709
سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» راه‌های کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را بررسی کرد

تصفیر نفت در اقتصاد ایران

هرچند دولت دونالد ترامپ سیاست تصفیر نفت ایران را در پیش گرفت و هرچه در چنته داشت برای اعمال آن به‌کار گرفت؛ اما سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی نیز بیکار ننشستند و آنان نیز سیاست تصفیر نفت در بودجه را پیش گرفتند تا این حربه دشمن را بی اثر کنند.

مولاوردی در گفت‌وگو با «صبح نو» : | هماهنگی جلسات ستاد ملی زنان با رییس جمهوری سخت است

گزارش‌های جهانی مبین وضع زنان ایران نیست

رتبه شکاف جنسیتی 140 ایران در میان 144 کشور جهان حتی اگر اشتباه و فقط به‌دلیل ضعف در معیارهای آمارگیری در سطح کلان کشور باشد اما می‌تواند به درستی مبین این نکته باشد که نهادهای مرتبط با حقوق زنان به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند. ستاد ملی زنان و خانواده یکی از مراجع سیاست‌گذاری در حوزه زنان است که در طول دو دولت یازدهم و دوازدهم فقط یک بار جلسه رسمی برگزار کرده است.

چگونه رییس مجلس در غیاب رییس‌جمهوری مصوبات شورا را ابلاغ می‌کند | گلشنی در گفت‌وگو با «صبح نو» :حرمت شورا باید احیا شود

لاریجانی؛ جایگزین رییس

14 اسفند97، روزنامه «صبح‌نو» در گزارشی با عنوان «شوراها معطل رییس‌جمهوری» از سنگ‌اندازی دفتر رییس‌جمهوری در برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و دلایل آن خبر داد. در آن زمان، دو ماه بود که جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل نشده بود. حالا نزدیک به پنج ماه است که این جلسه تشکیل نشده است؛ در‌حالی‌که طبق آیین‌نامه باید یک‌هفته‌درمیان جلسه برگزار شود. «صبح‌نو» در گزارش خود دلایل احتمالی برگزار‌نشدن جلسات را بررسی کرده بود و حالا پس از گذشتن دوونیم ماه از آن گزارش، آن دلایل احتمالی به مرز یقین رسیده و شواهدی متعددی برای آن در دست است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی  به «صبح نو» خبر داد

تولید اورانیوم نطنز چهار برابر شد

سر مقاله

در ستایش عبرت‌ها

نقش‌دولت‌ورسانه‌ملی‌‌درمدیریت‌آگهی‌های‌بازرگانی‌‎چیست

رژه«مهناز» روی‌اعصاب‌روزه‌داران

با گذشت نیمی از روزهای ماه مبارک رمضان، در کنار سریال‌ها و ویژه‌برنامه‌های سیما یکی دیگر از مواردی که مخاطبان را تحت‌تاثیر قرار داد، آگهی‌های بازرگانی بود.

تنها دو ماه از مهلت چهارماهه برای تغییر ساختار برنامه مالی دولت باقی مانده است

ضرب‌الاجل اصلاح ساختار بودجه

اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور برای نخستین‌بار در بهمن سال گذشته از سوی رییس مجلس شورای اسلامی علنی شد که در همان زمان در جلسه شورای اداری استان قم اعلام کرد رهبر انقلاب با تدبیر، دستور اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور در مدت چهار ماه آینده را دادند؛ موضوعی که معاون اول رییس‌جمهوری نیز در بهمن 97 در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین برنامه‌ای برای اصلاح ساختار بودجه کشور با هدف کاهش هزینه‌ها و حمایت از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی گفت: «اصلاح ساختار بودجه در شرایط کنونی، کاری پرفایده، سودمند و درراستای منافع کشور است.»

رییس جدید سازمان سینمایی در نخستین نشست خبری خود از ضرورت رشد اخلاق حرفه‌ای در صنوف گفت

قانون، کافی نیست

نخستین نشست خبری آقای حسین انتظامی، رییس جدید سازمان سینمایی، صبح دیروز با همراهی آقای مسعود نجفی، مدیر روابط‌عمومی و حضور آقایان ابراهیم داروغه‌زاده، معاون نظارت و ارزشیابی و محمود اربابی، معاون توسعه و فناوری برگزار شد.

