189
دوشنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۵
1
تأخیر، تشنج و حبس مسافران درکولاک بی‌تدبیری

کابوس هواپیماهای زمین‌گیر

شنبه‌شب، درست در ساعت‌هایی که وزیر راه و شهرسازی داشت آخرین دفاعیاتش را برای جلسه استیضاح دیروز در مجلس مرور می‌کرد، سرمای شدید هوا در کنار بی‌تدبیری و پاسخگو نبودن مسوولان فرودگاه و شرکت‌های هواپیمایی، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد را به یکی از داغ‌ترین نقطه‌های ایران تبدیل کرده بود. فرودگاهی که تاخیرهای سریالی پروازهای آن، از سالن انتظار تا باند فرودگاه و حتی داخل هواپیما هم کشیده شده بود و لحظه به لحظه، اخبار ناامیدکننده‌ای از وضعیت آنان منتشر می‌شد.

با تأکید بر ایجاد «مناطق امن» در سوریه

ترامپ: اعراب خلیج فارس غیر پول هیچ ندارند

آبگرفتگی جهرم حاصل اشتباه محاسباتی

سدهایی که ناجی نیستند

تغییرات اقلیمی، باران‌های ایران را سیل‌آسا کرده‌است و در این میان دست‌اندرکاران صنعت سدسازی، تلاش می‌کنند که سد را ناجی مردم ایران معرفی کنند. سدسازان بر این باورند که اگر سد نبود، جنوب ایران را سیل می‌برد اما کارشناسان دیگری هستند که معتقدند سدها ابزاری برای کنترل سیل نیستند بلکه سازه‌هایی بتنی هستند که توان مشخصی دارند. بنابراین اگر بیش از توان و مقاومت سد، سیلاب وارد مخزن آنها شود، نه تنها این سازه قادر به هضم این حجم آب نیست بلکه سیلاب، می‌تواند زمینه شکست سد را فراهم کند. به این ترتیب اگر محاسبات مهندسی درست از آب در نیاید، حجم آب پشت مخزن سد به سیلاب افزوده می‌شود و با شکست اَبَر سدهای ایران، با فاجعه‌ای عظیم روبه‌رو خواهیم شد. بحرانی که بعید به نظر می‌رسد به راحتی بتوانیم آن را کنترل کنیم. اشتباه محاسباتی در پروژه‌های آبی ایران چندان دور از ذهن نیست زیرا نه تنها بخشی از سدهای کشور به‌دلیل همین اشتباهات محاسباتی، خالی مانده‌اند، بلکه در سایر پروژه‌ها نیز با اندکی بارش باران، دچار مشکل عدیده می‌شویم. آبگرفتگی شهر جهرم در روزهای اخیر شاهد این مدعاست زیرا بدون شکستن حتی یک سد، این شهر دچار بحران شده‌است. سیل در جهرم صرفاً حاصل اشتباهات مهندسی در محاسبه دوره بازگشت سیلاب‌ها بوده‌است.

عبدالله اسفندیاری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

اصلاح آیین‌نامه داوری خانه سینما

مجمع عمومی خانه سینما برای دوره جدید مدیریت 15 اسفند برگزار می‌شود. در این جلسه شاهد اصلاحات و تغییراتی توسط این مجمع در این دوره خواهیم بود. اصلاحاتی که پیش از این‌ها اعمال آن ضروری به نظر می‌رسید. به همین دلیل برای بررسی جزئیات مواردی که قرار است در این جلسه مورد بررسی قرار گیرد،سراغ آقایان عبدالله اسفندیاری بازرس و بهمن اردلان عضو هیأت مدیره خانه سینما رفتیم.

انتقاد نمایندگان مجلس به رانت‌خواری بستگان آخوندی

«لابی» حرف اول را در استیضاح زد

یکشنبه‌ای دیگر در تاریخ مجلس به‌نام استیضاح رقم خورد؛ استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی؛ اما دیروز را می‌توان روز مماشات نامید یا یکشنبه‌ای سفید چراکه آخوندی برای دومین‌بار توانست با لابی‌های دولت رأی اعتماد بگیرد و همچنان کسوت وزیری خود را داشته باشد.

آشتی ملی؛ منت‌کشی محترمانه

درباره نسبت تلویزیون و ماهواره

سرمقاله

نسبت شما با مردم چیست!؟

همه چیزهایی که باید در مورد اسنپ و تپسی بدانیم

رقبایی که آژانس‌ها را از نفس انداختند

بسیاری از تهرانی‌ها با اسنپ و تپسی آشنا هستند. مشهدی‌ها هم تاکسی‌یاب آنلاین دارند که نامش تاچسی است. شهرهای دیگر نیز کم و بیش تبدیل به بازاری پرسود برای این شرکت‌ها شده‌اند. در این گزارش ابهام شما در مورد این شرکت‌ها برطرف خواهد شد.

