638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
1
مهدی محمدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اروپا به دنبال بازگرداندن تحریم‌ها  طبق فرمول  آمریکاست

در سالگرد دوسالگی فروریختن یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران طرح جدید رونمایی شد

وعده چندباره برای باز‌گشت پلاسکو

دو سال از سالگرد فاجعه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو و آوار شدن آن می‌گذرد. حالا با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط و مالکان، شمارش معکوس برای انجام عملیات اجرایی برج جدید پلاسکو در محل قبلی آغاز شده است. دیروز طرح نویی از ساختمان جدید پلاسکو رونمایی شد؛ بنایی که قرار شده دوساله در محلی که یادآور حادثه 30دی‌ماه 1395 است، ساخته شود.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره واگذاری عرصه به کشورهای غربی در شرایط کنونی هشدار داد

بیدار باش برای FATF

جنگ و خونریزی آرام آرام می‌رود که از سوریه بحران‌زده رخت بربندد. حالا دیگر عصر پسابحران در این کشور فرارسیده است. مهم‌ترین مؤلفه و شناسه این دوران، مسأله بازسازی ویرانه‌هاست. بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای برای خیمه‌زدن اقتصادی در سوریه و کمک به دولت اسد برای بازسازی‌های پیش رو اعلام آمادگی کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز به‌دلیل نقش و جایگاه ویژه در حفظ ثبات و امنیت در سوریه، از اصلی‌ترین مدعیان برای فرآیند بازسازی خواهد بود. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع به سراغ آقای محمدباقر خرمشاد، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی رفتیم. خرمشاد درباره مسأله لزوم مشارکت ایران در بازسازی سوریه گفت: «ملت ایران باید بداند که ما تاکنون در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ از این جا به بعد دیگر فصل بهره‌برداری از این سرمایه است.» خرمشاد همچنین درباره سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق تصریح کرد: «عراق، اولین شریک تجاری ماست و ما با این کشور، بالای 10‌میلیارد دلار گردش مالی و تجاری داریم. طبیعی است در شرایط موجود که آمریکا پای خود را روی خرخره ما گذاشته تا نفس‌مان را بگیرد، عراق می‌تواند اهمیت مضاعفی برای ایران داشته باشد.»متن این گفت‌وگو بدین شرح است:

سر مقاله

هفته سیاسی

آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای پنج کشور موافقت می‌کند

پیشنهاد ۳ میلیارد دلاری نفتی به ایران

رییس‌جمهوری تاجرمسلک آمریکا ایران را تهدید می‌کرد و رؤیای به صفر رساندن درآمد نفتی ایران را در سر داشت اما چندین‌بار مجبور به عقب‌نشینی در برابر مشتریان نفتی شد و برای حفظ آرامش بازار نفت و جلوگیری افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها به بالای 150دلار، اقدام به ارائه معافیت‌های تحریمی به هشت کشور کرد، حال رویترز خبر داده است که این معافیت‌ها تمدید می‌شود، از سویی دیگر بزرگترین پالایشگر نفت چین به شرکت ملی نفت ایران ۳ میلیارد دلار برای توسعه مشترک یک میدان نفتی بزرگ پیشنهاد کرده است.

گزارش «صبح‌نو» از بزرگداشت دکتر اسلامی‌ندوشن و رونمایی از تازه‌ترین کتاب ایشان

حکیم دردهای ایران

وزیر فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی در همایش بزرگداشت دکتر اسلامی ندوشن، وی را علاوه‌بر ادیب و معلم‌بودن، حکیم و طبیب دردهای ایران دانست که با آثار خود مرهم و مداوای این دردها را نشان می‌دهد.