چند نکته درباره گزارش عملکرد سال 97 بزرگ‌ترین مارکت اندروید ایرانی

قهر گیمرها با بازار

مدت زیادی از ظهور کسب‌وکار‌های نوپا (استارت‌آپ‌ها) در کشور نمی‌گذرد؛ با این حال همین کسب‌وکار‌های نوظهور، تحول عظیمی را در عرصه‌های گوناگون کشور، چه ملی و چه معیشتی، ایجاد کرده‌اند. استارت‌آپ‌ها با بهره‌‌گیری از مدل‌های کسب‌وکار رایج در دنیا و با تکیه بر متخصصان داخلی توانسته‌اند با سرعت زیادی رشد کنند و سبک زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهند. یکی از مهم‌ترین استارت‌آپ‌های کشور کافه بازار است. کافه‌بازار یک فروشگاه برنامه‌های اندرویدی است که نخستین نسخه آن در بهمن ۱۳۸۹ توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف طراحی و منتشر شد. این استارت‌آپ که امروز به بزرگ‌ترین شرکت تجارت دیجیتال کشور تبدیل شده است، هر سال گزارشی از عملکرد خود منتشر می‌کند، گزارشی که در آن به جزئیاتی مثل محبوب‌ترین برنامه، بیشترین برنامه‌های دانلودشده، نرخ رشد نصب فعال و همچنین وضع درآمد توسعه‌دهندگان اشاره می‌کند. این گزارش به جهت گستره فعالیت‌های کافه بازار واقعیت‌های مهمی از وضع زندگی مجازی ایرانیان در اختیار ما می‌گذارد. در این صفحه با بررسی آمارهای این گزارش، تلاش کرده‌ایم برخی از آن‌ها را تفسیر و معنی‌دار کنیم.

«صبح‌نو» از آغاز به کار کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن گزارش می‌دهد

چتر پوشالی برای مستاجران

در روزهای گذشته معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن با هدف ضابطه‌مند شدن افزایش نرخ اجاره خبر داده است. مازیار حسینی ابزار به هدف رسیدن این کمیته را مالیات عنوان کرده است. اگرچه این طرح ابزار تنبیهی ندارد اما می‌توان امیدوار بود برخلاف طرح‌های بی‌ثمر دولت قبلی در همین خصوص؛ این کمیته بتواند به مستاجرین در این شرایط اقتصادی کمک شایانی کند.

صبح نو

تنفس مصنوعی کاخ سفید به تروریسم تکفیری

یکی از اهداف ایالات متحده آمریکا در سوریه، «بازتعریف تروریسم» است. جهت درک کامل این مساله، لازم است استراتژی واشنگتن در قبال گروه تروریستی و تکفیری داعش را مرور کنیم. «بکش تا کشته شوی» یا «نابود کن و نابود شو» خمیرمایه نگاه استراتژیک ایالات متحده آمریکا نسبت به داعش و دیگر گروه‌های تکفیری را تشکیل می‌دهد

