378
یکشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۶
1
دستیار وزیر ارتباطات در گفت‌و‌گو با «صبح نو» از شیوه جدید ارائه اینترنت خانگی دفاع می‌کند

اینترنت کنتور نمی‌اندازد!

حالا حدود یک ماه می‌شود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعمال تعرفه‌های جدید اینترنت غیرحجمی خبر داده است. تعرفه‌هایی که البته از دهم آذرماه امسال اجرایی و همان ابتدا هم با واکنش‌های مختلف و متفاوتی رو‌به‌رو شد. واکنش‌هایی که البته با عقب‌نشینی تلویحی تصمیم‌گیرندگان هم همراه شد و صحبت از تجدیدنظر در شیوه ارائه اینترنت و متنوع کردن انتخاب‌ها برای مشتریان به میان آمد. این روزها که سروصداها و واکنش‌ها به این طرح، کمی فروکش کرده و از حالت احساسی خارج شده است، شاید بهترین زمان برای بررسی این طرح باشد. با همین هدف، سراغ آقای «مجتبی جوانبخت» دستیار وزیر درامور جوانان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رفتیم؛ دستیار جوان و 34 ساله جوان‌ترین وزیر تاریخ کشور که سال‌هاست با او همکاری می‌کند. این گزارش، بر اساس پاسخ‌های جوانبخت به متداول‌ترین پرسش‌ها درباره تعرفه‌های جدیدی اینترنت غیرحجمی تنظیم شده است.

پیشروی دشمن در درون

جهانگیری در سخنانی از رویه رییس جمهور انتقاد کرد

اختلاف علنی

آقای اسحاق جهانگیری، عضو حزب اصلاح‌طلب کارگزاران سازندگی که مردم بیشتر او را کاندیدای پوششی روحانی در انتخابات 96 می‌شناسند، دوباره بر سر زبان‌ها افتاده و هر روز یک خبر از ماندن یا نماندن وی منتشر می‌شود. عمدتاً نیز رسانه‌های اصلاح‌طلب به این موضوع می‌پردازند و عده‌ای خواستار جدایی او از دولت و عده‌ای دیگر خواستار ماندن او تا 1400 با روحانی می‌شوند اما حالا خود جهانگیری اختلاف‌ها را علنی کرده است.

حذف یک جدول لایحه بودجه کشور حاشیه‌ساز شده است

جدول 17 بنای حل شدن ندارد

حذف جدول شماره 17 لایحه بودجه سال 97 کشور، تخصیص و عدم تخصیص بودجه تعدادی از مراکز و مؤسسات فرهنگی کشور را در اختیار وزارت ارشاد قرار داده است.

همراهی سیاستمداران اقلیم با صهیونیست‌ها

اسرائیل در اربیل!

تورهای کریسمس‌گردی، کاسبی جدید برای پرکردن جیب آژانس‌های مسافرتی است

سفرگردی با درخت کاج رنگی

روزهای پایانی آذر ماه، در چند سال اخیر شهر به رنگی دیگر در می‌آید. درختچه‌های کاج کوچکی را که تا همین چند سال پیش می‌شد در محله‌های همشهریان مسیحی و ارمنی دید، حالا در ویترین مغازه‌های نقاط مختلف تهران دیده می‌شوند؛ اما این، همه ماجرا نیست. تورهای کریسمسی، پدیده‌ای است که در یکی، 2 سال اخیر باب شده و امسال، پررنگ‌تر از سال‌های پیش در صفحات مجازی و سایت آژانس‌های مسافرتی دیده می‌شود. تورهایی که اگرچه قرار است شما را به یکی از مقاصد معمول گردشگری ببرد، اما به بهانه فرارسیدن کریسمس، قیمت‌هایی پیش روی مشتاقان تورهای خارجی گذاشته‌اند که بیشتر به یک کلاهبرداری محترمانه شبیه است تا سفر کریسمس. کریسمس، هالووین و‌... حالا چندسالی می‌شود که نه فقط سبک زندگی، که جیب‌های ما را هم هدف گرفته است.

گفت وگوی «صبح نو» با مجموعه داری که به فکر کودکان بیمار افتاد

وقتی هنر «برای نجات کودکان» می‌شود

مجموعه هنری گوهران، همراه تعدادی از هنرمندان سرشناس حوزه تجسمی به برگزاری نمایشگاهی اقدام کرده‌اند که قرار است عواید آن، صرف تأسیس مرکزی برای کودکان بیماری شود که انگار در سایه نبود حمایت‌ها فراموش شده‌اند.

آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور از حد استاندارد گذشت

حبس نفس در شهر

با وجود گذشت 86 روز از پاییز، 42 درصد روزها با آلودگی همراه بوده است. از ابتدای امسال تاکنون هوای تهران 12 روز پاک، 199 روز سالم، 54 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه بوده است.

سرمقاله

داعشی که بود، داعشی که هست

صبح نو

مجالس آمریکا تحریم 10 ساله ایران را تأیید کردند

برجام‌کشون

قانون تحریمی ISA مشهور به داماتو در حالی با ۴۱۹ رأی موافق مجلس نمایندگان و 99 سناتور آمریکایی به تصویب رسید که به گفته واشنگتن پست، اوباما برای وتوی این طرح قدرت کافی را ندارد چرا که این طرح به صورت فراجناحی و تقریباً با رأی موافق همه نمایندگان و سناتورها به تصویب رسیده است.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه، قانون 10 ساله تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را با اتفاق آراء یعنی 99 رأی مثبت از 100 رأی تصویب کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز پیشتر در واکنش به تصویب این طرح مجلس نمایندگان آمریکا در دیدار با بسیجیان تاکید کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد. توافق هسته‌ای یا همان برجام نباید به وسیله‌ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.
منویات رهبر معظم انقلاب را می‌توان اتمام حجتی درباره آینده و سرنوشت برجام دانست.درواقع ایشان با بیانی صریح و روشن، راه را برای دولت و دست‌اندرکاران نظام روشن کردند تا جمهوری اسلامی در برابر عهدشکنی‌ها و نقض عهدهای آمریکا خود را آماده اقدامات متقابل کند. به نقل از واشگتن پست، سناتور باب کورکر، از نامزدان احتمالی برای دریافت سمت وزیر خارجه در دولت ترامپ، درباره تمدید داماتو گفته است: تمدید تحریم‌های ایران به ما این توانایی را می‌دهد تا تحریم‌های لازمی را که اوباما برای اجرای برجام برداشته بود، ‌اجرایی کنیم و به ترامپ و دولتش اطمینان دهیم تا ابزار لازم برای فشار به رژیم ایران را در اختیار خواهیم داشت.
اکنون که هر دو مجلس کنگره آمریکا رأی به تصویب این طرح داده‌اند، اوباما بدون احتساب روزهای یکشنبه فقط ۱۰ روز فرصت دارد تا تصمیم بگیرد طرح تحریم‌های ایران را امضا کند. تصویب این طرح در آمریکا واکنش دستگاه دیپلماسی را هم برانگیخت و آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: همانگونه که مکرراً توسط مقامات
عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران، مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق
بین الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست. قاسمی تصریح کرد: رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از کلیه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری کند.   اما واکنش‌های مقامات دولتی به این نقض عهد در حد همین بیانیه باقی ماند و دیگر مدافعان دولتی  برجام سکوت کرده‌اند.
در این میان آقای سعید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس دفتر رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود با فرافکنی و فرار رو به جلو درباره این طرح نوشت:
« اگر برجام تعهدی چندجانبه است، نقض آن توسط یكی ازاعضاء را نمی‌توان یك جانبه با نقض پاسخ گفت؛ هرنقضی، اقدام علیه تمامی متعهدان خواهد بود.»گویا دولت همچنان قصد دارد چشم خود را بر بی عهدی‌ها و بدعهدی‌های طرف مقابل ببندد و به دستاوردهای تقریباً هیچ برجام دل خوش باشد.

پیش قدمی مجلس
اما در مقابل انفعال دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ابتدا با تصویب طرح تمدید 10 ساله تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در مجلس نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی ممنوعیت واردات محصولات دامی و کشاورزی را تهیه کردند و اکنون  با تصویب این طرح در مجلس سنای آمریکا، خانه ملت در حال تهیه و تدوین طرحی سه فورتیی برای ازسرگیری تمام فعالیت‌های هسته‌ای کشورمانند. قرار است این طرح در قالب یک ماده واحده و 5 تبصره تدوین شده و هدف از تدوین آن مقابله با مصوبه سنای آمریکاست. به گزارش فارس نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم واکنش جدی به مصوبه سنای آمریکا تأکید داشته و این طرح را در راستای مقابله با این اقدام آمریکایی‌ها توصیف کردند. نکته جالب توجه اما، هم صدایی سه فراکسیون سیاسی مجلس درباره نقض برجام توسط آمریکا است، بگونه ای که حتی حامیان دولت هم از قانون‌شکنی و عهدشکنی آمریکا انتقاد کرده و دنبال راهی برای اقدام متقابل در برابر نقض برجام توسط آمریکا هستند و این در حالی است که هنوز آقای ظریف هیچ واکنشی درباره نقض برجام نشان نداده است.

شماره‌های پیشین