روایت «صبح‌نو» از بازار مرغ 14هزار تومانی در تهران و مشتری‌هایی که کم شده‌اند

بلندپروازی مرغ در بازار

این روزها به ‌دلیل شرایط اقتصادی متفاوت اقلام چند نرخی شده‌اند. در این بازار مرغ هم به خواست خود پرواز کرده و هر روز قیمتی جدید را در بازار به نام خود ثبت می‌کند. در شرایطی که قیمت گوشت قرمز به‌دلیل آنچه که قاچاق دام زنده به کشورهای همجوار نامیده می‌شود، تا 85هزار تومان هم رسید، مرغ هم تلاش کرد از این نرخ‌گذاری عقب نمانده و خود را بالاتر بکشد؛ اتفاقی که نتیجه آن کاهش هرچه بیشتر مواد پروتئینی در سفره مردم است.

جامعه پزشکی مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال۹۸ شد

لابی برای فرار مالیاتی

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده پزشکان حدود 6500میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. همین موضوع سبب شد که کمیسیون تلفیق بودجه 98 مصوبه‌ای مبنی‌بر اجباری شدن کارتخوان برای جامعه پزشکی و واریز 10درصد از حق العمل‌شان به‌صورت خودکار به حساب سازمان مالیاتی، به تصویب برساند که البته با واکنش‌های شدیدی از سوی جامعه پزشکی مواجه شده است. واکنش‌ها از سوی لابی‌های قدرتمند پزشکان به حدی است که هر آن بیم آن می‌رود که کمیسیون تلفیق از ارسال این مصوبه به صحن علنی مجلس سرباز بزند.

حضور مجید توکلی، به‌عنوان یک مجرم با سوءسابقه امنیتی در جلسه کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران ثبت شد

نظرپراکنی کارشناس کِشتی درباره آلودگی هوا

شورای شهر تهران در دوره پنجم بیشتر از آنکه خروجی قابل قبول در زمینه مسائل و مشکلات شهری از جمله توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک یا رفع معضل آلودگی هوا، توسعه فضای سبز و ارتقای کیفیت زندگی شهری برنامه ارائه می‌دهد، شاهد اتفاقات و حواشی بوده است که افکارعمومی درباره آن‌ها قضاوت خواهد کرد. جدیدترین این حواشی نیز مربوط به حضور یک مجرم امنیتی در حاشیه یکی از جلسات کمیته محیط‌زیست این نهاد است.

«صبح‌نو»به‌بهانه‌اکران‌«قانون‌مورفی»فیلم‌های‌«رامبدجوان»رابررسی‌می‌کند

فیلمسازی‌ازروی‌شکم‌سیری

«قانون مورفی» جدیدترین فیلم آقای رامبدجوان در مقام کارگردان است که این روزها درحال اکران در سینماهاست.فیلم جدید رامبد جوان حاصل همکاری‌اش با آقای محمد شایسته در مقام تهیه‌کننده است. فیلمی که به واسطه سکانس‌های اکشن احتمالاً هزینه قابل توجهی روی دست تهیه‌کننده گذاشته است.

