597
سه شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷
1

صبح نو

مهدی بوشهریان
رمانی که سفر حضرت فاطمه معصومه را روایت می‌کند

از مدینه تا قـــم

«به سپیدی یک رؤیا» نخستین رمان «فاطمه سلیمانی ازندریانی» است که توسط انتشارات «کتاب نیستان» منتشر شده است. رمانی که روایت هجرت امام رضا(علیه‌السلام) از مدینه و به دنبال آن سفر حضرت معصومه(سلام‌الله علیها) آغاز می‌شود و تا وفات حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) را در بر می‌گیرد. این کتاب روایت داستانی از دوره‌ای از زندگی حضرت معصومه(سلام‌الله علیها) است که از زبان یکی از ندیمه‌های نزدیک به آن حضرت روایت شده است.

با «غریب قریب» بیشتر آشنا شویم

رمانی درباره بنای حرم امام رضادر طول تاریخ

«غریب قریب» عنوان مجموعه داستان دوجلدی «سعید تشکری» است که روایت ساخت‌وساز و تخریب حرم و مضجع شریف هشتمین امام همام در مشهد مقدس از زمان شهادت حضرت رضا (علیه‌السلام) تا دوره قاجار را روایت می‌کند. «غریب قریب» تنها کتاب روایی است که با زبانی ساده و درعین‌حال جذاب و گیرا بخشی از تاریخ شیعه را بیان می‌کند. این کتاب برگزیده جایزه کتاب سال رضوی نیز شده است؛ اما متأسفانه مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی که ناشر کتاب است، نتوانسته از عهده پخش کتاب به‌خوبی برآید. این کتاب درانتهای تابستان سال گذشته رونمایی شد.

نگاهی به رمان «سال‌گرگ» نوشته جواد افهمی

نقب به هزارتوی منافقین با ادبیات

رمان «سال گرگ» آخرین اثر آقای جواد افهمی است که توسط انتشارات «شهرستان ادب» منتشر شده است. کتابی که در چهارمین جشنواره داستان انقلاب هم مورد تقدیر قرار گرفت. این کتاب روایتگر برهه‌ای حساس از تاریخ پیش از انقلاب اسلامی از مبارزات سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در سال 1354 است.

معرفی «دشت‌های سوزان»

رمانی برای فراموش نشدن مبارزه با انگلیس

«دشت‌های سوزان» بهترین اثر داستانی آقای«صادق کرمیار» پس از «نامیرا»ست که بعد از گذشت 5 سال و در چاپ سوم به شمارگان 6600 نسخه رسیده است. اثری درخور توجه و بی‌بدیل در حوزه روایت دخالت‌های انگلیس و سنت‌های قبیله‌ای در جنوب و خوزستان.

نگاهی به دومین رمان یک منتقد ادبی

«این مرد از همان موقع بوی مرگ می‌داد»

با «سال‌های بنفش» یک رمان نوجوانان انقلابی آشنا شوید

تبعید، عشق، ساواک

اگر دنبال رمان خوب و ساده‌ای در حوزه«انقلاب اسلامی» برای نوجوانان هستید بی‌تردید رمان «سال‌های بنفش» که انتشارات «کتابستان معرفت» منتشر کرده، یکی از همان رمان‌هاست که خواننده را خسته نمی‌کند و با حجم بالای خود، احساس اطاله‌خوانی از خواننده گرفته می‌شود.

