sobhe-no.ir
1027
چهارشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۹
1
مجید شاکری در گفت و گو با «صبح نو»:

دلار 4200 تومانی عامل التهاب بازار ارز

بازار ارز، انگار قصد آرام شدن ندارد؛ هر روز در این بازار از قیمت‌های جدیدی رونمایی می‌شود که تا پیش از این در مخیله بدبین‌ترین افراد هم نمی‌گنجید. وضعیت بازار ارز به‌گونه‌ای پیش می‌رود که انگار کسی از مسوولان از صدر دولت گرفته تا نهادهای پایین‌تر قصد سامان دادن به آن را ندارد. نکته جالب آنکه در زمان انتخابات دولت دوازدهم، یکی از بنرهای تبلیغاتی حسن روحانی واهمه از رسیدن نرخ دلار به ۱۰‌هزار تومان در صورت رأی آوردن رقیب بود، حال آنکه در این روزها نرخ دلار کمتر از ۲۸‌هزار تومان نمی‌شود و در حال رسیدن به مرز ۳۰‌هزار تومان است.

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با هزارمین نفری که در پایتخت، پلاسمای خون اهدا کرد و از کادر درمان است را بخوانید

روایت هزارمین نفر

گزارش زهرا اردشیری / از زمان شیوع کرونا تا به حال مسوولان سازمان انتقال خون، اصرار دارند بیمارانی که بیماری کرونا داشتند و بهبود یافته‌اند پلاسمای خون خود را اهدا کنند. دیروز هزارمین نفر ازپایتخت‌نشین‌ها به شکرانه سلامت خود بعد از برخاستن از بستر بیماری کرونا، پلاسمای خون خود را برای دومین‌بار اهدا کرد. آقای حمید وحیدی یکی از اعضای کادر پرستاری بیمارستان شهید چمران تهران است، گفت‌و‌گوی ما را با او بخوانید.

سردار سلامی در مجلس:

جنگ منتفی است

اظهارات روز گذشته فرمانده کل سپاه پاسداران در مجلس مبنی بر امتناع جنگ، یادآور گزاره رهبر انقلاب در اردیبهشت سال‌98 در دیدار کارگزاران نظام بود که فرمودند: «مذاکره نمی‌کنیم، جنگ هم نمی‌شود»، بود.

سرمقاله

پویش نذر خون

امیر کویت در گذشت

نواف ، پادشاه جدید کویت

رزم حسینی می تواند به تجارت و صنعت سر و سامان دهد؟

طلسم صمت شکست

پس از افتادن مدرس خیابانی، نمایندگان مجلس برای معطل نماندن وضعیت بازار و بی‌متولی نماندن تجارت و بازرگانی کشور، به‌طور قاطع به دومین وزیر پیشنهادی رییس‌جمهوری یعنی رزم حسینی، رأی مثبت دادند. جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی که روز گذشته برگزار شد، البته حواشی زیادی به‌دنبال داشت.

«صبح‌نو» از ورود فیلمسازان به حوزه سریال‌سازی گزارش می‌دهد

سلام سینماگران به شبکه نمایش خانگی

همانطور که پیش‌بینی می‌شد شیوع کرونا تاثیرات مستقیمی بر حوزه سینمای ایران گذاشت. این تاثیر فقط محدود به سینمادارها نبود. حالا با تعداد زیادی سینماگر طرفیم که به‌خاطر شرایط ویژه کرونا و اکران پرریسک، باید سراغ راه‌های جدیدی برای ادامه فعالیت بروند. ظاهرا شبکه نمایش خانگی درحال حاضر بهترین راه‌حل برای تعدادی از این سینماگران است.

سیدحسن نصرالله :

آمریکا به دنبال احیای داعش است

خبر

مدیر عامل استقلال در آستانه برکناری قرار دارد پایان سعادتمند

صبح نو

عبدالباری عطوان
آیا عمان از شورای همکاری خارج می‌شود؟

خروج بریتانیا، مدلی برای شکنندگی اتحادیه‌های عربی

سوءاستفاده اردوغان از کودتا

کودتای واقعی یا ساختگی؛ مساله این نیست

جنایات داعش در اروپا به نفع دمشق تمام شد

ولید معلم وزیر خارجه سوریه به رمزی عزالدین، معاون نماینده دبیر کل سازمان ملل یعنی استیفان دی مستورا، طی دیداری که با هم در دمشق داشتند اعلام کرد که کشورش در مذاکرات آتی ژنو که قرار است در اواخر آگوست برگزار شود البته بدون هرگونه پیش‌شرطی شرکت خواهد کرد تا راه‌حلی سیاسی برای برون‌رفت از بحران ایجاد شود.

چهار عامل شکست محاصره حلب

چهار عامل اساسی، دلیل شکسته شدن محاصره حلب بودند که با این عوامل جبهه تکفیری به رهبری فتح‌الشام یا همان جبهه النصره سابق و جیش الفتح توانستند برای اولین‌بار طی چند هفته اخیر، محاصره را بشکنند.

گرفتاری عربستان در باتلاق خود ساخته

تعیین آینده آل سعود در مرزهای یمن

پس از گذشت یک سال و نیم از آغاز جنگ در یمن، شاهد 2 تحول اصلی هستیم که نشان از گسترش آن دارند؛ جنگی که ممکن است تمام منطقه را درگیر خود کرده و صد البته که اهمیتش کمتر از جنگ در سوریه نیست.

