sobhe-no.ir
905
شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
1
به بهانه تقدیر رهبری از نماهنگ «کاروان امید» با مدیر تولید دفتر موسیقی صداوسیما گفت‌وگو کردیم

سیاست ما، حمایت از سرود است

در روزهای خانه‌نشینی‌های ناگزیر، امید می‌تواند باز هم به کوچه‌های شما بیاید و در خانه‌ها را بزند و همراه با مردم سرود بخواند. این چیزی است که «کاروان امید» با اجرای سرود در محله‌ها به مناسبت ولادت امام‌حسین(علیه‌السلام) عملا نشان داد و سعی کرد در تغییر روحیه این روزهای تهران و شاید کشور نقش موثری داشته باشد. شاید همین ارتباط واقعی میان موسیقی و سرود با حال و هوای جامعه، یکی از دلایل قابل تحسینی باشد که در پس‌زمینه تقدیر رهبر معظم انقلاب از این اثر نهفته است. به سراغ بشیر بی‌آزار، مدیر تولید و تامین دفتر موسیقی سازمان صداوسیما که این اثر را تهیه کرده رفتیم تا درباره کم‌وکیف آن و ابعاد تقدیر رهبری از این اثر بیشتر بدانیم.

محمد سلگی، جانباز و راوی کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به شهادت رسید

خداحافظ میرزا

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / «واقعاً اگر ممکن بود برای من، پا می‌شدم می‌رفتم همدان، دیدن این مرد»؛ کسانی که این سخنان را 24 بهمن 1395 از رهبر معظم انقلاب شنیدند، مطمئن بودند که در این مرد چیزی بوده که رهبر انقلاب اینگونه درباره‌اش سخن می‌گویند؛ چه اینکه اگر سخنان رهبری را شنیده باشید، می‌دانید که اهل اغراق درباره اینگونه مسائل نیستند اما وقتی پای فداکاری و جانبازی در راه وطن و دین به میان می‌آید به همین راحتی سخنانی می‌گویند که شاید در اوقات دیگر از ایشان شنیده نشود. بله، درباره میرزامحمد سلگی صحبت می‌کنیم که دو روز قبل بر اثر جراحات شیمیایی حاصل از دوران جنگ به شهادت رسید. خاطرات این جانباز سرافراز در کتابی با عنوان «آب هرگز نمی‌میرد» به قلم حمید حسام منتشر شد که تحسین رهبری را هم در پی داشت. کتاب البته سال 93 منتشر شد و در سال 1394 هم در بخش مستندنگاری به‌عنوان برگزیده معرفی شد.

گزارش «صبح‌نو» و معرفی برخی شهدای سلامت که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند را بخوانید

جهاد در بیمارستان‌ها ادامه دارد

روایت یک پزشک داوطلب از حضورش در بخش بیماران کرونایی را بخوانید

گزارش از خط مقدم

گزارش عارف چراغی / پزشکان زیادی این روزها داوطلبانه در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا در بیمارستان‌های کشور مشغول جنگیدن هستند. دکتر احمدرضاحجتی‌مروست یکی از آنهاست که خود داوطلبانه به بخش کرونایی‌ها رفته و تا زمانی که خود نیز به این بیماری مبتلا نشده بود در آنجا مشغول خدمت بود. اگر برای ما با دو خط خبر از تایید ابتلای دو نفر به کرونا در ایران در اوایل اسفند گذشته، شروع روزهای جدید و عجیبی بود اما برای گروهی این روزها فقط عجیب نبودند؛ سخت بودند و آشنا؛ به اندازه همان روایت‌هایی که از روزهای جنگ شنیده بودند. حالا چند ماهی است که بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها در کشور ما تبدیل به خط مقدم شده‌اند. خط مقدم مبارزه با ویروسی کوچک که سراسر جهان را درگیر خود کرده است. کنترل شیوع، مرگ و میر کم در ایران را مدیون کسانی هستند که از همان روزهای ابتدایی ورود کرونا به ایران لباس‌های رزم خود را پوشیدند و تا پای جان‌شان برای سلامت هموطنان‌شان جنگیدند.

نگاه «صبح‌نو» به سریال های نوروزی رسانه ملی

دوپینگ پایتخت

گزارش زهرا سادات مصطفوی / سال‌99 درحالی آغاز شد که به‌دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا مردم در قرنطینه خانگی بوده و بیش از هرسال با سریال‌ها و برنامه‌های گوناگون صدا‌و‌سیما همراه بودند.امسال مردم برای قطع زنجیره انتقال این ویروس دید و بازدید نداشته، به شهر های گوناگون سفر نکردند، برای تفریح و سرگرمی به سینما، موزه، رستوران و سایر مراکز تفریحی نرفتند و طبق اعلام های پزشکی و بهداشتی در خانه مانده‌اند.