علل تاریخی شکل‌گیری نفاق از دیدگاه حضرت فاطمه ؟سها؟

یادداشت دکتر قاسم بستانی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران

گروه اقدام ایران و ما

یادداشت دکتر علی دارابی

«صبح‌نو» از نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت گزارش می‌دهد

هنر کاربردی به جای هنر محض

دیروز دومین نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت برگزار شد. جشنواره‌ای موضوعی که در پنجمین دوره‌اش با صرف‌نظر از فعالیت جهانی، همه توانش را صرف مخاطب داخلی و بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران کرده است. جشنواره هنر مقاومت، خصوصا در دوره جدیدش از جهات مختلف جشنواره‌ای متفاوت است. جشنواره‌ای که با شکستن اصول مرسوم جشنواره‌های هنری که فضایی محفلی دارند و مخاطب خود را از میان هنرمندان انتخاب می‌‌کنند، به سمت مردم رفته است و تلاش می‌کند هنر را با مخاطبان اصلی‌اش پیوند بزند. ممکن است بعضی از اهل فرهنگ به واسطه بعضی عوام‌فریبی‌هایی که طی سال‌های گذشته با استفاده از واژه مردم صورت گرفته نسبت به این توصیف بدبین شده باشند. «مردم» طی سال‌های گذشته بارها از طرف طیف‌های مختلف و متضاد گفتمانی استفاده شده است؛ استفاده‌ای که این واژه را مستعمل و مندرس کرده است. با این حال هنگامی که مردم را نه به‌عنوان عنصری مشروعیت‌بخش و صرفا خطاب به بخشی از مردم استفاده نکنیم، می‌توانیم معجزه و توان رهایی‌بخش این واژه را نظاره کنیم. واژه‌ای که امر تزیینی را به امر زیستنی قلب می‌کند و رخوت را با شور تاخت می‌زند. دعوت می‌کنم حرف‌های متفاوت استاد مسعود نجابتی، دبیرکل پنجمین جشنواره هنر مقاومت را بشنوید تا بیشتر با معجزه‌ای که از دست «مردم» ساخته است، آشنا شوید.

صبح نو

حسین شیخ‌الاسلام:

داعش شکست نظامی خورده است نه عقیدتی

حسین شیخ‌الاسلام که هم‌اکنون در کسوت مشاور وزیر امور خارجه مشغول فعالیت است، عقیده دارد داعش اگرچه از لحاظ نظامی دچار شکست شده است ولی در زمینه عقیده و تفکر همچنان جریان دارد و باید آن را به‌طور جدی ریشه کن کرد.