صبح نو

مجالس آمریکا تحریم 10 ساله ایران را تأیید کردند

برجام‌کشون

قانون تحریمی ISA مشهور به داماتو در حالی با ۴۱۹ رأی موافق مجلس نمایندگان و 99 سناتور آمریکایی به تصویب رسید که به گفته واشنگتن پست، اوباما برای وتوی این طرح قدرت کافی را ندارد چرا که این طرح به صورت فراجناحی و تقریباً با رأی موافق همه نمایندگان و سناتورها به تصویب رسیده است.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه، قانون 10 ساله تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را با اتفاق آراء یعنی 99 رأی مثبت از 100 رأی تصویب کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز پیشتر در واکنش به تصویب این طرح مجلس نمایندگان آمریکا در دیدار با بسیجیان تاکید کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد. توافق هسته‌ای یا همان برجام نباید به وسیله‌ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.
منویات رهبر معظم انقلاب را می‌توان اتمام حجتی درباره آینده و سرنوشت برجام دانست.درواقع ایشان با بیانی صریح و روشن، راه را برای دولت و دست‌اندرکاران نظام روشن کردند تا جمهوری اسلامی در برابر عهدشکنی‌ها و نقض عهدهای آمریکا خود را آماده اقدامات متقابل کند. به نقل از واشگتن پست، سناتور باب کورکر، از نامزدان احتمالی برای دریافت سمت وزیر خارجه در دولت ترامپ، درباره تمدید داماتو گفته است: تمدید تحریم‌های ایران به ما این توانایی را می‌دهد تا تحریم‌های لازمی را که اوباما برای اجرای برجام برداشته بود، ‌اجرایی کنیم و به ترامپ و دولتش اطمینان دهیم تا ابزار لازم برای فشار به رژیم ایران را در اختیار خواهیم داشت.
اکنون که هر دو مجلس کنگره آمریکا رأی به تصویب این طرح داده‌اند، اوباما بدون احتساب روزهای یکشنبه فقط ۱۰ روز فرصت دارد تا تصمیم بگیرد طرح تحریم‌های ایران را امضا کند. تصویب این طرح در آمریکا واکنش دستگاه دیپلماسی را هم برانگیخت و آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: همانگونه که مکرراً توسط مقامات
عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران، مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق
بین الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست. قاسمی تصریح کرد: رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از کلیه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری کند.   اما واکنش‌های مقامات دولتی به این نقض عهد در حد همین بیانیه باقی ماند و دیگر مدافعان دولتی  برجام سکوت کرده‌اند.
در این میان آقای سعید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس دفتر رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود با فرافکنی و فرار رو به جلو درباره این طرح نوشت:
« اگر برجام تعهدی چندجانبه است، نقض آن توسط یكی ازاعضاء را نمی‌توان یك جانبه با نقض پاسخ گفت؛ هرنقضی، اقدام علیه تمامی متعهدان خواهد بود.»گویا دولت همچنان قصد دارد چشم خود را بر بی عهدی‌ها و بدعهدی‌های طرف مقابل ببندد و به دستاوردهای تقریباً هیچ برجام دل خوش باشد.

پیش قدمی مجلس
اما در مقابل انفعال دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابتدا با تصویب طرح تمدید 10 ساله تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در مجلس نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی ممنوعیت واردات محصولات دامی و کشاورزی را تهیه کردند و اکنون  با تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا، خانه ملت در حال تهیه و تدوین طرحی سه فورتیی برای ازسرگیری تمام فعالیت‌های هسته‌ای کشورمانند. قرار است این طرح در قالب یک ماده واحده و 5 تبصره تدوین شده و هدف از تدوین آن مقابله با مصوبه سنای آمریکاست. به گزارش فارس نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم واکنش جدی به مصوبه سنای آمریکا تأکید داشته و این طرح را در راستای مقابله با این اقدام آمریکایی‌ها توصیف کردند. نکته جالب توجه اما، هم صدایی سه فراکسیون سیاسی مجلس درباره نقض برجام توسط آمریکا است، بگونه ای که حتی حامیان دولت هم از قانون‌شکنی و عهدشکنی آمریکا انتقاد کرده و دنبال راهی برای اقدام متقابل در برابر نقض برجام توسط آمریکا هستند و این در حالی است که هنوز آقای ظریف هیچ واکنشی درباره نقض برجام نشان نداده است.

شماره‌های پیشین