چاقوی تیز قصاب آمریکایی بر گلوی «گاو سعودی»

نمی‌توان این‌گونه پنداشت که تصویب قانون دادخواهی بازماندگان حوادث یازده سپتامبر از عربستان سعودی در مجلس نمایندگان آمریکا، آن هم چند ماه پس از تصویب آن در سنا تصادفی باشد، به‌ویژه آنکه تصویب اخیر همزمان با پانزدهمین سالروز این حوادث تروریستی صورت پذیرفته است.

بحران سوریه، نیازمند کنار کشیدن آمریکا یا روسیه؟!

جنبش حماس؛ گرفتار میان آزمون و خطا

طی روزهای اخیر، آزادسازی برخی مناطق مهم و استراتژیک سوریه، ضربه‌ای مهم به بدنه گروه‌های تروریستی تکفیری به‌ویژه داعش محسوب می‌شود، موضوعی که در مذاکرات سیاسی، کفه ترازو را به نفع محور حامی دمشق سنگین‌تر خواهد کرد.

هشت توصیه به سران سعودی در جنگ با آمریکا

نداشتن نقشه بعدی؛ پاشنه آشیل عملیات موصل

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، بامداد دوشنبه آغاز عملیات نظامی آزادسازی موصل را از دست تروریست‌های داعش اعلام کرد و البته به‌نظر می‌رسد که پیروزی در این نبرد، به نوبه خود برای باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا که کشورش در فرایند عملیات موصل سهیم است، پیروزی بزرگی به‌شمار رفته و می‌تواند برگ برنده‌ای برای نامزد هم حزبی او در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باشد.

خاورمیانه‌ای که منطق نمی‌شناسد

دو روز پیش، دو آتش‌بس مهم در منطقه شکسته شد؛ یکی در حلب و دیگری در صنعا و جنگنده‌ها بازگشتند تا آتش‌های مرگ بار در دل خود را بر سر این دو شهر فرو ریزند؛ در اطراف شهر سومی نیز جنگ‌هایی شدید در جریان است؛ موصل.گویی که قطب‌نمای خود را گم کرده‌ایم؛ دیگر شهروند عرب نقشه پیمان‌های بین‌المللی را از هم باز نمی‌شناسد چرا که خط و ربط‌ها بسیار پیچیده شده‌اند.

اتمام کارزار انتخاباتی در آمریکا

سیرک تمام شد

به هیچ وجه احساس ناخوشایند خود را نسبت به سیستم حاکم بر آمریکا و دو شق دموکراتیک و جمهوری خواه آن پنهان نمی‌کنم؛ چرا که از نظر من مسوول اصلی تمام جنگ‌ها و چالش‌های خون بار که منطقه را حداقل طی پنجاه سال اخیر در نوردیده، آمریکاست.

ترامپ پیامدهای لغو توافق هسته‌ای را نمی‌پذیرد

لغو برجام، بازگشت تنش، آغاز جنگ

اینکه ترکی الفیصل، رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان و مسوول فعلی روابط کشورش با اسرائیل، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب آمریکا را نصیحت می‌کند توافق هسته‌ای با ایران را لغو نکند؛ نصیحتی عقلانی به نظر می‌رسد.

عمان 1؛ عربستان و شرکاء هیچ!

اولین سفر دوره‌ای ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی به چهار کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، به وضوح برنامه کاری اجلاس سران این کشورها را که در بحرین در حال برگزاری است، مشخص ساخت، به ویژه اینکه او عمان را که عضو مؤسس این شوراست، از لیست سفر خود حذف کرد.

عقرب دست پرورده اردوغان را گزید

خطرناک‌ترین نکته‌ای که در ترور آندری گنادیوویچ کارلوف، سفیر فقید روسیه در آنکارا به چشم می‌خورد، این است که قاتل او یک مأمور حفاظتی و امنیتی ترک بود و اصلی‌ترین سوالی که در این راستا به ذهن می‌رسد این است که با این حادثه، چه پیامی به چه طرفی رسانده شده است و چگونه می‌توان مضمون این پیام را تحلیل و تفسیر کرد؟

تهدید جدید تروریست‌ها

داعش و 10 ولایت جدید در حوزه خلیج فارس

گروهک تروریستی داعش، در میان هم‌صنفان خود به قدرتمندترین بدل شده و حتی از آزادسازی حلب توسط ارتش سوریه آن هم با حمایت روسیه و ایران بیشترین بهره را برده است؛ البته نه به این دلیل که داعش در حلب حضور نداشت و بالطبع شکست نخورد، بلکه به این خاطر که رقیبانی چون جبهه النصره و ارتش آزاد سرشکسته از این شهر خارج‌شدند.

آیا مصر و عربستان درایت به خرج خواهند داد؟

چهار گزینه احتمالی پیش روی قاهره و ریاض

دادگاه عالی مصر، دوشنبه این هفته تیر خلاص خود را به توافقنامه دوجانبه‌ای که حق حاکمیت جزایر تیران و صنافیر را به عربستان می‌داد، شلیک کرد و با این حکم که با اجماع قضات دادگاه همراه بود، 2 جزیره‌ای که در مدخل خلیج عقبه قرار دارند تحت حاکمیت مصر باقی خواهند ماند.

نشست آستانه؛ دومین موفقیت بعد از حلب

مخالفان به شکست نظامی اذعان دارند

سایه تفکر روسی-ایرانی بر مذاکرات ژنو

اخاذی مدرن ترامپ از اعراب خلیج فارس

آری؛ سوریه قوی‌تر و زیباتر باز خواهد گشت

یادداشت

تنها رهبری که از آزادی فلسطین می‌گوید

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

شماره‌های پیشین