سرمقاله

كرونا چه بر سر غرب آورد؟

«صبح‌نو» از پشت پرده تحرکات آمریکایی‌ها در منطقه گزارش می‌دهد ، سید افقهی: آمریکا می‌داند نقطه اخراجش از منطقه عراق است

بحران مصنوعی ترامپ در عراق

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که برای مقابله با ویروس کرونا در کشورش به یک آشفتگی مدیریتی رسیده و در هراس است که مبادا با مقابله گروه‌های مردمی عراق، تلفات بیشتری در پایگاه‌های نظامی‌اش بدهد، به توصیه مشاورانش دست به اقداماتی زده و برای کاهش تلفات تصمیم به جابه‌جایی و انتقال تجهیزات نظامی خود به دو پایگاه نظامی در عراق گرفته است؛ موضوعی که «سیدهادی سیدافقهی» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: آمریکا برای خارج نشدن از عراق به دنبال ایجاد بحران است و تلاش دارد تا «عدنان‌الزرفی» را که گزینه غربی-‌صهیونیستی است به نخست‌وزیری برساند.

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا: کشورهای اروپایی در ماجرای کرونا بنا را بر تکروی گذاشته‌اند

آتش تفرقه به جان 11‌ستاره‌ای‌ها

بحران کرونا هر روز بیشتر و فزاینده‌تر اروپاییان را به خود مشغول می‌کند. در این میان نیروهای گریز مرکز جدیدی در اروپا علیه ساختار اتحادیه اروپا شکل گرفته‌اند که بیش از پیش خواستار جدایی کشورشان از این نهاد هستند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا در ایجاد مرکزیت یکپارچه جهت مقابله مؤثر با کرونا عاجز مانده است.

اصلاح‌طلبان چالش کرونا در کشور را مستمسکی برای پیشبرد دوباره مذاکره با غرب قرار داده‌اند

ویروس سیاسی بازی

بی‌شک تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا علیه ایران به‌خصوص در حوزه دارو و وسایل پزشکی، مضایقاتی را برای مقابله موثرتر با ویروس کرونا در کشورمان ایجاد کرده است. همین موضوع هم باعث شده تا مسوولان کشورمان با بهره‌گیری از ابزارهای متفاوت از جمله دیپلماسی، صدای ملت ایران را به گوش جهانیان برسانند و آن‌ها را آگاه سازند که آمریکا بر‌خلاف شعارهای پر طمطراق بشردوستانه خود، هیچ وقعی برای جان انسان‌های بی‌گناه قائل نیست. در این میان جریان سیاسی نزدیک به دولت که همنشینی و مصافحت با غرب را همیشه سرلوحه خود دارد، این روزها مجدداً فعال شده و بحران کرونا را مستمسکی جهت پیشبرد ایده‌های مذاکره‌محورانه خود قرار داده است.

«صبح‌نو» در گزارشی الزامات اجراسازی شعار سال را بررسی کرد

گام مهم تحقق «جهش تولید»

سال گذشته تحت عنوان «رونق تولید» نام‌گذاری شده بود، رهبر انقلاب سال 99 را نیز بر محور تولید نام‌گذاری و عنوان سال را «جهش تولید» تعیین کردند.

یادداشتی از دکتر محمد باقر قالیباف

ما و نظم جهانی پساکرونا

دکتر محمد باقر قالیباف دانشیار دانشگاه تهران 

صبح نو

برنامه استوا
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با تهیه‌کننده برنامه استوا که به مسائل جدید جامعه ایرانی می پردازد

چالش با مسائل چالش‌برانگیز جامعه

گفت‌وگو مصطفی پورکیانی / برنامه گفت‌و‌گو محور استوا به تهیه‌کنندگی سعید ستودگان و اجرای سید‌حسین حسینی، شنبه‌ها بعد از خبر شبانگاهی به روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود و بعد از پخش 10‌قسمت از این برنامه، می‌شود یواشکی ادعا کرد که آزادانه و هوشمندانه صدای موافقان و مخالفان سرسخت موضوعات خاص اجتماعی از زبان یک برنامه گفت‌وگو محور تخصصی در حال شنیده شدن است. اتفاقی که به گفته مخالفان معمول صدا‌وسیما جای بسی شگفتی و قدردانی دارد. به همین بهانه مبارک، به سراغ محسن یزدی، قائم مقام مدیر شبکه سوم سیما و سعید ستودگان، تهیه‌کننده این برنامه رفته‌ایم تا کمی استوایی شویم...

شماره‌های پیشین