پای تیز خاطره‌نگاری کمیت کُند داستان‌نویسی

ادبیات پایداری دفاع مقدس چه روندی را طی کرده است

جنگ یکی از منفورترین واژه‌هاست. حجم کشتارها و ویرانی‌هایی که جنگ به دنبال خویش دارد و اثرات زیست‌محیطی و انسانی‌اش تا سال‌ها می‌ماند؛ اما اگر همین جنگ تغییر ماهیت داده و به دفاع از میهن بدل شود، مقدس است و ارزشمند. در جنگ ما که بهتر است دفاع مقدس خوانده شود، احساسات و عواطف، نمود بیرونی بالایی داشتند. چه از سنخ قهر و کینه و چه از سنخ مهر و محبت. این میزان از احساسات، دفاع مقدس را به پدیده‌ای نادر بدل می‌کند تا اندیشه و تفکر را به حرکت واداشته و ادبیات دفاع مقدس شکل بگیرد. این نوع ادبیات که گاه هوادار و گاه ضد آن است، در تاریخ پیشه‌ای دیرینه دارد. از «ایلیاد و هومر» یا «شاهنامه» که سراسر رزم است و جنگ تا «وداع با اسلحه» که رمانی مدرن از روابط انسانی در پدیده‌ای به نام جنگ است.

تأملی درخصوص ادبیات آیینی

مرثیه‌های مکتوب

ادبیات فارسی یکی از گنجینه‌های غنی مفاهیم دینی، اخلاقی است. ادبیات آیینی به‌عنوان بخش عمده‌ای از این فرهنگ گران‌مایه، حاوی بالاترین مفاهیم عرفانی و معرفتی است. شعر آیینی با خلق کلام زیبا و موزون در کنار معنا و مفهوم بر دل می‌نشیند و بیشترین تأثیر را بر خواننده می‌گذارد. به‌همین جهت از ادبیات آیینی می‌توان به‌عنوان یکی از عوامل مهم تربیتی و انتقال دهنده ارزش‌ها بهره گرفت.

آشنایی با مقتل‌های در دسترس

با کدام مقاتل محرم را سر کنیم؟

در تاریخ اسلام سنت مقتل‌نویسی، یعنی گزارش حوادث و وقایعی که به مرگ و کشته شدن یک شخص یا گروه و چگونگی کشته شدن آن‌ها منجر شده است، جایگاه گسترده‌ای دارد و از موضوعاتی است که بیشترین توجه تاریخ‌نگاران و محدثان را به خود جلب کرده است. بیشتر مقاتلی که درباره امام حسین(ع) نوشته‌شده‌اند، امروزه در دسترس نیستند؛این کتاب‌ها مفقود شده‌اند. در این نوشتار درباره مقاتل امام حسین(ع)، به مقاتلی اشاره می‌شود که امروزه در دست‌اند.

نگاهی به کتاب «احلی من الغزل»

بحر طویل یک شاعر برای یک مداح

«احلی من الغزل» مجموعه جدید نوبحرطویل مهدی رحیمی (زمستان) است که از سال 1390 توسط حاج حسن خلج در هیأت‌ها و مجالس سوگواری آل الله خوانده ‌شده است. این مجموعه حاوی بیست‌وپنج نوبحرطویل آیینی است که انتشارات جمهوری در ادامه مجموعه «جهان تازه شعر اهل‌بیت» منتشر کرده است. این کتاب سومین کتاب مشترک رحیمی با نشر جمهوری پس از «مشبه بهتر» و «اسب حیوان نجیبی نیست بعد از کربلا» است. پیش‌ازاین نیز کتاب «مراعات بی‌نظیر» از رحیمی توسط نشر نیماژ و «رأس ساعت سر» توسط انتشارات سوره مهر و «رقص بر پل چینود» از انتشارات آرام دل منتشرشده بود.

«کلت چهل و پنج»؛ رمانی درباره گروهک منافقین

سازمانی که هنرش مسخ انسان‌هاست

رمان «کلت چهل و پنج» اولین رمان بلند و بهتر است بگوییم تنها رمان نویسنده جوانی به‌نام آقای حسام الدین مطهری است که این روزها کنج عزلت نشسته و روی دومین اثر داستانی بلندش کار می‌کند. اثری که مدتی بنا به اعلام نویسنده‌اش کنار گذاشته شد تا نویسنده به جمع مدافعان حرم بپیوندد که این امر البته اتفاق نیفتاده است.

