ساله ایران را تأیید کردند

برجام‌کشون

قانون تحریمی ISA مشهور به داماتو در حالی با ۴۱۹ رأی موافق مجلس نمایندگان و 99 سناتور آمریکایی به تصویب رسید که به گفته واشنگتن پست، اوباما برای وتوی این طرح قدرت کافی را ندارد چرا که این طرح به صورت فراجناحی و تقریباً با رأی موافق همه نمایندگان و سناتورها به تصویب رسیده است.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه، قانون 10 ساله تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را با اتفاق آراء یعنی 99 رأی مثبت از 100 رأی تصویب کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز پیشتر در واکنش به تصویب این طرح مجلس نمایندگان آمریکا در دیدار با بسیجیان تاکید کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد. توافق هسته‌ای یا همان برجام نباید به وسیله‌ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.
منویات رهبر معظم انقلاب را می‌توان اتمام حجتی درباره آینده و سرنوشت برجام دانست.درواقع ایشان با بیانی صریح و روشن، راه را برای دولت و دست‌اندرکاران نظام روشن کردند تا جمهوری اسلامی در برابر عهدشکنی‌ها و نقض عهدهای آمریکا خود را آماده اقدامات متقابل کند. به نقل از واشگتن پست، سناتور باب کورکر، از نامزدان احتمالی برای دریافت سمت وزیر خارجه در دولت ترامپ، درباره تمدید داماتو گفته است: تمدید تحریم‌های ایران به ما این توانایی را می‌دهد تا تحریم‌های لازمی را که اوباما برای اجرای برجام برداشته بود، ‌اجرایی کنیم و به ترامپ و دولتش اطمینان دهیم تا ابزار لازم برای فشار به رژیم ایران را در اختیار خواهیم داشت.
اکنون که هر دو مجلس کنگره آمریکا رأی به تصویب این طرح داده‌اند، اوباما بدون احتساب روزهای یکشنبه فقط ۱۰ روز فرصت دارد تا تصمیم بگیرد طرح تحریم‌های ایران را امضا کند. تصویب این طرح در آمریکا واکنش دستگاه دیپلماسی را هم برانگیخت و آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: همانگونه که مکرراً توسط مقامات
عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران، مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق
بین الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست. قاسمی تصریح کرد: رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از کلیه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری کند.   اما واکنش‌های مقامات دولتی به این نقض عهد در حد همین بیانیه باقی ماند و دیگر مدافعان دولتی  برجام سکوت کرده‌اند.
در این میان آقای سعید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس دفتر رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود با فرافکنی و فرار رو به جلو درباره این طرح نوشت:
« اگر برجام تعهدی چندجانبه است، نقض آن توسط یكی ازاعضاء را نمی‌توان یك جانبه با نقض پاسخ گفت؛ هرنقضی، اقدام علیه تمامی متعهدان خواهد بود.»گویا دولت همچنان قصد دارد چشم خود را بر بی عهدی‌ها و بدعهدی‌های طرف مقابل ببندد و به دستاوردهای تقریباً هیچ برجام دل خوش باشد.

پیش قدمی مجلس
اما در مقابل انفعال دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابتدا با تصویب طرح تمدید 10 ساله تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در مجلس نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی ممنوعیت واردات محصولات دامی و کشاورزی را تهیه کردند و اکنون  با تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا، خانه ملت در حال تهیه و تدوین طرحی سه فورتیی برای ازسرگیری تمام فعالیت‌های هسته‌ای کشورمانند. قرار است این طرح در قالب یک ماده واحده و 5 تبصره تدوین شده و هدف از تدوین آن مقابله با مصوبه سنای آمریکاست. به گزارش فارس نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم واکنش جدی به مصوبه سنای آمریکا تأکید داشته و این طرح را در راستای مقابله با این اقدام آمریکایی‌ها توصیف کردند. نکته جالب توجه اما، هم صدایی سه فراکسیون سیاسی مجلس درباره نقض برجام توسط آمریکا است، بگونه ای که حتی حامیان دولت هم از قانون‌شکنی و عهدشکنی آمریکا انتقاد کرده و دنبال راهی برای اقدام متقابل در برابر نقض برجام توسط آمریکا هستند و این در حالی است که هنوز آقای ظریف هیچ واکنشی درباره نقض برجام نشان نداده است.

شماره‌های پیشین