194
دوشنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۵
1
طی دو هفته بیش از سه دلفین در سواحل خلیج‌فارس تلف شده‌اند

جاسک و عسلویه، پرخطر برای نهنگ‌های ایران

پستانداران دریایی جانداران خونگرمی هستند که در آب‌های سراسر جهان زندگی می‌کنند اما از آنجا که مطالعه در زمینه نحوه زندگی آنها، عادات غذایی، رفتاری و تعاملات آنها با محیط‌های آبی کار دشواری است، در جهان با کمبود اطلاعات در رابطه با آنها مواجه هستیم. خلیج‌فارس دریای عمان نیز اگرچه محل زندگی هفت گونه دلفین و 14 گونه نهنگ است اما از این قاعده کلی درباره کمبود اطلاعات مستثنی نیست. به همین دلیل سازمان‌های مردم‌نهاد برای رفع این نقیصه وارد عمل شده و تلاش می‌کنند اطلاعات مورد نیاز برای رصد جمعیت پستانداران خلیج‌فارس و دریای عمان را به کمک سازمان حفاظت محیط‌زیست در یک بانک اطلاعاتی گرد هم جمع کنند. بر اساس گزارش کارشناسان «طرح سرزمین» از اطلاعات ارسال شده به پروژه اجرا شده توسط این سازمان مردم‌نهاد چنین بر می‌آید که جاسک و عسلویه مناطق پرخطری برای پستانداران دریایی بوده و احتمال به گل نشستگی برای دلفین و نهنگ در این مناطق زیاد است؛ همچنین طی دوهفته اخیر گزارش‌هایی از تلف شدن دو تا سه دلفین در هرمزگان و بوشهر دریافت کرده‌اند.

اگر #خوزستان هم برای دولت مانند #پلاسکو بود...

«احمد مهرانفر» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تأکید کرد

«علی البدل» موفق‌تر از «پایتخت»

سریال «علی البدل» به کارگردانی آقای «سیروس مقدم» و تهیه‌کنندگی خانم «الهام غفوری» به‌عنوان سریال نوروزی شبکه یک معرفی شده است.

چهار وزارتخانه در دست نعمت‌زاده

تلخی یک ادغام

چند سالی می‌شود که دو وزارتخانه عریض و طویل و البته با منافع متضاد با هم ادغام شده‌اند. ادغامی که تولدش به سال‌های پایانی دولت دوم آقای محمود احمدی‌نژاد برمی‌گردد. دولتی که شاید یکی از بهترین اعضای کابینه‌اش سکاندار وزارت بازرگانی بود و در طرف مقابل، تنش‌های زیادی را با همتای خود در وزارت صنایع و معادن داشت.

گزارشی از جلسه دفاع پایان‌نامه‌ای با موضوع شهادت

پای «شهید» به جامعه‌شناسی باز شد

موضوع شهید در کشور ایران به‌علت گرایش‌های شیعی با حادثه عاشورا گره خورده است، به همین دلیل از جایگاه والایی برخوردار است. از همین رو بررسی مفهوم اجتماعی شهید و شهادت امری مهم برای علوم اجتماعی دانشگاهی به منظور شناخت جامعه است. روز شنبه این هفته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران پایان‌نامه کارشناسی ارشد توسط خانم محدثه قزوینی با موضوع «بازنمایی اجتماعی شهید در نظام جمهوری اسلامی ایران» دفاع شد.

شهید چهارم و مظلوم اول

مرز واقعیت یا سیاه نمایی

درباره رسول ملاقلی‌پور

عاشقانه را هم حماسی می‌سرود

موسیقی در برزخ

لزوم تأمل درباره مسائل مستدحثه از جمله موسیقی از مواردی است که باید در حوزه‌های علمیه و فقه جدی گرفته شود.

اقتصاد استبدادی؛ از دربار تا سرمایه دار

ماجرای جوراب اشرف پهلوی و ورشکستگی امروز

سرمقاله

عامل قاعده مند با دنيا

کلید تازه‌ای که دولت در آخرین‌سال فعالیت خود کشف‌کرده است

 #آلزایمر_سیاسی

آقای دکتر حسن روحانی روز گذشته در نخستین مجمع ملی سلامت سخنانی را علیه منتقدان مطرح کرد و این بیان به قدری تند بود که حاضران را برای سلامت آقای رییس جمهور نگران کرد.

صبح نو

خبر مورد نظر یافت نشد...

شماره‌های پیشین