نقش ایالات متحده آمریکا در خصوص به‌وجود آمدن داعش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اصل ریشه تکفیری‌ها و تشکیلات سنی خشونت‌گرا در افغانستان متولد شد. بعد از اشغال افغانستان انگلیسی‌ها چنین طرحی را پیشنهاد دادند. دلیل این ادعا هم مصاحبه خانم بوتو نخست‌وزیر وقت پاکستان با «بی‌بی‌سی» است. در این مصاحبه «بی‌بی‌سی» به خانم بوتو حمله می‌کند و می‌گوید شما طالبان را آفریدید. خانم بوتو پاسخ می‌دهد این طرح شما بود. خلق داعش کار سازمان‌های اطلاعاتی و سیاسی منطقه و با پول عربستان و امارات بود. ایشان ادامه می‌دهد چون فهم مردم شمال پاکستان ضعیف بود ما زحمت وضع حمل آن را کشیدیم. پس از تولد طالبان و در جریان اشغال افغانستان عرب‌های افغان شکل گرفتند. گروهی از اعراب به افغانستان می‌آمدند و زیر نظر طالبان فعالیت‌های تروریستی و خشونت‌گرایی را یاد می‌گرفتند. از میان این افراد آموزش‌دیده القاعده شکل گرفت.بن لادن در سطح اول و محور القاعده و زرقاوی در سطح بعدی قرار دارد. فعالیت‌های القاعده گسترش پیدا کرد و این گروه در کشورهای مختلف از جمله عراق پایگاه داشت. بعد از اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها در سال 2003، مدیریت امور داخلی زندانی واقع در ام‌القصر به دست انگلیسی‌ها و حفاظت بیرونی با آمریکایی‌ها بود. در این زندان اعضای القاعده از جمله زرقاوی که در عراق دستگیر شده بودند؛ با بعثی‌ها مرتبط شدند. در آن زمان عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام از بیرون در جریان امور زندان قرار داشت. از ارتباط بین این دو گروه دولت اسلامی عراق شکل گرفت. در این میان عربستان و کشورهای همراه، از این گروه حمایت‌های مالی کردند تا مانع از شکل‌گیری حکومت عراق شوند. برپایی حکومت عراق متشکل از شیعه، سنی، کرد و عرب تهدیدی برای حکومت پادشاهی عربستان بود. به همین خاطر پادشاهی سعودی هزینه‌های هنگفتی برای مانع‌تراشی در برابر حکومت عراق کرد. ناآرامی‌های عراق و حملات تروریستی از جمله این اقدامات بود.  
این کارشکنی‌ها ادامه داشت تا اینکه بحران سوریه شروع شد. القاعده سوریه به رهبری جولانی با البغدادی متحد شدند و داعش شکل گرفت. این در شرایطی بود که سازمان‌های اطلاعاتی بر این قضایا نظارت داشتند. در پشت این جریان «سی‌آی‌ای»، موساد و سازمان‌های دیگر بودند. به همین دلیل هم توانستند کشورهای دیگر را قانع نمایند که از این گروه حمایت‌های مالی و تسلیحاتی داشته باشند. کمک‌های تسلیحاتی به مخالفان در سوریه از مرزهای ترکیه و تحت اشراف ناتو صورت می‌گرفت. عبور محموله‌های تسلیحاتی از یک کشور بسیار خطرناک است چرا که ممکن است مقداری از آن در کشور رسوب کند و موجب هرج‌و‌مرج و اختلاف شود.در چنین شرایطی کشورهای حامی این گروه تروریستی مطابق ذائقه خود دست به پرورش نیروهای تندرو زدند. خطرناک‌ترین این نیروهای تندرو، وهابی‌ها بودند که مورد حمایت عربستان قرار داشتند. سازمان‌های اطلاعاتی اجازه نمی‌دهند چنین سرمایه بزرگی از میان برود. آنها قصد دارند این گروه را به افغانستان منتقل کنند چرا که فکر می‌کنند در آنجا پتانسیل‌های لازم برای رشد این گروه وجود دارد. در‌حال‌حاضر فرایند انتقال شکل گرفته است. از طرفی حدود پنج سال است که داعش در افغانستان فعال شده است. به‌دلیل وجود درک و فهم پایین از اسلام در افغانستان، این کشور از پتانسیل خوبی برای رشد خشونت‌گرایی برخوردار است. داعش به این نکته پی برده است. سازمان‌های اطلاعاتی نیز به این جابه‌جایی کمک می‌کنند.
ایالات متحده آمریکا چه نقشی برای شبه‌قاره هند و افغانستان متصور است که در صدد گسیل دادن باقیمانده داعش دارد؟
