638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
1
سر مقاله

هفته سیاسی

صبح نو

اخبار
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر دیپلماسی رسانه‌ای برای آزادی مرضیه هاشمی تأکید کردند

آپارتاید آمریکایی

بازداشت بدون تفهیم اتهام! این اتفاقی بود که هفته گذشته برای خانم مرضیه هاشمی ،مجری آمریکایی‌الاصل شبکه «پرس تی‌وی» در شهر واشنگتن رخ داد. روز چهارشنبه 26‌مهرماه بود که روابط عمومی شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از خانواده خانم هاشمی، با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ملانی فرانکلین، مجری این شبکه که پس از گرویدن به دین اسلام نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده، خبر داد.

روایت دست اول مرحوم محمود گلابدره‌ای از 26دی‌ماه57 را در «صبح‌نو» بخوانید

فرار بزرگ

کتاب «لحظه‌های انقلاب» نخستین تجربه روایت‌نویسی از انقلاب اسلامی است. سیدمحمود گلابدره‌ای از شهریور 57 که قیام مردمی علیه رژیم پهلوی اوج گرفت در خیابان‌ها بود و تا پیروزی انقلاب را نوشت. یک روایت دست اول و بی‌واسطه از روزهای قیام. روایت گلابدره‌ای اما کلیشه‌شکن است. او خود را سانسور نکرده و هر چه دیده را نوشته است. شاید این نوشته یک داستان نباشد اما قطعاً روایت یک ملت است. در این برش به مناسبت 26دی، سالروز فرار شاه از ایران از دریچه نگاه گلابدره‌ای سری به خیابان‌های تهران در سال57 زدیم تا بدانیم مردم درآن روز چه کردند. او از جمله داستان‌نویسانی بود که مورد توجه طیف روشنفکری در عرصه داستان بود، اما با وقوع انقلاب و نگارش کتاب «لحظه‌های انقلاب» مطرود و از کانون توجه آن‌ها خارج شد. او با این کتاب دست به وقایع‌نگاری از لحظه‌های انقلاب زده و تصویری دست‌نیافتنی را در حافظه تاریخ ثبت کرده و امروز با گذشت 40سال از پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت چنین اثر مستندی که مشاهدات عینی یک نویسنده است می‌توان پی برد. روایت مرحوم گلابدره‌ای از آن روزها مفصل و پر از جزئیات است و ما تلخیصی از آن را در این صفحه به شما ارائه می‌کنیم.

بانک مرکزی از برنامه‌های تازه روزانه برای کنترل بازار سرمایه خبر داد

ابتکار ارزی

«حفظ قدرت ارزی کشور برای اینجانب مساوی با صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و به مهار کشیدن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر و هدایت مناسب آن با ابزارهای سیاست پولی و اعتباری است»، این نخستین سخنان رییس کل بانک مرکزی در مراسم معارفه‌اش بود، سخنانی که بیشتر آن‌ها با سیاست‌هایی درست عمل شد و حال ذخایر ارزی در پنج ماه گذشته به بالاترین سطح در پنج سال گذشته رسیده است.

مدیریت اصلاح‌طلبان در اداره شهر به‌دنبال افزایش هزینه زندگی در تهران است

پولی شدن تونل‌ها ی تهران

شهرداری تهران با وجود استقرار شهردار جدید هم گویا روی آرامش را به خود نخواهد دید. شاهد این مدعا نیز خبری است که در دو سه روز گذشته واکنشی بزرگ را در میان افکار عمومی رقم زده است. معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران از ارائه لایحه دریافت عوارض برای تردد از تونل‌های شهری و بزرگراه صدر به شورای شهر تهران خبر داد. این در حالی است که عصر دیروز که روز تعطیلی بود، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران به این موضوع واکنش نشان داده و توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

پاسداشت مقام استاد محمدرضا لطفی به مناسبت سالروز تولدش

مبشر «سپیده» انقلاب

دیروز سالروز تولد پاسدار موسیقی ایرانی، محمدرضا لطفی بود. مرسوم است برای تجلیل از بزرگان می‌گویند فلانی فقط آهنگساز یا فیلم‌ساز یا هر آنچه بود نبود، او از این‌ها فراتر بود. اما لطفی نیازی به چنین توصیفی ندارد. لطفی آهنگساز بود. آهنگسازی که تبدیل به معیاری برای آهنگساز بودن شد. صاحب‌نظری در عرصه موسیقی نظری که بهترین و ماندگارترین قطعات موسیقی معاصر را ساخت، تأثیرگذارترین گروه موسیقی ایرانی را تأسیس کرد و با حضور به موقعش در لحظات حساس سیاسی اجتماعی ایران «هنرمندی» خود را اثبات کرد. در این گزارش ضمن مرور اجمالی کارنامه لطفی، بخشی از مصاحبه او با مجله کیهان فرهنگی در سال‌1386 و پس از بازگشتش از آمریکا را به شما تقدیم می‌کنیم. او در این بخش از مصاحبه درباره اثر درخشانش «سپیده» و دوران حضورش در جبهه‌های جنگ توضیح داده است. در این مصاحبه دکتر مهدی کلهر از مدیران موسیقی در دهه‌60 هم حاضر بوده است. این شما و این استاد محمدرضا لطفی.