نگاهی به رمان «هندوی شیدا»

عشق‌هایی که غریبه نیستند

رمان «هندوی شیدا» به قلم آقای سعید تشکری، اخیراً توسط انتشارات نیستان به‌تازگی راهی بازار نشر شده است.

«ر» را بخوانید

محل شهادت: بوسنی

«ر» روایت کننده داستان زندگی شهید رسول حیدری است که اولین شهید ایرانی در جنگ بوسنی و هرزگوین محسوب می‌شود و نگارش زندگی‌اش را سرکار خانم دکتر مریم برادران نویسنده باسابقه حوزه ادبیات پایداری برعهده‌گرفته است.

کتاب «من و کتاب» شرحی از دغدغه‌های رهبری درباره کتاب و کتابخوانی

آیت‌الله خامنه‌ای و کتاب

«من و کتاب» مجموعه گفتارها و نظرات مقام معظم رهبری درباره کتاب و کتابخوانی است که در دیدارهای مختلف با نویسندگان و مسوولان فرهنگی و نیز بازدیدهای ایشان از نمایشگاه‌های کتاب بیان‌شده است. این بیانات در 128 صفحه و در چهارفصل با عنوان‌های اهمیت کتاب و کتابخوانی، من و کتاب، نقد وضع موجود و چه باید کرد؟ تنظیم‌شده و فصل پنجم و ششم به یادداشت‌ها و دستخط‌های ایشان در کتاب‌های مختلف (عمدتاً با موضوع دفاع مقدس) اختصاص‌یافته است.

قیام امام حسین (ع) را به روایت علامه عسگری بخوانید

مقتل پژوهشی یک مورخ

کتاب «مقتل امام حسین (ع) » برگرفته از کتاب «معالم المدرستین» تألیف «علامه سیدمرتضی عسگری» است که این روزها توسط «انتشارات مطیع» و «موسسه ایمان ماندگار» و با طراحی جلد بی‌نظیر «مجید زارع» در بازار کتاب عرضه‌شده است.

رمانی که از امام حسین (ع) می‌گوید

21 مرتبه تجدید چاپ در ایران و ترکیه

کتاب «شهید عشق» بار نخست در سال 2011 در ترکیه به چاپ رسیده است و تاکنون بیش از 16 بار در این کشور تجدید چاپ‌شده است. این کتاب روایت زندگی امام حسین (ع) است و تاکنون پنج‌بار در ایران تجدید چاپ‌شده است.

نگاهی به کتاب سنگ یحیا

کشف تازه در خاکریز

سنگ یحیا» اولین مجموعه داستان خسرو عباسی خودلان است که این روزها توسط انتشارات «نیماژ» روانه بازار نشر شده است. 10 داستان کوتاه در این مجموعه با نام‌های: سنگ یحیا، خواب در خانه لاک‌پشت، تیربند، به وقت بابل، گرای صفر درجه، قرنطینه، دندان طلا، کفش ملی، چاه و نفیرخانه هستند که به‌خوبی روایت و منتشر شده‌اند و فضایی یک‌دست را برای خواننده خلق کرده‌اند.

نگاهی به رمان «هرایی»

تجربه جدیدی از رمان دینی

این روزها بازار کتاب حضور جدیدترین اثر سعید تشکری را به خود می‌بیند. «هرایی» که به‌تازگی وارد بازار نشر شده است آخرین اثر منتشرشده و نه نگارش‌شده توسط سعید تشکری است که امتیاز انتشار آن توسط بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان به انتشارات علمی و فرهنگی واگذار شده است. امتیازی که ای‌کاش هیچ‌وقت به ناشر داده نمی‌شد و البته ای‌کاش هیچ‌وقت تشکری این کتاب را به بنیاد شعر و ادبیات داستانی واگذار نمی‌کرد.

شماره‌های پیشین