داعش با نوع تفکرش می‌تواند خطرناک‌ترین دشمن برای ما باشد. اعضای این گروه آماده کشته شدن و به تصور خودشان شهادت هستند. ما را هم رافضی و نخستین دشمن خود می‌دانند. تعلیماتی که به این گروه داده شده است با هدف مقابله با جمهوری اسلامی ایران بوده است. داعش ایجاد شده است که اسلام دیگری را در برابر اسلام ما علم کند. حکومت اسلامی دیگری را در برابر حکومت جمهوری اسلامی ایجاد کند.این گروه هیچ‌گونه عملیات عمده‌ای در اسرائیل نداشتند. این گروه به ظاهر مسلمان هستند ولی به قدری شست‌وشوی مغزی شده‌اند که علیه ما به‌شدت دشمنی می‌کنند. در واقع داعش از جنس مقاومت و از جنس آمادگی برای کشته شدن و با هدف مقابله با محور مقاومت ساخته شده است.
اختلافات شدیدی بین طالبان و داعش در افغانستان رخ داده است. حالا شما فکر می‌کنید آمریکا در صدد حل و فصل این اختلافات بر بیاید؟
یکی از اهداف آمریکا از انتقال داعش به افغانستان، تضعیف طالبان است. فرماندهان و اعضای طالبان مخالف حضور آمریکایی‌ها در افغانستان هستند. طالبان در آنجا حکومت ایجاد کرده است. به همین خاطر مخالف اشغال‌گری آمریکا است. آمریکایی‌ها با انتقال داعش به افغانستان در‌صدد تضعیف طالبان هستند و قصد حل و فصل اختلافات بین داعش و طالبان را ندارند.
یک موضوع مهم دیگر این است که آمریکا و متحدان آن در انتقال داعش از غرب آسیا به افغانستان روی توان کدام یک از بازیگران خود در منطقه حساب کرده‌اند و چگونه این بازی را می‌توان حل کرد؟
ریشه داعش در وهابیت است. وهابیت هم یک جریان ساختگی توسط انگلیس است. از سوی دیگر عربستان هر جایی که پای عقاید وهابیت در میان باشد، حضور دارد. در چنین شرایطی مشخص است که عربستان از بازیگران اصلی فرایند انتقال خواهد بود.
با توجه به این شرایط چطور می‌توان آن را خنثی کرد؟
در سوریه و عراق داعش از نظر تشکیلاتی از بین رفته است. این گروه سرزمینی برای حکومت ندارد. سرزمینی برای تشکیل وزارتخانه ندارد. جایی ندارد برای اینکه نیرو جذب کند و تروریست پرورش دهد. داعش به یک گروه چریکی تبدیل شده است. نکته بعدی این است که این گروه نماینده یک مساله عقیدتی و فکری است. تفکر داعش را فقط با تشکیلات و اسلحه نمی‌شود از بین برد. از بین بردن داعش نیازمند تلاش‌های فرهنگی و عقیدتی جدی است.  مهم‌ترین تلاش در این است که ما بتوانیم یک گفتمان با محوریت حکومت‌سازی و حکومت‌داری با اهل سنت ایجاد کنیم. اعضای داعش با انگیزه حکومت اسلامی اینطور منحرف شدند. نظریه ما در مورد حکومت خیلی عقلانی است. این نظریه در عین تکیه بر عقاید اسلامی، عقلانی است. قرآن را شیعه و سنی قبول دارند. نخستین وظیفه قرآن این است که خدا را معرفی کند. از طرفی در این قرآن برخی از احکام بیان شده است. این احکام باید در زمین اجرا شود. در چنین شرایطی چه کسی صلاحیت دارد بر نحوه اجرای این احکام نظارت کند؟ این استدلال ما برای حکومت ولایت‌فقیه است. کسی می‌تواند بر نحوه اجرای احکام نظارت داشته باشد که شناخت کافی از آنها داشته باشد. این احکام را بفهمد. کسی که توانایی استخراج احکام را از قرآن داشته باشد، باید بر نحوه اجرای آن هم نظارت کند. به چنین شخصی فقیه می‌گوییم. چنین شخصی برای اینکه بتواند به نحو احسن این احکام را اجرا کند باید عادل باشد. بعد از پذیرفتن اینکه قرآن از طرف خداست و باید احکام آن در زمین اجرا شود خیلی منطقی است که فقیه عادل این کار را انجام دهد. تنها راه برون‌رفت ما برای خنثی‌سازی تفکر داعش، گفتمان بین سنی و شیعه با محوریت حکومت‌داری و حکومت‌سازی منطقی است.
تفاوت حضور داعش در افغانستان با عراق چیست؟
تفاوت خاصی ندارد. داعش با اقدامات تروریستی و جنایت‌هایی که در عراق و سوریه مرتکب شده است قصد دارد حکومت را در دست بگیرد. همین کار را هم در افغانستان ادامه خواهد داد. در افغانستان با طالبان بر سر حکومت جنگ می‌کند.
آیا داعش با همان چهره قبلی‌ای که در عراق بوده است‌، ظاهر می‌شود؟
هنوز در میان اهل سنت عده‌ای طرفدار داعش هستند. داعش شکست نظامی خورده است ولی شکست عقیدتی رخ نداده است. برای همین هم باید تلاش‌های فرهنگی و عقیدتی جدی صورت بگیرد تا این مهم حاصل شود.

شماره‌های پیشین