ظهره‌وند: احیای حقآبه هیرمند نیازمند دیپلماسی میدانی و مهندسی است

احیای هامون با دیپلماسی آب

در ابتدای هفته جاری نمایندگان رسمی ایران و افغانستان برای تعیین حقآبه‌های جدید مرزی میان دو کشور، مذاکرات کارشناسی خود را در تهران آغاز کردند.

نامزد اختصاصی در انتخابات 1400‌نیامده، انصراف داد

حزب اعتدال و توسعه زیر تیغ اصلاحات

رفاقت‌های سیاسی بوی نامطبوع گرفته است. اصلاح‌طلبان از خیانت حزب دولتی اعتدال و توسعه گلایه دارند و از آن سو پاستورنشین‌های حزبی از عهدشکنی ائتلاف 1392 شکوه می‌کنند. ناقوس جدال یاران سیاسی پیشین پرطنین است. آنان عزم نبرد برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم دارند.

آتش به خرمن اصحاب فتنه ۸۸

یادداشتی از آقای مهدی فضائلی

دولت از واردات کالا و خدمات دارای مشابه داخلی منع شد

خون تازه در رگ تولید

نمایندگان مردم در خانه ملت دستگاه‌های دولتی را مکلف به استفاده از کالاها و خدمات داخلی کرده و خرید کالای خارجی را که مشابه داخلی دارد، ممنوع کردند. این اقدام حمایتی می‌تواند به صنایع و تولید داخلی جان تازه‌ای ببخشد و باعث شود تا پول‌هایی که از کشور خارج می‌شد، به سمت تولید برود و این یعنی رونق، اما نکته مهم‌تر این است که این قانون که می‌تواند در جنبه‌های زیادی از جمله اشتغال هم مؤثر باشد، چقدر از سوی شرکت‌ها و سازمان‌هایی که بعضاً علاقه‌مندی بیشتری برای واردات دارند، رعایت خواهد شد.

زمزمه‌­های فعالیت مجدد سازمان مجاهدین انقلاب

تکرار حزب پوششی

«این‌ها چه‌جور اصلاح‌طلبی هستند!؟ من مدتی است در جلسه حضور دارم، یک نفر مرا نشناخته و تحویل نگرفته! وقتی خودم را با اسم و رسم و سمت‌های سابقم معرفی کردم، بازهم مرا نشناختند!» بخشی از گلایه‌های چریک پیر اصلاحات از اعضای لیست امید است. چریک پیر عزم بازگشت به سیاست‌ورزی در سطح خرد کرده است. مریدان بهزاد نبوی در قامت حزبی جدید رقیب برای کارزار رقابت می‌طلبند.

استمرار موج پشیمانی اصلی­‌ترین حامی دولت اعتدال

اشتباه تاریخی اصلاحات

«حمایت تام و تمام از آقای روحانی اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان بود.»؛ این اصلی‌ترین گزاره آقای محمدرضا تاجیک است. اعتراف تاریخی ایده‌پرداز طیف هویت‌گرای اصلاحات از «تکرار» تحکمی رأس اصلاحات. تاجیک مقطع فعلی را هنگامه نقد آگاهانه و شجاعانه برای شناخت کج‌راهه و بیراهه می‌داند.

مرثیه­‌ای برای سیاست‌­ورزی انتقام­‌جویانه اصلاح‌طلبان

بزم خون

سه‌شنبه ۴‌دی‌ماه‌۱۳۹۷ حدود ساعت‌۱۲ لحظه‌های دردناکی برای جامعه ایرانی بود. واژگونی اتوبوس منجر به فوت 10‌نفر از دانشجویان واحد علوم‌و‌تحقیقات دانشگاه آزاد شد. این رخداد ناگوار غمی فراموش‌نشدنی برای همه ایرانیان است. مسلماً نخستین اقدام در راستای التیام‌بخشی، شناسایی افراد مقصر احتمالی و واکنش مناسب نسبت‌به قصور مسوولان است؛ اما در این میان اندکی پس از این حادثه شاهد ظهور مجدد سیاست‌ورزی انتقام‌جویانه در سپهر سیاست کشور از سوی طیفی خاص بودیم. این نوشتار نقدی بر سیاست‌ورزی انتقام‌جویانه در قبال حوادث ناگوار ملی است.

واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد جان هفت نفر را گرفت

علت حادثه در دست بررسی است (واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد)

سه‌شنبه هفته گذشته چهار دانش‌آموز زاهدانی در میان شعله‌های آتش، جان خود را از دست دادند و دیروز، در سه‌شنبه‌ای دیگر، 9 دانشجو، به‌علت واژگونی اتوبوس دانشگاه جان خود را از دست دادند. ساعت 12:22 دقیقه ظهر دیروز بود که تلفن‌های سازمان‌های اورژانس و آتش‌نشانی تهران به صدا درآمد تا گزارش حادثه تلخ دیگری در خط اخبار قرار بگیرد.

گزارش «صبح‌نو» از رزمایش تهاجمی سپاه در خلیج فارس که متناسب با دکترین جدید نظامی ایران طراحی شده بود

رزمایش هشدار

رزمایش پیامبر اعظم (ص) 12 که صبح شنبه در جزیره قشم برگزار شد از متفاوت‌ترین رزمایش‌های آبی خاکی جمهوری اسلامی ایران بود که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در دو مرحله با موفقیت اجرایی شد.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با مردم تأثیر آیین یلدا برای کنار هم بودن خانواده را بررسی كرده است

یلدا را خانواده باشیم

مادرها مثل نخ تسبیح‌اند، خوب می‌دانند همه را چطور کنار یکدیگر جمع کنند، به هر بهانه‌ای و با هر ترفندی. شب چله ایرانی یکی از همین بهانه‌هاست که مادرها منتظرش هستند برای چند ساعت کنار هم قرار دادن خانواده؛ خانواده‌ای که کارشناسان معتقدند در این سال‌ها دچار بحران شده است. تمسک به آیین و آداب برای آن‌ها که نمی‌دانند چطور ساعتی را با هم بگذرانند، دلیل خوبی است و برای آن‌ها که همچنان استوار و محکم، بنیان خانواده را از بحران اجتماعی رخ‌داده محفوظ نگه داشته‌اند، فرصتی مغتنم برای محکم کردن پایه‌های اصلی‌ترین نهاد اجتماعی. «صبح‌نو» نقش آداب و آیین‌هایی چون یلدا را در دور هم جمع کردن اعضای خانواده با مردم در میان گذاشته است.

دوقطبی اصلاح­‎طلبان در قبال استمرار پروژه دوم خرداد

جدال جدید اردوگاه اصلاحات

بار دیگر ناقوس جدال پیرامون تاکتیک سیاسی در طیف‌های مختلف اصلاحات شنیده می‌شود. تقابل‌ها سخت‌تر از گذشته و مرزبندی‌ها جدی‌تر از جدال‌های پیشین است. مناقشه معطوف به آینده امر سیاسی در اردوگاه اصلاحات است. از یک سو فرزندان معنوی مرحوم هاشمی رفسنجانی قرار گرفته‌اند و در سوی دیگر میدان نبرد مشارکتی‌ها صف‌آرایی کرده‌اند. پیروز این آوردگاه کیست؟

اصلاح‌طلبان پس از شکست پروژه نرمالیزاسیون طرح بازگشت به پروژه دوم خرداد را در سر دارند

ارتجاع اصلاحات

اصلاح‌طلبان در گـــرمـــاگرم انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌1392، با تشبث ناگزیر به راه و روش هاشمی رفسنجانی، ضمن فروکاستن از آرمان‌های حداکثری خود، به گزینه‌ای حداقلی، برخاسته از جناح راست محافظه‌کار تن دادند. «حسن روحانی» قطعاً همه آنچه اصلاح‌طلبان می‌خواستند، نبود؛ اما شعارهای او و از همه مهم‌تر، معادلات و مناسبات سیاسی حاکم در آن برهه تاریخی، جبراً و دفعتاً، زمینه را برای حمایت تمام‌قد جبهه اصلاحات از «شیخ دیپلمات» فراهم آورد.

رییسی در دانشگاه شهید بهشتی:

خدا رحم کرد رییس‌جمهور نشدم که دلار پنج هزار تومان شود

بسته پیشنهادی اروپا تا پایان سال میلادی اجرایی می‌شود

به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله صورت گرفت

اقدامات تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در مرز لبنان

رژیم صهیونیستی عملیاتی با عنوان «سپر شمالی» را به منظور مقابله با حزب‌الله از روز گذشته در مزهای فلسطین اشغالی با لبنان کلید زد تا همچنان شکست دیگری از گروه‌های مقاومت در کارنامه دفاعی خود ثبت کند.

شماره‌های پیشین