پیروزی بزرگ جبهه مقاومت در سوریه و از بین رفتن خلافت مهره‌های تکفیری وابسته به واشنگتن و تل‌آویو در این کشور، گام بلندی در مسیر احیای سوریه پس از سال‌ها جنگ و آشوب محسوب می‌شود. اگرچه واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن از جمله عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی نهایت تلاش خود در راستای بقای خلافت داعش در سوریه را انجام دادند، اما در نهایت «قدرت مقاومت» معادله را به‌گونه‌ای دیگر رقم زد. اگرچه سوریه وارد دوران «پساداعش» شده است، با این حال نمی‌توان منکر توطئه‌های بعدی ایالات متحده آمریکا در سرزمین شام گردید. تحولات چندماهه اخیر از جمله سرنگونی جنگنده اف 16 رژیم صهیونیستی در مرز جولان نشان داد که مثلث «تل‌آویو- واشنگتن-ریاض» نهایت تلاش خود را جهت تزریق دوباره بحران امنیت در سوریه به کار گرفته است. همچنین حمایت فریب‌گونه آمریکا از اقلیت‌های سوری در راستای تزریق نوعی ناآرامی و بحران مزمن در این کشور قابل تحلیل و ارزیابی است. در این خصوص نکاتی وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گیرد‌:
یکی از موانعی که بازی ترامپ در سوریه را (خصوصاً پس از نابودی خلافت داعش) سخت ساخته است، عدم اقناع افکار عمومی آمریکا و جهان در خصوص مداخله واشنگتن در سوریه است. حتی مانور تبلیغاتی مشترک آمریکا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف مقصر جلوه دادن حکومت و ارتش سوریه در ماجرای حمله شیمیایی در این کشور، نتوانست قدرت مانور واشنگتن و متحدانش در تقابل با دمشق را افزایش دهد. در سال 2003 میلادی جرج واکر بوش، رییس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا سعی کرد حمله به عراق را در راستای منافع ملی آمریکا مورد تفسیر قرار دهد. حتی در آن زمان، برخی سناتورهای سابق حزب دموکرات مانند هیلاری کلینتون در زمین دولت بوش بازی کرده و از این حمله مصیبت‌بار حمایت کردند. اکنون ترامپ در حالی سعی در بازتعریف «تروریسم تکفیری» در سوریه یا مداخله نظامی (هر چند محدود‌) در این کشور را دارد که بسیاری از شهروندان و سیاستمداران آمریکایی از نوامبر سال 2016 تا‌کنون در مصاف سیاسی و اجتماعی با وی و سیاست‌هایش قرار گرفته‌اند. در چنین شرایطی، ترامپ قدرتی برای اقناع حداقلی جامعه آمریکا برای راه‌اندازی مناقشه‌ای دیگر در منطقه و خصوصاً سوریه را ندارد. حتی در فروردین ماه سال 1396 و در جریان حمله هوایی آمریکا به پایگاه نظامی ارتش سوریه (شعیرات)، ترامپ با فشار شدید مخالفان داخلی و حتی برخی شرکای بین‌المللی خود همراه شد.
یکی از اهداف ایالات متحده آمریکا در سوریه، «بازتعریف تروریسم» است. جهت درک کامل این مساله، لازم است استراتژی واشنگتن در قبال گروه تروریستی و تکفیری داعش را مرور کنیم. «بکش تا کشته شوی» یا «نابود کن و نابود شو» خمیرمایه نگاه استراتژیک ایالات متحده آمریکا نسبت به داعش و دیگر گروه‌های تکفیری را تشکیل می‌دهد. در این خصوص، بارها تئوریسین‌ها و استراتژیست‌های آمریکایی به مقامات کاخ سفید اعم از دموکرات یا جمهوری‌خواه اعلام کرده‌اند که واشنگتن در راستای اعمال سیاست‌ها و راهبردهای سیاسی و فرهنگی خود در جهان اسلام و منطقه غرب آسیا نیاز به «عوامل بر هم زننده» دارند. عوامل بازدارنده گروه‌ها یا افرادی هستند که ماحصل و برآورد نهایی بازی آنها باید به سود غرب در منطقه و جهان اسلام باشد. ناکامی شدید آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل‌سعود منجر به تحریک و تجهیز دوباره گروه‌های تکفیری از سوی آنان و تزریق دوباره بحران امنیت در منطقه شده است. در چنین شرایطی ادعای آمریکا جهت کمک به دولت عراق در مقابله با تروریسم تکفیری به یک طنز تلخ می‌ماند. از دید مقامات آمریکایی گروه‌های تکفیری از جمله داعش باید در منطقه غرب آسیا دست به کشتار بزنند و در همان محدوده جغرافیایی جهان اسلام نیز از بین برود. در استراتژی ایالات متحده آمریکا و راهبرد پردازی آن در حوزه سیاست خارجی خود، مفهومی به‌نام «نابودی داعش» وجود ندارد. واشنگتن در این معادله قائل به «مدیریت داعش» است. در جریان آزادسازی رقه، بسیاری از اعضای داعش تحت نظر نیروهای ائتلاف آمریکا، رقه را ترک کرده و به نقاط نامعلوم در سوریه فرستاده شدند. به عبارت بهتر، آمریکا درصدد است با تکثیر تروریسم در دیگر نقاط سوریه و منطقه، مانع از نابودی کامل آن شود.
ایالات متحده آمریکا با تکیه بر سه مؤلفه اصلی، یعنی «تحریک قومیت‌ها در سوریه»، «بازتعریف گروه‌های تکفیری» و «تجمیع دوباره توان هم‌پیمانان خود در غرب آسیا» درصدد است بحران امنیت را بار دیگر به‌صورت گسترده بر کالبد سوریه تزریق کند. بدیهی است مقابله با این مساله، هوشمندی جریان مقاومت را طلب می‌کند. بدون شک، نابودی خلافت داعش در سوریه، به معنای پایان یافتن بحران در سوریه نیست زیرا واشنگتن درصدد بحران‌سازی‌های امنیتی بعدی در سوریه خواهد بود. در این میان، رصد مستمر رفتارهای دو شریک منطقه‌ای ایالات متحده آمریکا یعنی رژیم اشغالگر قدس و عربستان سعودی اهمیت ویژه‌ای دارد. نابودی خلافت داعش منجر به از دست رفتن بخش عظیمی از سرمایه‌های راهبردی ریاض و تل‌آویو در غرب آسیا گردیده است.
پارادوکس رفتارهای رییس‌جمهور آمریکا در قبال سوریه و آنچه در این کشور می‌گذرد، موضوع دیگری است که باید نسبت به آن توجه داشت. دونالد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، بارها رویکرد مداخله‌گرایانه ایالات متحده در منطقه را زیر سؤال برد. عقیده ترامپ این بود که چنین رویکردی، منجر به افزایش هزینه‌های واشنگتن در نظام بین‌الملل خواهد شد. به عبارت بهتر، ترامپ با نگاهی تاجرمسلکانه نسبت به هزینه‌ها و فواید رفتار بین‌المللی آمریکا، خواستار تمرکز بیشتر بر درون مرزهای کشورش شده بود. هم‌اکنون در ابتدای سال 2018 میلادی، ترامپ عملاً از رویکردی که در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا وعده آن را داده بود عقب‌نشینی کرده و به مداخله پرهزینه در منطقه غرب آسیا روی آورده است. واقعیت امر این است که واشنگتن و هم‌پیمانان آن، از تقویت تروریسم تکفیری و تضعیف دولت سوریه به هر نحو ممکن حمایت می‌کنند، حتی اگر رسیدن به این هدف از طریق اقدامات یک‌جانبه‌گرایانه و بر خلاف مؤلفه‌ها و انگاره‌های حقوقی و اخلاقی جاری در نظام بین‌الملل باشد. در هر حال ترامپ مسیر سختی در راستای توجیه گفتار و رفتار متناقض خود در قبال سوریه و تحولات آن پیش رو خواهد داشت. در هر حال، بسیاری از تحلیلگران غربی معتقدند که بازی پارادوکسیکال و دوگانه آمریکا (دولت ترامپ) در قبال سوریه، نتیجه‌ای جز افزایش تصاعدی هزینه‌های شکست واشنگتن در این کشور نخواهد داشت. آمریکا پس از نابودی خلافت داعش در سوریه، با بخشی از این هزینه‌های هنگفت مواجه شد و در آینده نیز بر میزان آنها افزوده خواهد شد.
موضوع دیگری که باید نسبت به آن توجه داشت، تلاش خاص دولت ایالات متحده آمریکا جهت «چینش میزهای خاص مذاکره» با هدف مدیریت و هدایت تحولات سوریه در دوران فعلی است. یکی از اصلی‌ترین دلایل سنگ‌اندازی‌های مستقیم و غیرمستقیم واشنگتن و متحدان آن در گفت‌وگوهای «سوری- سوری» همین مسئله است. به عبارت بهتر، آمریکا درصدد است آنچه در میدان نظامی در سوریه به دست نیاورده است را در عرصه سیاسی و با تجمیع توان دیپلماتیک و سیاسی خود به دست بیاورد. بدون شک در این معادله، تفاوتی میان «لبخندهای دیپلماتیک آمریکا» و «حمایت واشنگتن از تروریسم تکفیری و جنگ نیابتی‌» وجود ندارد. همه این موارد در ذیل یک استراتژی، یعنی «افزایش قدرت آمریکا در منطقه غرب آسیا» تعریف می‌شود. با این حال باید این حقیقت را مدنظر قرار داد که حضور فعالانه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مذاکرات بین‌المللی در خصوص سوریه، تا اندازه زیادی مانع از تنفس سیاسی آمریکا شده است. این روند همچنان ادامه خواهد داشت.
به نظر می‌رسد متعاقب تحولاتی که طی یک سال اخیر در سوریه رخ داده است، ایالات متحده آمریکا هم در عرصه نظامی و هم در عرصه سیاسی و دیپلماتیک، یکی از مهم‌ترین بازی‌های حیثیتی خود در غرب آسیا را با شکست پشت سر گذاشته است. بدون شک در چنین شرایطی تنها راه ممکن برای دونالد ترامپ و همراهانش، پذیرش کامل این شکست و عقب‌نشینی همه‌جانبه (نیابتی، سیاسی، نظامی و‌...) از صحنه سوریه است. در غیر این صورت، شکست‌های سخت‌تری در انتظار ایالات متحده آمریکا و همراهان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن در دمشق خواهد بود. چنانچه اشاره شد، هم‌اکنون رییس‌جمهور آمریکا در مواجهه با شکست خود در سوریه، به گزینه‌های مختلفی متوسل شده است. تنفس مصنوعی ایالات متحده آمریکا به بازماندگان داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و تکفیری در سوریه در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی می‌باشد. همچنین تلاش بی‌نتیجه آمریکا برای مواجهه با حضور نیروهای مقاومت در سوریه و استمرار حضور قوی و هوشمندانه جبهه مقاومت در این کشور، ترامپ را در میان منگنه‌ای سخت در سرزمین شام قرار داده است. بدیهی است تنها راه چاره رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در مواجهه با شرایط موجود، پذیرش کامل شکست در سوریه و ترک کامل منطقه است. موضوعی که اگرچه هضم آن برای دونالد ترامپ و همراهان و مهره‌های منطقه‌ای آن سخت و  دشوار است، اما درنهایت چاره‌ای جز تن دادن به این حقیقت نخواهند داشت.

دکتر حنیف غفاری
کارشناس ارشد روابط بین‌الملل

شماره‌های پیشین